Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
ODPOWIEDZ

Autor
Aleksander Stefaniak
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: sob sty 05, 2013 8:32 pm
Telefon: 502678377
Lokalizacja:

Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

#1

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Cala prawda o L201.
Czytając w internecie na różnych forach wypowiedzi poważnych hodowców zbrojników i tych mniej poważnych doszedłem do wniosku że czas obnażyć całą prawdę o L201 by rozpropagować trochę swojej pasji rybami zbrojnikowatymi wśród akwarystów.
Zaciekawić ludzi i dać im szansę by każdy z nich mógł hodować i rozmnożyć zbrojnika L201. By nie była to czarna magia i by nie mówili ,że się nie da. Tylko by było to wyzwanie dla każdego i coś do osiągnięcia. By tzw. trudny do rozmnożenia zbrojnik stał się popularny a mgliste o jego rozmnażaniu pojęcie stało się przejrzyste i proste dla każdego.
Amatorzy którym raz coś wyszło: twierdzą że są mistrzami świata i okolic a to jak rozmnożyli tu akurat L201 stanowi dla nich dogmat. Jakiekolwiek konwersacje czy próby dyskusji kończą się zazwyczaj wulgaryzmami i stwierdzeniem że oni wiedzą najlepiej. Cóż życie i upartość temperamentu Polaków nie zna granic J.
Tak więc zacznę od początku jak wyglądała moja przygoda z L201.
Jeżdżąc po różnych giełdach, krajach, znajomych i polecanych hodowcach zbrojników gdy szukałem akurat L46 by osobniki mojego stada pochodziły z różnych źródeł a jest to ważne podczas rozmnażania by nie dochodziło do powstawania tzw. mopsów ( czytajcie wada chowu wsobnego ) kupowałem różne glonojady gromadząc przy tym dość pokaźną hodowlę.
Wpuszczałem prawie wszystkie gatunki zbrojników w tym L201do sporego baniaczka 450L by tam w spokoju sobie rosły.
Czarne żabki bo tak nazywam do dziś L201 były jednymi z pierwszych które rozmnożyły się w ogólnym akwarium z dyskowcami. Miałem z tego powodu nie zły ubaw ponieważ odkryłem ten fakt dopiero wówczas jak robiłem mega porządki w owym zbiorniku i usunąłem tło strukturalne za którym siedziało około 15szt 2-3cm L201.
Niestety było to dawno temu a robienie fotek było by absurdem bo uważałem to bardziej za żart niż osiągnięcie.
No ale robiąc już porządek moja córka stwierdziła bym odłowił dorosłe czarne żabki bo bardzo jej się podobały ( stąd teraz wiecie skąd sentyment do tego nazewnictwa L201 ) do osobnego akwarium hodowlanego.
I teraz zaczyna się jazda na max.
Ponieważ miałem ich 13szt. nie bardzo wiedziałem który to samiec a która samica i tu o dziwo przyszedł z pomocą internet.
Samce L201 mają kanciasty łeb natomiast samice łagodny.
Tak czy siak miałem 5 samców i 8 samic – cieszyłem się z tego faktu bo zazwyczaj brakuje samic na rynku J.
Wlałem do akwarium o pojemności 54L wodę z osmozy. Ustawiłem grotki tarliskowe, lignit, zbadałem pH które wynosiło 6,7 a twardość ogólna TWO lub GH 6-7 stopni.
Temperatura u paletek wynosiła 30C tak więc i tu taką ustawiłem wkładając do akwarium mocną głowicę szuta 8W teraz to nowa 750 i najzwyklejszą zaokrągloną gąbkę.
Cóż zdziwiłem się ponieważ dwa dni później w jednej z grot była ikra której pilnował samiec.
No i mała zagwozdka którą samicę wytarł?
