160l ojca - ujęcie III

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
ojciecmateusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lip 25, 2010 9:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

160l ojca - ujęcie III

#1

Post autor: ojciecmateusz »

Witam,
baniaczek 160 litrów, powstawał od 12.12 do 13.12
filtracja FZN-3
ogrzewanie Aquael 200W (wyłączona), temperatura utrzymuje się na poziomie 23-24 stopnie
CO2 - butla, nabąblacz http://www.sklep.aquanetta.pl/product_i ... ucts_id=18" onclick="window.open(this.href);return false;.
Nawożenie:
Pierwsze 5 dni był sam potas, pełne dawki 20ppm, podzielone na dawki dzienne. Od 6 dnia włączyłem makro z soli i podaję 1/3 dawek. Dopiero dzisiaj przyszła paczka z mikro (Mikro Plus z Intermagu). 100ml dorobione w 400ml RO. I tutaj pytanie, jak dawkować aby nie przedawkować
Światło od tyłu: 30W aquastar, 39W - 865, 39W grolux, 30W - 865. Na razie świecę 2x30W - 6h, a 2x39W (od dzisiaj) włączam na ok 2 godziny w środku całego cyklu. I od razu roślinki odwdzięczyły się bomblowaniem. Gdy dojdę do 10godzin chcę aby światło paliło się w następujący sposób:
od 12 do 13 - 1x30W
13-14 - 2x30W
14-20 - 2x30W +2x39W
20-21 - 2x30W
21-22 - 1x30W
Jak macie jakieś inne propozycje, piszcie.
Rośliny:
http://allegro.pl/mega-zestaw-roslin-ty ... 45429.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://allegro.pl/mega-zestaw-roslin-sr ... 45385.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://allegro.pl/mega-zestaw-trawnikow ... 67698.html" onclick="window.open(this.href);return false;

No to foty:
2 worki filtus floran
Obrazek
na to kulki gliniano-torfowe
Obrazek
całość przykryta JBL Manado z poprzedniej odsłony
Obrazek
kilka gałęzi i wyszło tak jak chciałem (prawie) :-D
Obrazek
i po posadzeniu krzaczków
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam do komentowania i podpowiedzi. Fotki nie najlepszej jakości, w przyszłości się poprawię.
Ostatnio zmieniony czw mar 21, 2013 11:59 am przez ojciecmateusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

pawel81
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 11, 2012 10:25 pm
Lokalizacja:

160l ojca - ujęcie III

#2

Post autor: pawel81 »

Witam,

Miłe dla oka ułożenie podłoża :) Jak zarośnie myślę, że doda uroku. Rozumiem, że ilość roślin jak na zdjęciu. Jeśli tak to zmniejszył bym potas do 1/3 dawki. Azot i Fosfor na początek w ogóle nie dawałbym. Dopiero może po 3 tygodniach leciutko mikro i obserwował bym rośliny. Później po tygodniu lekko azot i dopiero fosfor.

Jeśli to jest to mikro co myślę to chyba rozrabia się je w 600ml. Pytanie mam co do tych kulek nawozowych. Ile sztuk było w zestawie i w jakiej cenie?

Pozdrawiam,
http://www.youtube.com/watch?v=RDi5ILfC ... ZoKw1pKJLr" onclick="window.open(this.href);return false;

viewtopic.php?f=15&t=16800" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
ojciecmateusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lip 25, 2010 9:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

160l ojca - ujęcie III

#3

Post autor: ojciecmateusz »

pawel81 pisze:Miłe dla oka ułożenie podłoża :) Jak zarośnie myślę, że doda uroku
Też mam taką nadzieję :)
pawel81 pisze:Rozumiem, że ilość roślin jak na zdjęciu
Tak. Na żywo wygląda zdecydowanie lepiej.
pawel81 pisze:Jeśli tak to zmniejszył bym potas do 1/3 dawki
Ze względu na zbyt mało roślin? Czy widzisz jakąś inna przyczynę, np.palenie stożków?
pawel81 pisze:Azot i Fosfor na początek w ogóle nie dawałbym. Dopiero może po 3 tygodniach leciutko mikro i obserwował bym rośliny. Później po tygodniu lekko azot i dopiero fosfor.
Używam wody RO. Do zalania baniaka dałem mnie więcej 4/1 (RO/kran). I stąd moje obawy, że może czegoś brakować. Azot, fosfor i magnez daję dopiero trzecią dawkę (jutro). Odpowiednio 3/0.4/1ppm na tydzień ( tak około). zaprzestać?
pawel81 pisze:Jeśli to jest to mikro co myślę to chyba rozrabia się je w 600ml
Właśnie tak wyczytałem na http://www.akwanawozy.sklepna5.pl/towar ... 00-ml.html" onclick="window.open(this.href);return false;, jutro korekta.
pawel81 pisze:Pytanie mam co do tych kulek nawozowych. Ile sztuk było w zestawie i w jakiej cenie?
To chyba była aukcja tego sprzedawcy http://allegro.pl/kulki-nawozowe-30-szt ... 59039.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

pawel81
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 11, 2012 10:25 pm
Lokalizacja:

