Moje akwarium 215L

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Moje akwarium 215L

#1

Post autor: bory »

Oto i ono, moje pierwsze w życiu samodzielnie założone i prowadzone, Aquael Glossy 215L :) Akwarium jeszcze młodziutkie bo ma dopiero 2 miesiące:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Filtracją zajmuje się kubełek EHEIM 2426 w 100% biologiczny z prefiltrem z drobnej gąbki. Początki były trudne bo już drugiego dnia woda zakwitła i tak trwała przez kilka tygodni, ale po kilkunastu podmianach i odwiedzinach pierwotniaków mogę w końcu cieszyć się pięknym (przynajmniej wg mnie) zbiornikiem. Akwarium zamieszkują molinezje złote, czarne oraz białe. Jeden mieczyk, bojownik i dwa glonojady oraz nieznana mi liczba krewetek.

Jak to jednak w akwarystyce bywa, mimo tak dużego zbiornika, poczułem pewien niedosyt i tydzień temu postawiłem, wbrew woli żony, drugi zbiornik. Początkowo miała to być kwarantanna lub szpital, ale stało się inaczej i zbiornik stanął na stałe i stał się krewetkarium zamieszkałym przez (aktualnie) 3 crystale i świderki i dwie maleńkie molinezje, które urodziły się w dużym :) Reakcja żony na gotowy zbiornik bezcenna: "no... jednak ładne, ale czemu takie małe?" Chyba jej się spodobało :viva: Na zdjęciu "d... nie urywa" bo zbiornik był świeży, ale obecnie wygląda nieco lepiej i planuję jego re-aranżację (chcę pozbyć się korzenia na rzecz jakiejś szpiczastej skały):

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

To by było chyba na tyle. Jakieś opinie nt. zbiorników, nawet te krytyczne, mile widziane. :) Pamiętajcie jednak, że jestem nowicjuszem i to moje pierwsze akwaria :)
Ostatnio zmieniony pn cze 15, 2015 9:32 pm przez bory, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Psyho

Re: Moje 215-tka i 20-tka

#2

Post autor: Psyho »

To większe mi się podoba, naturalnie wygląda dosyć. Tylko tak dalej.
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#3

Post autor: bory »

Duże w założeniach ma być wycinkiem natury toteż daję przyrodzie "wolną rękę" i staram się jak najmniej ingerować w to co się w zbiorniku dzieje. Oczywiście podmieniam wodę, dodaję nawozy i wyrzucam co pływa luzem. Nawet długich ogonów limnobium nie podcinam :) Co do krewetkarium to czeka je lifting bo to taki zrzutek wszystkiego co mi zostało po starcie 200-tki i niestety nie wyszło za fajnie. Denerwuje mnie ten korzeń i barwa wody. Co prawda jest już krystaliczna (nie to co na zdjęciu), ale korzeń ją barwi. Marzy mi się w nim woda, której nie widać i planuję to uzyskać przez pozbycie się korzenia i zrobienia jakiegoś ładnego layoutu ze skałek, mchu i jakiś trawek.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Dein

Moje 215-tka i 20-tka

#4

Post autor: Dein »

Duże bardzo ładne. Małe - rzeczywiście jak kubeł na przypadkowe odpadki produkcyjne.
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Re: Moje 215-tka i 20-tka

#5

Post autor: bory »

Skoro już kilkoro z Was mówi, że się duże podoba to taki mały bonusik… kilka fotek, jeszcze ciepłych, nieco lepszej jakości:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Ej! Zaczekaj!
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Gdzie ukryły się dwie molinezje?
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Prawie jak polowanie:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Bojownik jak zwykle się chowa:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Ujdzie? :>
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

Kamila
Uzależniony
Posty: 521
Rejestracja: pt sty 13, 2012 11:39 am
Lokalizacja: Łomianki
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#6

Post autor: Kamila »

Duże przepiękne, bardzo ładne rośliny i tak schludnie tam :-)
crookass
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#7

Post autor: Winter »

Świetne akwarium! Strasznie podobają mi się mchy. Pewnie dlatego, że moje nie chcą tak rosnąć :razz:

Masz CO2? I jakie to podłoże?

