Ap. Melgar- mam maluszki!!?

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#1

Post autor: Silvana »

Ratunku! Mam dzieci Ap. Melgar - przecineczki po 2-3 mm.
I teraz pytanie co zrobić? Czy nie robić nic? :)

Nie spodziewałam się udanego wylęgu w akwarium ogólnym, a dziś się okazało, że są i to całkiem już spore!
Pływają z nimi glonojady i amano... Czy powinnam coś odłowić?

Czym karmić przecinki? Artemią? Planktonem?
Macie jakieś doświadczenie z dzikimi Apistkami?
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#2

Post autor: Bożena »

wow to wielkie gratki :grin: Pisz wszystko, bo ja też mam nadzieję ze coś będzie.
Nicienie micro, artemia.
Nicieniami mogę się podzielić jak nie masz :)
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#3

Post autor: Silvana »

Ok, będę pisać tylko niestety wyjeżdżam na długi weekend i z maluszkami zostaje mama. Mam nadzieję, że sobie poradzi :)

Teraz zajrzałam do akwa, a maluszków nie ma tam gdzie były - zdenerwowałam się, ale się okazało, że ich mamusia je przeniosła gdzie indziej - bierze do pyska i nosi- niesamowite :) Można godzinami oglądać :)

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#4

Post autor: Jola75 »

Zostaw tak jak jest, dzikus powinien sobie poradzić przy tej obsadzie z upilnowaniem narybku, kombinując teraz można zrobić więcej zła niż dobrego. Staraj się karmić maluchy co jakieś 3 godziny małymi porcjami wpuszczanymi strzykawką, najlepiej pod pyski :) podmiany delikatnie i powoli bez większych zawieruch typu odmulacz, i pamiętaj o zasadzie aby wodę dopuszczać cieniutkim wężykiem najlepiej od napowietrzacza, niech sobie skapuje i pół nocy zbyt nagła zmiana parametrów, bądź temperatury wody jest dla narybku zabójcza, trzymam kciukasy.
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#5

Post autor: Silvana »

Hey :) moje rybcie przeżyły długi weekend :)
Załączam fotki!
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#6

Post autor: Bożena »

no super, ja tez chcę takie ale coś mój facet pierdola, tylko za liścmi się ukrywa
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#7

Post autor: kris82 »

spoko, spoko, ja też myślałem, że nie obrotny ;-)
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#8

Post autor: Bożena »

Silvana a powiedz co z pozostałą obsadą? żadnych strat?
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#9

Post autor: Silvana »

Nie, na razie strat nie ma. Glonki i amano mocno przeganiane, ale akwa bardzo zarośnięte i dużo szpar między korzeniami więc maja się gdzie chować.
Natomiast 3 (pozostałe po stadzie) gertrudki nie wzbudzają żadnego zainteresowania rodziców i nie są przeganiane- nawet im wyjadają robaki spod pysków w czasie karmienia i nic :)

Dzieci się rozbestwiły tak, że pływają po całym akwa i skupiają się dopiero jak je mamusia zagoni do gniazda.

Majszczur
Uzależniony
Posty: 687
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 11:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#10

Post autor: Majszczur »

Fajna niespodzianka :wink: Gratulacje :!:
"Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna"
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#11

Post autor: Bożena »

Silvanaa nie zrobilaś zdjęcia facetowi? ciekawa jestem jak się wybarwil
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#12

Post autor: Silvana »

Mam zdjęcia faceta, ale na aparacie znajomej bo mój takich subtelności nie łapie ;)
Poprosze ja o ta fotkę i wrzucę :)
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#13

Post autor: Silvana »

Fotki chłopaka :)
Obrazek Obrazek

briget
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 10:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#14

Post autor: briget »

Czekam na foto narybku.
Na jakiej podstawie sądzisz , że to melgar ?
Bał bym się wstawić takie foto , gdyż twój osbnik jest bardzo zestresowany lub nie ma odpowiednich parametrów .
Kondycja, bardzo słaba.
Ostatnio zmieniony pn lis 22, 2010 2:09 am przez briget, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#15

Post autor: Silvana »

Sądzę tak, ponieważ kupiłam je jako apisto Melgar.
Zarówno samiec jak i samica są w świetnej kondycji i nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że jest inaczej? Widziałeś je?

