Chore prętniki

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
wojtus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sie 02, 2009 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Chore prętniki

#1

Post autor: wojtus »

Jakoś ponad tydzień temu wprowadziłem do akwarium 54L 3 prętniki i 6 bystrzyków Amandy. Przedwczoraj prętniki nagle się pochorowały. O ile wcześniej ganiały się po całym akwa, a żarcie to mi z ręki wyrywały to teraz siedzą pochowane, nie ruszają się przez całe godziny i czasem coś chapną jak im do pyszczka podpłynie. Robią też długie, cienkie, białe kleiste kupki. Imo żadnych innych objawów nie mają. Podejrzewam, że to wiciowce/nicienie, tak więc zastanawiam się nad kupnem jakiegoś leku na nie np. discus sept. Parametrów wody nie znam (mogę kupić testy, tyle że drogie to), ale nie powinny odbiegać od czystej kranów. Na wszelki wypadek zrobiłem też podmianę wody 20%. Na razie niczym ich nie karmie (wcześniej tylko płatki JBL NovoBel), planuje dać im w piątek dafnie. Co o tym myślicie?

Tutaj 2 kiepskie fotki rybek (lepsze nie wychodzą):
http://img43.imagevenue.com/img.php?ima ... _407lo.JPG
http://img101.imagevenue.com/img.php?im ... _250lo.JPG
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Chore prętniki

#2

Post autor: ratafia »

Discus sept może zadziałać, jeśli ryby są jeszcze w dobrej kondycji i oczywiście, jeśli to faktycznie wiciowce. Nicieni tym się nie pozbędziesz, chociaż faktycznie piszą że je zwalcza to jest to albo pomyłka albo bzdura.
Ostatnio zmieniony śr wrz 09, 2009 10:24 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