54Litry, pierwsze akwarium

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
MrGuzior
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wt sty 31, 2017 8:38 pm
Lokalizacja: Stockholm
Na imię mam: Konrad
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#1

Post autor: MrGuzior »

Witam !

27.01.2017 Zalałem moje akwarium i teraz czekam aż dojrzeje. W międzyczasie czytam wszelkie mozliwe artykuly i poradniki aby pozniej nie popelnic zadnych bledow.

Obrazek

Mam standardowa 15W swietlowke i zastanawialem sie czy wystarczy ona do moich roslinek. Co sadzicie ?

Obrazek

Jaka obstawe mi proponujecie ? Mam ochote na 10 neonkow innesa w toni i kilka kiryskow na dnie. Ale z tego co czytalem to nie powinno sie ich hodowac na zwirku z ostrymi kantami ... Jest jakas inna opcja na rybki denne ? Moze kilka krewetek ?

Obrazek

Co sadzicie o moim wystroju , czy cos powinienem wyrzucic, czy cos dodac ?

Obrazek

Z gory dziekuje za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika

brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#2

Post autor: brenda »

akwarium bardzo ładne, zwłaszcza jak na pierwsze. A przede wszystkim - człowieku, robisz wypasione zdjęcia :D

Autor
MrGuzior
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wt sty 31, 2017 8:38 pm
Lokalizacja: Stockholm
Na imię mam: Konrad
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#3

Post autor: MrGuzior »

@brenda
Dziekuje ! W wolnych chwilach fotografuje po amatorsku :) Bede wstawial wiecej gdy juz zaczne wpuszczac rybki !
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Bardzo ładne akwarium.
Śmiało możesz tam trzymać krewetki.
Co do kirysków, to fakt, przy żwirku o ostrych krawędziach, nie są wskazane. Ale i tak chyba troszkę za małe akwarium.
Chyba, że pytałeś o kiryski pigmeje.
Jest kilka małych rybek które z powodzeniem można trzymać w takim litrażu. Tylko kwestia parametrów.
Bystrzyki, Razbory, Endlerki. Przy tych ostatnich, trzeba mieć świadomość, że szybko się rozmnażają. Chyba, że same samce, bardzo ładnie takie akwarium się prezentuje, są bardzo kolorowe i ruchliwe.

Co do oświetlenia, rzeczywiście szału nie ma, ale...
Póki co zostaw i obserwuj, jeżeli stwierdzisz, że jest za mało, to dołożysz.
Są zestawy do dodatkowego oświetlenia na t5.
Ostatnio zmieniony śr lut 01, 2017 3:44 am przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin

Autor
MrGuzior
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wt sty 31, 2017 8:38 pm
Lokalizacja: Stockholm
Na imię mam: Konrad
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#5

Post autor: MrGuzior »

@marcinzabki29 Wlasnie z powodu rozmnazania nie myslalem nawet o gupikach. Najbardziej ciekawia mnie Razbory i neonki. W jakich proporcjach moglbym te wszystkie rybki trzymac ? Razbory, neonki, kiryski pigmeje i krewetki ?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#6

Post autor: Lech-u »

MrGuzior pisze: aby pozniej nie popelnic zadnych bledow.
MrGuzior pisze: kiryski pigmeje
Biorąc pod uwagę Twoje podłoże, to kiryski nie są najlepszym gatunkiem do tego akwarium.
Kirysy lubią piasek lub bardzo drobny żwirek.