Re: 160l ojca - ujęcie III

#4

Post autor: pawel81 »

pawel81 pisze:Jeśli tak to zmniejszył bym potas do 1/3 dawki
Ze względu na zbyt mało roślin? Czy widzisz jakąś inna przyczynę, np.palenie stożków?

Masz jeszcze małe roślinki, niech się dobrze ukorzenią. A zmniejszyłbym żeby nie przedobrzyć z tym potasem.
pawel81 pisze:Azot i Fosfor na początek w ogóle nie dawałbym. Dopiero może po 3 tygodniach leciutko mikro i obserwował bym rośliny. Później po tygodniu lekko azot i dopiero fosfor.
Używam wody RO. Do zalania baniaka dałem mnie więcej 4/1 (RO/kran). I stąd moje obawy, że może czegoś brakować. Azot, fosfor i magnez daję dopiero trzecią dawkę (jutro). Odpowiednio 3/0.4/1ppm na tydzień ( tak około). zaprzestać?

Ja bym czekał do 3 tygodni od startu. Z kranu spokojnie wystarczy. Zanim się roślinki ukorzenią powiedzmy do 2/3 tygodni dadzą radę również z podłoża. I dopiero leciutko z mikro a później azot i fosfor. Oczywiście cały czas potas zwiększając dawkę powiedzmy od 2 tygodnia.

Ile już akwarium ma od startu dokładnie?
http://www.youtube.com/watch?v=RDi5ILfC ... ZoKw1pKJLr" onclick="window.open(this.href);return false;

viewtopic.php?f=15&t=16800" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
ojciecmateusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lip 25, 2010 9:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

160l ojca - ujęcie III

#5

Post autor: ojciecmateusz »

pawel81 pisze:Ile już akwarium ma od startu dokładnie?
8 dni.
pawel81 pisze:Ja bym czekał do 3 tygodni od startu. Z kranu spokojnie wystarczy. Zanim się roślinki ukorzenią powiedzmy do 2/3 tygodni dadzą radę z podłoża. I dopiero leciutko z mikro a później azot i fosfor. Oczywiście cały czas potas zwiększając dawkę powiedzmy od 2 tygodnia.
Moje obawy wynikają z
Obrazek.
Takim czymś jak henio pokryte było 3/4 akwarium. Po pewnym czasie ustąpiłem (przegrałem) :-(
Brak nawozów przez jakieś 2-3 tygodnie. I woda sama kranaqua.
Awatar użytkownika

pawel81
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 11, 2012 10:25 pm
Lokalizacja:

Re: 160l ojca - ujęcie III

#6

Post autor: pawel81 »

Moje obawy wynikają z
Obrazek.
Takim czymś jak henio pokryte było 3/4 akwarium. Po pewnym czasie ustąpiłem (przegrałem) :-(
Brak nawozów przez jakieś 2-3 tygodnie. I woda sama kranaqua.[/quote]

Nie dokładnie widzę co to za glony. Ale przez pierwsze powiedzmy dwa tygodnie cykl azotowy jest niestabilny. Z moich obserwacji u mnie w akwarium wynikało, że na początku miałem nawet 40 azotu w wodzie. Po upływie 2/3 tygodni obniżył się do 10. Dlatego nie szukałbym winowajcy w tym kierunku. Znasz parametry swojej wody kranowej?

Acha, jeszcze dwie ważne sprawy. Musisz mieć dobrą filtrację wody. Jakiś kubełek do tego co masz już obecnie. I odpowiedni poziom co2 oraz robić podmiany wody.
http://www.youtube.com/watch?v=RDi5ILfC ... ZoKw1pKJLr" onclick="window.open(this.href);return false;

viewtopic.php?f=15&t=16800" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

160l ojca - ujęcie III

#7

Post autor: sum »

ojciecmateusz pisze:.....(Mikro Plus z Intermagu). 100ml dorobione w 400ml RO. I tutaj pytanie, jak dawkować...
Przy ustalaniu dawki możesz skorzystać z kalkulatora D3 :arrow: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=10&t ... kalkulator" onclick="window.open(this.href);return false;
Kalkulator liczy na podstawie nie rozrobionego nawozu.Jak rozcieńczyłeś RO to trzeba to uwzględnić.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
ojciecmateusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lip 25, 2010 9:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

