Biotop Malawi - dyskusja

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Psyho

Biotop Malawi - dyskusja

#1

Post autor: Psyho »

Te Malawi które widziałem ostatnio na WDA chociaż wystawiane przez forum Malawi na pewno biotopowe nie były przynajmniej jeżeli chodzi o moją definicję biotopu

Wysłane z mojego MYA-L41 przy użyciu Tapatalka

Pokaż Uwagi moderatora
Ostatnio zmieniony śr kwie 04, 2018 10:11 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

[72] BlackWater

#2

Post autor: Lilek »

Psyho, niestety często ludzie nazywają swoje akwarium dumnie Malawi, a z jeziorem malawi łączya je jedynie są ryby. Niestety jest tak z większością akwariów nazywanych malawi.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

[72] BlackWater

#3

Post autor: Lech-u »

A jakie błędy ludzie robią przy Malawi?

Autor
Psyho

[72] BlackWater

#4

Post autor: Psyho »

Z większością biotopów tak jest. Szczególnie działają na mnie biotop SA, lub biotop Azja czy Afryka kiedy obydwa te kontynenty to tysiące kilkometrów rzek, jezior. Wkładane do jednego kotła ryby które w naturze nie mają prawa się spotkać chyba że na rybnym targu. Malawi to taki przykład tylko i większość myśli że jak nawali piachu i da kamieni najczęściej fikuśnie ułożonych to już ma naturalne siedlisko dla swoich ryb. Najczęstszym błędem jest umieszczanie tam roślin z doopy, nie mających nic wspólnego z jeziorem. Co prawda rośliny tam są szczególnie przy ujściu rzek ale większość tych kolorowych gatunków mieszka raczej w głębi jeziora. Ustawianie konstrukcji ala stonehenge , no i na koniec przerybianie zbiorników jako panaceum na agresję z natury agresywnych ryb.
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

[72] BlackWater

#5

Post autor: Karat »

Z tym Malawi nie jest tak źle. Od kilku miesięcy obserwuję na fb grypę Malawi w celu zdobycia wiedzy i muszę przyznać, że na palcach jednej ręki można policzyć zbiorniki z roślinami czy nienaturalnym ułożenie kamieni. Trzeba przyznać, że chłopaki tłumaczą, edukują i większość koryguje błędy. Walczą też z tym kontrolowanym przerybieniem, lansowanym przez hodowców.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

[72] BlackWater

#6

Post autor: Miro »

no i chyba nie powinno się walczyć z glonami w takim biotopie
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

[72] BlackWater

#7

Post autor: Karat »

Zdecydowanie. Takie "omszałe" gruzowisko to najbardziej pożądany widok.

Autor
Psyho

[72] BlackWater

#8

Post autor: Psyho »

Lechu lub Marcinie by nie psuć koledze wątku poproszę o wydzielenie Naszych biotopowych dyskusji.
Ostatnio zmieniony śr kwie 04, 2018 10:04 pm przez Psyho, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Biotop Malawi - dyskusja

#9

Post autor: marcinzabki29 »

Zrobione.
A jakie można popełnić błędy przy układaniu kamieni?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Biotop Malawi - dyskusja

#10

Post autor: Lilek »

Nie jest tak źle z malawi? Daleko szukać nie trzeba, wystarczy wejść w dział galeria na naszym forum i zobaczyć ile jest malawi i ile z nich jest biotopem tego jeziora. To tak jak ja bym zrobił caño bocon i wrzucił tam nurzańca, kryptokoryny i rogatka, oraz dorzucił tam kakadu.
Ostatnio zmieniony śr kwie 04, 2018 10:20 pm przez Lilek, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Psyho

Biotop Malawi - dyskusja

#11

Post autor: Psyho »

marcinzabki29 pisze: śr kwie 04, 2018 10:12 pmA jakie można popełnić błędy przy układaniu kamieni?
Układać. :) Kamienie nie powinny tworzyć regularnych konstrukcji, murków, mostów czy kapliczkopodobnych tworów. Jak chcesz stworzyć biotop to oglądasz dużo zdjęć z natury, nie śpieszysz się , zastanawiasz czy tak mogą leżeć gdzieś na dnie w Afryce. Zasada ta odnosi się do innych też biotopów. Korzenie nie rosną do góry, nie są przycięte tak by miejsca cięć waliły po oczach przez przednią szybę
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Biotop Malawi - dyskusja

#12

Post autor: Karat »

Zdecydowanie nie czuję się na siłach do dyskusji o granicach dopuszczalnych rozwiązań przy tworzeniu jakiegokolwiek biotopu. Tezę o "nie maniu się źle" malawi wysnułem jako bierny obserwator grupy. Mało tam krewkich dyskusji w porównaniu do innych grup.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Biotop Malawi - dyskusja

#13

Post autor: Miro »

Karat pisze: czw kwie 05, 2018 1:13 pm granicach dopuszczalnych rozwiązań przy tworzeniu jakiegokolwiek biotopu
no właśnie, gdzie jest granica biotopu tzn co dokładnie to jest ?
Przecież taką samą rybę możemy spotkać pod poniatowskim jak i w rzece Mławka.