Razbory i neony lubią pływać w grupie (ławicy). Celuj w 6-10 ryb z tych dwóch gatunków.
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#7

Post autor: rupert »

Ja też zaczynałem od 54l ponad dwa lata temu, obecnie stoi u mnie 200l :D
Mam w nim ok 25 szt razbor klinowych bardzo żywe rybki i fajnie prezentują się w ławicy. Idealne rybki na początek przygody z akwarystyką.
Jeśli chodzi o kirysy to w 54l miałem 6szt pandek na zwirku kwarcowym, potem po półtora roku po restarcie na żwirku bazaltowym + plaża z piasku a teraz w 200l mam te same kiryski na żwirku tylko bazaltowym. Powiem szczerze gdy kirysy miały plaże z bazaltem to nie widziałem żeby siedziały na piachu i w nim buszowały całymi dniami żerowały na bazalcie. Na piachu siedziały tylko krewety jeśli spadł tam pokarm. Tak wiec nie można powiedzieć jednoznacznie ze bazalt nie nadaje się dla kirysków. Obecnie mam 12 kirysów, 4 pandki, 4 spiżowe, i 4 pstre. Nic im się nie dzieje żwawo przeszukują bazalt w poszukiwaniu pokarmu.
Także ja bym polecał ok 7-8 razbor i 5-6 kirysków pand. Oczywiście o ile parametry wody pozwolą hodować kiryski.

Autor
MrGuzior
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wt sty 31, 2017 8:38 pm
Lokalizacja: Stockholm
Na imię mam: Konrad
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#8

Post autor: MrGuzior »

rupert pisze:
Także ja bym polecał ok 7-8 razbor i 5-6 kirysków pand. Oczywiście o ile parametry wody pozwolą hodować kiryski.
Z tego co czytalem to te dwa gatunki potrzebuja podobnych parametrow, z tym ze razbory lubia cieplejszej wody. Wiec mysle ze z tym nie bedzie problemu. A mozna w jednym baniaku trzymac rozne gatunki razbor ? Czy chodzi Ci jedynie o klinowe ? Ile krewetek moglbym do tego wszystkiego dolozyc ?
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#9

Post autor: rupert »

Nie wiem jak w przypadku różnych odmian razbor nie mam pewności czy będą razem tworzyć ławice i trzymać się w kupie. Bo np kirysy mimo ze 3 gatunki to wszystkie trzymają się głównie razem. Choć wg mnie ławica to grupka takich samych kolorów i kształtów. Osobiście bym nie mieszał bo wg mnie ładnie wygląda ławica jednego gatunku ale to moje zdanie. Jeśli Ci chodzi o krewety red cherry lub inne tej wielkości to załatw sobie 10-15 szt a po paru miesiącach i tak będziesz oddawał nadmiar :-D

Autor
MrGuzior
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wt sty 31, 2017 8:38 pm
Lokalizacja: Stockholm
Na imię mam: Konrad
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#10

Post autor: MrGuzior »

@rupert
Okej dzieki ! A jezeli chcialbym jeszcze jakis inny gatunek plywajacy w toni to daloby sie cos wymyslic ? Czy juz nie bedzie miejsca na cokolwiek poza razborami ?
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#11

Post autor: rupert »

Myślę, że jedna nieduża ławica 7-9 razbor max jest wystarczająca jak na 54 litry. Coś ewentualnie na dno 5-6 pigmejek lub pandek. I cała obsada gotowa. Krewetki swoją drogą wiec do tego możesz wpuścić i 30 szt.

Autor
MrGuzior
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wt sty 31, 2017 8:38 pm
Lokalizacja: Stockholm
Na imię mam: Konrad
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#12

Post autor: MrGuzior »

Moje moczarki zaczynaja marnie wygladac. Stracily kolor, sa troche poszarpane i lekko przezroczyste liscie u korony. Czy jest to normalne ?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#13

Post autor: ahr »

Sprawdź temperaturę.

Autor
MrGuzior
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wt sty 31, 2017 8:38 pm
Lokalizacja: Stockholm
Na imię mam: Konrad
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#14

Post autor: MrGuzior »

Maly update po roku :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

54Litry, pierwsze akwarium

#15

Post autor: Miro »

No i bardzo ładnie :-D Same samce ?
Może wstaw zdjęcie
https://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=81&t=36938
ODPOWIEDZ