a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
ODPOWIEDZ

Autor
speedymika
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: pt paź 22, 2010 9:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#1

Post autor: speedymika »

... to co mam zrobić? (zakładając ze mam choć jednego samca, niestety maluchy były same, a w ogóle długo czekałam aż w ogóle się pojawią w sklepie)???

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#2

Post autor: Isia »

Nic z tego. Ponoć nie mnożą się w niewoli. Tzn. w warunkach domowych. Jeśli chcesz mnożyć kiryski to popróbuj np pandy, pigmejki.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#3

Post autor: saintpaulia »

A ja myślę, że nie zaszkodzi spróbować. Zawsze musi być ten pierwszy raz. Na początek oczywiście muszą dorosnąć - dojrzeć. Trzeba dostosować do ich potrzeb parametry wody. Nie wiem jak ten gatunek, ale inne do tarła pobudza "seria zabiegów" - dorosłe ryby karmimy obficie (ale brz przesady) najlepiej żywym około dwa tygodnie, potem robimy większą niż zwykle podmianę wody i możemy dodatokowo ją napowietrzać - natomiast karmienie ograniczamy. Pobudzone kiryski początkowo "biegają" ożywione po akwarium - odbywając jakby symulację tarła. Żeby rozmnażanie było skuteczne - to grupa powinna mieć przewagę chłopaczków. Nasze spiżowe zawsze składają ikrę bladym świtem - i reszta obsady zjada ją, nim my wstaniemy. W akwarium ogólnym nie liczyłabym na powodzenie - nawet jeśli ryby będą gotowe i chętne.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#4

Post autor: mat25 »

Rozmnażanie

Doprowadzenie do tarła nie jest najłatwiejsze, ale jeśli to się uda to przebieg jest podobny do wszystkich gatunków Corydoras (patrz C. aeneus).
według superakwarium.pl

Z tego co kiedyś też gdzieś czytałem pamiętam że ktoś pisał bardzo podobnie,

Na początek proponowałbym coś łatwiejszego do rozmnożenia niż kiryski :)
Mateusz
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#5

Post autor: saintpaulia »

Mat - rozmnażanie kirysków jest przecież bajecznie proste. Największa trudność - to posiadanie dojrzałych ryb w odpowiednich proporcjach płci.

ppaula2

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#6

Post autor: ppaula2 »

U mnie pandy i albinosy trą się na potęgę w miękkiej wodzie.
Nic z tego nie wychodzi bo ikrę pielęgniczki zjadają.
Pamiętaj więc, że kiryski powinny być najlepiej same w akwa.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#7

Post autor: mat25 »

Hmmm ja kiedyś miałem i się nie udało - na ale fakt że specjalnie z tym "nie latałem". Faktem jest też że były u mnie w ogólnym, a jak mi się wydaje speedymika, też myślała o rozmnożeniu w ogólnym :)
Mateusz
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#8

Post autor: saintpaulia »

Można też ikrę delikatnie przełożyć do kotnika. W ogólnym - to tylko jako pokarm. ;)

ppaula2

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#9

Post autor: ppaula2 »

saintpaulia pisze:Można też ikrę delikatnie przełożyć do kotnika. W ogólnym - to tylko jako pokarm. ;)
Tylko pamiętaj o tym, że nie wolno jej z wody wyjąć.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#10

Post autor: saintpaulia »

O tym dowiedziałam się niedawno - kiedyś - ładnych parę lat temy przekładaliśmy ikrę "na sucho" - mimo wszystko wylęg nastąpił. Jednak część jajeczek zbielało - może właśnie to było przyczyną? Co ważne taki narybek łatwo wykarmić, nie znałam się wtedy na nicieniach i innych "paskudztwach" a malce przyjmowały spokojnie pokarm suchy rozdrobniony. Nie wiem jednak, czy trudniejsze gatunki również by go jadły.

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#11

Post autor: Isia »

mat25 pisze:
Rozmnażanie

Doprowadzenie do tarła nie jest najłatwiejsze, ale jeśli to się uda to przebieg jest podobny do wszystkich gatunków Corydoras (patrz C. aeneus).
według superakwarium.pl

Z tego co kiedyś też gdzieś czytałem pamiętam że ktoś pisał bardzo podobnie,

Na początek proponowałbym coś łatwiejszego do rozmnożenia niż kiryski :)
Według P. Zarzyńskiego w Zeszytach Akwarystycznych (był numer o kiryskach) nie mnożą się. Ja też je miałam i mi się nie rozmnożyły.