160l ojca - ujęcie III

#8

Post autor: ojciecmateusz »

pawel81 pisze:Z moich obserwacji u mnie w akwarium wynikało, że na początku miałem nawet 40 azotu w wodzie. Po upływie 2/3 tygodni obniżył się do 10.
Niestety w tej chwili nie posiadam testów na NO3 i PO4 i nie wiem jakie są poziomy w akwarium
pawel81 pisze:Znasz parametry swojej wody kranowej?
Niestety. Kiedyś badałem w pracy w laboratorium, ale kartkę szlag trafił :-( . Po świętach zbadam i wrzucę parametry.
pawel81 pisze:Musisz mieć dobrą filtrację wody. Jakiś kubełek do tego co masz już obecnie
Myślę nad tym tematem, ale na razie musi wystarczyć to co jest ( brak luźnej kaski)
pawel81 pisze:I odpowiedni poziom co2 oraz robić podmiany wody.
CO2 według testu stałego między 20 a 50. Na noc wyłączane, ale zauważyłem że poziom spada poniżej 20. Zastanawiam się czy nie gazować całą dobę. podmiany będą ok 40%, tylko od którego tygodnia zacząć? myślałem żeby od trzeciego.
sum pisze:Kalkulator liczy na podstawie nie rozrobionego nawozu. Jak rozcieńczyłeś RO to trzeba to uwzględnić.
Więc jeżeli 1ml nierozcieńczonego mikro podniesie poziom FE o 0,19 ppm, to w moim przypadku wynik powinienem podzielić na 4? (z racji iż dobrałem mikro w stosunku 4 do 1)?
Czy to raczej błędne rozumowanie?
Awatar użytkownika

pawel81
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 11, 2012 10:25 pm
Lokalizacja:

Re: 160l ojca - ujęcie III

#9

Post autor: pawel81 »

pawel81 pisze:I odpowiedni poziom co2 oraz robić podmiany wody.
CO2 według testu stałego między 20 a 50. Na noc wyłączane, ale zauważyłem że poziom spada poniżej 20. Zastanawiam się czy nie gazować całą dobę. podmiany będą ok 40%, tylko od którego tygodnia zacząć? myślałem żeby od trzeciego.

Jeśli jest tyle to powinno być oki. Podmiany na początku robiłbym już od startu co 5 dni. Po 3 tygodniach co 7 dni.
sum pisze:Kalkulator liczy na podstawie nie rozrobionego nawozu. Jak rozcieńczyłeś RO to trzeba to uwzględnić.
Więc jeżeli 1ml nierozcieńczonego mikro podniesie poziom FE o 0,19 ppm, to w moim przypadku wynik powinienem podzielić na 4? (z racji iż dobrałem mikro w stosunku 4 do 1)?
Czy to raczej błędne rozumowanie?[/quote]

Rozrobiłbym jednak 1 do 6. Po prostu dolej te 200ml wody RO. I dawkował tak jak pisałem. Powiedzmy na początku 3/4 ml na tydzień tak od 3 tygodnia do 4/5 tygodnia. Później może 1ml co dziennie.
http://www.youtube.com/watch?v=RDi5ILfC ... ZoKw1pKJLr" onclick="window.open(this.href);return false;

viewtopic.php?f=15&t=16800" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

160l ojca - ujęcie III

#10

Post autor: sum »

ojciecmateusz pisze:Więc jeżeli 1ml nierozcieńczonego mikro podniesie poziom FE o 0,19 ppm, to w moim przypadku wynik powinienem podzielić na 4? (z racji iż dobrałem mikro w stosunku 4 do 1)?
Czy to raczej błędne rozumowanie?
Rozumowanie jak najbardziej poprawne :)
pawel81 pisze:Rozrobiłbym jednak 1 do 6.
A jaką to zrobi różnice czy rozrobi 1/4 lub 1/6 czy wcale nie rozrobi.Liczy się co przez swoją dawkę osiągnie a nie jak stężony jest nawóz.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
ojciecmateusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lip 25, 2010 9:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