Ps. Poza tym wydaje mi się, że według regulaminu jedna osoba nie może mieć 2 kont? Skąd kobieta Briget posługuje się męską formą? Piszesz do mnie wiadomości niezrozumiałej treści podpisując się rafkasopel, więc może zdecyduj się co do nicku i płci.
Ostatnio zmieniony pn lis 22, 2010 2:21 pm przez Silvana, łącznie zmieniany 1 raz.

briget
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 10:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#16

Post autor: briget »

Też Cię bardzo pozdrawiam .
I sukcesów akwarystycznych życzę .

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#17

Post autor: krasnal »

:roll:
Ostatnio zmieniony ndz lis 28, 2010 1:20 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.

ppaula2

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#18

Post autor: ppaula2 »

Silvana z samcem rzeczywiście coś jest nie tak....
Dla mnie podejrzane są jego barwy. Płetwa grzbietowa mojemu kakadu też się tak układa jak pływa sobie od tak po prostu.
Albo nie jest mu dobrze, albo czymś go zestresowałas przed walnięciem foto.
Albo po prostu takie fotki ci wyszły :(
I nie rozumiem dlaczego napadasz na Rafała (o ile to jest on). Osoba spod tego nicku próbowała Ci coś powiedzieć.... A Ty zamiast przejąć się losem rybek napadasz na nią i nie próbujesz się kompletnie dowiedzieć co jest nie tak?
Ps. Jeżeli to rzeczywiście Rafał to powiem Ci, że mnie on kiedyś (właśnie przez skomentowanie fotki samicy) uratował jej życie...

:edit: Jako, że nie jestem specem od pielegniczek i nie wiem czy teraz dobrze napiszę to wygooglałam cuś takiego:
Apistogramma sp "nanay"
Obrazek
Apistogramma melgar
Obrazek
Jaki dla mnie Twój samiec predzej wygląda mi na tą pierwszą rybkę :x
Ostatnio zmieniony wt lis 23, 2010 9:10 am przez ppaula2, łącznie zmieniany 2 razy.

Majszczur
Uzależniony
Posty: 687
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 11:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#19

Post autor: Majszczur »

Podpisuję się rękami i nogami pod postem ppauli.
Poobserwuj rybę, zamiast wchodzić w konflikt z innym userem.
Może foto jest słabe, ale dyskomfort ryby widać. Czy to Melgar nie powiem, bo... nie wiem. Jeśli chcesz mieć pewność spytaj Mike Wise na www.apistogramma.com

Co do nazw... mam zasadę - nie ufam w 100% temu co mówią sprzedawcy :roll: Kupiłaś ryby pod nazwą Melgar. OK, pewnie tak właśnie było. Ale czy możesz z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jesteś znawcą Apistogramm? Ja bym nie zaryzykowała takiego stwierdzenia. Tęgie głowy rozgryzaja nazewnictwo i subtelne różnice w gatunkach.
Ostatnio zmieniony wt lis 23, 2010 9:22 am przez Majszczur, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna"

mpaw
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pn cze 28, 2010 4:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#20

Post autor: mpaw »