Autor
Psyho

Biotop Malawi - dyskusja

#14

Post autor: Psyho »

Myślę że dla każdego inna . Początkowo przez biotop rozumie się kontynent a z czasem to się zawężą przez kraj, rzekę a kończąc na wycinku danej rzeki. Ten ostatni etap uważam za prawdziwe pojęcie biotopu. Oczywiście z wszelkimi elementami takimi jak rośliny, ryby itd.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Biotop Malawi - dyskusja

#15

Post autor: marcinzabki29 »

A ja jeszcze wrócę do układanie kamieni w sposób odzwierciedlający naturalny.
Tam kamienie są raczej ułożone płasko, czyli nie są to jakieś wysokie pryzmy - chyba, że się mylę?
To w takim razie akwarium Malawi może być niższe, tak jak w Tanganice.
Ważniejsza jest wielkość dna?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Biotop Malawi - dyskusja

#16

Post autor: Lech-u »

marcinzabki29 pisze: czw kwie 05, 2018 1:50 pmWażniejsza jest wielkość dna?
Taka zasada obowiązuje chyba przy wszystkich pielęgnicach. :strongmen:

Autor
Psyho

Biotop Malawi - dyskusja

#17

Post autor: Psyho »

Cytat z Klubu Malawi :
"Większość gatunków pyszczków, to ryby trzymające się dna, lub skał. Na dobrą sprawę, będą pływać tak wysoko, jak wysoko będą ułożone dekoracje. Jeśli niski zbiornik pasuje wystrojem do pomieszczenia, w którym się znajduje, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby oszczędzić na tej wielkości"

Koniec cytatu
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Biotop Malawi - dyskusja

#18

Post autor: marcinzabki29 »

I wszystko jasne.
Mam taką propozycję i prośbę.
Możesz Mariusz wstawić jakieś zdjęcia, które wg Ciebie odzwierciedlają naturalny Biotop Malawi?
Pozdrawiam Marcin

Autor
Psyho

Biotop Malawi - dyskusja

#19

Post autor: Psyho »

Mogę nawet więcej
Ostatnio zmieniony czw kwie 05, 2018 1:59 pm przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Biotop Malawi - dyskusja

#20

Post autor: Lech-u »

Poprawiłem link do YT.
:capu:

Autor
Psyho

Biotop Malawi - dyskusja

#21

Post autor: Psyho »

:pifffo: :oklaski: :D :-D
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Biotop Malawi - dyskusja

#22

Post autor: Lech-u »

A wracając do biotopów.
Bardzo rzadko widziałem akwaria w 100% biotopowe.

Zresztą jak podróżowałem po Amazonii, to nawet w jednej rzece ale na dwóch różnych brzegach były zupełnie inne warunki w wodzie.
To naprawdę nie jest wcale takie łatwe, żeby odtworzyć w 100% jakiś biotop.

Bo na jednym brzegu były korzenie i piach a na drugim brzegu był żwir, kamienie i trawa.

Poza tym tuż za połączeniem dwóch rzek może być inna woda niż 100 metrów wyżej przed połączeniem tych wód. I to znacząco różne.

Ja myślę, że staramy się stworzyć pewien stereotyp jakiegoś biotopu. Utarło się, że zwykle Ameryka Południowa to blisko BW i kwaśnej wody. Tak samo Malawi to rumowisko kamieni. Ale to wcale nie jest takie oczywiste i jest mnóstwo odstępstw od tych stereotypów.

I szczerze mówiąc nie widzę w tym nic złego. :anioł:

Autor
Psyho

Biotop Malawi - dyskusja

#23

Post autor: Psyho »

Lech-u pisze: czw kwie 05, 2018 2:38 pmJa myślę, że staramy się stworzyć pewien stereotyp jakiegoś biotopu.
Ja staram się odrzucać stereotypy , ale niestety faktycznie utarło się że SA to tylko BW . tymczasem są tam i czyste wody i białe wody ( raczej niemożliwe do odtworzenia w akwarium , bo i po co jak nic nie widać.) To prawda co piszesz o rzekach i ich różnym wyglądzie, czy parametrach wody w całym biegu . Dlatego też trzeba wykorzenić coś takiego jak biotopy Malawi, Tanganiki , Ameryki, Azji itp. To zbyt duże obszary . Ja przy tworzeniu czegokolwiek w moich akwariach czerpię inspirację ze zdjęć ryb w naturalnym siedlisku. Szukam informacji o parametrach wody . Ostatnio wpadła mi w ręce pozycja książkowa o Rio Madeira . Trzy tomy, każdy po 420 stron tylko o jednej niezbyt długiej rzece. Jestem już w połowie drugiego. Dodam tylko że całość po portugalsku. Można znaleźć dosyć szczegółowe dane jak się chce.
ODPOWIEDZ