160l ojca - ujęcie III

#11

Post autor: ojciecmateusz »

sum pisze:Liczy się co przez swoją dawkę osiągnie
Docelowo żelazo chciałbym utrzymać na poziomie około 0,3ppm, ale do tego jeszcze długa droga. Jeżeli będzie brakować żelaza uzupełniał będę chelatem, tak żeby nie przedawkować innych mikroelementów.
Makro dawałem 1/3 dawek na tydzień: azot: 3-4ppm, fosfor: ok. 0,4ppm, magnez: 1ppm, potas pełna dawka, czyli w połączeniu z tym z KNO3 oraz KH2PO4 około 20ppm.
pawel81 cenię Twoje rady ale chciałbym poznać też opinię innych.
Woda do podmiany już się zbiera w wiadrze.
dzisiaj akwarium od zalania ma 9 dni. Roślinki były malutkie z hodowli in-vitro, po tym czasie trawki wypuściły po kilka nowych listków, glosia i eleocharis też ładnie się rozrastają. Tylny i środkowy plan podskoczył o jakieś 3 może 4 cm. A jak światło pali się wszystko (2x30W + 2x39W) prawie wszystkie "wypuszczają" bąbelki (fajny widok) :-D
Awatar użytkownika

pawel81
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 11, 2012 10:25 pm
Lokalizacja:

Re: 160l ojca - ujęcie III

#12

Post autor: pawel81 »

sum pisze:
ojciecmateusz pisze:Więc jeżeli 1ml nierozcieńczonego mikro podniesie poziom FE o 0,19 ppm, to w moim przypadku wynik powinienem podzielić na 4? (z racji iż dobrałem mikro w stosunku 4 do 1)?
Czy to raczej błędne rozumowanie?
Rozumowanie jak najbardziej poprawne :)
pawel81 pisze:Rozrobiłbym jednak 1 do 6.
A jaką to zrobi różnice czy rozrobi 1/4 lub 1/6 czy wcale nie rozrobi.Liczy się co przez swoją dawkę osiągnie a nie jak stężony jest nawóz.
Różnica moim zdaniem jest taka, że w proporcji zalecanej przez sprzedawcę owego nawozu czyli 1 do 6. A można spotkać na forach zalecenia 1 do 9 będzie podczas nawożenia akwa ciężej taki nawóz przedawkować :) Tak poza tym to oczywiście nie ma to znaczenia.
http://www.youtube.com/watch?v=RDi5ILfC ... ZoKw1pKJLr" onclick="window.open(this.href);return false;

viewtopic.php?f=15&t=16800" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
ojciecmateusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lip 25, 2010 9:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ojca - ujęcie III

#13

Post autor: ojciecmateusz »

Dawno nic nie wrzucałem, bo nie było się czym chwalić. Pojawił się ten sam problem co w poprzednim ujęciu.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Waty było tak dużo, że nawet częstsze podmiany wody nic tutaj nie pomagały. Już chciałem rezygnować z akwarium na rzecz terrarium, ale postanowiłem ostatni raz podjąć walkę. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem to zmiana filtra na kubełek. Ze względu na ograniczone koszty, kupiłem HW-302. Następnie zrobiłem reaktor z filtra narurowego. Po trzech tygodniach od tych inwestycji baniaczek wygląda tak:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Kilka gatunków niestety zakończyło swój żywot:
Glossostigma Elatinoides
Hemianthus Callitrichoides "CUBA"
Ammania gracilis
Ich miejsce zastąpiły:
Bacopa Caroliniana
Proserpinaca palustris
Hydrocotyle Japan
Hygrophila polysperma Rosanervig
aponogeton madagascariensis
Jest jeszcze trochę krasnorostów, ale myślę że i z nimi niebawem sobie poradzę.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

160l ojca - ujęcie III

#14

Post autor: krasnal »

ojciecmateusz pisze:to zmiana filtra na kubełek. ... kupiłem HW-302. Następnie zrobiłem reaktor z filtra narurowego. Po trzech tygodniach od tych inwestycji baniaczek wygląda tak
Mała rzecz a efekt cieszy oko

Autor
ojciecmateusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lip 25, 2010 9:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ojca - ujęcie III

#15

Post autor: ojciecmateusz »

Niestety nadeszły kolejne problemy.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Zidentyfikowałem to jako brunatnice. Gdzieś czytałem że powodem powstawania może być mała ilość światła. Prawie tydzień nie widziałem akwarium podczas świecenia. Po tym czasie okazało się, że padła jedna świetlówka. świeciło tylko 2x39W, a i te już wysłużone. Teraz wymieniłem uszkodzoną świetlówkę 30W i odpaliłem kolejną 30W na 4h.
W sumie 2x39W + 1x30W świeci 10h, dodatkowo w połowie cyklu odpalam kolejne 30W na 4h. Czy samym zwiększeniem światła można się tego glona pozbyć? Czy raczej konieczne będzie zaciemnienie?
Kilka gatunków roślin jest już w kiepskim stanie i zaciemnienia raczej nie przeżyją, a szkoda wyrzucać.
ODPOWIEDZ