Późnym wieczorem wróciłem po treningu do ryb a tam kolejna niespodzianka bo kolejna samica zaczęła się wycierać z ów samczykiem wyrzucając poprzednią ikrę. OK- mówię dobra nasza wiem która to para. Włożyłem siatkę do akwarium by odgrodzić dobraną parę,
a wyrzuconą ikrę przełożyłem do czarnej siatki do łapania ryb i położyłem opodal wylotu napowietrzania filtra. Metoda ta sprawdzała się u Ancistrusów więc nic nie ryzykowałem i powiedziałem jak się uda będzie ok.
Ilość ikry w inkubatorze czyli w siatce do łapania ryb nie powalała bo było jej około 15 ziaren natomiast w grocie było jej około 20-25szt.
Zdziwiło mnie to ponieważ na forach ludzie opisywali że uzyskiwali od 1-15szt.młodych. No i pierwszy mit się rozwiał L201 są dość plenne a ryby mierzące 6-8cm potrafią naskładać jajeczek nawet do 25szt. kwestia żywienia.
Dwa oddzieliłem ów parę oraz samicę która złożyła pierwsza ikrę do jednej części akwarium i przedzieliłem szybą.
Pozostałe ryby L201 też zaczęły się trzeć – nadmiar szczęścia J powiedziałem i tak zrodził się pomysł hodowli zbrojników i handel nimi do hurtowni ryb, na giełdach,portalach itd.
Cóż po trzech tygodniach z zegarkiem w ręku doszło do kolejnego tarła ryb które jako pierwsze mi się rozmnożyły. Warunki jakie ustaliłem na początek czyli ph 6,7, GH 6-7 temp. wody 30 C powtórzyłem. Wodę w takim akwarium podmieniam co 3dni spuszczając max 20L wraz z zanieczyszczeniami i dolewam zimnej osmozy. Temperatura wody opada wówczas nawet do 23C natomiast pozostałe parametry są raczej bez zmian. Takie podmiany na zimną osmozę robię przed tarłem. Pobudza to ryby do wycierania się. W ciągu 24-48H dochodzi do tarła. Natomiast po akcie kopulacji podgrzewam osmozę do 28 C.
Tak więc stwierdzam fakt – mnożenie L201 jest proste i polecam każdemu hodowcy.
Zbrojnik ten trze się i w stadach i parami - jak kto woli. Warunek trzeba spełnić jeden czystość i regularne podmiany wody plus karmienie.
Mojej córce zostawiłem 3 dorosłe sztuki czarnych żabek które to ona teraz rozmnaża ( samca i dwie samice )
Pozostałe dorosłe egzemplarze sprzedawałem na Allegro po 100zł/szt – nie reklamuje tylko stwierdzam fakt. Byli tacy co się spierali czy to oby para i czemu tak drogo chcę. Być może, że nawet i z tego portalu ludzie się ze mną w tej sprawie kontaktowali. No cóż mogę odpowiedzieć takiemu człowiekowi – szukaj taniej dobranych ryb.
Teraz co 3-4tygodnie Alicja moja córka przeławia grotę do inkubatora wraz z samcem i tam następuje wylęg młodych.
Zdrowa recepta na rozmnażanie:
1 dobrana para lub stado hodowlane
2 żywienie – podstawa to artemia mrożona i mieszanki roślinno mięsne.
3 częsta podmiana wody i to wody osmotycznej.
4 odseparowanie samca by samica nie wyrzuciła ikry z groty ponieważ u zbrojników dochodzi do tzw tarła niekompletnego. Polega to na tym,że samica zrzuca ikrę a za kilka godzin lub dni składa jej część nagromadzoną w brzuchu. Nie jest to reguła ale może wystąpić w akwarium. Wówczas samiec chcąc kopulować z samicą może wyrzucić pierwszą ikrę i może ona spleśnieć lub zostać rozgnieciona. Do wyrzucenia ikry może też dojść gdy mlecz samca jest słaby. Wówczas ikra nie klei się do siebie i często dochodzi do bielenia ikry która jest niezapłodniona.
5 młode L201 szybko rosną i od maleńkości jakby powiedział to Pawlak z „samych swoich” nie boją się wychodzić.