Może dodaj opis baniaka, wzór jest w dziale choroby, jeśli się nie mylę http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=11&t=23162" onclick="window.open(this.href);return false; (opis objawów choroby możesz sobie, rzecz jasna darować :wink: ). Oszczędzi ci odpowiadania każdemu z osobna na pytania o oświetlenie, nawożenie itp.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#8

Post autor: bory »

Cieszą mnie Wasze opinie. Dzięki temu daje mi to jeszcze więcej frajdy :)

CO2 nie podaję - bimbrownia mi nie szła a w butlę jeszcze nie inwestuję. Niestety muszę poprawić ten stan rzeczy bo biorąc pod uwagę wyniki pH i KH dochodzę do wniosku (wg magicznej tabelki), że CO2 mam niedobory.

Muszę też podawać azot bo bez tego NO3 mam 0 a staram się utrzymywać stosunek N:P 10:1.

W takim razie więcej szczegółów o moim zbiorniku:

1. Litraż zbiornika
Aquael Glossy 215L

2. Kiedy został założony / czy dojrzewał
20.02.2015 / dojrzewał miesiąc

3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas
EHEIM 2426, zeolit + bioballe + kulki ze szkła spiekanego + wata perlonowa + gąbkowy prefiltr, włączony non-stop

4. Gatunki i ilość ryb
molinezja czarna (x2), molinezja złota (x3), molinezja białą (x3), zbrojnik pospolity (x2), bojownik (x1), krewetki (x?)

5. Gatunki i ilości roślin
anubias (chyba barteri), anubias nana, kabomba, nurzaniec, moczarka kanadyjska, mech (christmas moss?), gałęzatka kulista, niezliczone limnobium i jeszcze jakieś których nazw nie pamiętam (jak ktoś ze zdjęć rozpozna niech mi powie :) )

6. Podłoże
12L biogrunt planta activ, ok 30 kg żwirku czarnego kwarcowego 3-4mm

7. Inne sprzęty
brak

8. Ozdoby, korzenie
kamienie, 2 korzenie

9. Pokrywa
wbudowana

10. Oświetlenie
3 x 18W LED (6500K x2 + 8000K x1)

11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość)
węgiel w płynie 4ml / doba , Ferka AQs 2ml / doba , potas + azot w zależności od potrzeb

12. Parametry wody
NO2: 0, NO3: 5-10, pH: 7-8, KH: 5, PO4: 0, Cl: 0

13. Temperatura w zbiorniku
26C

14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W
EHEIM Jager 150W

15. Jak wyglądają porządki w akwarium
podmiana wody raz w tygodniu 10% na wodę RO + minerały Aqua Art, odmulanie podczas co drugiej podmiany, czyszczenie gąbki prefiltra tylko w razie potrzeby, kubła nie ruszam

Edit:

Co do oświetlenia, bo tu ciekawostka:

Świecę już od 7:30 do 22:30, ale: mam 3 lampy LED (18W każda) i każda kolejna jest włączana godzinę po poprzedniej - tak samo następuje wygaszanie. Procentowo mam taki rozkład:

7:30 - 8:30 (33%),
8:30 - 9:30 (67%),
9:30 - 20:30 (100%),
20:30 - 21:30 (67%),
21:30 - 22:30 (33%)

Świecenie jedną lampą u mnie okazuje się koniecznością bo nawet w dzień w akwarium panują egipskie ciemności jeśli nie ma oświetlenia. Efekty widać na zdjęciach :)


Edit: zacząłem podawać CO2
Ostatnio zmieniony wt kwie 28, 2015 11:21 am przez bory, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Re: Moje 215-tka i 20-tka

#9

Post autor: Witek »

Akwa bardzo ładne. Dodaj bojkowi kobitki, niech nie będzie skazany na celibat!
Pytanko o oświetlenie. Te "moduły" mają po 3 x 6W "źródła światłą"?
Czy masz je jakoś między sobą poprzesuwane? Akwa wygląda w miarę równo oświetlone, choć nieco mroczne, mi pasi.
W zestawie chyba są dwa, więc rozumiem, że jeden dokupiony, który?
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#10

