[450] Roślinniak raz jeszcze

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

[450] Roślinniak raz jeszcze

#1

Post autor: peater »

Witajcie,

Od 3 tygodni relaksuję się przed nowym zbiorniczkiem :) Powoli nabiera kształtów i barw takich jakie autor by sobie życzył. Jak zawsze - będzie jeszcze kilka poprawek, dlatego z chęcią posłucham krytycznych głosów co by tu jeszcze...

Trochę o technice...
- Akwarium 150 x 50 x 60

- podłoże : ziemia do oczek wodnych , na to jbl manado. Z tyłu gruba warstwa żwirku z poprzedniego akwarium (celem przeniesienia bakterii itd...) Plaża z drobnego piasku.

- filtracja : dwa kubły o łącznej przepływności ok 1800 l/h

- cyrkulacja : głowica z deszczownią 450l/h + cyrkulator jvp 3000 L/h

- światło - 2 x 80 W T5 i do tego nad częścią roślinną 2 x 39W T5

- nawożenie - suche sole i micro z intermag + butla co2 sterowana komputerem ph

- parametry :
Gh 10
kh 6
ph 6.1
NO3 20
PO4 1

W planach - dodanie korzenia/korzeni podwieszonych nad taflą wody, schodzących w dół aż do podłoża (to na części plażowej).
Może jakieś większe kamiulce w części roślinnej gdy eleocharis się zagęści.

Obrazek


Z ciekawostek - wymienialiśmy ostatnio w innym wątku doświadczenia odnośnie rotali macrandry. Wydaje mi się że wiem co bolało moją ... obstawiam wysoki poziom siarczanów - podejrzewam że przez dodawanie k2so4 i mgso4 mogłem mieć poziom ponad 200 ppm (sama woda w kranie ma u mnie ponad 100 ). Teraz unikając siarczanów jak ognia powoli acz zdecydowanie się odradza (był czas że został jeden mały kikut z przypalonymi stożkami wzrostu). Tak budzi się do życia:

Obrazek

Obrazek

Zapraszam do komentowania :)
Ostatnio zmieniony pn lip 18, 2011 7:58 pm przez peater, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

exhumed
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt cze 21, 2011 8:51 pm
Lokalizacja: somewhere in time
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#2

Post autor: exhumed »

1) full wypas bajer max... zazdroszczę, bo zawsze takie baniaki mi się najbardziej podobały - full roślin bardzo ładnie ze sobą skomponowanych, co nie jest takie proste
2) bardzo fajny motyw z plażą - podoba mi się szczególnie to, że na plaży leży troszkę "nawierzchni" zaczerpniętej z lewej czy też prawej strony - wygląda to naturalniej niż gdyby cała plaża była "czysta"
3) jedyna drobna uwaga - to "coś" w prawym górnym rogu bym zamaskował siakoś lub gdzieś przestawił bo trochę razi
4) przy okazji pytanie laika: czy rośliny po lewej stronie tuż przy plaży (otoczone kamykami) to po prostu jakaś saggitaria tak gęsto posadzona?

pzdr
Awatar użytkownika

exhumed
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt cze 21, 2011 8:51 pm
Lokalizacja: somewhere in time
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#3

Post autor: exhumed »

THX !

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#4

Post autor: peater »

dzięki za komentarz - fajnie że się podoba :)

to coś po prawej to nowy nabytek do tego akwa - niedroga rzecz jak na możliwości - chiński :D cyrkulator o przepływności 3000 l/h - robi niezłe zamieszanie w akwa, ale taka jego rola. Problem jest jednak z jego umiejscowieniem - na początku wsadziłem go w nurzańce po prawej stronie tak że nie było go w ogóle widać. Ale po uruchomieniu zobaczyłem że nie tędy droga... to skubaństwo tak zasysa wszystko wokół że trawy szybko przemielone by były na miazgę.

Jak umieszczę z lewej to znowu wysokie łodygowce kładą się na ziemię pod naporem tłoczonej wody -są zbyt blisko ... także tu choćbym chciał to chyba jednak nie zmienię :/ Chyba że ktoś ma pomysł jak to zamaskować w jakiś inny fajny sposób ?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#5

Post autor: pkucaba »

Akwarium super, mnie się podoba. No teraz to dopiero poszalejesz. Jak będziesz robił przycinkę to dwa wiadra Ci potrzebne będą. Mnie tylko przeraża rachunek za prąd.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#6

Post autor: grazdar1 »

rasowy roslinniak -pozazdrościć -ten cyrkulator może tak być wcale nie szpeci -zacieniony -nie przejmowałbym się nim
a jak rozpylasz co2? podajesz na ten wewnętrzny -?
Ostatnio zmieniony pn lip 18, 2011 10:45 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#7

Post autor: sum »

