Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Marian
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: sob sty 28, 2017 11:48 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marianek
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#1

Post autor: Marian »

Witam. Jestem tu pierwszy raz. Mam pytanie dotyczące rozmnażania Akarek neon blue. Pisał o nich , przynajmniej zaczął kolega KOZIOŁ. Do rzeczy. W moim dużym 380 litrowym akwarium mam parkę Akar i sporo innych ryb ale to bez znaczenia . Moje Akary dosyć regularnie się trą , składają ikrę i po wylęgu przez jakiś czas ( tydzień, dwa ) opiekują się potomstwem. Niestety rybek jest coraz mniej aż wszystko któregoś dnia się kończy. To też nie ważne. Sedno: po tarle , od momentu wylęgu samica zaczyna być bardzo agresywna i goni samca i to bardzo skutecznie powiedziałbym z hukiem. Później opiekuje narybkiem się w typowy dla tych ryb sposób. Postanowiłem tym razem odłowić parę i dać im szansę w mniejszym akwarium tylko we dwoje. Samiczka jak zwykle kopała swój dołek pokazując od czasu do czasu panu kto rządzi w akwarium. Po kilku dniach doczekałem się ikry i całkowitej odmiany sytuacji. Tym razem to samiec pilnował ikry. On też opiekuje się całkowicie sam narybkiem . Robi wszystko co wcześniej robiła wyłącznie ona. Pani brutalnie spacyfikowana siedzi bez ruchu kolejny dzień w kącie a i tam czasem nie daje jej spokoju. Jestem kompletnie zaskoczony tą nagłą zamianą ról.
Nie wiem czy mam samicę odłowić ? czy pan będzie się nadal opiekował narybkiem? Czytałem , że samica po dwóch tygodniach dopuszcza samca do wychowu . Jednak w tej sytuacji ??? Czy on ją dopuści czy raczej dobije :) ? Czy po tygodniu sytuacja się np. odwróci i wtedy pani zabraknie. Czy ktoś spotkał się z takim zachowaniem i co będzie dalej? Z całym szacunkiem dla wszystkich użytkowników tego forum , nie jestem amatorem z dwoma gupikami w słoiku, biednym bojownikiem w szklance , czy złotą rybką w kuli zasypywaną codziennie kilogramami płatków. Mam za sobą ponad czterdzieści lat doświadczenia w temacie. Proszę o powagę i konkretną informację, za którą będę bardzo wdzięczny. Może się odwdzięczę odchowaną parką :)
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#2

Post autor: fivb77 »

Nikt na 100% odpowiedzi Ci nie da. Miałem te ryby rozmnażające się przez ostatni rok i samca odławiałem bo dostawał ostre wciry. Jak u Ciebie tłucze samiczkę tą ją odizoluj, bo po co ma cierpieć. A samca i jego opiekę po prostu obserwuj, ale myślę, że przez ileś tygodni powinien się nimi zajmować.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#3

Post autor: jacekzabki »

Hmmm.... zastanawiam się czy moja para Akarki paskowanej (Nannacara anomala) to są te same rybki o których piszesz- akara paskowana neon blue. Ja posiadam w tej chwili jedną parę w akwarium ogólnym wraz z paletami, ziemiojadami i L-134 i co około 3 tygodnie mam młode, które są bardzo pilnie strzeżone przez samiczkę. Samiczka (mimo, że jest dorosła to ma około 4 cm) potrafi przegonić ziemki o długości około 15 cm i największe 20-to centymetrowe palety... a co dopiero tego biednego samczyka, który ma około 6-7 cm :D Około rok temu gdy miałem praktycznie całe dno w akwarium porośnięte blyxą doczekałem się młodych, które przetrwały i dorosły do około 3 cm (później praktycznie wszystkie oddałem zostawiając sobie "dominatora"- największego samca, który rządził tą gromadką a samiczkę dokupiłem mu. Teraz właśnie ta samiczka w czasie tarła gania tego samca tak, że czasami wydaje mi się, że go "zatłucze". Wydaje mi się, że one już tak mają, że samice do przesady dbają o swoje młode. Także- gdybym ja miał możliwość w osobnym akwarium umieścić parę to po zakończonym tarle zabrałbym samca (wiem, że u Ciebie w tej chwili samiec opiekuje się narybkiem ale po jego zabraniu myślę, że samica przejmie jego rolę). A jeśli za pierwszym razem nie udałoby się to za drugim razem zrobiłbym odwrotnie :wink: w końcu - jeszcze nie jedno tarło przed nimi :D
Awatar użytkownika

