Tanganika po mojemu

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Tanganika po mojemu

#61

Post autor: Limak86 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Fajne masz to akwarium, multiki to niesamowicie śmiechowe ryby i czasem mi szkoda że się ich pozbyłem.
Nie korci Cię jednak (nawet jeśli nie już teraz to chociaż w perspektywie) dodane parki drugiego gatunku małego muszlowca?
Wiem, że litraż nieduży ale jeśli liczebność kolonii Multików byłaby przez Ciebie kontrolowana to 2 gatunek (para alto lub ocellatus) nie będzie miał za ciasno.
A drugi gatunek na prawdę wydobywa z Multików wiele kolejnych ciekawych zachowań. Co o tym myślisz?
Lech-u pisze: wt lip 31, 2018 8:22 am Ciekawe jak by urządziły akwarium jakby wrzucić w jednym końcu piasek, a w drugim muszle.
Urządziłyby pewnie identycznie, bo przenoszenie muszli to dla tych ryb mały pikuś ;)
Ostatnio zmieniony wt lip 31, 2018 8:25 am przez Limak86, łącznie zmieniany 1 raz.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Autor
Psyho

Tanganika po mojemu

#62

Post autor: Psyho »

Limak86 pisze: wt lip 31, 2018 8:23 am Nie korci Cię jednak (nawet jeśli nie już teraz to chociaż w perspektywie) dodane parki drugiego gatunku małego muszlowca?
Korci . Myślałem o Alto ale im więcej czytam forum Tanganickie czy grupy na fejsie tym więcej spotykam opinii że Alto by miały ciężko w tym zbiorniku. Multiki fajne, śmieszne ale wg. niektórych źródeł potrafią też być wredne dla tych mniejszych. Ocellatusy hmm... nawet przez chwilę o nich myślałem ale na FMT mi odradzono, że może być za dużo jednak chociaż nie ukrywam że to ciekawie wyglądające stworzenia. Na chwilę obecną jednak stawiam na jednogatunkowy , chcę chociaż raz doprowadzić do udanego tarła. Chcę poobserwować zachowania kolonijne u Multików o których tylko czytałem czy słyszałem , a potem jak się coś trafi ciekawego tj. jakiś drugi gatunek który zmieni zbiornik i to co się w nim dzieje to możę się jeszcze raz zastanowię.
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Tanganika po mojemu

#63

Post autor: Limak86 »

Z tarłem u nich to jak z puszką Pandory, nic nic nic a potem jak się zaklimatyzują to co chwile młode że nie nadążysz odławiać. U mnie kolonia rosła zauważalnie mimo że naskalniki polowały ile wlazło. Opieka nad młodymi u Multi jest mocno rozbudowana i nietrudno o przychówek.
Co do FMT to wiem jak tam jest i jakie ideały przyświecają tamtejszej "starej gwardii", ale ja bym nie do końca brał tam wszystko co mówią za nieprzekraczalny dogmat. Jeśli jesteś świadomym akwarystą z pewnym doświadczeniem to spokojnie można się pokusić o bardziej kontrowersyjne decyzje a potem jeśli coś pójdzie nie tak, szybko zareagować i wrócić do punktu wyjścia.
Mnie też kiedyś odradzali łączenie 3 gatunków w 160L, ale spróbowałem i "zagrało", ale liczyłem się z opcją oddania 1 gatunku.

Alto faktycznie mogą nie przeciwstawić się potędze koloni ;)
Ale ocellatus jest zadziorny i nie daje sobie wejść na głowę (u mnie 3cm ocellatus trzyma w ryzach 9cm naskalnika i caudopunctatusa :P ), poza tym trzyma się mocno swojego niedużego rewiru (max 15x15cm) i tych 4-5 muszli które sobie upodobał :)
Spokojnie para ocellatus z 10-15 sztukową kolonią mutli na Twoim dnie by funkcjonowała mimo że litraż niewielki to dno masz spore (a to ważniejszy parametr, który może umknął tym z FMT co patrzyli tylko na litraż).
Ostatnio zmieniony wt lip 31, 2018 10:17 am przez Limak86, łącznie zmieniany 1 raz.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Tanganika po mojemu

