Czy to posocznica?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
EliBi
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw cze 20, 2019 2:29 pm
Lokalizacja: Wrocław/Sępolno
Płeć:

Czy to posocznica?

#1

Post autor: EliBi »

Mam w kwarantannie trzecia samice bojownika. Dwie pierwsze padaly mimo prob leczenia preparatami ze zdjec. Ta nie ma objawow "skornych", co mnie u poprzednich najbardziej zmylilo. Ta byla dlugo schowana, malo aktywna, miala ciagnace biale odchody. Teraz jest napuchnieta, z odstajaca luska i nie je. Jest w CapiCaps T, bo zakladalam, ze to moze byc pasozyt.

Reszta ryb w akwarium nie ma (na razie) podobnych objawow.

Jutro jade na urlop na 2 tygodnie. Nie mam nikogo kto moglby jej dogladac. Nie wiem czy ja wpusic do akwarium (nie moze zostac w kwarantannie, bo nie ma tam filtra) czy skrocic jej zywot. Jezeli wyglada Wam to na posocznice, to chyba nie ma zludzen co trzeba zrobic...

Obrazek
Obrazek

DanielP
Moderator
Posty: 1938
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Czy to posocznica?

#2

Post autor: DanielP »

Napisz coś o parametrach wody w jakich trzymana jest ryba i jakie ma towarzystwo. Czy stosowałeś już wszystkie leki że zdjęcia?Przydały by się inne zdjęcia ryby.
Ostatnio zmieniony czw sie 08, 2019 9:45 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3153
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Czy to posocznica?

#3

Post autor: A.G.A. »

Nie wpuszczaj do akwarium ogólnego.
To faktycznie wygląda na posocznicę.
Jeśli ktoś uzna, że nie jesteś wystarczająco dobry...to jego problem a nie Twój.

Autor
EliBi
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw cze 20, 2019 2:29 pm
Lokalizacja: Wrocław/Sępolno
Płeć:

Czy to posocznica?

#4

Post autor: EliBi »

DanielP pisze: czw sie 08, 2019 9:45 pm Napisz coś o parametrach wody w jakich trzymana jest ryba i jakie ma towarzystwo. Czy stosowałeś już wszystkie leki że zdjęcia?Przydały by się inne zdjęcia ryby.
Przepraszam, za pozna odpowiedz. Dlubalam na telefonie i zamiast "wyslij" kliknelam "odpowiedz" i szlag trafil wiadomosc

Parametry wody bardzo skacza, bo w akwarium jest ostatnio mega reorganizacja (dolozylam drugiego leda, wymienilam podloze, ukorzenilam ponad 100 roslin, ktore wciaz wylaza i wiecznie grzebie w podlozu, w ktorym sa kapsulki, a dzisiaj wjechal nowy filtr Fluval 206). Pierwszy raz parametry byly badane w czerwcu i byly w normie, poza fosforanami (poziom 3). Ostatnio badam tylko tymi testami, ktore mam i jest tak:
8 sierpnia (czwartek)
NO2 0,05
PO4 1,5
NO3 20

5 sierpnia (poniedziałek)
NO2 0,025  w kierunku 0,05
PO4 1 minimalnie w kierunku 1,5
NO3 20

2 sierpnia (piatek)
NO2 0,1 w kierunku 0,2
PO4 1 minimalnie w kierunku 1,5
NO3 20

W akwarium byl harem bojownika 1+3 (dwie samice padly, trzecia w kwarantannie), 10 neonek, 10 danio, zbrojnik, 3 piskorki, 5 amano, zgraja Red Cherry i Helenek (nie wiem ile, bosie rozmnozyly). Pozostale ryby nie maja podobnych do niej objawow.

Dla pierwszej i drugiej mialy uszkodzenia wygladajace na mechaniczne) stosowalam Sanital i Aquaguard plus. Pierwsza padl bardzo szybko, druga sie nie polepszala, wiec zastosowalam CapiCaps T, nie polepszylo sie i tez zrobila sie napuchnieta i odstawala jej luska. W ramach "woz, albo przewoz" dalam CMF. Padla. Ta, ktora teraz jest w kwarantannie pierwotnie sie tylko ukrywala, ale byla 1 na jeden z samcem w akwarium. Pozniej zauwazylam, ze nie je, a ma ciagnace, biale odchody. 3 dni temu uznalam, ze jest chora, wiec ze wzgledu na odchody obstawialam pasozyty. Luska odstaje od wczoraj, leczenie jej nie pomaga, wiec zastanawiam sie czy to nie posocznica.

Zdjecia, jak bedzie komu, zrobie jutro, jak bedzie lepsze swiatlo.
Dodano do tego postu po 2 minutach 9 sekundach
Komarowa pisze: czw sie 08, 2019 9:55 pm Nie wpuszczaj do akwarium ogólnego.
To faktycznie wygląda na posocznicę.
Tego sie obawiam. Jezeli jutro nie bedzie zdrowa jak ryba to ja zamorduje.

A czy posocznica oznacza wyrok dla reszty ryb? Czy poza witaminami mozna im jakos pomoc?
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3153
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Czy to posocznica?