Autor
Marian
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: sob sty 28, 2017 11:48 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marianek
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#4

Post autor: Marian »

Dzięki za odpowiedź . Nie potrafię tu wklejać zdjęć bo pokazałbym o co chodzi :)
Postanowiłem odłowić panią i wyjechać na urlop. Ryzykowne bo tylko dwa razy dostały papu. wróciłem Narybek jest , może trochę mniej ale przecież ich nie liczyłem. Bałem się że koleś z głodu sam je pożre ale dał radę. Jakby tego było mało , wczoraj odłowiłem go. Nie wiem dlaczego ale oczy zaczęły mu zachodzić jakimś bielmem. Wrócił do ogólnego i już dzisiaj lepiej to wygląda. Małe samodzielne, rządzą się same, bez ojca rozpłynęły się po całym akwarium.Dostają Artermię w płynie. Jest dobrze . Na razie.
Dodano po przerwie do tego postu:
No i wszystko gra. Małych coraz mniej ale silniejsze rosną . Widać od razu który samczyk a która samiczka a maja dopiero 5,0 mm. Jest różnica w wielkości i budowie. Może się mylę ale nie sadzę :) Pan wrócił do ogólnego z tym bielmem na oczach i już po 2-3 dniach było po sprawie. Para ma się świetnie. W zasadzie znowu zaczynają tarło . Już kombinują.
A teraz próba wklejenia zdjęcia. https://ibb.co/hQkFDv
może się nauczę
pozdrawiam marianek
Dodano po przerwie do tego postu:
Neon Blue czy Electric Blue ? Która nazwa jest poprawna. Nanocara Anomala ?

No proszę .

Kilka dni i mają po 6 mm . Nie myliłem się, samczyki od razu do odróżnienia.Już toczą ze sobą boje.Samiczki drobniejsze , takie spokojne przecinki.

Ledwo po wykluciu - https://ibb.co/cZckwF

małe , zdjecie z przed dwóch tygodni może trzech - https://ibb.co/fczb3v

tata - https://ibb.co/mptQwF
mama - https://ibb.co/eNwHAa

pzdr
Marianek

Akwariusz
Zapaleniec
Posty: 253
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 1:11 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#5

Post autor: Akwariusz »

gratuluję przychówku. u mnie w akwa "ogólnym" składają ikrę na liściu żabienicy (zawsze tym samym), ale po 1-2 dniach ją zjadają. są 4 sztuki akar, kilka glonojadów i większe żyworódki - raczej nie chodzi o zagrożenie, być może woda jest za twarda, żeby się ikra rozwijała. albo po prostu za młodzi rodzice. albo: patrz niżej:

myślę, że płci u narybku w tym wieku nie rozpoznasz. ja nabyłem 4 podrośnięte sztuki, dwie wyraźnie mniejsze, dwie większe - z dużym przekonaniem, że mam dwie pary. do tarła podchodzą obydwie największe. i nie wykluczam, że to obie samice.

