Pleśniejące 'martwe' oko?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pleśniejące 'martwe' oko?

#1

Post autor: czaka9 »

Hej, przedwczoraj byłem świadkiem bardzo przykrej, a jednocześnie nieprawdopodobnej wręcz sceny.

Jedna z moich molinezji jakimś cudem zawiązała sobie pętlę na oku z luźno zwisających korzeni rośliny i nie mogąc się wydostać coraz mocniej sobie to oko wyciągała z oczodołu... Jak to zauważyłem, oko było już dość mocno wyciągnięte... Szybko przystąpiłem do działania i ją oswobodziłem i od tego czasu bacznie obserwuję.

Rybka generalnie zachowuje się normalnie, ma apetyt, ale widoczny jest problem "trafienia" w jedzenie. Przed chwilą zauważyłem jednak bardzo niepokojący objaw. Otóż owe oko zachodzi niejako pleśnią. Możliwe, że już martwe. W takiej sytuacji nie wiem czy to pleśniawka czy może efekt właśnie tego urazu.

Co robić? Czy mogę jej jakoś pomóc? Nie chciałbym, żeby ta pleśń rozprzestrzeniła się na inne narządy. Poniżej załączam kilka zdjęć:
ObrazekObrazekObrazekObrazek

EDIT: Zaraz zrobię 20-minutową kąpiel w soli akwarystycznej, raczej nie zaszkodzi, a może pomoże...
Ostatnio zmieniony czw lut 07, 2019 9:06 pm przez czaka9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Pleśniejące 'martwe' oko?

#2

Post autor: Tygrys »

Wygląda na katarakta, usuń wszystkie ślimaki z akwarium.
zawieszony profil

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pleśniejące 'martwe' oko?

#3

Post autor: czaka9 »

Nie mam żadnych ślimaków.

Kąpać w soli akwarystycznej czy to nie ma znaczenia?
Ostatnio zmieniony czw lut 07, 2019 9:07 pm przez czaka9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Pleśniejące 'martwe' oko?

#4

Post autor: Tygrys »

Oki, skoro je i zachowuje się Oki, będzie żyć. Drugie oko ma zdrowe, więc jej nic nie będzie. Takim razie usuń anubiasy i inne rośliny co muszą mie korzenie na wierzchu.
zawieszony profil

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pleśniejące 'martwe' oko?

#5

Post autor: czaka9 »

Ok, dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Pleśniejące 'martwe' oko?

#6

Post autor: Tygrys »

Mogła uszkodzić oko w czasie zalotów, to często zdarza się u żyworudek. Ile twoja rekordzistka molinezjia miała młodych jednym miocie?
Moja molinezjia czarna miała 80sztuk.to więcej o 20sztuk niż piszą necie i książkach.
zawieszony profil

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pleśniejące 'martwe' oko?

#7

Post autor: czaka9 »

O zaloty bym jej nie podejrzewał - to seniorka rodu, mająca 4-5 lat i w sumie większość molinezji w akwarium to jej potomkowie, ale ostatnio nie zauważyłem, żeby samce się nią interesowali. Kilka miesięcy temu to oko leciutko się jej powiększyło (może o coś uderzyła) i od tego czasu było bez zmian, do czasu aż sobie zawiązała tę pętlę...

Co do rekordu, to daleko mi do Twoich :P 30-40 to maks myślę, ale trudno mi stwierdzić czy to była zasługa jednej molinezji, czy może w tym samym czasie dwie urodziły.
ODPOWIEDZ