Post autor: bory »

Myślałem o trzech kobitkach, ale jakoś nie mogę się przekonać... na razie chciałbym jeszcze stworzyć jakąś ławicę. Miałem już neony czerwone ale całe stadko 10 sztuk mi padło. Nie będę się rozpisywał dlaczego, ale moja wina (błędy nowicjusza) i mam wyrzuty sumienia :/

Co do oświetlenia: Aquael ten "moduł" nazywa "belka oświetleniowa" i w praktyce jest to rura jak świetlówka, ale ma 3 punkty świetlne. Wg mnie świeci to ładnie i daje ciekawy efekt. U mnie jeszcze po powierzchni pałętają się limnobium więc trochę to też ma wpływ na intensywność i rozkład oświetlenia. Nie są one w żaden sposób poprzesuwane.

Standardowo w zestawie są faktycznie dwie belki i dla roślinniaka to za mało, ale do Malawi jak znalazł :D Ja dokupiłem tą 8000K (PLANT). W sklepach ciężko je dostać, ja zamówiłem w Clarias i po kilku dniach była. Myślę o dokupieniu jeszcze jednej i też pewnie będzie to 8000K (akwarium ma miejsca na montaż czterech takich belek). Plus jest tego taki, że taką belkę podłączamy bezpośrednio do kontaktu bez żadnych udziwnień. Na kablu mają oczywiście wyłącznik, ale u mnie jest sterowanie z programatorów czasowych.

Edit: Aquael produkuje chyba dwie wersje tego oświetlenia: PLANT i SUNNY. PLANT składa się z kolorowych diod dla lepszego spełnienia zapotrzebowania roślin.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#11

Post autor: Witek »

Ja do 60-ki myślałem o wersji Leddy 540 ale cena jest dosyć wygórowana... te są chyba tańsze... (cena - moc) nie rozumiem polityki tej firmy...
Molinezje jak zaczną się mnożyć to będzie ławica...
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#12

Post autor: bory »

Niestety cena tego oswietlenia tez mnie niemilo zaskoczyla ale juz nie mialem wyboru :/

Poki co przybyly mi tylko dwie molinezje ale sa w innym zbiorniku :) Zdecydowanie wolalbym lawice kilkudziesieciu maluchow, ale nie wiem czy microrazbora galaxy nie bedzie za drobna?

Sorki za brak polskich liter. Pisze z tableta.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#13

Post autor: Witek »

Mam Galaxy i Erythromicrony...łącznie z 8 teraz. Oj są strachliwe i lubią się chować...jak się podejdzie to zwiewają... a mam je już bardzo długo w akwa z krewetkami. Może w Duuużej ławicy będą śmielsze.
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#14

Post autor: bory »

Właśnie tego się obawiam, że w 215L "znikną" i musiałbym ich mieć kilkadziesiąt. Może warto spróbować znowu z 20-30 neonami? Ewentualnie co ławicowego (lub i nie) polecacie do obecnej obsady?
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

ubik
Zapaleniec
Posty: 473
Rejestracja: ndz kwie 19, 2015 11:39 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Prosimir
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#15

Post autor: ubik »

Nie załamuj się tymi neonami co padły. Też kiedyś pierwsza ławica mi padła... Jako laik miałam wyrzuty sumienia, a dopiero po fakcie jak zaczęłam czytać mądre książki o akwarystyce wyszło, że się nie poznałam przy zakupie (po prostu kupiłam chore ryby... moja w tym była głupota taka, że sprzedawca próbował mi zasugerować, żebym "tego dnia" nie robiła zakupów... a ja nie załapałam aluzji) Po przeprowadzeniu długiej kwarantanny jeszcze raz (już w innym sklepie) kupiłam małą ławicę i od razu dostrzegłam różnicę w zachowaniu... Nowe stadko (w przeciwieństwie do poprzedniego) było pełne energii, ciekawskie i... głodne. Poprzednie rybki chyba ani razu przy mnie nic nie zjadły (a ja się martwiłam, że źle je karmię).