nie mają chyba nic wspólnego z akarką N. anomala (chociaż sam miałem takie pierwsze skojarzenie). to, co wynalazłem to:
1. jest to niebieska mutacja Andinoacara (dawniej Aequidens) pulcher; lub:
2. jest to sztucznie otrzymana hybryda A. pulcher i M. ramirezi electric blue; lub:
3. jest to hybryda A. pulcher i A. rivulatus
jakbym miał sam dokładać do ogólnego zamieszania tobym palcem wskazał jakąś Laetacarę, np: L. araguaiae albo Curviceps. one mają też bardzo słaby dymorfizm płciowy i dość podobny kształt ciała.
Ostatnio zmieniony pn lut 27, 2017 2:43 pm przez Akwariusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#6

Post autor: marcinzabki29 »

marianekm-14 pisze: Nie potrafię tu wklejać zdjęć bo pokazałbym o co chodzi
Może pomoże - http://www.fawa.pl/viewtopic.php?t=34146
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Marian
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: sob sty 28, 2017 11:48 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marianek
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#7

Post autor: Marian »

Ja kupiłem je jako Nanocara Anomala. Od razu było wiadomo kto jest kto. Różnice miedzy samicą a samcem były spore i teraz są jeszcze większe , nie sposób się pomylić. Ramireza to raczej taki mały busik przy sporym TIRze.
Mój samczyk to taki patelniak 11-12 cm / 6 wysokości. To już kawał ryby.
Mniejsza o to . Niech sobie będą Electric Blue , Neon Blue lub jeszcze inny blue .... Co za różnica.
Upierałbym się jednak przy tych bitwach małolatów. Walczą ze sobą dokładnie tak samo jak samce innych nawet dorosłych ryb.Zobaczymy co będzie dalej. Karmię je artemią i połową pastylki wrzucaną na dno. Słabo im to idzie ale coś tam skubią no i rosną . Dołożyłem im krewetek żeby pokarm nie zalegał. Na razie wszystko działa . Rodzice znowu się trą . Pogłupiały.
Pzdr. marianek.
Dodano po przerwie do tego postu:
Dziękuję Wam za odpowiedzi. Zobaczę co z tymi zdjęciami . Dzięki.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#8

Post autor: Lech-u »

marianekm-14 pisze: Rodzice znowu się trą .
Rób szybko zdjęcia i dawaj na konkurs fotograficzny FAWArium 2017!!!. Akurat pasuje temat konkursu.
Awatar użytkownika

Autor
Marian
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: sob sty 28, 2017 11:48 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marianek
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#9

Post autor: Marian »

To już jutro. Szkoda , ze nie film bo mam taki:) Jutro coś wkleję . Tylko ten regulamin trochę niejasny . zdjęć które już opublikowałem nie mogę już chyba wrzucić. Chyba , że skasuję to wszystko :) Coś tam znajdę . Tylko czasu mało. Czy mam to wysłać z mojej poczty , dowolnej innej czy tu z forum ???
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#10

Post autor: Lech-u »

Wyślij z dowolnego maila.

Akwariusz
Zapaleniec
Posty: 253
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 1:11 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#11

Post autor: Akwariusz »

marianekm-14 pisze: Różnice miedzy samicą a samcem były spore i teraz są jeszcze większe , nie sposób się pomylić
jeśli możesz - pokaż zdjęcie(a) pary i wskaż różnice, bo ja jakoś nie mam pewności co do swoich.
co do młodych - to, że są różnice we wzroście i przepychanki - to normalne i nie określa na tym etapie płci.
dołożenie krewetek to bardzo dobry pomysł, byle było sporo dorosłych samic. narybek będzie szybko rósł na młodych krewetkach, a dorosłym, do pewnego momentu, krzywdy nie zrobi.
Awatar użytkownika

Autor
Marian
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: sob sty 28, 2017 11:48 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marianek
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#12

Post autor: Marian »

