Mój test 6in1

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Mój test 6in1

#1

Post autor: jgoluch »

Witajcie.
Dziś zrobiłem test wody 6w1 JBL.
Chciałbym Wam przedstawić niepokojące wyniki.
1. NO3 - ciężko dobrać, ale to 25 lub 50, z naciskiem na 50 mg/l
2. NO2 - 0 mg/l
3-6. GH - 21*D
7. KH - 6*D
8. pH - 7,6
9. Cl2 - 0 mg/l

NO3 jak i GH jest stanowczo za wysokie.
Jak mogę poradzić sobie z nimi?

Kilka info o akwarium:
- pojemność: 54l
- podmiana: 1/3 na tydzień lub dwa
- temperatura: 24*C (do niedawna 28*C - ospa)
- preparaty: Green Ichtio Zooleka (skończyłem kurację przeciw ospie tydzień temu, 2x po 50 kropelek 1 raz na tydzieć przez 2 tygodnie)
- filtracja 24/h (wewnętrzny filtr z gąbką)
- oświetlenie 15W kilka godzin dziennie
- karmienie: 1x dziennie żywy lub suchy
- obsada, wszystkie osobniki są młode prócz bojownika:
*6x kirysy
*10x neony inessa
*3x bojowniki
*4x gupiki
*2x zbrojniki
*8x? krewetki RC

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Mój test 6in1

#2

Post autor: dune »

No chyba masz troche za duzo tych ryb....

GH tez mam wysokie, ale mądrzy kazali sie nie przejmowac
podmieniam pół na pół z osmozą
kupiłam kationit sodowy
i udaje sie otrzymac fragmencik zielonego w ostatnim kwadraciku ;)

a wogóle to podobno te testy są do kitu
...tak mi się wydaje...
Awatar użytkownika

Autor
jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Mój test 6in1

#3

Post autor: jgoluch »

Też miałem przez kilka chwil taki mały zielony fragment na ostatnim kwadraciku.
Dziś nabyłem te testy, bo była promocja na nie (po 35pln).
Ryby niedługo zostaną lekko "podzielone" i powędrują do 112l.
Ale część z nich zostanie u mnie.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Mój test 6in1

#4

Post autor: sum »

NO3-można zbić np.regularnymi podmianami co tydzień min.30%.
Gh-np.przez stosowanie do podmian miksu wody kranowej z RO/demineralizowanej.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Mój test 6in1

#5

Post autor: FAUNAZOO »

Witam
jgoluch,
po wyciągnięciu paska z wody trzeba strząchnąć z niego wodę (wtedy będą dokładniejsze pomiary)
jak już nie ma na nim wody to pozostaw go na minutę tak jak jest to opisane na opakowaniu.

żwir bazaltowy po pierwsze nie nadaje sie dla ryb przydennych po drugie może nieznacznie zatwardzać wodę (kiedyś przeprowadzałem test. bazalt wypłukałem w ro, dałem go do słoika, zalałem ro, na następny dzień twardość 3, samo Ro miało oczywiście 0 )
zbadaj jakie masz GH w kranie.

Reasumując
1. wymień żwir bazaltowy na kwarc (2-4mm), nasyp warstwę min z 6cm.
2. posadź roślin szybko rosnących (moczarka, valisneria itd.) (widzę ze je już masz)
3. pod rośliny daj jakiś nawóz w pastylkach lub kulkach + nawóz micro raz na tydzień po podmianie wody (polecam profito firmy easy life)
4. Ph zbijesz podając CO2, najlepsza oczywiście butla wysoko ciśnieniowa, lecz do takiego baniaka wystarczy bimbrownia (możesz kupić gotową polecam http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwate ... lora-bio80" onclick="window.open(this.href);return false; potem zamiast komponentów możesz robić zacier sam, lub sam zrobić całą bimbrownie)
2.3.4 wzięte do kupy załatwią problem no3

pozdrawiam
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: Mój test 6in1

#6

Post autor: probielany »

