Ryby nie rozmnażane w akwariach

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Ryby nie rozmnażane w akwariach

#1

Post autor: iro1979 »

Czy ktoś coś wie na temat tarła Brzanek Denisona? Nie koniecznie w warunkach akwariowych bo ponoć to się nikomu nie udało, chodzi więc o warunki naturalne. Nie pytam bo chce je rozmnożyć bo ani nie mam tej ryby ani nie mam dla niej warunków. Pytam z czystej ciekawości, no może z marzeniem na przyszłość :P. Słyszałem, że jakieś ryby, które są trzymane w akwariach trą się na głębokości poniżej 15metrów, stad pewnie nie było u nikogo tarła, ryby czują pewnie ciśnienie wody czy coś.
Oglądałem ostatnio też jakiś tak film przyrodniczy (niestety nie pamiętam jaki). Były tam między innymi sumy gietkozębe -też nie rozmnażane w akwariach. Doznałem szoku jak zobaczyłem jak się odbywa ich tarło. To takie kukułki podwodne. Zjadają część ikry pielęgnic (chyba jakieś pyszczaki to były bo matka trzymała młode po wykluciu w pysku) i podrzucają swoją. Sumy wraz z młodymi pielęgnicami siedziały w pysku matki pielęgnicy i tam zjadały jej młode. Pielęgnica opiekowała się podrzutkami jak swoimi O.o. Biorąc pod uwagę w/w przykłady to czy z brzankami denisona może być też jakoś podobnie?
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Ryby nie rozmnażane w akwariach

#2

Post autor: dune »

Ha, jakie to ciekawostki w naturze
kazdy sobie układa życie jak mu wygodniej
zwłaszcza jak ma na kogo scedować trudy....
i ma szczątkowe sumienie w zaniku
ale to wyjadanie młodych w paszczy matki jest ohydne....
nie wystarczylo to wyjeść ikrę
i zapewnić mlodym opiekę?
straszne

o brzankach nic ci nie powiem
moglabym poszukać ale pewnie juz przekopałeś globalne zasoby
tylko tyle ze 15cm slup wody cisnienie ma słabe
może chodzi raczej o wymuszony ścisk i niemożność ucieczki rybek od siebie
stworzenie wielkiej kotłowaniny
...tak mi się wydaje...

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Ryby nie rozmnażane w akwariach

#3

Post autor: Zielony »

iro1979 pisze:15metrów
a
dune pisze:15cm
to jest różnica lekka ;)
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Ryby nie rozmnażane w akwariach

#4

Post autor: dune »

No tak
stanowczo

;)

Http://www.domowe-akwarium.pl/brzanka_denisona.php" onclick="window.open(this.href);return false;



no to nie piszą tu o 15m
tylko o deszczach monsunowych...
...tak mi się wydaje...
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Ryby nie rozmnażane w akwariach

#5

Post autor: iro1979 »

Hehe wiem, że trochę nieskładnie piszę. To o 15metrach dotyczy innej ryby akwariowej, czytałem o tym z rok temu i teraz nie mogę znaleźć. To taki przykład był, że są jakieś bariery w rozmnażaniu niektórych rybek w warunkach domowych ;). Akwarium wysokości 15 metrów :shock: , czy też doprowadzenie do tarła hmmm jakiejś pielęgnicy by giętkozęby miały szansę i ochotę na tarło.
Brzanki Denisona chyba nikt nie rozmnożył więc myślę, że nie tylko chodzi o opady deszczu. Wiele ryb można stymulować do tarła podmianą wody i pewnie już komuś by się udało. Może te deszcze wymywają coś z gleby, spłukują pyłki jakiegoś kwiatka, którym żywi się narybek - nie wiem :P. Same warunki naturalne idzie jakoś odtworzyć. Czytałem, że w rzekach żyją te denisony. Akwarium długie na 3 metry, turbinka lub kilka, miejsca osłonięte od nurtu wody, deszczówkę można nałapać, w razie potrzeby schłodzić by ta temperaturę obniżyć.
Znacie jeszcze jakieś rybki, których się nie mnoży w akwariach?
Słyszałem, że drewniaków też się nikomu nie udało rozmnożyć. Mam 2 i to chyba samiec i samica. Ma ktoś może jakieś info o ich rozmnażaniu? Bo jak szukam to jest tylko krótka wzmianka "niemożliwe w niewoli" lub coś koło tego, bez podania przyczyny.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Ryby nie rozmnażane w akwariach

#6

Post autor: Christo »

Jeżeli jakiegoś gatunku nie da się rozmnożyć w niewoli, na ogół wiąże się to z tym, że ryby w naturze na czas tarła migrują, a tego nie zasymulujesz nawet w 3m zbiorniku. Nie wiem czy tak jest w przypadku tej brzanki, ale przypuszczam że tak.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Ryby nie rozmnażane w akwariach

#7

Post autor: iro1979 »

Pewnie masz racje jeśli chodzi o brzanki, jeszcze poszukam, natrafiłem na info o czerwonym deszczu w Kerali, w którym to stanie żyją Denisony. Przez chwile mi przyszło na myśl że żywią się kosmitami hihi http://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwony_deszcz_w_Kerali" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Ryby nie rozmnażane w akwariach

#8

Post autor: Christo »

"Reproduction

Large numbers are produced for the aquarium hobby in commercial facilities, presumably via stimulation with hormones.

It’s been reported that juveniles are being over-collected from the wild and this appears to be exerting a detrimental impact on its’ conservation status (see ‘Notes’).

In terms of private success at least one report of ‘accidental’ spawning exists, in which a couple of fry were discovered hiding among plants during aquarium maintenance.

A more detailed report was published in the German magazine Aqualog in 2005. In this case a group of 15 adults spawned in soft, acidic water (gH 2-3/pH 5.7), depositing their eggs in a clump of Java moss (Taxiphylum barbieri).

Apparently several of the adults exhibited a colour change with the dorsal surface turning blue, and the event appeared to be triggered by a gradual lowering of the pH via addition of bogwood.

Chester Zoo Aquarium in England have also reported successful breeding, and their theory is that a large group of fish is needed as spawning is hypothesised to occur en masse.

This species has been hybridised with at least one other Puntius species which was presumed to be either ‘P.‘ dunckeri or ‘P.‘ everetti but is actually a member of the genus Dawkinsia (R. Collins, pers. comm.) and such fish are now quite widely available."

http://www.seriouslyfish.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