W każdym razie tym długim nudnym wywodem nakłaniam na neony :)

A akwarium bardzo ładne.
Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#16

Post autor: Vanilka »

Duże akwarium bardzo mi się podoba, ale zdjęcia rób jak w pokoju jest ciemno, najlepiej wieczorem :D żeby nic się od akwa nie odbijało ;)
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#17

Post autor: bory »

Niestety wina była moja ewidentnie, ale mniejsza z tym... w takim razie może dam neonom i sobie jeszcze jedną szansę :)

-- Śr kwi 22, 2015 7:34 am --
Vanilka pisze:zdjęcia rób jak w pokoju jest ciemno, najlepiej wieczorem :D żeby nic się od akwa nie odbijało
Fajnie, że się wszystkim póki co podoba :)

Pierwsze zdjęcie jest faktycznie z innej "serii" gdzie nie chciało mi się ani ruszyć tyłka do wyłącznika, ani iść po aparat więc zdjęcie robione na lenia komórką z kieszeni :P Za to już kolejne są "profesjonalne", nawet na tę okazję nauczyłem się trybu manualnego w aparacie :)
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#18

Post autor: Lech-u »

bory pisze:Ujdzie?
Ujdzie!
Nawet bardzo ujdzie!
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Re: Moje 215-tka i 20-tka

#19

Post autor: bory »

Dziś mały update :) Wyleciała marniejąca moczarka i pojawiło się… ekhm… właściwie to co? Etykietkę zgubiłem :) Chodzi o roślinę przy kamieniu po prawej stronie za gałęzatką. Dodatkowo pojawiła się druga… też nazwy nie pamiętam… te falowane "jęzory" po lewej. Ktoś podpowie co to ja zasadziłem? :)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Dodatkowo pojawili się nowi mieszkańcy: Gurami Mozaikowe x3 (co do płci to kompletnie nie wiem niestety, sprzedawca też nie był pewien). A oto i one:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Łaskawie do zdjęcia zapozował nawet książę bodzio:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

I jak? :)
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

kiql
Zapaleniec
Posty: 265
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 6:52 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#20

Post autor: kiql »

Te jęzory to chyba aponogeton crispus
JE SUIS CERATOPHYLLUM DEMERSUM!!! :mrgreen:
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Re: Moje 215-tka i 20-tka

#21

Post autor: Zoe »

Bardzo miłe dla oka akwarium. Piękny bojownik. Jak dla mnie obsada trochę niedobrana

Taptap
240l w stronę BW
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#22

Post autor: bory »

Dzięki :) Co rozumiesz przez trochę niedobraną obsadę?
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Re: Moje 215-tka i 20-tka

#23

Post autor: Zoe »

Azja: bojek i gurami, Ameryka Pd.-molinezje. Ryby te żyją w wodach o różnych parametrach. Labirynty w wodzie miękkiej i lekko kwaśnej, molki w średnio twardej i neutralnej/ zasadowej.
Z drugiej strony większość ryb w sklepach pływa w zwyklej kranówie i ma się dobrze.

Taptap
240l w stronę BW

bullmaster9
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pt sty 23, 2015 6:07 pm
Lokalizacja: warszawa
Na imię mam: marek
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#24

Post autor: bullmaster9 »

Ciekaw jestem tych krewetek w kostce, żyją jeszcze?
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: Moje 215-tka i 20-tka

#25

Post autor: sylwekw »

bory pisze:.... Pamiętajcie jednak, że jestem nowicjuszem i to moje pierwsze akwaria :)
No ja bym chciał, żeby moje pierwsze akwarium tak dobrze wyglądało.

