Maciek: moje pierwsze akwarium (126l)

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Maciek: moje pierwsze akwarium (126l)

#1

Post autor: macieq112 »

Hej

Chcialbym sie przywitac jako nowy uzytkownik na forum.

Przymierzam sie do zalozenia akwarium po bardzo dluugiej przerwie (mielismy z bracmi akwa w latach 80-tych, czyli w innej epoce/planecie :)

Staram sie podchodzic do tematu systematycznie, takze po przeczytaniu paru ksiazek, przejrzeniu kilku forow, dyskusjach w sklepach etc, przymierzam sie zeby zalozyc akwarium jak ponizej.

Poprosze o wszelkie uwagi, komentarze czy porady - mile widziane.

1. Cel:

Akwarium jako elegancka dekoracja do salonu, ponadto sposob na ukojenie nerwow po codziennej korporacyjnej orce.

Ze wzgledu na prace etc, chcialbym przy okazji, zeby opieka nad akwarium zajmowala mi sensowna ilosc czasu: czyli nie pol soboty co tydzien,
ale oczywiscie z drugiej strony nie zamierzam zostawic baniaka samopas przez 2 miesiace. Dlatego staralem sie wybrac ryby i rosliny odpowiednie dla poczatkujacego akwarysty, oraz wymagajace umiarkowanej opieki.

Podsumowujac: zbiornik czesciowo roslinny, w miare high tech jesli chodzi o sprzet, ale z mniej wymagajacymi roslinami + towarzyski jesli chodzi o obsade.

2. Sprzet:


1 Baniak: Aquael Glossy 80, (80x35x54 cm) 125L, proste, swiatlo 2x16W + szafka Glossy.
2 Podloze: ADA Aqua Soil Amazonia lub Amazonia light, Substrat ADA Power Sand M, Czarny piasek kwarcowy 0,8-1,2 mm ("a la czarna plaza").
3 Starter: EQUO Bio-Start 2.
4 Dodatki: Tlo tylne czarne, Mata pod akwarium czarna.
5 Filtr zewnetrzny Aquael Unimax 250 L (bardzo wazne ze cichy, akwarium ma stac w salonie).
6 Grzalka Juwel 100W
7 Oswietlenie dodatkowe (ponad to co Glossy 80 ma w standard): 2 szt AQUAEL LT RETROFIT 16 W MODULE PLANT (zamiennik 30W T8/39W T5).
8 CO2 kompletny zestaw 5l (jeszcze sie zastanawiam czy to dobry pomysl od razu na poczatku, dla takiego zoltodzioba jak ja).
9 Termometr zewnetrzny: TetraTec TH30.

3. Parametry wody (zamierzam lac wode prosto z kranu przy podmianach, ew dolewac jakis preparat jesli trzeba po podmianie):

Wspolnota mieszkaniowa zlecila badanie wody w naszym budynku w sierpniu 2017, wyniki jak ponizej (podaje wszytsko co zbadalia bo nie wiem co jeszcze wazne oprocz PH/GH):

Twardosc: 232 ml = ang 16,2

PH= 7,5

Żelazo p.o <30 mgFe/dm3
Mangan p.o <10 mgMn/dm3

Chlorki: 114 mg/dm3

azotan jonowy: 0,108 mgNH4+/dm3

Indeks nadmanganianowy: 3,3 mgO2/dm3

4. Planowana Obsada:

Skalar platynowy 3-5 szt (wys akwa 54cm)

Kirysek lamparci 6-8 szt

Krewetka Amano 8-10 szt (chcialem krewetki RC, ale podobno nie ma szans- zostana zjedzone).

pielęgnica macmasteri lub pielegnica kakadu lub pielęgniczka agassiza: 2+2 (para jednych i para drugich z tych trzech gatunkow- ktore najspokojniejsze, nie uszkodza innych ryb oraz rozlin, ew jakies inne ?).

ew Slimak Helenka 1 szt


5. Planowane rosliny i aranzacja: jak bede mial czas na tygodniu to wrzuce rysunek planowanej aranzacji- ma byc korzen drift wood oraz kamienie black stone, uklad trojkatny:

1. Microsorum pteropus ‚Windelov’, lub ludwigia palustris

2. Rotala rotundifolia.

3. Rotala green.

4. Ceratophyllum demersum (Rogatek).

5. Bacopa monnieri (Bakopa drobnolistna).

6. blyxa japonica.

7.Vesicularia dubyaya (mech jawajski, Java moss).

8. riccia fluitans (wglebka wodna).

