kirys albinos

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!

Autor
ppaula2

kirys albinos

#1

Post autor: ppaula2 »

Może tutaj szubciej doczekam się odpowiedzi :)
Czy jest możliwość aby jakiś mnie się uchował młody kirys przy 2 zbrojnikach, 3 neonach, 8 kirysach i 1 kakadu?
Czy lepiej ikrę przełożyć do krewetkarium?
Krewetki nie zjedzą ikry?
:edit: z tego wszystkiego zapomniałam o problemach w ogólnym :/ To przez gorączkę, wszystko mnie pali :(
Przecież przekładając ikrę mogłabym przenieść chorobę do drugiego akwa :(
No nic.... zostaje mi tylko czekać i obserwować :)
Samica już pół dnia składa ikrę - taka napompowana nią była :)
Nawet froster pytał się co ona taka gruba :-P
Ostatnio zmieniony śr cze 02, 2010 3:31 pm przez ppaula2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kirys albinos

#2

Post autor: ORZECHOPCJA »

Raczej przełożyć do zupełnie osobnego zbiornika lub sporego słoja. Bo na pewno zostanie zjedzona w ciągu 24-48godzin. Moje glonojady zeżarły już 2 razy ikrę skalarów
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Autor
ppaula2

Re: kirys albinos

#3

Post autor: ppaula2 »

ORZECHOPCJA, a jak ją przełożyć? i co? przykleić do szyby czy jak?
kula mam przecież kulę, to tam mogę je przełożyć. I co? dać mały filtr? i grzałkę?
Ostatnio zmieniony śr cze 02, 2010 3:36 pm przez ppaula2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kirys albinos

#4

Post autor: ORZECHOPCJA »

Wiesz co, tak jest źle i tak nie dobrze. Ikrę z liściem możesz przenieść ale tą z szyby zostaw, czy jest jej dużo czy tylko troszkę? Wsadź do słoja słój wsadź do akwa (tak żeby pływał) i do niego włóż mały kamyk napowietrzający niech będzie natleniana woda. A i w ogólny podnieś temperaturę do 28 stopni
Ostatnio zmieniony śr cze 02, 2010 3:41 pm przez ORZECHOPCJA, łącznie zmieniany 1 raz.
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Autor
ppaula2

Re: kirys albinos

#5

Post autor: ppaula2 »

cholera! nie mam kamyka.....
drogie to cholerstwo?
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kirys albinos

#6

Post autor: ORZECHOPCJA »

jak to nie masz? KAMYKA :grin: To zaraz zrobisz sobie: weź strzykawkę 10ml wyciągnij tłok odetnij tyle żeby zostało na podziałce 3,5 cm. ułam kawałek gałęzi Lipy (rosną obok) obierz ze skóry gałązkę i utnij równiutko plasterek około 1 cm tak żeby było widać słoje w patyczku i wciśnij w strzykawkę. Po prostu zrób taki dyfuzor jak do CO2
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Autor
ppaula2

Re: kirys albinos

#7

Post autor: ppaula2 »

hahahahaha kirysowa oblepiła mi chyba wszystkie liście jakie mam w akwarium :D aby je przenieść to musiałabym wyrwać całe rośliny :D
byłam w sklepie i pytałam o kamyk.
problem jest w tym, że do kamyka potrzebny jest brzęczyk i rurka, a ja nic z tych rzeczy nie posiadam :/
no nic. Jaj już raz się wytarły to pewnie będą robić to regularnie.
Mam nadzieję, że to tarło oznacza iż w moim akwarium nastał spokój :D
Ostatnio zmieniony śr cze 02, 2010 4:39 pm przez ppaula2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kirys albinos

#8

Post autor: Bożena »

u mnie kilka razy nic nie wyszło, może właśnie z powodu słabego napowietrzania :?:
Ale nie wiedzialam o tym. Jak chcesz to mogę Ci pożyczyć napowietrzacz
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Autor
ppaula2

Re: kirys albinos

#9

Post autor: ppaula2 »

Bożena, bardzo chętnie.
A masz taki malutki aby zmieścił cio się w słoiku lub kuli?
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kirys albinos

#10

Post autor: Bożena »

raczej się zmieści tylko strasznie będzie bąblować :lol:
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: kirys albinos

#11

Post autor: JPK »

ppaula, nie wiem czy wiesz ;) ale brzęczyka nie wsadza się do wody ;) Tylko on sobie stoi obok akwarium, czy innego pojemnika i poprzez rurkę powietrze jest pompowane pod wodę ;) a kamyk je rozdrabnia ;)
450l + 112l :)

Autor
ppaula2

Re: kirys albinos

#12

Post autor: ppaula2 »