Polecam do mnożenia inne gatunki kirysków :)

Autor
speedymika
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: pt paź 22, 2010 9:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#12

Post autor: speedymika »

Isia pisze:
mat25 pisze:
Rozmnażanie


Polecam do mnożenia inne gatunki kirysków :)
No może, ale akurat mam lamparcie, są kochane i ich nie zamienię na żadne inne :)

Wydaje mi się że mam 2/2 -dwie samice i dwa samce. ale to czas okaże.
Generalnie będę chciała je rozmnażać jak je przeprowadzę do nowego (planowanego) 120l. I dokupię z 2 kolejne. Ale jakbym zauważyła jakieś objawy tarła jeszcze w tym, to chcę wiedzieć co mam zrobić żeby wyszło dobrze :)
(mam molinezje i bojowniki poza tym.....więc łatwo nie będzie)
(w nowym będą z molinezjami i ramirezkami, chyba że zmienię zdanie w międzyczasie co do tych ostatnich) :)

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#13

Post autor: Isia »

Ale kiedy ja Ci kobieto mówię, że nie ma danych o tym, żeby komuś udało się julii rozmnożyć w niewoli ;) Aczkolwiek możesz być pierwsza :mrgreen:
Mnożyć można inne lamparcie - sterbai. Ale julii, trilineatus, leopardus nie mnożą się w warunkach akwariowych.
Na superakwarium napisane jest, że się mnożą. Ale ja bym wierzyła raczej panu Zarzyńskiemu, który się własnym nazwiskiem podpisuje pod tym co pisze niż anonimowemu akwaryście. Poza tym Internet pełen błędów jest, wiadomo.
Zajrzałam też do książki "Rozmnażanie ryb w akwarium". Dość wyczerpująca opisują rozmnażanie sterbai i pigemjów natomiast o julii ani słowa.
Więc lamparcie możesz mieć a mnożyć możesz inne ;)
Że są kochane to wiem, też je miałam :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#14

Post autor: saintpaulia »

Isia podała dobre źródło - przeczytaj to co tam napisali o mnożeniu pozostałych gatunków, i w swoich dażeniach możesz się tym kierować jako podpowiedziami. W rozmanżaniu rybek w niewoli zawsze ktoś musiał być pierwszy - powodzenia. Molinezje wydają mi sie bardziej inwazyjne jeśli chodzi o wyjadanie ikry - przynajmniej z mojego doświadczenia. Poza tym te ryby potrafią rosnąć takie wilkie, że i 120 wydaje mi się na nie małe. Miałam stadko molinezji w 300 l. i ryby miały po ok. 15 cm długości. :wink:

Autor
speedymika
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: pt paź 22, 2010 9:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#15

Post autor: speedymika »

Echhh o 300l to nawet nie próbuję mysleć.
Chyba że w totka wygram :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#16

Post autor: saintpaulia »

Czemu zaraz w totka? :razz:
W każdym razie kirysków powinnaś mieć przynajmniej 10 - tak sądzę, żeby cos z nimi planować. W grupie czują się pewnie i łatwiej o naturalne zachowania.

Autor
speedymika
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: pt paź 22, 2010 9:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#17

Post autor: speedymika »

saintpaulia pisze:Czemu zaraz w totka? :razz:
Bo 300l w tym mieszkaniu nie mam gdzie wcisnąć :)


(tzn. ja już wymyśliłam nawet swego czasu rozwiązanie - tylko mój mąż upiera się że jednak woli telewizor od akwarium)
Ostatnio zmieniony śr gru 01, 2010 3:14 pm przez speedymika, łącznie zmieniany 1 raz.

robin1974
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: wt sie 31, 2010 8:47 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: a jakbym sobie zamarzyła rozmnożyć Kiryski lamparcie?

#18

Post autor: robin1974 »

Mimo,że jestem facetem w pełni Cię popieram.Postaw męża przed faktem dokonanym.Kup akwarium,zalej wodą,podłącz sprzęt,a on wymięknie.Kirysy może Ci sie udać rozmnożyć.Musisz nad nimi popracować tak jak zrobił to pan Nowicki z dzikimi paletkami Heckla.Sam Heiko Blehler przyznał,że nie zna przypadku ich rozmnożenia na świecie.Także masz szanse zapisać się na kartach historii akwarystyki.
ODPOWIEDZ