#5

Post autor: A.G.A. »

Niekoniecznie. Inne ryby nie muszą zachorować. Przyczyny puchliny są różne. Najbardziej na atak baterii narażone są ryby stare i osłabione, przekarmiane i przebywające w złych warunkach. A także te z chowu wsobnego. Bardzo podatne są labiryntowe, czyli właśnie między innymi bojowniki.

Ok. rok temu straciłam przez puchlinę bojownika z akwarium towarzyskiego.Reszta obsady ma się dobrze do dziś.
Jeśli ktoś uzna, że nie jesteś wystarczająco dobry...to jego problem a nie Twój.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Czy to posocznica?

#6

Post autor: JJP2 »

Jak dla mnie to puchlina.
Leczenie -> antybiotykiem. Trudno wyleczalna przy takich objawach (późne stadium - rzekł bym, że ostatnie).
Tą ostatnią z objawami bym jednak położył spać.
Co do reszty w zbiorniku.
Dokoncz prace w zbiorniku i podmiana wody, ograniczenie światła (światło mocno wpływa na trwałość składników leków), Ichtiomycyn - C (lub odpowiednik) zgodnie z zaleceniami a później Aquasan Immuno w opcji profilaktycznej (1 ml preparatu na 1 l wody). Aha i napowietrzaj mocno.

Autor
EliBi
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw cze 20, 2019 2:29 pm
Lokalizacja: Wrocław/Sępolno
Płeć:

Czy to posocznica?

#7

Post autor: EliBi »

JJP2 pisze: pt sie 09, 2019 9:30 am Dokoncz prace w zbiorniku i podmiana wody, ograniczenie światła (światło mocno wpływa na trwałość składników leków), Ichtiomycyn - C (lub odpowiednik) zgodnie z zaleceniami a później Aquasan Immuno w opcji profilaktycznej (1 ml preparatu na 1 l wody). Aha i napowietrzaj mocno.
Tak jak pisałam dzisiaj jadę na urlop i już niewiele zdążę zrobić. Przed wyjazdem będę w akwarystycznym, to może uda mi się kupić Ichtiomycyn - C. Jak wrócę to kupię drugie akwarium do którego włożę stary filtr. Przerzucę ryby i tam im zrobię porządną kwarantannę. Nie chcę pozbawiać nowych roślin światła bo one ledwo się zdążyły otrząsnąć po ukorzenianiu. Myślisz, że to dobre rozwiązanie?
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Czy to posocznica?

#8

Post autor: JJP2 »

Zostaw wszystko w zbiorniku. Tam dodaj Ichtiomycyn - C ale dopiero po powrocie z urlopu. Tu jest potrzebne działanie po 48 h (podmiana 1/3 wody).
Później podaj Aquasan Immuno.

EDYTA
Albo jakieś inne stymulatory dla ryb
Ostatnio zmieniony pt sie 09, 2019 2:42 pm przez JJP2, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
EliBi
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw cze 20, 2019 2:29 pm
Lokalizacja: Wrocław/Sępolno
Płeć:

Czy to posocznica?

#9

Post autor: EliBi »

JJP2 pisze: pt sie 09, 2019 2:29 pm Zostaw wszystko w zbiorniku. Tam dodaj Ichtiomycyn - C ale dopiero po powrocie z urlopu. Tu jest potrzebne działanie po 48 h (podmiana 1/3 wody).
Później podaj Aquasan Immuno.
Dziekuje. Prosze napisz mi jak sobie poradzic z tym, ze mam wklad weglowy w nowym filtrze (Fluval 206), mam tez starego ASAPa 700 z gabka i dorzucona ceramika. W tej chwili pracuja razem. Moze na czas podania preparatu (rozumiem, ze 48h) wylacze Fluvala, a zostawie tylko ASAPa. Nie wiem tylko czy to nie wymorduje bakterii we Fluvalu, czego bym bardzo nie chciala.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Czy to posocznica?

#10

Post autor: JJP2 »

Chyba najlepiej byłoby wyjąć/odciąć biologie na te 48h.
Nie wiem jakie to jest akwarium ale ja bym wrzucił jakąś głowicę z gąbką zamiast 206 (tak dla przypomnienia to główny proces nitryfikacji zachodzi w podłożu a nie w filtrze). Będziesz miała szansę na wymycie filtra. Bakterie dość szybko później zasiedlą filtr.
Zostaw samego ASAPA z gąbką i daj obligatoryjnie dodatkowe napowietrzanie. Wyłącz światło na te 48h.
Po 48h podmiana wody 1/3 (ja bym nawet 1/2 wymienił) i dołożył 206 z węglem.
Po 2-3 dniach wywalić węgiel.
Dodać suplement dla ryb.
Ten Aquasan Immuno naprawdę polecam. Fajny środek opracowany przez zespół naukowy z UJ. Patent na szczęście wykupił Zoolek i preparat jest stosunkowo tani.
Opis patentowy Aquasan Immuno
Napowietrzanie odłącz po dwóch tygodniach od kuracji albo zostawić i włączać w nocy.
ODPOWIEDZ