rozmnażanie Welonek

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Dominika
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 10:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

rozmnażanie Welonek

#1

Post autor: Dominika »

Czy komuś się udało rozmnożyć welonki? Jeśli tak to w jakich warunkach musi się to odbywac?
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 4:01 pm przez Dominika, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: rozmnażanie Welonek

#2

Post autor: saintpaulia »

Witaj!
Rozmnażanie welonków jest całkiem proste jeśli tylko można zapewnić im odpowiednie warunki - odpowiednio duży kotnik. Jeśli chcemy się dochować narybku potrzebne jest oddzielne akwarium na tarło i odchów młodych - ponieważ w akwarium z żarłocznymi rodzicami przeżywalność jest niewielka lub zerowa. Oczywiście potrzebni są też dojrzali rodzice - płeć najłatwiej rozpoznać w okresie godowym, po "białej kaszce" pojawiającej się na pokrywach skrzelowych samca.
Żeby pobudzić ryby do tarła trzeb je przez tydzień-dwa wcześniej obficie karmić - ale nie przekarmiać - najlepiej już w tarliskowym. Potem trzeba obniżyć im trochę temperaturę i dolać świeżej wody. U mnie ryby od razu podchodziły wtedy do tarła. Ponieważ były to kolosy, to cała pokrywa podskakiwała - tarło się dość żywiołowe, a ikra rozrzucana w toni - przykleja się do szyb roślin, opada na dno. Najlepiej wrzucić do akwarium dużo rogatka, żeby jajeczka "się schowały", albo zastosować ruszt ikrowy.
Jeśli niezbyt jasno to opisałam - to proszę o pytania pomocnicze. :P
Awatar użytkownika

Autor
Dominika
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 10:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: rozmnażanie Welonek

#3

Post autor: Dominika »

Dzięki za info :) a czy tarło moze sie odbyc w kazdej chwili? bo gdzies czytalam ze one tra sie tylko 2 razy w roku :roll:

No i jaka temperatura jest odpowiednia do tarla a pozniej dla ikry?
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: rozmnażanie Welonek

#4

Post autor: saintpaulia »

O ile dobrze pamiętam moje tarły się przy temperaturze ok 16-18 C, ale to radzę sprawdzić. Polecam książkę Sieniawskiego Tajemnice złotej rybki. Moje tarły się chyba 3-4 razy do roku.
Awatar użytkownika

Autor
Dominika
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 10:42 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: rozmnażanie Welonek

#5

Post autor: Dominika »

Dzięki ;)
ODPOWIEDZ