Też uważam, że chyba tylko Mike Wise może Ci powiedzieć co to jest, mnogość odmian tej grupy apisto w Peru jest dość duża (osobiście w niej nie gustuje :) ), a że zostały kupione pod taką nazwą to nic nie znaczy, ostatnio kupowałem Apistogramma Perla, :?: a okazało się że to A. eremnopyge Rio Tigre : :mrgreen:, większość eksporterów stosuje metodę :
Nazwa handlowa, w tym przypadku Apistogramma Melgar, nazwa łacińska = Apistogramma sp.
a co przyleci to się okazuje po odbiorze.
Ciekawe zdjęcia polecam też na stronie TomaC, apisto.sites.no , Norwega, który co roku lata do Peru na połowy pielęgniczek.
Ostatnio zmieniony wt lis 23, 2010 11:03 am przez mpaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Apistogramma WF:
allpahuayo, baenschi, diplotaenia, , elizabethae, erythrura, panduro, cf. personata, sp. Tefe, sp. Miua, sp. D12
Inne:
Dicrossus maculatus, Hypancistrus zebra, Tucanoichthys tucano, Nannostomus anduzei
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#21

Post autor: Silvana »

Tu nie chodzi o napadanie na nikogo, ale już znam tą osobę z forum i wiem, że bardzo lubi robić zadymy, a także bez powodu oczerniać i obrażać innych i nie zamierzam w żaden sposób z nim dyskutować, tym bardziej, że łamie regulamin forum. Wysyła mi tez niezrozumiałe wiadomości na prv.

Co do kondycji mojego ryba- zajmuję się akwarystyką od 14 lat ( od roku dopiero holendrem) i potrafię ocenić kondycję moich rybek. Zdjęcie miało na celu pokazanie koloru na jaki wybarwił się samczyk z tego właśnie transportu. Jest to ryba dzika, sprowadzona z Peru więc ma prawo bać się flesza i zmykać na widok aparatu.
Jeśli ktoś pisze "bał bym się wrzucić takie zdjęcie" to jak mam to odbierać? Czego mam się bać? Brzmi niesympatycznie prawda?

A w kwestii gatunku- sprawdziłam to w necie- pod tą nazwą występują naprawdę różne pielęgniczki i tak na prawdę nikt do końca nie wie co jest prawdą. Też mogę tu wrzucić kilka fotek z netu:
Melgar Male
Obrazek
żródło: http://www.monsterfishkeepers.com/forum ... p?t=151876

albo drugi link: http://pets.webshots.com/photo/24091399 ... 4779qRvdJS

Tak na prawdę jest mi kompletnie obojętne co to za rybka, spodobała się mojej mamie, złożyła ikrę, odchowuje potomstwo ( rozumiem, że na tej podstawie należy uważać, że jest mu źle?). Mój post miał na celu uzyskanie porady czy oddzielać w jakiś sposób inną obsadę itd, a nie dyskusje na temat gatunku. Jeśli ktoś uważa, że to nie jest Melgar to powinien powiedzieć co to jest według niego bo rozumiem, że się na tym zna- w formie porady, a nie naskakiwania na mnie. Tyle w tym temacie bo Briget mnie zdenerwował(a?).

[ Dodano: Wto Lis 23, 2010 11:21 am ]
I jeszcze foto ze strony podanej przez kolegę mpaw:
"Three color forms of Apistogramma sp. Nanay / Melgar
On my last collection trip to the Amazon, in October 2007, I found this fish in different locations in Loreto, Peru.
From left to right: Apistogramma sp. Nanay/Melgar I(Punchana), Apistogramma sp. Nanay/Melgar II (Rio Nanay), and Apistogramma sp. Nanay/Melgar "Bleeding heart"(Laguna de quistococha)"
Obrazek
Ostatnio zmieniony wt lis 23, 2010 11:12 am przez Silvana, łącznie zmieniany 1 raz.

mpaw
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pn cze 28, 2010 4:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#22

Post autor: mpaw »

