pasożyt?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
zea
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 5:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

pasożyt?

#1

Post autor: zea »

Mój skalar dostał juz jakis czas temu u postawy płetwy grzbietowej ciemnych plamek głeboko w skórze, wyglada to jakby ugrzezły mu w skórze kawałki czarnego żwirku, nic mu nie było, czuł sie znakomicie, rósł i miał sie dobrze. Dzis zauwazyłam kilka dodatkowych plamek na skórze na bokach ciała i o zgrozo czarna grudke na(w) oku!! co mam robić?
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pasożyt?

#2

Post autor: kfabisiak1 »

Zea,
Musisz dokładniej opisać całą historię z plamkami, zwłaszcza czasowo. Jakiś czas temu, to właściwie nic nie mówi. Dokładne dane o rybce i całym akwarium i jego opiece.
Może to są plamki wybarwiające rybkę. A ta gródka na oku, czy jest wystająca, czy płaska? Na źrenicy, czy bardziej z boku? Od kiedy ją widzisz i czy się powiększa?

Autor
zea
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 5:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pasożyt?

#3

Post autor: zea »

plamke zauwazyłam wczoraj, jeszcze kilka dni temu jej nie było, jest obok źrenicy (na białku oka) pod rogówką-wypukła. Plamki sa juz od kilku miesiecy, moze to rzeczywiście tylko naturalne wybarwienie, martwi mnie tylko to cos na oku. Podobno może to byc jakas narośl rakowata
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pasożyt?

#4

Post autor: ratafia »

Ano może, rybą też zdarza się nieszczęście, chociażby te że dostały się w nasze ręce, zamiast pływać sobie w ojczystych wodach. ;)
Poważnie, to przyczyn może być co najmniej kilka, od urazu mechanicznego zaczynając a po formy przejściowe przywr kończąc.
Zauważyłaś może i inne niepokojące zachowanie ryb?
Takie jak:
Ocieranie się o przedmioty, zwiększona ilość śluzu, zmiana koloru, unikanie otwartej przestrzeni,
zmatowienie tęczówki oka, w ogóle wszystko co Cię niepokoi.
Ostatnio zmieniony sob maja 30, 2009 4:53 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
zea
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 5:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pasożyt?

#5

Post autor: zea »

własnie o to chodzi, że poza tym okiem i plankami wszystko gra, skalary(para) sa nierozłączne i powiedziałabym nawet psotne :) mają apetyt i pływają też świetnie
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pasożyt?

#6

Post autor: ratafia »

Ze skalarami jest ten problem, że często są bezobjawowymi nosicielami pasożytów. Szczęściem w nieszczęściu jest to, że jeśli dochodzi do inwazji na inne ryby, to przeważnie dzieje się to w obrębie tego gatunku. Naprawdę trudno będzie w tym wypadku znaleźć sensowne wyjście, jeśli nie dysponuje się mikroskopem.

Autor
zea
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 5:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pasożyt?

#7

Post autor: zea »

nawet jesli mam mikroskop to przecież nie wyłuskam tego czegos z jego oka!
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pasożyt?

#8

Post autor: ratafia »

No oka jej nie wydłubiesz :wink: , ale możesz wziąć wycinek skrzela oraz zeskrobinę śluzu z okolic nasady ogona. Sprawdź czy nie mają któregoś gatunku przywr.
Poza tym dobrze byłoby przebadać świeżutkie kupki na obecność wiciowców żołądkowych.
Ostatnio zmieniony ndz maja 31, 2009 11:33 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