9. Glossostigma elatinoides.

Prosze o uwagi dotyczace sprzetu (czy cos dodac, kupic jeszcze, zmienic etc), oraz obsady , roslin. Z gory dziekuje. Maciek

Pokaż Uwagi moderatora
Ostatnio zmieniony wt sty 09, 2018 4:27 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Witaj na forum.
Te akwarium chyba troszkę za małe na Skalary.
Pozdrawiam Marcin

Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#3

Post autor: Dejw »

No i pytanie, czy podłoże aktywne i system CO2 są Ci potrzebne, bo jak widzę rośliny faktycznie nie są zbyt wymagające.
Ja się nie znam, ale mam wrażenie, że może być z tego więcej nieszczęścia niż pożytku.
Ostatnio zmieniony pn wrz 25, 2017 7:47 am przez Dejw, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#4

Post autor: macieq112 »

Skalary: rzeczywiscie akwa moze byc troche przyciasne, z rozmow w sklepach to wielkosc graniczna dla nich.

Cos innego proponujecie zamiast skalarow: zeby bylo ladne/dekoracyjne/ niezbyt male- roslo minimum do 10-12 cm (czyli np neonki odpadaja, ale tez nie chce ryb "popularnych" typu mieczyki/gupiki/molinezje etc).

CO2: tez sie jeszcze zastanawiam czy zainstalowac. A czy mozna zrobic tak ze podlaczyc na poczatek na start zeby lepiej roslo, a pozniej zlikwidowac ? albo wrecz przeciwnie: na poczatku nie dawac i troche sie baniaka "nauczyc" a dopiero pozniej dolozyc CO2 ?

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#5

Post autor: inerkoma »

Ja bym to odpalił "na ziemi" z Co2. Efekt z tymi roślinami będziesz miał taki jak na Ada Amazonia i przy okazji wyjdzie dużo taniej. Jak przetestujesz i tak jak napisałeś nauczysz się baniaka to wtedy sobie zmienisz. Jeśli poszukujesz czegoś ciekawego ze zwierzyny to może np. Pseudomugil furcatus?

Wojtekxxx9

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#6

Post autor: Wojtekxxx9 »

Dla skalarów to co najmniej polowe za maly baniak.
Koledzy maja racje, przy tej technologii albo zmień rośliny albo zmień technologie.
No i chcesz ryby rosnące do 12cm mając baniak w najmniejszym miejscu 35cm. Troche malo. Albo zdecyduj sie na mniejsze ryby albo na większy baniak.
Widzę ze chcesz trochę kasy włożyć w to hobby to może zamiast w co2 i amazonie zainwestuj w szklo 150x50x50 i zrób go na LT. Będzie Ci łatwiej zacząć i ewentualnie będzie ewolucja w stronę ht. No i skalary byś mógł mieć

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#7

Post autor: macieq112 »

Jesli chodzi o wielkosc baniaka, to niestety na wiekszy nie ma miejsca: moze jeszcze Glossy 100 bym dal rade wcisnac (100x40x63 cm). Glossy akurat dlatego ze ladnie wyglada i mi pasuje stylem do salonu, takze bedzie takie.

Pseudomugil furcatus wyglada ciekawie, zastanawialem sie rowniez ew zamiast skalarow to moze jakies proporczykowce (Kap lopez etc).

Wojtekxxx9

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#8

Post autor: Wojtekxxx9 »

To bierz glossy 100. Juz by pod skalary prawie było.
Kap lopezy są niesamowicie wdzięczne. A pseudomugile fajne zachowania stadne maja.
A może jeszcze teczanki? Tez troche rosną

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#9

Post autor: macieq112 »

ok: z wielkoscia zbiornika musze sie jeszcze zastanowic/ policzyc /pomierzyc etc.

"Koledzy maja racje, przy tej technologii albo zmień rośliny albo zmień technologie"- tutaj chodzi o to ze do takich roslin ktore wypisalem niepotrzebnie wydam kase na Amazonia etc, czy rowniez ze przy takich roslinach, CO2 oraz Amazonia beda zrodlem klopotow etc ?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#10

Post autor: marcinzabki29 »

macieq112 pisze: pn wrz 25, 2017 3:58 pmtutaj chodzi o to ze do takich roslin ktore wypisalem niepotrzebnie wydam kase na Amazonia etc, czy rowniez ze przy takich roslinach, CO2 oraz Amazonia beda zrodlem klopotow etc ?
Raczej, że nie potrzebnie, ale oczywiście nie będę Ci odradzał.
Nie chcę Ci nic insynuować, ale naprawdę akwarium na ziemi jest bardzo dobrym i tanim rozwiązaniem.
Wojtekxxx9 pisze: pn wrz 25, 2017 2:04 pmA może jeszcze teczanki? Tez troche rosną
Zależy jakie.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#11

