Gupiki - co jest?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
ppaula2

Gupiki - co jest?

#1

Post autor: ppaula2 »

Jakiś czas temu zwalczyłam pleśniawkę.
Potem źle poczuł się samczyk gupika, wzdęło mu brzuszek i potem pływał na boku lub leżał bokiem na kamieniu. Skróciłam mu męki.... :(
Od wczoraj źle się czuje następny dorosły samiec :(
Siedzi pod taflą wody i się kołysze.
Oznak ospy czy pleśniawki nie widzę.
Wczoraj też samica, która niedawno urodziła źle wyglądała. Ale dziś już czuje się dobrze. Myślę, że to jeszcze osłabienie po porodzie bo chłopaki jej żyć nie dają :p
No i 3 maluszki przerzucone z krewetkarium do ogólnego miały ogonki jak igiełki i ledwo pływały - weliminowałam je :(
Co się dzieje?
Dodam, że inne ryby czują się dobrze.
Samiec gupika, którego zakupiłam jako pierwszego czuje się wyśmienicie mimo iż przeżył wiele moich błędów akwarystycznych :)
Poza tym obserwuję wzdęte brzuszki. Tylko, że zastanawiam się czy to nie z najedzenia, bo przeważnie najpierw daję jeść a później dopiero obserwuję ryby.
Jutro najpierw je poobserwuję a później dam jeść.
Aha i może to nie jest ważne ale przed chwilą molinezja zrobiła śluzowatą kupę.
Może to pasożyty?
No sama już nie wiem.
Delikatniejsze neony cz kirysy mają się wyśmienicie.....

Autor
Dein

Re: Gupiki - co jest?

#2

Post autor: Dein »

Może i pasożyty. Gupiki lubią mieć pasożyty. Pierwsze moje kupne gupiki zeszły z powodu pasożytów, z którymi ryby żyją długo bezobjawowo, a potem przy najmniejszym osłabieniu, stresie, zmianie warunków okazują się zagrożeniem życia.

Sprawdziłbym też jedzonko, czy nie zwietrzałe. Nie wszystkie ryby muszą na zwietrzałe jedzonko reagować tak samo, zresztą gupiki zazwyczaj żrą jak opętane i często pochłaniają dużo więcej pokarmu, niż inne, powolniejsze ryby.

Autor
ppaula2

Re: Gupiki - co jest?

#3

Post autor: ppaula2 »

A jak się sprawdza czy nie wywietrzałe?
Czy są jakieś leki na pasożyty?

Autor
Dein

Re: Gupiki - co jest?

#4

Post autor: Dein »

Kupuję małe opakowania żarła i profilaktycznie po paru miesiącach wysypuję z pojemniczków resztki i kupuję nowe. Wtedy jedynie mam pewność, że nie są zwietrzałe. Organoleptycznie się tego nie sprawdzi w żaden sposób, chyba, że żarcie jest tak stare, że zjełczało. Nie ma też sensu sugerować się datą przydatności do spożycia już po otwarciu oryginalnego opakowania. Jak z każdym produktem - po otwarciu opakowania, data przestaje się liczyć, produkt trzeba spożytkować jak najszybciej.

A preparaty na pasożyty wewnętrzne z pewnością są. I takie do profilaktycznego odrobaczania. Są też metody domowe. Słyszałem o podawaniu czosnku czy marchwi np. Ale nie stosowałem, nie znam, nie mądrzę się. Wiem tyle, że ciężko zwalczać pasożyty wewnętrzne, kiedy już następują widoczne objawy, kiedy zaczynają niedomagać organy wewnętrzne ryby. Zazwyczaj jest za późno na ratunek.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Gupiki - co jest?

#5

Post autor: ziabak »

a jakie masz parametry wody? piszesz, że np. delikatniejsze neonki czują się dobrze - masz więc w tym akwarium obsadę ryb wymagająca różnych warunków co do twardości wody - gupiki i inne żyworódki wolą twarda - neony wprost przeciwnie - miękką. Jeśli masz zbyt niskie ph i miekką wodę to gupikom po prostu to nie odpowiada.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
ppaula2

Re: Gupiki - co jest?

#6

Post autor: ppaula2 »

To chyba raczej neony powinny u mnie źle się czuć :/
Bo mam zdecydowanie twrdą wodę i PH nie jest niskie.
Nawet myślę o wodzoe RO.
Pomiary wody z 6 kwietnia:
NO2-0
NO3-20-40
GH-18
KH-10
PH-7,4
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Gupiki - co jest?

#7

Post autor: ziabak »

No to wykluczyliśmy złą kondycję gupików spowodowaną za miękką wodą ;)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
ODPOWIEDZ