Misquamacus, wiem :)
Pan w sklepie mi to wytłumaczył dziś :) Bo przyznam się, że nie wiedziałam.
Bożena, a tobie o sam brzęczyk chodzi?
nie masz też kamyka?
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kirys albinos

#13

Post autor: Bożena »

Ta jak pisze Kuba :grin: sam brzeczyk nie chodzi. To o kamieniu mowiłam, że wejdzie do słoika, ale będzie koszmarnie bąblować :)
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Autor
ppaula2

Re: kirys albinos

#14

Post autor: ppaula2 »

Wiecie co....
Dam sobie spokój.
Chyba, że poprostu zainstaluję dodatkowe napowietrzanie w akwarium ogólnym?
I poczekam na rozwój wypadków, co?
Ps. Bożena poszło PW
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kirys albinos

#15

Post autor: ORZECHOPCJA »

430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Autor
ppaula2

Re: kirys albinos

#16

Post autor: ppaula2 »

ORZECHOPCJA, ja w akwa mam filtr AquaEl Turbo 1100 i deszczownię.
Tak więc ruch wody mam spory :) Teraz tym bardziej, bo wzięłam odwróciłam deszczownie w stronę przedniej szyby
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kirys albinos

#17

Post autor: ORZECHOPCJA »

oki. Ale chodziło mi o wyjaśnienie zagadnienia. A samo natlenianie do słoika z ikrą kirysa :)
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Autor
ppaula2

Re: kirys albinos

#18

Post autor: ppaula2 »

ORZECHOPCJA, ale ja nie przełożę ikry z liściami bo musiałabym połowę liści z roslin poobrywać :)
No nic, pożyjemy zobaczymy.
Tak jak pisałam, może nie znajdą całej ikry?

Autor
ppaula2

Re: kirys albinos

#19

Post autor: ppaula2 »

Kiedy kiryski z ikry powinny się wykluć?
Dzisiaj 5 doba od jej złożenia.
Ikra jest koloru beżowego, nie spleśniała
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kirys albinos

#20

Post autor: Bożena »

informacja z akwarnet:
"Po udanym tarle należy wyłowić rodziców i zaciemnić zbiornik. Po około 4-8 dniach następuje wylęg. Po 24h narybek zaczyna pływać w poszukiwaniu
pokarmu. Ważne jest by wtedy silnie napowietrzać i filtrować wodę. Młode karmimy larwami solowca i fluidem."
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Autor
ppaula2

Re: kirys albinos

#21

Post autor: ppaula2 »

No i lipa :(
Ikra spleśniała.
Domyślam się, że moim błędem było wyjęcie ikry z wody jak przenosiłam do wiadra :(
Nauczka na przyszłość.
5 ziarenek ikry z szyby zniknęło wczoraj. Tak więc albo cos się wykluło albo zostało zjedzone. A może jeszcze coś się pojawi za jakiś czas jak podrośnie? Na szybie ikra przysłonięta była korzeniem. Może maluchy pod korzeniem się schowały?

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kirys albinos

#22

Post autor: mlody_oska »

Paula, tak na przyszłość. Jeżeli forumowicze polecają Ci przełożyć ikrę np. do słoika i włożyć go do akwarium to tak zrób. Równie dobrze możesz zastosować plastikowy kotnik z siatką (koszt 10-20zł). Nie musisz obrywać wszystkich liści, tylko np. kilka. To co się uda, to się uda. Z resztą natura sobie poradzi. ;) Bożena chciała Ci pożyczyć brzęczyk (pompkę). Rurka to żaden koszt, kamyk też. Alternatywnie możesz zrobić dyfuzor, o którym pisze Orzech. Problem zbyt dużego bąblowania w słoiku możesz załatwić zaciskiem do regulacji napowietrzania (nakładanym na wężyk).
Całkowity koszt tej zabawy (oczywiście nie licząc brzęczyka):
- zacisk do regulacji napowietrzania - tutaj - 0,96zł
- wężyk do napowietrzania - tutaj - jakieś 2-3 metry max. 2,55zł
- dla bezpieczeństwa zaworek zwrotny (zbędny, gdy brzęczyk będzie umieszczony powyżej lustra wody) - tutaj - 4,10zł
Także, całość zamknie Ci się poniżej 10zł. Tak jak Ci kiedyś pisałem do napowietrzania w akwarium wystarczy sam ruch tafli wody. Inaczej ma się sprawa z ikrą i podhowaniem młodzieży. W takim wypadku napowietrzanie brzęczykiem jest wskazane. Oprócz podawania tlenu masz załatwiony ruch wody (zamiast filtra). W mniejszym pojemniku (słoik, kotnik) łatwiej wykarmić maluchy, a i czyszczenie takiego mini zbiorniczka jest prostsze.