Post autor: Wojtekxxx9 »

Te rośliny śmiało będą rozly na ziemi ogrodowej i żwirku czy piasku kwarcowym. Nie wymagają tak drastycznych zbijania ph kh. Weź dodatkowo pod uwagę, ze będziesz musiał nawozić ściśle okreslona linią nawozową żeby cyrku nie bylo ze nawozy zamiast sie uzupełniać to problemy robią.
Do tych roślin możesz śmiało LT robić. I na poczatek to chyba będzie lepsze. Zależności miedzy podłożem, wodą, światłem, nawożeniem, co2 są tak skomplikowane ze nie sposób tego w skrócie opisać a dodatkowo u różnych osób są różne efekty.
Z perspektywy czasu i z założeniem ze masz określony budżet na baniak to może zacznij troche inaczej niż chciałeś.
Po pierwsze sprawdź ile masz miejsca. Jakbyś znalazł miejsce na 120x50 to nie patrz na zestaw Aquaela. Kolega z forum robi niesamowite szafki ma zamówienie a'la ADA. Pewnie dopasuje Ci nawet pod kolor salonu.
Do tego dobieraj baniak OW bez wzmocnień i jakąś belkę. Lub może i pokrywę Ci zrobi podobnie oklejoną. Ten zestaw aquael ma jedna wadę. 40cm długości to mało. Zabraknie Ci miejsca z czasem na aranżacje.

Marcin, te co u Ciebie są. Co płyną a stoją :-)
Ostatnio zmieniony pn wrz 25, 2017 4:29 pm przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#12

Post autor: macieq112 »

To podloze Amazonia etc to mi sie wzielo stad, ze jak sie juz wystartuje to pozniej duzo ciezej cos zmienic.

I gdybym za jakis czas chcial stopniowo wymienic rosliny na bardziej wymagajace etc, to tak bede mial podloze juz na to gotowe: nie wiem czy tak samo byloby gdybym uzyl ziemi.

takze jesli mam np teraz start uzyc ziemi, a po np roku wywalac wszytsko z akwa I robic inne podloze to wole teraz wydac te PLN na wyrost ale pozniej miec juz spokoj- chyba ze to zrodzi dodatwkowe trudnosci I problem (?)

OK: czyli mozna tez zrobic szafke na wymiar w tym stylu- to musze sprawdzic ta opcje, bo rzeczywiscie Glossy sa waskie
Ostatnio zmieniony pn wrz 25, 2017 4:36 pm przez macieq112, łącznie zmieniany 1 raz.

Wojtekxxx9

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#13

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ziemia ogrodowa jest bardzo wdzięczna jako podkład. Typowe HT ze światłem 1W/l i co2 30mg/l ponad 1,5 roku spokojnie wytrzymują.
Zawsze możesz cos zmienić, wyrzucić przestawić. To nie problem. Z Amazonia ostatnio dużo problemów. Nie trzyma juz tak parametrów, potrafi wode mącić. Dość dużo takich opinii jest.
Akurat są chyba lepsze

Wez tez pod uwagę, ze przez ten rok będziesz szukał swojego stylu. Łatwiej wywalić podloze za 50zl niż za 500zl.

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#14

Post autor: inerkoma »

Trochę wprawy i ogarniesz wymianę roślin trzymanych na ziemi. Fakt - przy restarcie akwarium prowadzonym na ziemi jest dużo "brudnej" roboty ale robisz to raz na powiedzmy dwa lata przy założeniu że będziesz miał chęć zmieniać coś w aranżacji.

