Sera czy JBL - który test?

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Sera czy JBL - który test?

#1

Post autor: MarioM »

Hej
Zrobiłem dzisiaj testy wody w AtollZoo (robią je za pomocą testów Sera) i wyszło, że:
1. PH > 8,
2. KH = 8
3. GH = 10
4. NO3 = 5mg
5. NO2 = 0mg
6. PO4 = 0,5

W domu mam testy JBL do PH i NO3 i tam uzyskuję:
PH = 7,4
NO3 = 20mg

Pytanie więc, którym testom bardziej wierzyć? :)
I czy zmiękczać i zakwaszać wodę, bo wg testów Sery jest za twarda i zbyt zasadowa, czy nie?
pozdrawiam
Mario
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Sera czy JBL - który test?

#2

Post autor: kfabisiak1 »

Mogli się pomylić, lub podeszli do sprawy zbyt nonszalancko.
Które testy są lepsze? Nie wiem, moim zdaniem są na tym samym mniej więcej poziomie. Bardziej wieżę w Twoje pomiary, bo na pewno starasz się je zrobić dokładnie. Jak przyjąć, że Twoje pomiary są dokładniejsze to ja nic bym nie robił, nie zmieniał, nie zbijał, zwłaszcza pH. Powiedz czy coś złego się dzieje w zbiorniku, że przejmujesz się testami?
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Sera czy JBL - który test?

#3

Post autor: MarioM »

Pomiary zrobiłem z ciekawości, a głównie chciałem sprawdzić PO4 i twardości, bo tych testów nie mam, a miałem (mam trochę) problemów z glonami i roślinami.
A przy okazji zrobili mi testy PH i NO3 tak dla porównania.
Ryby czują się chyba ok, jedzą, są aktywne, nie chorują, sporadycznie któraś się obetrze, ale to bardzo rzadko.
Zacząłem delikatnie nawozić rośliny i im się trochę poprawiło.
W sklepie sugerowali podmiany wody RO, bo obecnie leję kranówkę praską.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Sera czy JBL - który test?

#4

Post autor: kfabisiak1 »

Jak nie masz problemów z rybami a przez naważenie poprawiają się roślinki, to lej dalej kranówę i nie baw się w poprawianie parametrów.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Sera czy JBL - który test?

#5

Post autor: sum »

Test na NO3 łatwo skalibrować.Przygotuj sobie roztwór o zadanym stężeniu,dokonaj pomiaru i już będziesz wiedział czy Twój test przekłamuje czy nie.
Możesz też zmierzyć kranówkę i porównać z tym co podają na stronie wodociągów(pH/NO3),będzie to dosyć mało miarodajne ale zawsze coś.
http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/wod ... -luty-2012" onclick="window.open(this.href);return false;
Twardość :arrow: http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/twardosc-wody" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Sera czy JBL - który test?

#6

Post autor: lovelas1988 »

MarioM pisze:Zrobiłem dzisiaj testy wody w AtollZoo (robią je za pomocą testów Sera) i wyszło, że:

Od ręki zrobili ? Napisz tylko jakich stosowali (paskowych czy kropelkowych)... Tak wielkich różnic nie powinno być, jeśli nie robili tego od ręki tylko czekałeś jakiś czas to mogli nawet probówki zamienić :) Czas tez gra rolę w robieniu testu. Stosowałem jakiś czas temu testy na NO3 trzech firm : Tropical, Sera, JBL. Ciekawe jest to, że jbl wskazywał 5 mg/l, Tropical 15 mg/l, a sera 10 mg/l. Z racji tego, że miałem dużo wolnego czasu to się po prostu bawiłem z nudów (oczywiście testy kropelkowe), z tym że wahania jak widzicie są nieduże.


W Twoim przypadku Ph z Twojego ujęcia jak tutaj sum przytoczył ma ok 7,65-7,77. Ciężko stwierdzić przy takiej metodzie, który jest dokładniejszy w tym przypadku.
MarioM pisze:I czy zmiękczać i zakwaszać wodę?

Zależy jakie masz ryby :)

Edit. Trzymasz bocje z tego co widziałem, jeśli masz ph i twardość taką jak sam robiłeś to chyba raczej wszystko ok.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Sera czy JBL - który test?

#7

Post autor: MarioM »

Testy zrobili od ręki. Robili to testami kropelkowymi.
Dzisiaj zrobiłem sobie po podmianie test PH i wyszło 7.6. Znaczy nie wiem czy nie jest więcej, bo mi się na 7.6 skala kończy.
Dokupiłem sobie test JBL KH i ten wykazał mi 7 stopni niemieckich.

Tak, mam głównie (nie licząc jednego zbrojnika) bocje i brzanki. Wiem, że są to bardzo tolerancyjne ryby jeśli chodzi o PH i twardość. I chyba lepiej mieć stałe twardsze warunki niż bujać im tymi parametrami dolewając sporadycznie wodę z RO. Chociaż lepiej byłoby mieć pewność, że PH jest bliższe 7 niż 8, nie?
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Sera czy JBL - który test?

#8

Post autor: kfabisiak1 »

Tylko, że poprzez dolewanie RO do kranówy, nie zbijesz pH. Tzn. zbijesz je tylko chwilowo, po kilku kilkunastu godzinach będzie znowu takie jak masz w kranie.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Sera czy JBL - który test?

#9

Post autor: lovelas1988 »

MarioM pisze: I chyba lepiej mieć stałe twardsze warunki niż bujać im tymi parametrami dolewając sporadycznie wodę z RO
Święta racja, ja na Twoim miejscu zostawiłbym to tak jak jest :)
Obrazek
ODPOWIEDZ