Silvana pisze:Tak na prawdę jest mi kompletnie obojętne co to za rybka, spodobała się mojej mamie,
Prezentujesz chyba nie najwłaściwsze podejście do żywych stworzeń.
Silvana pisze:łożyła ikrę, odchowuje potomstwo ( rozumiem, że na tej podstawie należy uważać, że jest mu źle?)
Niekoniecznie, może również świadczyć instynkcie i bezwarunkowej chęci zachowania gatunku w niekorzystnym otoczeniu, młode lepiej przystosują się do środowiska, niż dorosłe osobniki. Ciemne ubarwienie samca na Twoim zdjęciu świadczy o stresie, nie wiem czy wynika z parametrów wody bo ich nie podałaś, czy z powodu pozowania do fotografii.
Jedyne co mogę powiedzieć to że masz niewłaściwe podłoże dla pielęgniczek, potrzebują one piasku, bądź drobnego żwirku do przesiewania przez skrzela, aby utrzymać we właściwej formie, obsypując przy okazji wszystko wokoło, ale można z tym żyć :mrgreen:
Apistogramma WF:
allpahuayo, baenschi, diplotaenia, , elizabethae, erythrura, panduro, cf. personata, sp. Tefe, sp. Miua, sp. D12
Inne:
Dicrossus maculatus, Hypancistrus zebra, Tucanoichthys tucano, Nannostomus anduzei

Czaja
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: ndz paź 31, 2010 5:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#23

Post autor: Czaja »

Silvana brawo, nareszcie rozsądny user

Rafka miałeś odwagę nawrzucać ludziom na forum, miej odwagę przeprosić i poproś o przywrócenie konta i pisz jako ty, a nie udajesz że nie ma cię na forum i piszesz z konta żony. to dziecinada.
ps: przepraszam za odbieganie od tematu ;)

Majszczur
Uzależniony
Posty: 687
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 11:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#24

Post autor: Majszczur »

Silvana pisze: Tak na prawdę jest mi kompletnie obojętne co to za rybka, spodobała się mojej mamie, złożyła ikrę, odchowuje potomstwo ( rozumiem, że na tej podstawie należy uważać, że jest mu źle?). Mój post miał na celu uzyskanie porady czy oddzielać w jakiś sposób inną obsadę itd, a nie dyskusje na temat gatunku.
Żeby wiedzieć czy oddzielać pozostała obsadę trzeba wiedzieć z jakim gatunkiem ma się do czynienia :!: bo nie każdemu towarzystwo przeszkadza, ale skoro Tobie obojętne co to za gatunek to nie mam więcej pytań... :roll:
Rozmnażanie nie jest wykładnią doskonałych warunków :neutral:
Często ryby w warunkach skrajnie złych paradoksalnie rozmnażają się celem przetrwania gatunku. Akurat pielęgniczek dotyczy to sporadycznie, bo potrzebują specyficznych parametrów, ale np ja ostatnio zachodziłam w głowę czy fakt, że moje dzikie kakadu przeniesione z większego do mniejszego zbiornika zaczęły sie częsciej trzeć nie świadczy właśnie o tym "rozmnażaniu się w gorszych warunkach na przekór niebezpieczenstwu wyginięcia gatunku"... mam nadzieję, że nie zagmatwałam zbytnio :)

mpaw pisaliśmy jednocześnie :wink:
Ostatnio zmieniony wt lis 23, 2010 11:39 am przez Majszczur, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna"
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#25

Post autor: Silvana »

Wiem, że jest to dzika pielęgniczka z Peru, wiem jakie parametry powinna mieć- a czy rozpętamy teraz kłótnię co do nazewnictwa co to da??

Czym tak na prawdę różni się jeden podgatunek z tej samej rzeki od drugiego?
No powiedzcie mi proszę bo może ja się mylę??
Zastanówcie się tak sensownie- transport z Peru kilka gatunków, nikt do końca nie wie, które są które- nawet pakujący, ale wszystkie przyjechały z tego samego miejsca, z tych samych warunków- dlaczego mam się z wami kłócić o nazwy?
Najważniejsze jest żeby miały prawidłowe parametry, żeby były szczęśliwe itd...
Ja na prawdę mam bardzo dobre podejście do żywych stworzeń - jeśli chcesz możemy o tym pogadać na prv o moich wszystkich hodowanych i uratowanych stworzeniach :) , ale na litość boską skąd te oceny??

mpaw- część akwa jest z drobnego piasku, cześć ze żwirku bazaltowego z ziemia pod spodem. Dlaczego cały czas naskakujecie i staracie się udowodnić, że coś robię nie tak? O to chodzi na tym forum?