Co do Gurami Mozaikowego - te dwa co widać na zdjęciu to moim zdaniem dwie samice.
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Re: Moje 215-tka i 20-tka

#26

Post autor: bory »

Zoe pisze:Azja: bojek i gurami, Ameryka Pd.-molinezje. Ryby te żyją w wodach o różnych parametrach. Labirynty w wodzie miękkiej i lekko kwaśnej, molki w średnio twardej i neutralnej/ zasadowej.
Z drugiej strony większość ryb w sklepach pływa w zwyklej kranówie i ma się dobrze.
No właśnie... z drugiej strony w kranówie mają się dobrze :) Ja i tak sam "robię" wodę - bazuję na RO więc staram się znaleźć złoty środek dla jednych i drugich. Molinezje nawet się rozmnożyły więc raczej im pasuje.
bullmaster9 pisze:Ciekaw jestem tych krewetek w kostce, żyją jeszcze?
Żyją i nawet się rozmnażają, ale widuję tylko większe osobniki. Maluchy skrywają się w mchu aczkolwiek czasami zdarza się, że widuję jakiegoś o rozmiarach w okolicy 1cm. Wszystkie ryby mają wywalone na krewetki - tylko bojownika raz przyłapałem na pożeraniu robala.
sylwekw pisze:No ja bym chciał, żeby moje pierwsze akwarium tak dobrze wyglądało.
Dzięki :) Uznam to za komplement ;)
sylwekw pisze:Co do Gurami Mozaikowego - te dwa co widać na zdjęciu to moim zdaniem dwie samice.
Po czym rozpoznajesz? Niestety ja nie widzę żadnej różnicy pomiędzy tymi dwoma a tą trzecią.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: Moje 215-tka i 20-tka

#27

Post autor: sylwekw »

bory pisze:
sylwekw pisze:No ja bym chciał, żeby moje pierwsze akwarium tak dobrze wyglądało.
Dzięki :) Uznam to za komplement ;)
Bo to miał być komplement. :-)
bory pisze:
sylwekw pisze:Co do Gurami Mozaikowego - te dwa co widać na zdjęciu to moim zdaniem dwie samice.
Po czym rozpoznajesz? Niestety ja nie widzę żadnej różnicy pomiędzy tymi dwoma a tą trzecią.
Miałem przez jakiś czas gurami mozaikowe. Dla mnie najlepiej rozpoznawalnym znakiem był kształt płetwy grzbietowej (wąska i względnie długa u samca) - druga oznaka to czerwony brzuch u samca.
Niestety w zasadzie obydwie cechy trudne do wychwycenia u młodych osobników ale te Twoje nie wyglądają już na takie młode więc powinny być widoczne.
Uwierz mi, że na początku też myślałem, że się tego nie da odróżnić ale kiedy już raz zobaczysz na żywo samca i samicę (nawet oddzielnie) to potem rozpoznasz.
Na fotce poniżej moje dwie samice i samiec:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Chyba nie będziesz miał kłopotu z odróżnieniem :-)
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#28

Post autor: bory »

Tak mi się właśnie wydawało, że samce powinny się wybarwiać na czerwonawo. Niestety ta trzecia rybka póki co się nie wybarwia więc albo są jeszcze za młode, albo to też kobitka :) Jak wrócę do domu to spróbuję się przyjrzeć płetwom, może się czegoś dopatrzę. Dzięki za foto, rzeczywiście nie da się nie odróżnić :) Może za jakiś czas u mnie też któryś z panów się objawi.

Swoją drogą bardzo fajne rybki. Podoba mi się, jak się "macają" tymi "wąsami" :) Do Gurami mam sentyment bo to były pierwsze rybki akwariowe jakie zobaczyłem - jak miałem kilka lat babcia miała 2 gurami dwuplamiste i to małe, prawie puste akwarium bardzo zapadło mi w pamięć :)
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Dein

Re: Moje 215-tka i 20-tka

#29

Post autor: Dein »

sylwekw pisze:[obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Gdyby nie ten wyrodek po lewej stronie, uznałbym, że ryby jeszcze lepiej wytresowane, niźli u Rhino.
Tych troje ciągle pływało w takim szyku porządnym?
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Moje 215-tka i 20-tka

#30

Post autor: sylwekw »

No przyznaję, że dość często tak pływały choć ja żadnych działań w tym kierunku nie podejmowałem :-)
ODPOWIEDZ