Szybkie Black Water 54l

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#1

Post autor: Mateus »

Ponieważ ostatnimi czasy zdarza mi się mieszkać w dwóch miejscach postanowiłem wykorzystać nie używane od dawna 54l na zrobienie prostego, "bezosbsługowego" ;] akwa żeby niezależnie od tego gdzie jestem, wszędzie móc zaspokajać akwarystyczny nałóg :D . Akwarium powstało szybko, jako gotowiec do natychmiastowego zasiedlenia. Piach w podłożu (stare podłoże z nieczynnego akwa) został wymieszany z osadem z aktywnego filtra, woda w całości pobrana z żywego akwarium razem z wpracowanym filtrem wewnętrznym, dodatkowo niewielki nowy filtr zewnętrzny. Korzeń z moich zapasów moczących się od ponad roku w kastrze na podwórku, został przed włożeniem, zalany na około godzinę w około 15-20% wodzie utlenionej. Całość uzupełniona po tygodniu (musiałem dozbierać :) )trzema garściami wygotowanych szyszek olchy i około szklanki wywaru, w celu osiągnięcia efektu BW. Woda w całości pochodzi z RO.

W pierwszej kolejności miało być tylko stadko gupików, z których przychów miał stanowić urozmaicenie diety dla pielęgniczek w innych akwariach. Ponieważ jednak efekt ostateczny aż się prosił o prawdziwe biotopowe stadko z black water, do akwarium trafiły neony czarne, czy jak kto woli bystrzyki Axelroda.

Poniżej zdjęcia, które jak się okazało były największym wyzwaniem w tym akwarium. Ze względu na symboliczną ilość światła i herbaciana wodę w miarę zadowalające efekty udało się uzyskać dopiero z lampą błyskową włożoną bezpośrednio nad lustro wody, wyzwalaną bezprzewodowo. Po wielu próbach z ustawieniem mocy błysku, ISO, i czasu naświetlania i ostrzeniem przestawionym na manual, udało się zrobić parę zdjęć, które choć w części oddają klimat akwarium.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Ładne, tylko te Gupiki jakoś mi nie pasują w tym akwarium.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#3

Post autor: Mateus »

No nie pasują :D, też to wiem. Jakoś to załatwie......... ;]
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#4

Post autor: Lech-u »

Mateus pisze: wt lut 06, 2018 11:59 amJakoś to załatwie
Warto to załatwić...

Ale z drugiej strony - może warto poeksperymentować i zobaczyć po jakim czasie (i czy w ogóle) się rozmnożą w takiej wodzie.

Jakie masz pH w tym zbiorniku?
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#5

Post autor: Miro »

Jak pozbędziesz się gupików to może wstaw zdjęcie do - na kalendarz

Autor
Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#6

Post autor: Mateus »

Ale z drugiej strony - może warto poeksperymentować i zobaczyć po jakim czasie (i czy w ogóle) się rozmnożą w takiej wodzie.
Lechu tam są cztery samice - nowe rybki są w każdy weekend, czekają na sobotę, żeby moje dzieciaki miały radochę z obserwowania porodu :D. Trą się w odstępach dwóch tygodni.

...ale sprawa już prawie załatwiona. Rozmawiałem z jednym gościem, przybił piątkę i powiedział że załatwi sprawę...
Obrazek
Ostatnio zmieniony wt lut 06, 2018 1:27 pm przez Mateus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#7

Post autor: Lech-u »

No to jeszcze powiedz jakie tam jest pH.

Autor
Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#8

Post autor: Mateus »

Odpowiem jak zmierzę, dziś to nie możliwe;)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#9

Post autor: Lech-u »

Mateus pisze: wt lut 06, 2018 11:52 amKorzeń z moich zapasów moczących się od ponad roku w kastrze na podwórku, został przed włożeniem, zalany na około godzinę w około 15-20% wodzie utlenionej
Znaczy: wodę utlenioną 3% (standard z apteki) rozcieńczyłeś tak, że wody utlenione (tej z apteki) było 15-20% w całym roztworze?
Czy wziąłeś wodę utlenioną o stężeniu 15-20% (czyli prawie perhydrol)?
Jak to rozumieć?

Autor
Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#10

Post autor: Mateus »

Używałem roztworów "przemysłowych" 35%, takich z dużych baniaków. Wrzuciłem korzonki do plastikowego pojemnika i lałem "na oko" z baniaka +/- pół utlenionej, pół zwykłej ale nie mierzyłem tego jakoś dokładnie, miało się dobrze pienić;), więc jeszcze dolewałem w międzyczasie. Takie baniaki można np dostać jako chemię do dezynfekcji basenów, po 20-30l. Nie traktowałbym tego stężenia jako kluczowe, bardziej chodziło mi widoczny efekt reakcji. Wyciągałem korzenie jak już nie było żadnego bomblowania pomimo dolewania wody utlenionej.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#11

Post autor: Lech-u »

Mateus pisze: wt lut 06, 2018 2:56 pmUżywałem roztworów "przemysłowych" 35%, takich z dużych baniaków.
Czyli perhydrol.

Dobry sposób na odkażanie korzeni.

A czy kolor korzenia się nie zmienił w trakcie takiej kuracji wodą utlenioną?

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#12

Post autor: Karolus »

Jak jesteśmy przy odkażaniu, to czy ktoś próbował odkażać rośliny nadwęglanem sodu??
Efektem rozpuszczenia w wodzie jest woda utleniona, stosuje taki coś w piwowarstwie domowym, sprawdza się bardzo dobrze, odpukać żadnych zakażeń brzeczki do tej pory nie miałem.
Ale nie wiem jak może działać na roślinki
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

Autor
Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#13

Post autor: Mateus »

Lech-u pisze: wt lut 06, 2018 3:00 pmA czy kolor korzenia się nie zmienił w trakcie takiej kuracji wodą utlenioną?
tak, z czarnego, pokrytego nalotem zrobił się z powrotem piękny brązowy
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#14

Post autor: Lech-u »

Karolus pisze: wt lut 06, 2018 3:06 pmAle nie wiem jak może działać na roślinki
To zależy od użytego stężenia.
Jest to środek bardzo silnie utleniający. Nie wiem czy wiesz, ale jest to składnik proszków do prania oraz wybielaczy a także tabletek do zmywarki.

Więc zapewne spowoduje odkażenie także roślin.
Obawiam się jedynie, że ciężko byłoby znaleźć dobre stężenie: jeszcze odkażające a już nie zabójcze dla roślin.

Ja bym tego nie stosował w celu odkażenia roślin.
Mateus pisze: wt lut 06, 2018 3:10 pmtak, z czarnego, pokrytego nalotem zrobił się z powrotem piękny brązowy
Czyli dość pozytywny efekt. Chociaż może nie tak bardzo przy BW.

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#15

Post autor: Karolus »

Lech-u pisze: wt lut 06, 2018 3:15 pmJest to środek bardzo silnie utleniający. Nie wie
Lech-u pisze: wt lut 06, 2018 3:15 pmNie wiem czy wiesz, ale jest to składnik proszków do prania oraz wybielaczy
Wiem, wiem, dobry tani środek dezynfekujący do piwa to właśnie wybielacz o dużej zawartości OXI :P
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

Autor
Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Szybkie Black Water 54l

#16

Post autor: Mateus »

Lech-u pisze: wt lut 06, 2018 12:29 pmNo to jeszcze powiedz jakie tam jest pH.
pH 7,2 :?:
będzie kwaszone do minimum 6,5
ODPOWIEDZ