Strona 1 z 1

Ile wody utlenionej na litr wody?

: czw mar 22, 2018 12:39 pm
autor: czaka9
Cześć!

Mój kirysek pigmej prawdopodobnie zachorował na zapalenie przewodu pokarmowego (jako jedyna ryba ze zbiornika apatyczny, zaczerwienione okolice odbytu, rozpostarte płetwy, chowa się).

Wyłowiłem go do pojemnika 2-litrowego, który napowietrzam i chcę zaaplikować mu tam głodówkę. Wyczytałem, że w takich przypadkach warto dodać wody utlenionej 3%, tylko nie bardzo wiem w jakim stężeniu. Ile do tak małego zbiorniczka mogę tej wody utlenionej wlać? Planuję tzw. kąpiel długotrwałą. Czy może lepiej zrobić krótkotrwałą?

Pozdrawiam

Ile wody utlenionej na litr wody?

: czw mar 22, 2018 4:53 pm
autor: marcinzabki29
Być może nie wszystko wiem, ale woda utleniona jako lekarstwo - pierwszy raz słyszę.

Ile wody utlenionej na litr wody?

: czw mar 22, 2018 5:10 pm
autor: Medalik
Słyszałem o zastosowaniu przy glonach, ciekaw jestem obrotu wątku.

Ile wody utlenionej na litr wody?

: czw mar 22, 2018 5:19 pm
autor: czaka9
Nie wiem czy można wrzucać linki innych stron, w razie czego proszę usunąć:

http://zoovit.pl/choroby-w-akwarium/lec ... l/yoa_ohkv#

Oraz cytat z innego miejsca w sieci:

Woda utleniona stosowana w akwarystyce w stężeniu 3%. W leczeniu zapalenia żołądka i jelit w akwarium ogólnym jako kąpiel długotrwałą, oraz w przypadku wrzodzienicy – kąpiel krótkotrwała 30 min.

Ile wody utlenionej na litr wody?

: czw mar 22, 2018 5:40 pm
autor: marcinzabki29
Widzę, że akwarystyka jest pełna "tajemnic", też jestem ciekawy co z tego wyjdzie.

Ile wody utlenionej na litr wody?

: czw mar 22, 2018 6:47 pm
autor: czaka9
Znalazłem dwa ciekawe angielskie artykuły, które faktycznie potwierdzają skuteczność wody utlenionej w walce z pasożytami czy nawet grzybami:

https://www.curezone.org/forums/fm.asp?i=443579
https://thefishsite.com/articles/use-of ... quaculture

Z tym że tutaj mowa o 35% stężeniu, a na polskich stronach piszą o 3%. Na temat 3% znalazłem wpisy na anglojęzycznych forach, ale naukowych publikacji jeszcze nie. Jutro myślę, że spróbuję i wpuszczę wstępnie 1 ml wody utlenionej na te 2 litry. Chyba że do tego czasu znajdę jakieś inne wskazania.

Ile wody utlenionej na litr wody?

: czw mar 22, 2018 6:47 pm
autor: JJP2
czaka9 pisze: czw mar 22, 2018 12:39 pmWyłowiłem go do pojemnika 2-litrowego, który napowietrzam i chcę zaaplikować mu tam głodówkę. Wyczytałem, że w takich przypadkach warto dodać wody utlenionej 3%, tylko nie bardzo wiem w jakim stężeniu.
Tam w tym artykule jest napisane jakie stężenia dawać.

b) kąpiel odkażająca w zbiorniku ogólnym: na 100l wody należy dodać 50 ml wody utlenionej. Można to powtórzyć po kilku dniach, stosując połowę dawki.
c) kąpiel krótkotrwała (poza akwarium): dodaj 5 ml wody utlenionej na każdy litr wody. Kąpiel powinna trwać pół godziny, można powtarzać codziennie.

Ile wody utlenionej na litr wody?

: sob mar 24, 2018 11:57 am
autor: czaka9
Po 1,5 dnia głodówki kiryskowi znikło zaczerwienienie, więc zafundowałem mu jedynie 40-minutową kąpiel w wodzie utlenionej w proporcji 1 ml / 1l i wrócił do zbiornika ogólnego. Strasznie biedak ze stresu wyblakł, ale już wraca do formy :)

Ile wody utlenionej na litr wody?

: ndz mar 25, 2018 7:00 pm
autor: czaka9
Hmm czyżby zapalenie przewodu pokarmowego zaatakowało moje inne rybki? Chociaż nie wiem...

Co jakiś czas samica molinezji wydziela z odbytu żółty śluz/wydzielina/maź. Cały proces trwa kilka sekund i śluz w zbiorniku ogólnym momentalnie się rozpływa, natomiast w kwarantannie gdzie teraz ją przeniosłem, trochę tej żółtej wydzieliny osiada na dnie. Właśnie ją kąpię w wodzie utlenionej :D Ogólnie nie zauważyłem, żeby była apatyczna czy coś w tym stylu, rzuca się jak zawsze na jedzenie, jedynie płetwę grzbietową ma nieco zwiniętą.

Przyznam, że w ostatnim tygodniu trochę nabroiłem i poziom azotynów skoczył do 0.5 mg/l... Teraz po kilku dniach już jest ok, ale chyba te kilka dni przytrucia może stać za problemami kiryska, a teraz molinezji. Zastanawia mnie tylko, co to za śluz... W odchodach do tej pory nie widziałem problemu - były takie jak zawsze, barwy brązowej, chociaż czasem ich końcówka była biaława (tak 5% długości całej kupki).