A teraz by potwierdzić wszystko co opisałem przedstawiam fotografie.
" onclick="window.open(this.href);return false;
pierwszy link to filmik z tarła - nic specjalnego ale to mój pierwszy filmik na Youtuba :)
" onclick="window.open(this.href);return false;
Foty młodych po inkubacji + dorosłe
Więcej fotek u mnie na Facebooku
Dziękuję za uwagę Alek.
Gdyby ktoś miał pytania chętnie odpowiem

-- N sty 20, 2013 9:48 pm --

nemo29
Gość
Posty: 2
Rejestracja: ndz kwie 01, 2018 1:20 pm
Lokalizacja: Szczecin/Averoy
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

#2

Post autor: nemo29 »

Czesc
Nie wiem czy Twoj temat jest ciagle aktualny i czy jestes w stanie odpowiedziec na pytanie dotyczace tego gatunku L-ek .
Mianowicie chodzi mi o wzrost ryb , pisales ze ryby rosna dosc szybko ...
Niestety nie wiem dla czego moje 201-ki cossie do tego nie przekonaly i wzrost maja w .... :(
Zakupione byly okolo pol roku temu jako ryby wielkosci 3,5 - 4,5 centymetrow 8 zakupione mala grupa pieciu sztuk ) , teraz najwieksza z nich ma zaledwie lekko powyzej 5 centymetrow .
Dodam ze ryby sa w zbiorniku 450 litrow z towarzystwem grupy kirysow , dwoch ancistrusow i mala grupa zwinnikow .
Jesli idzie o pokarm to ryby dostaja platki tropikala , granulat sery , miks miesno-warzywny , krewetki i spiruline ( pokarmy podawane na zmiane kilka razy dziennie gdzie ostatnie karmienie jest tuz przed zgaszeniem swiatlaco by mialy szanse na posilek ) .
Jesli mozesz mi cos podpowiedziec zeby te moje paskudy troche bardziej podrosly to byl bym Ci bardzo wdzieczny :)
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

#3

Post autor: marcinzabki29 »

nemo29, należy Ci się "złota łopata" za odkopanie tego wątku, Kolega od czterech lat nie był aktywny na forum.
Załóż po prostu swój wątek.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

#4

Post autor: Lech-u »

Ostatnio kontaktowałem się prywatnie z autorem wątku. Jest szansa, że odpowie...

nemo29
Gość
Posty: 2
Rejestracja: ndz kwie 01, 2018 1:20 pm
Lokalizacja: Szczecin/Averoy
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

#5

Post autor: nemo29 »

No cóż kolego Marcinie .
Jeżeli jeszcze nie zauważyłeś to na tym forum jestem aż kilka godzin i wydaje mi się że chyba mogę odkopać wątek który mnie interesuje .
Możliwe że autor tego wątku jest nieaktywny od kilku lat ale prawdę mówiąc nie sprawdzałem tego .
A jeśli tą złotą łopatę masz na stanie to wyślij ją w moim imieniu do Caritas 😂😜 , pewnie będą się cieszyć .
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

#6

Post autor: marcinzabki29 »

Najpierw to właśnie sprawdziłem, jak długo jesteś na Forum.
A tak przy okazji - Witaj na Fawa.
Pozdrawiam Marcin

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

#7

Post autor: DanielP »

Hypancistrusy są mięsożerne więc ich dieta powinna głównie opierać się o mrożonki. Płatki i granulaty są dobre dla innych ryb ale nie dla nich. W swojej diecie nie potrzebują one pokarmów roślinnych i co za tym idzie spiruliny choć mogą czasem ją spożywać. Po zastosowaniu tej diety (wysokobiałkowej) powinny już rosnąć szybciej i być zdrowe:-)

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

#8

Post autor: Zbyszek »

