Razbora hengela

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
ODPOWIEDZ

Autor
rajo
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pn sty 04, 2016 4:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Radek
Płeć:

Razbora hengela

#1

Post autor: rajo »

Cześć,

Jest tarło, za jedną samicą uganiają się dwa, czasem trzy samce.

Akwarium około 40L
Obsada to
7 razbor hengela
3 kiryski pigmejskie
1 otosek przyujściowy
11 sakur

2xŻabienica Bartha
5xGwiazda Wodna
1xKryptokoryna Willisa
dużo x Vallisneria
dużo x Microsorium Windelov

Co zrobić żeby mieć małe?
Posiadam kotnik, ale nie mam innego zbiornika.
POMOCY ;)

Rrrrogaty

Razbora hengela

#2

Post autor: Rrrrogaty »

Przede wszystkim odłowić do osobnego zbiornika towarzystwo. Czysta woda, dobre natlenianie, kępka mchu i pójdzie. W ogólnym przy kirysach i krewetach nie uchowasz nawet ziarenka ikry.

Autor
rajo
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pn sty 04, 2016 4:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Radek
Płeć:

Razbora hengela

#3

Post autor: rajo »

Dobra, udało się.

Po szybkim tripie do akwarystycznego zakupiłem zbiorniczek 7L oraz sadzonke anubiasa nana, całość zalałem wodą z ogólnego i wsadziłem filtr circulator 500 który chodził w ogólnym razem z fzn-2. Odłowiłem parkę i jest ikra, a jak na moje nie doświadczone oko nawet całkiem sporo.

Co dalej?
Kiedy wyłowić parkę?
Czy potrzebna będzie grzałka do tego?
Kupiłem również pył First Bites - kiedy zacząć karmić ile i jak często?
Generalnie pomóżcie proszę odhodować pierwsze potomstwo :D

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Razbora hengela

#4

Post autor: denkmal »

Hmm... ja mam całe stado (100-150 na pewno) skundlonych RC + 4 amano - może dlatego widziałem tylko po jednej sztuce narybku razborek... a miotów było co najmniej 3-4 - hmm... może reszte jajeczek zeżarły wredne krewecie...hmm - może coś być na rzeczy.

Rrrrogaty

Razbora hengela

#5

Post autor: Rrrrogaty »

denkmal pisze:Hmm... ja mam całe stado (100-150 na pewno) skundlonych RC + 4 amano - może dlatego widziałem tylko po jednej sztuce narybku razborek... a miotów było co najmniej 3-4 - hmm... może reszte jajeczek zeżarły wredne krewecie...hmm - może coś być na rzeczy.
Na bank. Mi się kiedyś sypała maranka ikrą i tylko patrzyłem jak żarłoki wynajdywały ikrę i ją szamały.
rajo pisze:Dobra, udało się.

Po szybkim tripie do akwarystycznego zakupiłem zbiorniczek 7L oraz sadzonke anubiasa nana, całość zalałem wodą z ogólnego i wsadziłem filtr circulator 500 który chodził w ogólnym razem z fzn-2. Odłowiłem parkę i jest ikra, a jak na moje nie doświadczone oko nawet całkiem sporo.

Co dalej?
Kiedy wyłowić parkę?
Czy potrzebna będzie grzałka do tego?
Kupiłem również pył First Bites - kiedy zacząć karmić ile i jak często?
Generalnie pomóżcie proszę odhodować pierwsze potomstwo :D
Rodziców odłów od razu po złożeniu ikry.
Temperatura niech będzie taka jak w zbiorniku ogólnym.
Pokarm... Hmm. Zasadniczo najpierw musi Ci się coś wykluć z ikry. Potem musi popływać trochę i wciągnąć woreczek żółciowy. Dopiero potem narybek powinien być zainteresowany szukaniem pokarmu. Do takich maluchów najlepsze są nicienie mikro lub młody solowiec do karmienia, ale to już musisz się chcieć pobawić.

Autor
rajo
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pn sty 04, 2016 4:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Radek
Płeć:

Re: Razbora hengela

#6

Post autor: rajo »

ROGATEK pisze: Rodziców odłów od razu po złożeniu ikry.
Temperatura niech będzie taka jak w zbiorniku ogólnym.
Pokarm... Hmm. Zasadniczo najpierw musi Ci się coś wykluć z ikry. Potem musi popływać trochę i wciągnąć woreczek żółciowy. Dopiero potem narybek powinien być zainteresowany szukaniem pokarmu. Do takich maluchów najlepsze są nicienie mikro lub młody solowiec do karmienia, ale to już musisz się chcieć pobawić.
Tak zrobiłem, zaraz po Twoim poście odłowiłem rodziców i też przerzuciłem na noc grzałkę z ogólnego, co by ikra ciepło miała na pewno. ;)

Dnia następnego widziałem jak sporo z ikry się ruszało, natomiast wczoraj myślałem, że już nic nie żyje. Profilaktycznie jednak zdecydowałem się sypnąć trochę first bites. Dokupiłem też grzałkę i zamieniłem.

Dziś rano zaobserwowałem jedno żyjątko i to już z widocznymi oczami.

Teraz pytanie co robić... czy podmieniać wodę, czy nie podmieniać? Czy wyczyścić dno z resztek nie zjedzonego pokarmu i martwych krewnych, czy zostawić jak jest? Jeśli czyścić i podmieniać to jak to zrobić aby nie pozbyć się jedynego (a może nie) mieszkańca akwarium który jest praktycznie nie widoczny? Są jakieś patenty na to?

Wybaczcie te pytania, ale jestem cały podekscytowany, a gdy szukałem odpowiedzi na powyższe pytania na forum to ich nie znalazłem.

Autor
rajo
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pn sty 04, 2016 4:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Radek
Płeć:

Re: Razbora hengela

#7

Post autor: rajo »

Tak to teraz wygląda:
Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Rrrrogaty

Razbora hengela

#8

Post autor: Rrrrogaty »

Dno utrzymuj w czystości. Dolewaj niewielkie swieżej odstanej wody. Przy kolejnych próbach staraj się zaciemnić zbiornik, to podobno pomaga ikrze. Roślinkę bym raczej wymienił na trochę rogatka, albo jakiejś pistii. Zadbaj by filtr pracował bardzo delikatnie, by nie zmęczyć narybku. Dobre napowietrzanie też nie zaszkodzi.

Autor
rajo
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pn sty 04, 2016 4:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Radek
Płeć:

Re: Razbora hengela

#9

Post autor: rajo »

Cześć, to znowu ja z kolejnym pytaniem.
Po 1,5 miesiąca udało mi się odhodować 7 maluchów.
Obrazek
(jedna mniejsza niż pozostałe co prawda)

Stwierdziłem, że już czas najwyższy przenieść je do rodziców i chciałbym, żeby żadna rybka na tym nie ucierpiała. Jakieś sugestie jak zrobić to najlepiej?

Mój pomysł to wypuścić połowę zbiornika od małych, i co 15 min przelewać wodę z większego akwarium (np. po szklance), aż małe będzie pełne, a potem sitkiem je przerzucić. Czy tak będzie ok?

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Razbora hengela

#10

Post autor: krasnal »

rajo pisze: Czy tak będzie ok?
Prawidłowo :arrow: wedle wszelkich kanonów

Autor
rajo
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pn sty 04, 2016 4:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Radek
Płeć:

Re: Razbora hengela

#11

Post autor: rajo »

Dzięki za upewnienie! :)

Proces rozpoczęty. Wstawie fotkę jak będzie gotowe ;)
ODPOWIEDZ