Moja szklanka 450L

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Moja szklanka 450L

#31

Post autor: adams750 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Dzięki Leszku aktualnie kończę mikro i zaczynam kolejne z tym że teraz będę bawił się z wybarwianiem roślin, zobaczymy jakie będą efekty. Ostatnio przeszedłem na podmiany na samym kranie i niestety skutki były ujemne. Mianowicie tonina belem jak i fluviatilis zareagowaly negatywnie na tą zmianę więc wróciłem do wcześniejszych podmian mieszając kran z ro by sprawdzić czy to jest przyczyna złej kondycji obu tonin.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Moja szklanka 450L

#32

Post autor: saintpaulia »

Akwarium oczywiście bujne i soczyste, a przy tym ciekawie skomponowane. Ja jednak z pytaniem: tonina da rady bez gazu? Węgiel w płynie jest w stanie jej wystarczyć?
Awatar użytkownika

Autor
adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Moja szklanka 450L

#33

Post autor: adams750 »

Tonina jest bardzo wybredną a nawet w mniemaniu wielu rośliniarzy trudną rośliną, kilku kolegów miało przykre przygody z nią podając carbo z co2 z butli wysokociśnieniowej. Za zwyczaj kończyło się to tak że po dwóch tygodniach roślina rozpuszczała się. Aktualnie kolega odstawił węgiel w płynie podając tylko z butli i jak na razie utrzymuje się dobrze. Ale zanim nie sprawdzisz to nie przekonasz się, jak chcesz to napisz na pw adres to wyśle Tobie kilka sadzonek do testów abyś sprawdziła czy będzie preferować takie co2.
Awatar użytkownika

tkmsledz
Maniak
Posty: 915
Rejestracja: pn cze 11, 2012 1:54 pm
Lokalizacja: Warszaw,Mokotów
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Moja szklanka 450L

#34

Post autor: tkmsledz »

Rewelacyjny baniaczek śliczny jest
Awatar użytkownika

Autor
adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Re: Moja szklanka 450L

#35

Post autor: adams750 »

I tak jak pisałem wcześniej powróciłem do podmian kran/ro i po tygodniu obie toniny wróciły do świetności. Więc można wnioskować że przy samym kranie poszło więcej Ca co mogło wpłynąć negatywnie na obie rośliny. Co do testowania nowego nawozu by wybarwić rośliny jest delikatna zmiana w kolorze roślin, ale nie tylko. Patrząc od frontu nie widać tego, ale jak się spojrzy przez długość szkła widać zabarwioną wodę co zawdzięczam dobrym chelatowanym żelazem gdyż nie rozpada się szybko a jego minusem jest właśnie barwienie wody. Fotka jest robiona telefonem więc żadna rewelacja.


Obrazek

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Moja szklanka 450L

#36

Post autor: pkucaba »

Wygląda wspaniale.
adams750 pisze:Tonina jest bardzo wybredną a nawet w mniemaniu wielu rośliniarzy trudną rośliną, kilku kolegów miało przykre przygody z nią podając carbo z co2 z butli wysokociśnieniowej. Za zwyczaj kończyło się to tak że po dwóch tygodniach roślina rozpuszczała się.
Fakt tonina jest dla wybranych :(
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Moja szklanka 450L

#37

Post autor: sum »

Piękne
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

emil
Zapaleniec
Posty: 287
Rejestracja: czw wrz 20, 2012 1:07 pm
Telefon: 793439010
Lokalizacja:
Płeć:

Moja szklanka 450L

#38

Post autor: emil »

Jak zawsze Tomek piknie :)
Kluczem do sukcesu w akwarystyce jest wiedza, opanowanie, cierpliwość. Tylko wtedy uda się osiągnąć zamierzony cel.
Awatar użytkownika

Autor
adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Re: Moja szklanka 450L