Nie znam się zbytnio na L 201, ale od ponad półtora roku mam je w akwarium i co nieco zaobserwowałem :).
Myślę, że są dwie przyczyny słabego wzrostu Twoich podopiecznych.
Pierwsza to - ryby są niedożywione, a przyczyną tego jest duża konkurencja w akwarium - szczególnie kirysy i Ancistrus. Z tego co zauważyłem u siebie to ten zbrojnik jest zawsze ostatni przy jedzeniu - trzymam je w akwarium razem z L 200 oraz L 204 i zanim do jedzenia podpłyną L 201 to praktycznie już nie ma co jeść. Napisałeś, że karmisz kilka razy dziennie - i to jest jak najbardziej właściwe, ale karmiąc często karmisz małymi porcjami i te "wolniejsze" ryby nie są w stanie zdążyć do jedzenia. Nabyłeś ryby młode (3,5-4,5 cm) a w tym wieku ryby powinny być bardzo intensywnie karmione - bo inaczej odbije się to na ich kondycji.
Druga sprawa to tak jak napisał DanielP - dieta bardziej wysokobiałkowa (ale z umiarem) - szczególnie dla młodzieży. Ryby te chętnie jedzą pokarmy sztuczne, ale moim zdaniem żaden granulat, płatki czy tabletki nie zastąpią pokarmów naturalnych - pokarmy sztuczne traktuj jako dodatek a nie główne danie.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

#9

Post autor: DanielP »

Warto również wspomnieć o tym, że ancistrusy to typowi roślinożercy i łączenie ich z miesożernymi L201 żadnemu z tych gatunków pod względem diety niewyjdzie na dobre.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

#10

Post autor: Lech-u »

DanielP pisze: śr kwie 04, 2018 8:51 amWarto również wspomnieć o tym, że ancistrusy to typowi roślinożercy i łączenie ich z miesożernymi L201 żadnemu z tych gatunków pod względem diety niewyjdzie na dobre.
A to mnie zaciekawiło.
Dlaczego nie wyjdzie na zdrowie?

Czy to nie jest tak, że mięsożerne będą wybierały "mięso" do jedzenia a roślinożerne "kapustę"?
Czy przy zapewnieniu dwojakich pokarmów te dwa gatunki nie dadzą rady w jednym zbiorniku?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

#11

Post autor: DanielP »

Dadzą radę ale mogą chorować. U miesożerców i roślinożerców jest różna długość przewodu pokarmowego a to wiaże się z różną przemianą, metabolizmem. Oczywiście, że roślinożercy chetnie zjedzą mięso ale z doświadczenia wiem,że wtedy może występować np. zapalenie przewodu pokarmowego itp. Gdy z kolei mięsożerców będziemy karmić pokarmami z przewagą roślinnego to też mogą wystąpić różne problemy w ich hodowli np: słaby wzrost itp. Warto pamiętać również o tym,że istotne jest również pochodzenie (pokolenie) zbrojników ponieważ kundelki znacznie łatwiej poradzą sobie z taką dietą niż "rasowe" L-ki. Bardzo ważnym czynnikiem jest również wiek. Młode zbrojniki wymagają szczególnie diety aby prawidłowo rosnąć. Dorosłym ancistrusom można czasami podawać pokarmy mięsne aby stymulować je do tarła.
Ostatnio zmieniony śr kwie 04, 2018 4:26 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

#12

Post autor: Lech-u »

Hmmm, czyli w sumie raczej nie polecasz łączenia mięso i roślino-żerców.

Myślałem, że to jest tak jak u ludzi. U mnie przy jednym stole siedzą 100% mięsożercy i 100% roślinożercy. I wszyscy są zadowoleni.

Z drugiej strony mam w akwarium typowe zbrojniki roślinożerne. Np. sturisomy. Te ryby nawet nie podpływają do pokarmu spadającego z nieba. Pracują prawie cały czas na szybach, roślinach i korzeniach. Więc im raczej nie przeszkadzają pokarmy mięsne.

Zakładam, że szkodliwość mięsa lub roślin w diecie może wynikać z łakomstwa poszczególnych zbrojników. Jeśli np. roślinożerny Ancistrus połakomi się na tatara, to może mu zaszkodzić (pamiętając o tym co napisałeś o tarle). I odwrotnie.
Tylko czy będzie im się chciało połakomić na nieodpowiedni pokarm dla swojego gatunku, jeśli będzie miał zapewniony odpowiedni pokarm?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Rozmnażanie L201 Hypancistrus sp.

#13

Post autor: DanielP »

Roślinożercy się połakomią natomiast mięsożercy raczej nie. Małe ilości nikomu nie zaszkodzą ale lepiej chuchać na zimne.
ODPOWIEDZ