Wojtekxxx9

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#15

Post autor: Wojtekxxx9 »

Maciek, robisz ten sam błąd co ja. Myślisz o wszystkim tylko nie o tym co trzeba. Ja zacząłem od baniaka 180 i po czasie wiem ze to był błąd. Stawiaj największy baniak OW jaki jesteś w stanie upchnąć. Rośliny możesz zmienić, co2 dokupić, oświetlenie przerobić. Ale jak nie trafisz z baniakiem to będzie problem bo ani zmienić ani zastąpić.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#16

Post autor: marcinzabki29 »

Aż tak przy OW bym się nie upierał, oczywiście jest różnica w porównaniu do float. Jeżeli będziesz robił na zamówienie, to możesz zamówić z przodem i bokami OW, w zależności czy akwarium będzie też widoczne z boku.
Co do ziemi, to spokojnie wytrzyma więcej niż dwa lata, Koleżanka na forum robiła całkowity restart po siedmiu latach.
Jeżeli będziesz Chciał z czasem wymieniać roślinki, to też nie ma z tym problemu. Po prostu nie wyciągasz ich z akwarium z korzeniami, tylko lekko unosisz i odcinasz. Mam trzy ziemniaczki i nie mam z tym problemu.
Światło, tak jak Wojtek napisał, zawsze można zmienić lub dołożyć.
Jeżeli chodzi o pokrywę, to polecam spienione PVC. Sam robiłem z tego pokrywy, materiał bardzo łatwy do obróbki. Jeżeli będziesz Chciał, to pomogę lub podpowiem jak to wykonać.
Przykładowa pokrywa mojej produkcji:
Obrazek
Dodano do tego postu po 34 sekundach
To jest pokrywa robiona pod kaskadę.
Z prawej strony są wentylatorki do chłodzenia - z pewnością się przydadzą w cieplejsze dni.
Ostatnio zmieniony pn wrz 25, 2017 6:43 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#17

Post autor: macieq112 »

Pomierzylem, 100 cm chyba wejdzie.

Co do samego zbiornika, to nie mam niestety wystarczajaco czasu zeby robic takowy sam, albo nawet zamawiac od 3 dostawcow (akwa, szafka, pokrywa czy cos w tyms tylu, czekac 4 tyg etc). Poza tym design Glossy mi pasuje , wiec bedzie takie.

Oczywiscie za powyzsze uwagi dziekuje serdecznie.

Jesli chodzi o podloze, to sie zastanawiam: a czy zamiast ziemi ogrodowej z marketu, nie lepiej dac jakis gotowy substrat (ew jaki?) czy to rowniez tylko wyrzucanie pieniedzy a efekt bedzie taki sam ?

Wojtekxxx9

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#18

Post autor: Wojtekxxx9 »

Możesz dać Amazonie, choc nardzoej bym CAL Black Earth proponował z podsypka Cal Green. Mozesz dać substrat. To Twój wybór, Tobie ma się podobać. Tylko bez względu na wszystko jesli juz zrezygnujesz z Cal'a czy amazoni i zdecydujesz sie ma żwirek (polecam taki 2-4mm czarny kwarcowy) to co dasz pod niego to Twój wybór. Czasami jednak substrat jest uzupełnienie podłoża wiec zwróć na to uwagę. Kiedyś było takie powiedzenie. Czemu tanie wino jest dobre? Bo jest dobre o tanie. Tak też jest z ziemia. Jest naprawde rewelacyjna i większość substratów się do niej nie umywa.

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#19

Post autor: macieq112 »

OK, rozumiem.

A do takiego Glossy 100 (215L), lepiej dac filtr 2x Aquael Unimax 250 L(jesli sie zmieszcza dwa do szafki) czy 1x Unimax 500 L ?
Ostatnio zmieniony pn wrz 25, 2017 9:29 pm przez macieq112, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#20

Post autor: marcinzabki29 »

Czemu akurat taki filtr?
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#21

Post autor: Wojtekxxx9 »

1x Ikola maxx400.
Mam ikole 350 w 180l to nawet jak ucho przystawię to dziada nie słyszę.
Maxx400 ma większy przepływ.
Jesli jednak chcesz Unimaxy, a raczej widzę ze nie lubisz zmieniać zdania, to właściwie obie opcje są dobre. Ja bym na 2x250 sie sklanial z dwóch powodow. Jeden jako mechanik, drugi z prefiltrem jako biolog. Drugi argument to taki, ze w razie awarii jeden zostanie. One sie raczej rzadko psuja a jakby sie dwa naraz zepsuly to totka puszczaj;-)

Widzę ze stawiasz na polskie firmy. Dla mnie to plus dla Ciebie

Teraz doczytałem pierwszy post.
Po pierwsze nie słuchaj sprzedawców w sklepach. Poza Mateuszem i Rudym z forum to naciągacze z założony targetem.
Po drugie, chcesz baniak który mię zajmie Ci pól soboty. Wiec idź w LT zdecydowanie. Może dluzej będzie dojrzewał ale odwdzięczy Ci bezproblemowością. Bakterii tez nie kupuj ma start. Weź od kogoś wode z baniaka. Tak naprawde jest bezcenna mimo żadnych kosztów i żadne bakterie nie dorównają jej.
Ostatnio zmieniony pn wrz 25, 2017 9:52 pm przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#22

