Wypławki

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
bard
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: sob lut 13, 2010 12:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Wypławki

#1

Post autor: bard »

Opisze pokrótce moja walkę z wypławkami. Może komuś, kto ma problem z tym robactwem ten temat pomoże.

Jest kilka metod, które w większym lub mniejszym stopniu sprawdzają się w walce z wypławkami.
Ja zdecydowałem się na chemie. W tym celu zakupiłem u weterynarza FLUBENOL – lek wykorzystywany do walki z pasożytami u psów i kotów. Flubenol stosuje się tez przy hodowli paletek.


Przepis jest prosty:

Specyfik należy podawać partami. Najlepiej, co drugi dzien.
Na 100 litrów wody powinno aplikować się dawkę dla 3 kg psa, czyli 3 ml. Środek odmierza się bardzo prosto. Na strzykawce, w której dostajemy lek jest podziałka.
Ja podczas mojej walki z wypławkami zastosowałem podwójną dawkę. Mogłem sobie na to pozwolić bez obaw o ryby i krewetki, bo jeszcze ich w akwarium niebyło.

Z reguły wypławki znikają po 4-5 dawkach. Czasami wystarczy mniej, czasami więcej. Ważne jest żeby po ostatniej dawce nie podmieniać wody przez kilka dni – nawet jak nie widzimy już niechcianych lokatorów.

Flubenol nie szkodzi rybom i skorupiakom. Chociaż zdarzały się przypadki, ze kilka krewetek padło niektórym hodowcom.

UWAGA Flubenol eksterminuje również wszystkiego rodzaje ślimaków
Ostatnio zmieniony pn mar 15, 2010 9:39 pm przez bard, łącznie zmieniany 2 razy.
moje AKWA - ala IWAGUMI
topics15/6153.htm
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Wypławki

#2

Post autor: Władek Pompka »

Jesteś na 100 % pewien, że je wytrułeś? Ruszałeś żwir? Zapalasz światło i obserwujesz

ścianki?

Ile kosztuje to psie lekarstwo? :roll:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

Autor
bard
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: sob lut 13, 2010 12:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wypławki

#3

Post autor: bard »

Jedna strzykawka (15 ml) kosztuje około 26 zł.
Wytrułem na 99%. Od około tygodnia ich nie widać. Jak się pojawią to powtórzę kurację.

Flubenol podobno ich nie zabija tylko działa w ten sposób, że robale nie są w stanie przyswajać pokarmu i umierają z głodu.

Z reguły wygląda to tak, ze wychodzą na szybę, siedzą tam cały dzień i w pewnym momencie "odpadają" skurczone
moje AKWA - ala IWAGUMI
topics15/6153.htm
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Wypławki

#4

Post autor: Władek Pompka »

Tak tylko pytam, wiem,że siedzą głęboko w żwirku i trzeba chyba czasu aby ten specyfik na wszystkie podziałał. Widujesz je jeszcze?
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Wypławki

#5

Post autor: Hornet »

Dodam tylko że flubenol jest nieskuteczny w opisanym stężeniu jeśli jako podłoże jest substrat wtedy jego dawkę trzeba bardzo znacznie zwiększyć...
Do walki z wypławkami polecam również No-planarię skuteczność na bardzo podobnym pozionie.
Pozdrawiam
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
ODPOWIEDZ