#64

Post autor: piotrek1996 »

Myślę, że kolega powinien założyć jakiś gabinet z hipnozą bo pomimo tylko muszli, piasku i rybek to całość wygląda świetnie a czarne tło nadaje głębi i hipnotyzuje. Super ;)

Autor
Psyho

Tanganika po mojemu

#65

Post autor: Psyho »

Poniżej umieszczam kilka zdjęć . Na pierwszym zobrazowane jak Multiki zmieniły wystrój. Przypuszczam że częściowo spowodowane to jest tym że wreszcie ruszyły z rozmnażaniem . Dziś zauważyłem kilka przecinków, próby złapania ich aparatem nie do końca się powiodły. Podoba mi się że zbiornik zaczyna dziczeć , muszle raz są odkrywane, potem przysypywane piaskiem . Ten nudny z pozoru biotop jest gdy trochę go poobserwować bardzo dynamiczny.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr sie 22, 2018 8:51 pm przez Psyho, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Tanganika po mojemu

#66

Post autor: krasnal »

Psyho pisze: śr sie 22, 2018 8:50 pm kilka przecinków, próby złapania ich aparatem nie do końca się powiodły.
Widać
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Tanganika po mojemu

#67

Post autor: mariom222 »

Psyho, szukam porady eksperta :)
powoli zaczynam działać z reaktywacją 240l dla muszlowców,
i wszystko niby już jest ale w starym akwarium jeszcze po fajerce przy którym nic nie robiłem tylko dolałem wody

dręczy mnie pytanie ile piachu zamówić i jak gruba warstwa powinna tam być, zacząłem od 5 kg a teraz zastanawiam się czy 30 to nie za mało
do tego ile czasu trzymałeś te swoje akwarium na dojrzewaniu?
ja przywykłem do roślinniaków gdzie szast-prast, hokus-pokus, stary filtr, stara woda i w tydzień akwarium praktycznie dojrzałe :)
a tu czarna magia
w sumie to miałbym więcej pytań ale żeby wystartować wystarczyłoby tyle i aż tyle
:offtopic: :spam: :języczek:
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Tanganika po mojemu

#68

Post autor: Limak86 »

mariom222 pisze: śr wrz 26, 2018 8:57 pm dręczy mnie pytanie ile piachu zamówić i jak gruba warstwa powinna tam być, zacząłem od 5 kg a teraz zastanawiam się czy 30 to nie za mało
do tego ile czasu trzymałeś te swoje akwarium na dojrzewaniu?
ja przywykłem do roślinniaków gdzie szast-prast, hokus-pokus, stary filtr, stara woda i w tydzień akwarium praktycznie dojrzałe :)
a tu czarna magia
Ilość piasku to też trochę rzecz gustu, ale u mnie muszlowce bezproblemowo konstruowały co chciały już w ok 3-4cm (początkowo, bo potem ilość piachu różna w różnych miejscach :P )
Dojrzewanie to rzecz bardzo indywidualna dla każdego baniaka, ale startując "od zera" z użyciem tylko wrzutek z karmy - dojrzewanie to min. 3-4 tygodnie, ale lepiej poczekać 5-6 (w praktyce jeśli używasz testów to zaobserwujesz moment dojrzewania). Ważne też jest to, że tanga stabilizuje się dość długo, po dodaniu obsady minie jeszcze kilka tygodni zanim zbiornik osiągnie właściwy balans (dlatego dodając na raz większą obsadę po dojrzewaniu warto częściej testować wodę) - dużo dłużej niż w akwariach z większą ilością roślin.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

jashiu2
Zapaleniec
Posty: 368
Rejestracja: czw gru 05, 2013 7:05 pm
Lokalizacja: Warszawa, Józefów 05-119
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Tanganika po mojemu

#69

Post autor: jashiu2 »

Bardzo fajne, pierwszy raz zauroczyło mnie akwarium o temacie Tanganika
Powodzenia :-)
ODPOWIEDZ