Spokojnie :) Krewetki mają po dwa centymetry a przecinki po 6 mm. Dam radę, byleby przeżyły bo w takim 60 l to prawie jak w szklance. nawet boję sie podmiany wody, żeby ich nie zabić. Chyba dostawię kolejne, taki kotniczek 100 - 120l ale pewnie wylecę za to z domu :) Może mówimy o innym gatunku bo tu nie chodzi o różnice w ubarwieniu , chociaż te zmienia się od nastroju co kilkanaście minut i sytuacji. Fenomenalne. Są jaskrawo turkusowe , za chwilę wręcz granatowe. Samiec jest zdecydowanie większy. Nie trzeba filozofii żeby odróżnić Pudziana od jakiejś drobnej kobietki.To już duże ryby.Mają kilka lat.Znowu wykopały doły i się trą , w każdym razie zaczynają. Staję obok siebie , napinają i trzęsą całe niemiłosiernie , samiczka też . Fajny widok. Oczywiście na zdjęciu tego nie widać , zresztą byłoby poruszone. Maja zaletę bo wykonują ruchy skokami zatrzymując się co kilkanaście cm i wtedy można zrobić fajną fotkę.Za 2 tyg. będę miał małe stadko. Tym razem wymyśliłem , ze spróbuję je odessać jak już trochę się ruszą a mama lub tata będą ich pilnować i dorzucę do tych co już są bo trochę strach wpuścić teraz z powrotem tę sama napaloną parę do tych co już są .No i te krewetki :) Tu masz całkowitą rację w ogólnym wrzucam im kryla tej wielkości.Plują nim ale w końcu zjadają. Jak im wrzucam rozmrożone kostki to łykają je na raz w całości. Poza tym nie są agresywne w stosunku do innych ryb chyba że już jest ikra i małe ale wtedy to jedno z rodziców staje wrogiem numer jeden , reszta nie niepokoi . Z rozsądku.
Dodano po przerwie do tego postu:
obrazek
Dodano po przerwie do tego postu:
obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#13

Post autor: Lech-u »

Licho z tym obrazkiem. Nie dodał się.
Awatar użytkownika

Autor
Marian
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: sob sty 28, 2017 11:48 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marianek
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#14

Post autor: Marian »

Chyba się udało ale jakoś inaczejto zrobiłem. Grunt , że zdjęcie jest, chyba :D
obrazek
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#15

Post autor: marcinzabki29 »

Fajny rybol, ale chodziło o całość.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Marian
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: sob sty 28, 2017 11:48 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marianek
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#16

Post autor: Marian »

Jest podgląd ale co dalej ?
Dodano po przerwie do tego postu:
Dopiero się uczę. To pierwsze udanie wklejone zdjęcie , niestety na razie też ostatnie. Jest w podglądzie a później "wyślij " i znika.
Czego oczekujesz, co masz na myśli pisząc " całość " ? spróbuję . Mała Akarka, Ampularia i Krewetka. Może sie uda ?
obrazek

Akwariusz
Zapaleniec
Posty: 253
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 1:11 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Akara Paskowana neon blue rozmnażanie

#17

Post autor: Akwariusz »

to jest Akara "Electric Blue", odmiana lub hybryda Adinoacara pulcher - ciężko znaleźć pewne informacje. Widziałem dojrzałą parę, u której samiec miał bardzo wyraźny guz na czole i był o wiele większy od samicy. moja para jest praktycznie tego samego rozmiaru i bardzo niewiele się różni kształtem/długością płetw - ciężko odróżnić.
Nannacara anomala (akarka kratkowana/paskowana) jest dużo mniejsza, dymorfizm płciowy jest u niej bardzo wyraźny, samica jest o wiele mniejsza i wcale nie niebieska (za to brunatka w jasną kratkę w czasie tarła i opieki nad potomstwem).

wczoraj miałem kolejne tarło, a dziś znowu nie ma ikry. zastanawiam się czy to kwestia wody (zasadowa i twarda), niedojrzałości pary (u mnie są kilka miesięcy, mają trochę ponad 10cm), czy może glonojadów, które z nimi mieszkają. albo jeszcze coś innego...
ODPOWIEDZ