To i ja dodam słowa zachwytu.Bardzo ładnie.
Oddzielałeś w jakiś szczególny sposób piach od reszty podłoża?
Z tą macrandrą to chyba jednak nie to.W moim baniaku teraz też przeżywa okres prosperity :smile: mimo braku jakiś szczególnych zmian.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

tompoz
Zapaleniec
Posty: 257
Rejestracja: sob kwie 02, 2011 11:21 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#8

Post autor: tompoz »

Bardzo ładne zestawienie rożnych zielsk. Nie mój klimat ale ważne, że ma swój własny.
Pozdrawiam,
Tomek

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#9

Post autor: peater »

dzięki za dobre słowa :)

pkucaba - pocieszam się tym że poprzedni właściciel świecił w tym akwa 6 x 80W T5 - o jego rachunkach wolę nie myśleć :)

grazdar1 - co2 rozpuszczam w filtrze narurowym za kubełkiem - wszystko przeniesione z poprzedniego 200L - daje radę utrzymać ph na poziomie 6.1 - elektrozawór jest włączony średnio przez pół dnia/nocy

sum - na samym dnie rozdzielilem przyciętą, plastikową okładką z papierniczego. Na to poszły rozłupane kamienie które maskują i stabilizują. Z macrandra pewnie już przesadzam,ale naprawdę "zawziąłem" się na tą roślinę i z całych moich eksperymentów wynika, że pozostało winić właśnie siarczany - chociaż pewnie jest jeszcze 100 innych czynników o których nawet nie mam pojęcia ;)


PS. obserwacja odnośnie podłoża - jbl manado faktycznie zatwardza wodę - na szczęscie tylko Gh idzie w górę... :/ Poza tym jak na razie polecam - jest na tyle drobne, że nawet parvulę łatwo się w tym sadziło.
Ostatnio zmieniony wt lip 19, 2011 7:23 am przez peater, łącznie zmieniany 1 raz.

Qry
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: sob lut 06, 2010 5:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#10

Post autor: Qry »

Miodzio !
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#11

Post autor: Bozi »

Macranda przede wszystkim nie lubi jak ją coś zacienia. Baniaczek przyjemny dla oka. Zobaczymy jak się rozwinie.
Ostatnio zmieniony wt lip 19, 2011 9:04 pm przez Bozi, łącznie zmieniany 1 raz.

dziama
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: sob lut 26, 2011 5:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#12

Post autor: dziama »

Cudne :P

adeptmarine
Gaduła
Posty: 146
Rejestracja: wt gru 07, 2010 8:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#13

Post autor: adeptmarine »

fajny busz, tylko kolor manado daje wiele do życzenia, BTW nie zatwardza Ci wody?

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#14

Post autor: peater »

szczerze mówiąc mi się nawet podoba kolor manado (zwłaszcza gdy porównam ze zwykłym żwirkiem który miałem do tej pory) - oczywiscie amazonia i inne oliviery są ładniejsze,ale $$$....

co do zatwardzania - pisałem kilka postow wczesniej ze faktycznie podnosi(ło) Gh na początku ale szybko przestało (kilka podmianek z dużą ilościąRO).

adeptmarine
Gaduła
Posty: 146
Rejestracja: wt gru 07, 2010 8:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#15

Post autor: adeptmarine »

Nie no jasne że chodzi o kasę ale chyba wolał bym zwykły bazalt czarny drobniutki bo też jest jałowy tyle że nie chłonie nic a manado tak. Ale jak zarośnie ci całkowicie to i tak już go widać nie będzie i do tego należy dążyć, żeby podłoże było widoczne przy przedniej szybie.
U mnie tak wesoło nie było z zatwardzaniem ciągle miałem 18-20 gh masakra, a w kranówce 12. Teraz może bym nie miał problemów bo mam RO i zmiękczacz ale kolor fajny do zrobienia np czegoś z cegłami lub lawą.
A btw jak czyścisz plażę? Ja ściągałem wężykiem grudki manado i trochę piasku dosypywałem nowego ale ciągle manado mi przykrywało plażę
Ostatnio zmieniony pt wrz 16, 2011 11:35 pm przez adeptmarine, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450] Roślinniak raz jeszcze

#16

Post autor: peater »

jeszcze nie czyściłem plaży :) ale faktycznie bede musiał w końcu to zrobić - zarosła już nurzańcem, sagitarią i eleocharisem - do tego manado sie po niej panoszy - zrobił się śmietnik ;]

plan mam taki żeby po wyrwaniu roslin, zasysać wierzchnią warstwę wężem którego używam do podmian - całkiem spora średnica więc będzie zaciągał i piach i manado. Spuszczana woda zanim trafi do wiadra bedzie przechodziła przez sitko kuchenne - oczka nie powinny przepuszczac manado a piach tak - będzie pełen recycling ;) taki jest plan - zobaczymy jak to wyjdzie
ODPOWIEDZ