Zbrojniki (Ancistrus sp.)

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
ODPOWIEDZ

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Zbrojniki (Ancistrus sp.)

#1

Post autor: Zbyszek »

Takie moje luźne obserwacje :) dotyczące najpopularniejszych zbrojników (Ancistrus sp.), tzw glonojadów :).
Dla jasności - na zdjęciu dwa samce: po lewej samiec odmiany, którą będę nazywał standardem, po prawej samiec odmiany, którą będę nazywał złotą.
1. Para: samiec standard, samica standard - młode: standard około 85%, złote około 15%.
2. Para: samiec złoty, samica złota - młode: złote około 85%, standard około 15%.
3. Para: samiec złoty, samica złota - młode 100% standard.
O ile potomstwo pary 1 i 2 w zasadzie w ogóle mnie nie dziwi: mają "namieszane" w genach i choć rodzice są jednakowo ubarwieni wychodzi po nich mały około 15% ułamek potomstwa innego ubarwienia, to już potomstwo pary 3 całkiem mnie zaskakuje - 100% jest innego ubarwienia niż rodzice. Dodam, że nie jest to przypadek, bo zaobserwowałem to już w dwóch kolejnych tarłach u tej pary.
Czy ktoś z Was ma podobne obserwacje ? Czy u kogoś z Was po parze ryb jednakowo ubarwionych zdarza się potomstwo w 100% o innym ubarwieniu ? A może ktoś zna się na genetyce i wyjaśni to fachowo ? A może to jest całkiem normalne a tylko mnie się wydaje dziwne :) ?

Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbrojniki (Ancistrus sp.)

#2

Post autor: Lech-u »

Zbyszek pisze: A może ktoś zna się na genetyce i wyjaśni to fachowo ?
Nie znam się na genetyce ale wyjaśnię.
Otóż prawie każda cecha dzidziczona przez potomstwo jest kodowana kilkoma parami genów.
Te geny (pojedyncze) mogą być albo dominujące, albo recesywne (niedominujące).
Nasze zbrojniki są już tak pomieszane, że każdy z nich ma na pewno geny dominujące i geny recesywne w sobie.
W zależności od tego jaki jest układ tych par genów u rodziców, może się okazać, że dzieci będa tylko w jednym kolorze lub będzie trochę pomieszanych. Trochę to obrazuje ten schemat:
Obrazek
P = rodzice
F1 = pokolenie pierwsze
A = gen odpowiedzialny za barwę czerwoną (dominujący)
a = gen odpowiedzialny za barwę białą (recesywny).
Wystarczy tylko jedno A (duże), żeby kolor był czerwony. Tylko aa powoduje barwę białą.

Żeby mieć TYLKO białe trzeba skrzyżować dwóch rodziców z parami genów aa x aa. W innych przypadkach powstaną mieszańce genowe Aa, aA lub AA czyli czerwone.

Może coś wyjaśniłem...
Ostatnio zmieniony wt mar 07, 2017 11:21 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Zbrojniki (Ancistrus sp.)

#3

Post autor: Tygrys »

U mnie jest samiec złoty a samica bladoróżowa można powiedzieć i młode z dwóch tareł wyszły 100% takie jak samiec .Natomiast 3 tarle mają ubarwienie jak samica100%.Niedawno miałem kolejne tarło wiec nie wiem jakie wyjdą teraz,samiec złoty żółty ładny a samic powiedzmy bladoróżowa.Jesli chodzi o zwykłe glusie to zawsze miałem 100% ubarwionych jak rodzice.
zawieszony profil

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Zbrojniki (Ancistrus sp.)

#4

Post autor: Zbyszek »

Lech-u - dzięki za odpowiedź.

Czyli wynika z tego, że w parze nr. 3, choć oba osobniki są o ubarwieniu złotym nie mają w sobie genu odpowiadającego za złote ubarwienie :).
ODPOWIEDZ