#39

Post autor: adams750 »

pkucaba pisze:Wygląda wspaniale.
adams750 pisze:Tonina jest bardzo wybredną a nawet w mniemaniu wielu rośliniarzy trudną rośliną, kilku kolegów miało przykre przygody z nią podając carbo z co2 z butli wysokociśnieniowej. Za zwyczaj kończyło się to tak że po dwóch tygodniach roślina rozpuszczała się.
Fakt tonina jest dla wybranych :(
Fakt jest wybredna ale da się ją okiełznać i skłonić do wzrostu, tylko trzeba poświęcić jej trochę więcej uwagi nie poddając się po kilku porażkach. Jest wiele roślin które są bardziej wybredne :wink:

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Moja szklanka 450L

#40

Post autor: pkucaba »

adams750 pisze:Jest wiele roślin które są bardziej wybredne
Fakt...
Ale jak patrzę na akwaria Twoje, Dominika (2pac) czy polakko78 to widzę taką wiedzę tajemną...
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Re: Moja szklanka 450L

#41

Post autor: adams750 »

pkucaba pisze:
adams750 pisze:Jest wiele roślin które są bardziej wybredne
Fakt...
Ale jak patrzę na akwaria Twoje, Dominika (2pac) czy polakko78 to widzę taką wiedzę tajemną...
Dlaczego tajemną... ??? Dużo czasu spędzam na czytaniu i zapotrzebowaniu różnych roślin a w szczególności tych które najbardziej mnie interesują.

Rrrrogaty

Moja szklanka 450L

#42

Post autor: Rrrrogaty »

A możesz zdradzić jak solisz? EI? Żelazo z proszku czy coś bardziej zmyślnego?

-- Wt lis 11, 2014 11:52 pm --

I czy możesz dać zbliżenie na eriocaulona? Skąd Ci się udało go wytrzasnąć?

-- Wt lis 11, 2014 11:58 pm --

A w ogóle to powiem, że to jest coś takiego co kiedyś bym sam chciał mieć, ale przeraża mnie ilość pracy jaką trzeba na to regularnie poświęcać.
Awatar użytkownika

Autor
adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Re: Moja szklanka 450L

#43

Post autor: adams750 »

A możesz zdradzić jak solisz? EI? Żelazo z proszku czy coś bardziej zmyślnego?
Z tym bywało różnie, nie jest to metoda EI. Wcześniej soliłem sam wyliczając samemu proporcje i obserwując zachowanie roślin. Prowadziłem szkło na wyższych stężeniach makro jak i limitowałem pierwiastki na granicach. Co do mikro to używałem różnych nawozów między innymi z allegro(w proszku do rozrobienia jak i płynne) sporo czasu próbowałem ustawić dawkę AA (classic-ferro) co nie było takie łatwe zawsze coś wychodziło nie tak jak powinno. Podawałem dawki nawet czterokrotne tego mikro gdzie nie było większych efektów, częściej paliło stożki niż rośliny ładnie rosły. Jedyną rośliną która uwielbiała nawozy AA jest umbrosum, po prostu rosła w oczach gdyż ta roślina uwielbia Mg a jest go sporo w classicu. Zresztą tak samo jak K i dlatego używając tego mikro jesteśmy zmuszeni do równoległego podawania ferro co jest uzupełnieniem mikroelementów. Po upływie ok 8 miesięcy stwierdziłem że muszę zmienić nawozy bo nie mogę ustalić tak dawki by była odpowiednia mojemu aqua, więc przeskoczyłem na im+ gdzie rozcieńczałem go tak by w tygodniowej dawce wpadało mi max 0,45ppm fe. Im+ stosowałem ok czterech miesięcy i przesiadłem się na tak zwanego gotowca, którego obecnie podaję. Jest to sporządzone NPK połączone z mikro w jednej butelce i tak jak w przypadku nawozów aqua-artu nie znam dokładnego składu gdyż osoba która sporządza nawóz nie chce ujawniać całkowitego składu tego nawozu. Ze swoich dostępnych testów sprawdziłem tylko że NPK jest w proporcjach 25-2,2-15 a mikro i reszta składników w nawozie to jedna wielka nie wiadoma, z tą różnicą że widać efekty na roślinach co widać po zdjęciach. Wspominane fe o którym pisałem wyżej twierdzę że może to być TENSO IRON (chelat żelaza 6% fe [eddhma]) bo właśnie ono jest dobrze przyswajalne przez rośliny z tym minusem że zabarwia wodę.
I czy możesz dać zbliżenie na eriocaulona? Skąd Ci się udało go wytrzasnąć?
Jak będzie zapalone światło w szkle i zdążę przed pracą to strzelę zbliżenie eriocaulona, choć nie jest w super kondycji ale rośnie. Część jest pokryta delikatnie badziewnym glonem (krasny) ale jestem podczas eksperymentu na tego glona. Mianowicie przeprowadzam kurację wodą utlenioną przeliczaną na stężenia w ppm na całe szkło. Jak nie zda egzaminu to sprawdzę jeszcze słomę jęczmienną wkładając do jednego z kubłów. Ale to opiszę jak zacznę testy.
A w ogóle to powiem, że to jest coś takiego co kiedyś bym sam chciał mieć, ale przeraża mnie ilość pracy jaką trzeba na to regularnie poświęcać
Ilość pracy przy takim szkle nie jest taka straszna. Podmiana wody raz w tygodniu 50% zajmuje ok 1h, chyba że trzeba przyciąć rośliny to czas przeciągnie się do ok 4. Ale to sama przyjemność