Autor
ppaula2

Re: kirys albinos

#23

Post autor: ppaula2 »

mlody_oska, Bożena, pożyczyła mi brzęczyk, rurkę i kamyk :)
Najpierw wsadziłam 3 listki do gazy zawieszonej w akwarium, ale zbrojnik mi się w nią zaplątał i przełozyłam ikrę do wiadra gdzie spuściłam wodę z akwarium, wsadziłam grzałkę na minimum i dałam kamyk.
Obawiam się, że błędem było wyjęcie ikry na liściach z wody w trakcie przekładania do wiadra.
Ostatnio zmieniony wt cze 08, 2010 6:54 pm przez ppaula2, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: kirys albinos

#24

Post autor: krasnal »

:x
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2010 8:45 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
ppaula2

Re: kirys albinos

#25

Post autor: ppaula2 »

krasnal, ikrę oglądałam jak przekładałam i było ok.
Póżniej już do niej nie zaglądałam. Patrzyłam tylko na tą co na szybie była. Wczoraj w końcu wzięłam listek i okazało się, że spleśniała. Może błędem było też to, że listki pływały. Nie pomyślałam aby jakoś je przymocować pod wodą :/
Temperatura wody 26 st
Ja tak samo jak ty nie miałam gdzie przełożyć i Twój pomysł podsunął mi myśl z wiadrem :)
Ostatnio zmieniony śr cze 09, 2010 10:46 am przez ppaula2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Dominika
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 10:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kirys albinos

#26

Post autor: Dominika »

U mnie ponownie wytarły sie kirysy i chcialam sie zapytac czy przeniesc gdzies ikre ale po przeczytaniu waszych postow chyba zoastawie ja w akwa ogolnym, widze ze kiryski ciagle sie do siebie "zalecaja" :mrgreen: wiec na bank samica zlozy jeszcze wiecej jajeczek. Moja glonojadka troche tej ikry wtrabila, tam gdzie sie na nia natknela i molinezja troche ja skubie. Wiekszosc ikry przyklejona jest do filtra i do szyby w waskiej szczelinie za termometrem wiec tam powinna byc w miare bezpieczna.
Po czym poznac ze z ta ikra jest cos nie tak? No i ile trzeba czekac az sie cos wykluje?
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: kirys albinos

#27

Post autor: saintpaulia »

Ikrę można włożyć np. do siatkowego kotnika w tym samym akwarium umieszczonego - ale nie wyciągając jajeczek z wody. Jeśli ikra nie bieleje, to jest ok. Na szybie fajnie widać jak się rozwija, po czasie widać zaras zarodka, oczka. Wylęg powinien mieć miejsce około czwartego dnia po złożeniu ikry.
Awatar użytkownika

Dominika
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 10:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kirys albinos

#28

Post autor: Dominika »

nie mam kotnika, wiec pozostawiam ta ikre losowi, moze cos z tego wyjdzie ;)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: kirys albinos

#29

Post autor: saintpaulia »

Trzymam kciuki - powinno się udać. My kiedyś - wiosną wylęgaliśmy w słoju na prapecie, bez napowietrzania, a tylko z lekkimi podmiankami. Po wylęgu młode trafiły do krewetek. Były to kirysy spiżowe.
Awatar użytkownika

Pixelator
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: ndz kwie 01, 2012 5:56 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kirys albinos

#30

Post autor: Pixelator »

Wczoraj zobaczyłem ikre kirysów na liściach i szybie. Szybko przeniosłem je z urwanymi liścmi do kotnika. Co do napowietrzania to mam podstawione ję koło deszczownicy i jest duży ruch wody i powietrza z filtra Midi Kani. Zobaczymy czy uda mi sie za pierwszym podejsciem uzyskac maluchy.

-- Pt paź 19, 2012 4:20 pm --

Jak na te chwile pływają już małe kijanki bo tak te małe sumy wygladają, Temperatura wody to ok 26 stopni.
Powiem wam że i tak są z nich twardziele bo przeżyły 3 przeprowadzki. Raz z akwarium do plastikowego kotnika, ale gdy zobaczyłem że przedostaja sie na zewnątrz do akwarium i stają sie karmą szybko wykombinowałem zeby przenieśc je do dużego słoika i wsadziłem go do akwarium.
Niestety aby napowietrzać musiałem improwizowac i kupiłem jakiś badziew za 20 zł i terkotał tak że spać sie nie dało. Kupiłem kotnik za 13 zł siatkowy i wszystko jest jak na razie ok. Na oko jest ich około 60 część małych jest ciemnych a część jasnych.
Jak na pierwszą ikre w tym akwarium jestem zadowolony z efektów hodowlanych.
Nie polecam kotników plastikowych chyba że mają małe szpary.
ODPOWIEDZ