Post autor: macieq112 »

marcinzabki29 pisze: pn wrz 25, 2017 9:41 pmCzemu akurat taki filtr?
Z tego co widzialem i czytalem Unimaxy sa najcichsze, a mnie na tym zalezy. Polecasz jakis inny (juz widze Ikola maxx400 jako jedna z propozycji)?
Ostatnio zmieniony pn wrz 25, 2017 10:13 pm przez macieq112, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#23

Post autor: marcinzabki29 »

macieq112 pisze: pn wrz 25, 2017 10:13 pmjuz widze Ikola maxx400 jako jedna z propozycji
Niestety, nie zgadleś :)
Ja jestem zwolennikiem Eheimów, to są filtry długowieczne.
Sam mam kilkunastoletniego Eheima.
A w sumie cztery kubełki i kaskadę.
A Classici, to już w ogóle są nie do zdarcia.
Ostatnio zmieniony pn wrz 25, 2017 10:16 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#24

Post autor: macieq112 »

Nie zgadywalem co Ty polecisz tylko widze co Wojtek polecil powyzej i cytuje :)
Ostatnio zmieniony pn wrz 25, 2017 10:20 pm przez macieq112, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#25

Post autor: marcinzabki29 »

macieq112 pisze: pn wrz 25, 2017 10:19 pmNie zgadywalem co Ty polecisz
OK, źle zrozumiałem.
Pozdrawiam Marcin

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#26

Post autor: macieq112 »

Wojtekxxx9 pisze: pn wrz 25, 2017 9:46 pma raczej widzę ze nie lubisz zmieniać zdania,
Bez przesady: jeszcze wczoraj mialo byc Glossy 80- 125L, praktycznie HT (z CO2 etc) na Amazonii, a (najprawdopodobniej) bedzie Glossy 100- 215L, LT na ziemi ogrodowej (przynajmniej czesciwo) ;)
Ostatnio zmieniony wt wrz 26, 2017 8:47 am przez macieq112, łącznie zmieniany 1 raz.

Wojtekxxx9

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#27

Post autor: Wojtekxxx9 »

Dobry wybór. Tylko nie łącz ady z ziemia. Nie wiadomo co wyjdzie

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#28

Post autor: macieq112 »

ok, czyli nie mieszac ziemi np z tym CAL Green Base XR/ CAL Black Earth, tylko albo ziemia i zwirek, albo CAL Black z CAL Green.

Wojtekxxx9

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#29

Post autor: Wojtekxxx9 »

Dokladnie tak jak piszesz.
Powiem Ci szczerze, ze nie kojarzę LT ka na CALu. I nie przyszło mi do głowy żeby spróbować. I nie kojarzę nikogo kto by próbował. Bylbys pionierem. A swoja droga bardzo ciekawie by sie obserwowało taki watek.
Jak dobrze kojarzę jeszcze jakiś aktywator byl miedzy Cal Black a Cal Green.

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Maciek chce zalozyc akwarium: na poczatek 125L

#30

Post autor: macieq112 »

:)

Kolega ma LT (czyli bez CO2, bez nawozenia, woda uzupelniania albo wymieniana 1 raz w miesiacu, 240 L, swiatlo chyba tez bez jakis HT urzadzen, czy natezenia) I jako podloze ma wlasnie Amazonia- podobno mu to idzie, ale samego akwa nie widzialem- musze podjechac zobaczyc
Dodano do tego postu po 5 godzinach 10 minutach 23 sekundach
Post za postem, ale kolejne pytanie: pojawila sie mozliwosc kupna Glossy 80 + szafka , oraz Unimax 250 L. Akwarium i filtr uzywane przez 1,5 miesiaca, poten filtr odlaczony , i schowany "na sucho" w garazu, akwarium rowniez (lezaly tam ok pol roku). wszytsko jeszcze na gwarancji. Moge miec te 3 rzeczy za 500 pln.

Pytanie odnosnie filtra: czy jesli stal na sucho w garazu przez pol roku nieuzywany (po uprzednim zalaniu), to bede musial wymienic wszytskie wklady filtracyjne etc ? czy moge zalac i jechac jak jest. Jesli trzeba wymienic wklady, to jaki to jest koszt mniej wiecej ?
Ostatnio zmieniony wt wrz 26, 2017 6:15 pm przez macieq112, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