Rrrrogaty

Moja szklanka 450L

#44

Post autor: Rrrrogaty »

Super, że jesteś chętny, by dzielić się swoja wiedzą.

Mam jeszcze kolejne pytania:

1. Dlaczego podajesz kwas siarkowy, a nie solny?
2. Jakie Ph panuje w zbiorniku, słyszałem, że toniny uwielbiają bardzo niskie.
3. Co jest w kubłach? Zgadzasz się z opinią, że w rośliniaku należy unikać ceramiki, gdyż wciąga nawozy?
4. Wodę RO pozyskujesz ze zwykłego filtra czy masz jakiś patent? Myślałeś nad kaskadowymi połączonymi filtrami RO?
ROGATEK pisze:Ilość pracy przy takim szkle nie jest taka straszna. Podmiana wody raz w tygodniu 50% zajmuje ok 1h, chyba że trzeba przyciąć rośliny to czas przeciągnie się do ok 4. Ale to sama przyjemność
Ano właśnie. Tylko, że ja 'zawodowo' mam multum zbiorników do ogarnięcia i posiadanie takie mercedesa do dbania, by mnie chyba dobiło już.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Moja szklanka 450L

#45

Post autor: pkucaba »

ROGATEK pisze: Myślałeś nad kaskadowymi połączonymi filtrami RO?
Co masz na myśli?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Rrrrogaty

Moja szklanka 450L

#46

Post autor: Rrrrogaty »

Jak kiedyś będę tam gdzie to widziałem to walne fotkę. Widziałem taki patent, ze ktoś kupił chyba 3 czy 4 filtry RO i połączył je w całość. Tzn. jest jeden prefiltr sznurkowy i węglowy, a potem połączone membrany. O ile pamiętam woda zlewkowa z pierwszej membrany idzie do kolejnej, potem zlewkowa z tej drugiej do następnej itd. Jak rozumiem chodzi tu o minimalizację generowania ścieku chyba i wzrost wydajności całego układu. Przy czym na chłopski rozum ostatnia membrana powinna nieźle w tyłek dostawać.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Moja szklanka 450L

#47

Post autor: pkucaba »

Zaciekawiłeś mnie... Koniecznie zrób fotkę.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Re: Moja szklanka 450L

#48

Post autor: adams750 »

Mam jeszcze kolejne pytania:

1. Dlaczego podajesz kwas siarkowy, a nie solny?
2. Jakie Ph panuje w zbiorniku, słyszałem, że toniny uwielbiają bardzo niskie.
3. Co jest w kubłach? Zgadzasz się z opinią, że w rośliniaku należy unikać ceramiki, gdyż wciąga nawozy?
4. Wodę RO pozyskujesz ze zwykłego filtra czy masz jakiś patent? Myślałeś nad kaskadowymi połączonymi filtrami RO?
Ad1. Mam dostęp to wszystkich kwasów ale wybrałem siarkowy ponieważ jest bezwonny w przeciwieństwie do solnego. A jeżeli chodzi o właściwości oba wymienione kwasy spełnią tą samą rolę w akwarium mianowicie zbijają kh.