Majszczur "Akurat pielęgniczek dotyczy to sporadycznie, bo potrzebują specyficznych parametrów" - zgadzam się z tym w całej rozciągłości.

Ps. Nie wiem skąd wzięliście ciemne ubarwienie- samiec jest bardzo jasny- biało bezowy z pomarańczowym i niebieskim nalotem. Znajoma, która robiła mu foty się zdenerwowała jak to przeczytała i jedzie mu zrobić lepsze zdjęcia- nie wiem czy jej się uda, nie jestem fotografem, ale się okaże.
Ostatnio zmieniony wt lis 23, 2010 12:20 pm przez Silvana, łącznie zmieniany 1 raz.

Majszczur
Uzależniony
Posty: 687
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 11:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#26

Post autor: Majszczur »

Silvana... jeśli tą wymianę zdań traktujesz jak kłótnię :shock: to... ja wysiadam. dziękuję. pozdrawiam. MAgda

ps. specjalnie podałam przykład dyskusyjnych dla apisto warunków (za mała powierzchnia) w moich akwariach tarliskowych żebyś nie czuła sie atakowana... ale widocznie chcesz uchodzić za kolejną ofiarę wyimaginowanych ataków :roll:
Ostatnio zmieniony wt lis 23, 2010 12:25 pm przez Majszczur, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna"
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#27

Post autor: Silvana »

Ja po prostu nie rozumiem czemu na mnie naskakujecie?

Wszyscy bronią Rafki choć każdy chyba wie jaki jest jego sposób "rozmowy" i traktowanie innych...
Trochę mam wrażenie, że na tym forum może się wypowiadać tylko pewna zamknięta grupa, a wszyscy inni są z góry skazani na zakrzyczenie. I nie tylko ja mam takie wrażenie. To jest kolejny temat gdzie grupa napada na jedną z osób oceniając jej działania bez podstaw. Niestety to jest chyba przypadłość każdego forum...

Ps. Nie wiem czy doczytałaś, ale właśnie napisałam, że nie zamierzam się kłócić.
Ostatnio zmieniony wt lis 23, 2010 12:28 pm przez Silvana, łącznie zmieniany 1 raz.

ppaula2

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#28

Post autor: ppaula2 »

Silvana, ale to Ty na nas naskakujesz :/
Przecież staramy się rozmawiać.
To Ty napisałaś w temacie Ap. Melgar a nie Ap. z Peru :razz:
Jeżeli ludzie mają wątpliwości co do gatunku to się wypowiadają.
A nie lepiej jest wiedzieć co się ma?
Odchowasz maluszki i oddasz/sprzedasz komuś jako co? Dzieci po dzikusach z Peru?
Silvana pisze:To jest kolejny temat gdzie grupa napada na jedną z osób oceniając jej działania bez podstaw.
A gdzie Ty tutaj widzisz napaść grupy?
Ostatnio zmieniony wt lis 23, 2010 12:28 pm przez ppaula2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#29

Post autor: Silvana »

Nie ppaula, ja tylko odpieram zarzuty.

ppaula2

Re: Ap. Melgar- mam maluszki!!?

#30

Post autor: ppaula2 »

Silvana pisze: Wszyscy bronią Rafki choć każdy chyba wie jaki jest jego sposób "rozmowy" i traktowanie innych...
To jest temat o Apisto a nie o Rafce :twisted:
ODPOWIEDZ