chory (?) Skalar

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
patrycja2207
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: śr maja 13, 2009 2:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

chory (?) Skalar

#1

Post autor: patrycja2207 »

dziś zauważyłam u mojego skalara coś niepokojącego, jest to takie "coś" w okolicy odbytu przezroczyste z czerwonymi żyłkami(mi to wygląda jakby kawałek wnętrzności wyszło na wierzch).
akwarium 120l. obsada: 3 skalary(młode około 4cm, podrastają u mnie, potem przenoszą się do większego zbiornika, ponieważ tam od razu przypuszczam nie dały by sobie rady), ok. 10 molinezji też jeszcze młodych, 6 platek i 2 małe zbrojniki niebieskie.
temperatura 25'C filtr fan filter plus(fan-2, podobno przeznaczony do zbiorników 100-150 wkład gąbka)

dziś była podmiana wody 20l, a dłuższą chwilkę przed zauważeniem objawów podałam ochotkę(mrożoną, przepłukaną).
molinezje były u mnie jako pierwsze lokatorki, potem doszły platki a około miesiąc temu doszły skalary, wcześniej było wszytko ok.

czy ten skalar jest chory, czy tylko za bardzo się najadł mu to przejdzie?
proszę o pomoc bo nie chcę żeby cierpiał
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: chory (?) Skalar

#2

Post autor: sum »

Jeden z moich skalarów jak był mały też miał coś podobnego.Po zjedzeniu ochotki z odbytu wychodziło mu coś na kształt" kiszki stolcowej"Miało to około pół centymetra,barwa ciemnawa.Z wiekiem przeszło mu to i do dziś dnia cieszy się super zdrowiem.Jedyna różnica jaką widzę między Twoim opisem a tym co miała moja rybcia to tzw czerwone żyłki.Nie zauważyłem czegoś takiego.Jeżeli w jego zachowaniu nie ma nic podejrzanego to pewnie z czasem mu przejdzie.Obserwuj rybola.
Poczekaj jeszcze na opinie innych bardziej doświadczonych.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
patrycja2207
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: śr maja 13, 2009 2:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: chory (?) Skalar

#3

Post autor: patrycja2207 »

wiec dziś rano jak spojrzałam w akwa to już tego niezidentyfikowanego obiektu nie było, więc myślę że to po ochotce i tu nasuwa mi się kolejne pytanie, czy mogę bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia podawać im ochotkę czy może lepiej coś innego, jakieś inne pokarmy mrożone.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: chory (?) Skalar

#4

Post autor: sum »

Z swojego doświadczenia wiem,że lepiej za młodu te rybole przyzwyczajać do różnorodnego pokarmu.Możesz podawać im wodzień,ochotkę i suche pokarmy.Ja mam dwa takie byki które niestety oprócz mrożonek nic z suchego nie chcą jeść.Wszelkie próby zmiany ich diety kończą się niepowodzeniem :-(
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
patrycja2207
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: śr maja 13, 2009 2:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: chory (?) Skalar

#5

Post autor: patrycja2207 »

moje póki co jedzą suszka, i jakoś nie zauważyłam żeby były wybredne, ale oczywiście jak zobaczą ochotkę to się rzucają jak by nie jadły przez tydzień (ale tak to mają moje wszystkie ryby) :mrgreen: , w każdym razie bede na nie zwracała uwagę;]

Linf

Re: chory (?) Skalar

#6

Post autor: Linf »

Ja podobne zjawisko zauważyłem u swojej Ramirezy jak się nażarła ochotki i ma tak tylko po niej wypróżni się i jest Ok. więc przypuszczam,że to może być po niej.Z moich informacji wiem ,że ochotka jest ciężko strawna więc nie podawaj jej za często.
ODPOWIEDZ