fitoncydy

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
zea
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 5:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

fitoncydy

#1

Post autor: zea »

co wiecie na temat leczenia fitoncydami? w sieci mozna spotkac się z informacjami o ich grzybobójczym i pierwotniakobójczym charakterze, wymienione są gatunki wydzielajace owe zwiazki, jednak nigdzie nie moge spotkać sie z dawką, którą możnaby stosować w odniesieniu do chorych roślin akwariowych lub ryb. Czy macie jakieś doświadczenie w tym temacie?
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: fitoncydy

#2

Post autor: ratafia »

Jak to nic nie ma w internecie?
A opisy użycia w akwarium, chrzanu, a ziele świetlika, a zbawienny wpływ żywych roślin - to nic innego jak wykorzystanie fitocydów.
Muszę i ja być oryginalna, więc wymyśliłam sobie żeby stany, jakie usiłujemy tymi sposobami zwalczać nazwać fitocydozami.
:idea: :smile:

A tak po prawdzie to spotkałam się tylko z jednym preparatem wykorzystującym ten pomysł.
Nie pamiętam czy to wyciągi naturalne czy związki zsyntetyzowane. Pamiętam jedynie, że cena tego preparatu zajmowała całe trzy miejsca (przed przecinkiem) i skutecznie mnie odstraszyła.
Ostatnio zmieniony ndz cze 21, 2009 8:19 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor
zea
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 5:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: fitoncydy

#3

Post autor: zea »

nigdzie nie ma podanej dawki, nie wiem ile mam dać i czy jest to bezpieczne dla ryb
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: fitoncydy

#4

Post autor: ratafia »

Zea, ale o jaki preparat Ci chodzi?
Wielu z nas wykorzystuje naturalne właściwości bakterio i grzybobójcze tych związków, może nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jest wiele roślin bogatych w te substancje. Korzeń pietruszki i chrzanu, liście orzecha włoskiego, dębu, buku, gruszy, migdałecznika, kora i korzenie dębu i bzu czarnego, to tylko niektóre z roślin czasami wykorzystywane w akwarystyce. Przedawkowanie zawsze jest groźne, nawet powszechnie używane szyszki olchy czarnej, czy wyciągi z kory i liści dębu, w nadmiarze mogą przyczynić się do śmierci ryb.
Określ nazwę tego preparatu, i cel jego stosowania w akwarium.
Zobaczymy, może się spotkałam z czymś takim tylko tego nie kojarzę.

Autor
zea
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 5:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: fitoncydy

#5

Post autor: zea »

xle mnie zrozumiałaś. Nie chodzi mi o konkretny preparat dostepny na rynku tylko o wykorzystanie fungicydów bezposrednio z roslin. Nie wiem czy wystarczy wycisnąc korzeń lub liśc i w jakiej dawce
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: fitoncydy

#6

Post autor: ratafia »

zea pisze:o wykorzystanie fungicydów
Teraz pytasz o zupełnie co innego, funkicydy to środki (w większości chemiczne) do zwalczania grzybów. Fitoncydy to naturalne substancje wydzielane przez rośliny które spełniają wiele, wiele funkcji. Na przykład, (nie zabijaja całej populacji ale regulują liczebność bakteri i grzybów które uważają za szkodliwe w ich procesach życiowych czy chroniąc je przed inwazją glonów.

Autor
zea
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 5:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: fitoncydy

#7

Post autor: zea »

ojej przejezyczenie:) chodzi mi nadal o fitoncycy
ODPOWIEDZ