Jak zbić PH

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
michal22289
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: śr mar 14, 2012 5:36 pm
Lokalizacja:

Jak zbić PH

#1

Post autor: michal22289 »

Witam. Otóż mam problem. Chciałbym obniżyć ph akwarium do 7 a być może nawet bardziej.
I stąd pytanie. Jak to zrobić?
Parametry wody robione paskami JBL easy test 6w1:
NO3 - 0
NO2 - 0
GH - 14d
KH - 6d
PH - 7,6
Cl - 0
Filtr wewnętrzny Hailea. Akwarium 60l

Fonseca
Gość
Posty: 3
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 10:29 pm
Lokalizacja:

Jak zbić PH

#2

Post autor: Fonseca »

Użyć wody RO ze sklepu akwarystycznego, użyć liści dębu/szyszek olchy (zabarwią też wodę), użyć lignitów.

Piraruq
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: wt sty 17, 2012 8:41 pm
Lokalizacja:

Re: Jak zbić PH

#3

Post autor: Piraruq »

Możesz też użyć środka Tetra pH/KH minus stosując zgodnie z zaleceniami. Plusem tego środka jest to, że uwalnia CO2 co stymulująco wpływa na wzrost roślin.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Jak zbić PH

#4

Post autor: don_Vall »

RO lub kwas solny, siarkowy, fosforowy...
Metody podane przez poprzedników też są dobre
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Fonseca
Gość
Posty: 3
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 10:29 pm
Lokalizacja:

Jak zbić PH

#5

Post autor: Fonseca »

Zdecydowanie odradzam lanie chemii... Coś co stymulująco uwalnia CO2 może się źle odbić na rybach. Już w ogóle skoki PH z obsadą to śliska sprawa.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Jak zbić PH

#6

Post autor: don_Vall »

Z takiego poziomu najlepszym rozwiązaniem będzie woda destylowana/demineralizowana/RO.
Zmiana pH wraz z podmianą wody i po kilku podmianach pH będzie jak oczekiwane. Zaproponowane przeze mnie wcześniej należy przeprowadzać z dużą rozwagą...
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak zbić PH

#7

Post autor: kfabisiak1 »

A ja zamiast odpowiedzi, porady, mam pytanie.
Po co chcesz obniżać to pH? Czy masz aż tak wymagające ryby?
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Autor
michal22289
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: śr mar 14, 2012 5:36 pm
Lokalizacja:

Re: Jak zbić PH

#8

Post autor: michal22289 »

Przede wszystkim akwarium jest bez ryb. Chcę je dostosować do hodowli krewetek. Obecne akwarium ma już blisko 2 miesiące i znajdują się w nim rośliny.
Z tego co wiem Crystal Red potrzebują właśnie wody z ph około 7 a nawet poniżej 7. Także póki nie spełnię wszystkich warunków nawet nie ma mowy o wpuszczeniu jakiejkolwiek fauny.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Jak zbić PH

#9

Post autor: pkucaba »

Wszystkie metody ww. można zastosować. Krewetki przy odpowiedniej aklimatyzacji z odpowiedniego źródła też powinny przetrwać. Przy krewetkach nie tylko PH ma znaczenie, ale też twardości wody. Jeśli już chcesz bawić się w zmiany parametrów wody to wg mnie najlepszym (i najtańszym na dłuższą metę) sposobem jest jednak filtr RO + dobry mineralizator.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Jak zbić PH

#10

Post autor: sum »

michal22289 pisze:I stąd pytanie. Jak to zrobić?
Użycie CO2 skutecznie rozwiąże Twój problem.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Piraruq
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: wt sty 17, 2012 8:41 pm
Lokalizacja:

Re: Jak zbić PH

#11

Post autor: Piraruq »

Fonseca pisze:Zdecydowanie odradzam lanie chemii... Coś co stymulująco uwalnia CO2 może się źle odbić na rybach. Już w ogóle skoki PH z obsadą to śliska sprawa.
Źle zrozumiane zdanie. Środek ten uwalnia CO2 przez co wpływa na rośliny. Nie wpływa na ryby. Przeciez do akwariów dajemy CO2 i nic rybom się nie dzieje. Skoki pH mogą być ale niewielkie (ok 0,2 na dobę). Wtedy nie ma to wpływu na obsadę fauny. pH/KH minus jest dużo bezpieczniejszy od wspomnianego kwasu solnego, który stanowczo odradzam niedoświadczonym akwarystom ! Takiej chemii powinniśmy się wystrzegać.
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Jak zbić PH

#12

Post autor: Hooltayos »

A ja bym zaczął od zrobienia testów kropelkowych. Te paski mają się tak do pomiarów jak polscy kierowcy do przepisów - NIJAK :D

Piraruq
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: wt sty 17, 2012 8:41 pm
Lokalizacja:

Re: Jak zbić PH

#13

Post autor: Piraruq »

Hooltayos pisze:A ja bym zaczął od zrobienia testów kropelkowych. Te paski mają się tak do pomiarów jak polscy kierowcy do przepisów - NIJAK :D
Nie obrażaj pasków !!! ;) ;D

Autor
michal22289
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: śr mar 14, 2012 5:36 pm
Lokalizacja:

Jak zbić PH

#14

Post autor: michal22289 »

W takim razie wstrzymam się przed kombinowaniem póki nie zrobię testów kropelkowych.
Mądry polak po szkodzie. Teraz przynajmniej wiem żeby tych paskowych nie kupować.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak zbić PH

#15

Post autor: kfabisiak1 »

O ile chcesz koniecznie utrzymywać w akwarium książkowe parametry dla tych krewetek, to na dłuższą metę najbardziej opłacalne będzie wykorzystanie wody z RO + dobry mineralizator, (ktoś już to napisał wcześniej). Nie mieszaj tylko RO z kranówą, bo zmniejszysz w ten sposób twardość ale pH nie zmieni się. Będzie to najtańsze rozwiązanie i najbezpieczniejsze, bo otrzymasz stabilne pH w granicach = 7 a nawet nieco poniżej biorąc pod uwagę, że nieco CO2 z powietrza dostaje się do wody akwariowej a to powoduje niewielkie obniżenie pH. Nie wiem o ile spadnie pH po dodaniu CO2 z butli lub bimbrowni, ale tu pewnie Sum ma doświadczenie i napisze Ci o ile może spaść pH. Szyszki, liście itp. nie sprawdzą się, bo to obniży ci pH o jakieś 0.1 – 0,3 stopnia a to będzie za mało, a poza tym trzeba je co jakiś czas wymieniać. Stosując preparaty do obniżenia pH i KH, narażasz się na większe koszty, w dłuższym przedziale czasu, a dodatkowo narażasz obsadę, bo popełniając jakiś błąd w dawkowaniu, możesz zafundować zbyt gwałtowną zmianę pH.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Jak zbić PH

#16

Post autor: sum »

kfabisiak1 pisze:Nie wiem o ile spadnie pH po dodaniu CO2 z butli lub bimbrowni, ale tu pewnie Sum ma doświadczenie i napisze Ci o ile może spaść pH.
Wszystko zależy od tego ile będziemy gazować :mrgreen:Przy KH-6 nie będzie problemu ze zjechaniem z Ph do obojętnego.
Piszę tu o podawaniu CO2 z butli.Z bimbrownią może nie być tak łatwo a na pewno nie stabilnie.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
ODPOWIEDZ