Ad2. PH w akwarium utrzymuje się na poziomie 6,2. Co do tonin to lubią niższe ph ale bardziej potrzebują niskiego kh gdzie w szkle utrzymuję na poziomie 3 niemców zbijając właśnie kwasem. Ogólnie to ważniejsze w szkle jest kh mniej istotne gh.

Ad3. W kubłach mam standardowe wkłady które są dodawane w komplecie przy zakupie filtrów. Ceramika jak każdy inny wkład będzie chłonęła na początku nawozy do momentu kiedy się nie nasyci, ale w znikomych ilościach. Jako małą ciekawostkę napiszę że odkąd mam filtry kubełkowe jeszcze ani razu nie zmieniałem w nich wkładów. Moim zdaniem to zbędne jedynie co wymieniam to fizelina, nie myję jej przy czyszczeniu tylko wkładam nową a filtry myję dokładnie pod bieżącą wodą

Ad4. Nie spotkałem się z taką metodą filtracji RO jaką opisujesz. Mam zwykł filtr RO z membraną 100 i wystarcza mi w zupełności. Jak bym miał trochę więcej miejsca i trzecią fazę to postawiłbym destylarkę.

-- Śr lis 12, 2014 12:07 pm --

O Eriocaulonie to oczywiście mowa o setaceum ale za nie długo powinienem wejść w posiadanie Eriocaulon cinereum i kilku nowych odmian Tonin :-D
Awatar użytkownika

Autor
adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Moja szklanka 450L

#49

Post autor: adams750 »

Dawno mnie tu nie było ale szkło istnieje i ma się dobrze :mrgreen: już nie długo strzeli mu trzy latka :-D

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

i krzywe zwierciadełko :D

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Moja szklanka 450L

#50

Post autor: sum »

Jak zwykle super.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Psyho

Re: Moja szklanka 450L

#51

Post autor: Psyho »

O w mordę. Ogrody wiedeńskie.

Rrrrogaty

Moja szklanka 450L

#52

Post autor: Rrrrogaty »

Wcześniej nie pytałem... jakie masz światełko? Jakieś specjalne świetlówy czy raczej klasyka marketowa?
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Moja szklanka 450L

#53

Post autor: Rafik »

Tonina bajeczna.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moja szklanka 450L

#54

Post autor: Lech-u »

Jakby to było coś do jedzenia to bym powiedział: palce lizać!
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Moja szklanka 450L

#55

Post autor: Lilek »

Chciałbym być czymś co pływa w tym zbiorniku.
Awatar użytkownika

Autor
adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Moja szklanka 450L

#56

Post autor: adams750 »

Dzięki za tak miłe słowa nie spodziewałem się takiej reakcji na zwyczajny zbiornik z roślinami. Przynajmiej ja tak uważam bo widzę go codziennie. Jeśli chodzi o świetlowki to jest 2*80W daylight 865 1*80W grolux oraz 1*80W aquastar. Chciałem założyć świetlowki 965 i 940 ale nie są dostępne niestety ponieważ zostały wycofane z nie wiadomych przyczyn( mowa o 80W ).

Lilek nie wiem czy to byłby dobry pomysł bo często mam ciężką rękę do gazu :mrgreen:
Awatar użytkownika

Autor
adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Re: Moja szklanka 450L

#57

Post autor: adams750 »

Witam dawno mnie tu nie było ale szkło istnieje i jakoś się ma. Cały czas jestem na placu boju i chyba nie jestem na straconej pozycji, przynajmniej na razie :D

Obrazek

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

Moja szklanka 450L

#58

Post autor: robertwawa »

Nie moja bajka ale zbiornik bardzo ładny.
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Moja szklanka 450L

#59

Post autor: Rafik »

A moja jak najbardziej. Piękna tonina, reszta oczywiście też :mrgreen:
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Moja szklanka 450L

#60

Post autor: dune »

Bardzo dekoracyjne
...tak mi się wydaje...
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moja szklanka 450L

#61

Post autor: marcinzabki29 »

Mówiąc, że jest piękne, to tak jak by nic nie powiedzieć :shock:
Rewelacja.
Jak ogród z bajki :D
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