FAUNAZOO pisze:Witam

żwir bazaltowy po pierwsze nie nadaje sie dla ryb przydennych po drugie może nieznacznie zatwardzać wodę (kiedyś przeprowadzałem test. bazalt wypłukałem w ro, dałem go do słoika, zalałem ro, na następny dzień twardość 3, samo Ro miało oczywiście 0 )
A powiedz mi w jaki to sposób bazalt może zatwardzać wodę? Bazalt jest swojego rodzaju krzemianem a całe życie byłem przekonany że to skały węglanowe zatwardzają wodę. Bazalt jako minerał nie zatwardza wody. Ale może czegoś więcej się dowiem w tym temacie ? Owszem, jako skała "nieczysta" może zawierać różne wtrącenia w tym CaO, czy MgO, ale bazalt sam w sobie jest nierozpuszczalny. Więc jeśli ktoś chce się zaglębiać w szczegółu typu - bazalt jest rozpuszczalny 1 atom na ileś milionów cząstek wody to proszę podać dokładne wyliczenia dla każdego złoża i podać rozbierzności. Niepewność pomiaru teżby się przydała aby zobaczyć czy nie jest większa od samego wyniku.
Pokarm przecież też może zatwardzać wodę (niektóre zaiwerają wapń), nawożąc też można zatwardzenia dostać.
Tak więc reasumując moje wypociny mogę stwierdzić, że wszystko generalnie zależy od złoża z jakiego jest materiał, od granulacji skały itp.
Postaram się zrobić test na 24h, 48h, 72h, 168h i 1 miesiąc, żeby sprawdzić czy i jak zmienia się twardość wody z demineralizatora przy użyciu bazaltu jako podłoża. Próbki będą z kilku kopalni, frakcja 2/4 mm i temp. 20st.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Mój test 6in1

#7

Post autor: FAUNAZOO »

probielany,
możliwe że nie był to czysty bazalt, mimo że go wypłukałem mogło coś w nim być. test przeprowadzałem tylko raz kilka lat temu. Czekam na testy ciekawa jak tobie wyjdą.
Jak by co to pisz na bieżąco tu
pozdrawiam
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: Mój test 6in1

#8

Post autor: probielany »

Spoko, dam znać.
Na dzień dzisiejszy mam próbki tylko z 2 kopalni. Jak dorwę jeszcze jakieś to zacznę. Prawdopodobnie zacznę w przyszłym tygodniu. Tylko jeszcze skalibrować trzeba testy, żeby głupot nie było :) Dobrze by było zrobić testy jeszcze dla różnych granulacji i dla samej skały ale nie wiem czy znalazłbym tyle kolb w pracy :D Wyniki będą uznawane tylko dla frakcji 2/4.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !

choq
Zapaleniec
Posty: 225
Rejestracja: pt sie 06, 2010 10:02 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Mój test 6in1

#9

Post autor: choq »

Podobno testy kropelkowe są dokładniejsze od paskowych. Też miałem te paski i nie narzekam.
Dzięki nim szybko zauważysz czy nastąpiła zmiana podstawowych parametrów wody.
NO3 - tak jak napisał sum zbijesz podmieniając wodę i czyszcząc gąbkę filtra (ta naprawdę potrafi się po tygodniu nieźle zasyfić, oczywiście w wodzie akwariowej).
Co do bazaltu to pierwsze słyszę aby miał wpływ na parametry wody.
Ja lejąc czysty kran (PH ~7,4) do zbiornika z bazaltem uzyskuję PH~6,8. W zbiorniku jest kupa roślin i korzenie.
Żadnych RO, CO2 i nawozów.
To samo uzyskuję w drugim zbiorniku (też bazalt - tylko piasek)lejąc kran z RO 1:1, ale tu jest mniej roślin i zbiornik jest "nowszy", tak samo bez CO2 i nawozów.
Neony mają wolną przemianę materii więc nie są zbytnimi "brudasami". Gdybyś miał 20 gupików to już co innego.
Pozdrawiam,
Grzegorz
180L towarzyskie, 30L krewetki

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Mój test 6in1

#10

Post autor: FAUNAZOO »

choq pisze:Ja lejąc czysty kran (PH ~7,4) do zbiornika z bazaltem uzyskuję PH~6,8. W zbiorniku jest kupa roślin i korzenie.Żadnych RO, CO2 i nawozów.
nam rozchodzi się o twardość, a nie o kwasowość.
Też wiem że bazalt teoretycznie nie powinien zmieniać parametrów wody, ale jednak tak było. Nie obwiniam za to bazaltu lecz może były tam jakieś domieszki, lub był płukany w fabryce wybitnie twardą wodą i wapń się na nim osadził :roll: Może jak by sie go najpierw w gorącej wodzie wypłukało (ja płukałem w czystym i zimnym ro) to by było ok. Mam żwir z firmy MHK i też go zaraz zbadam.
pozdrawiam
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

Autor
jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Mój test 6in1

#11

Post autor: jgoluch »

Ja cały żwir kilka (kilkanaście) razy przepłukałem w gorącej wodzie, dodatkowo trochę w niej też poleżał.
Co jakiś czas go przemieszałem, i odlewałem wodę, która lekko mętniała.
W akwarium mam dwa rodzaje żwiru.
- grubszy do ok. 10mm, który miałem w akwa (ostrawe krawędzie - więc to raczej bazalt)
- drobniejszy do ok. 5mm, który kupiłem w ken_center (łagodniejsze krawędzie, też raczej to bazalt)
Wodę do podmiany biorę z kranu (zawsze kilka dni odstoi w baniakach).
Dziś zrobiłem podmiankę i dałem ok 8l demineralizowanej (destylowanej) i 11l odstanej kranówki.
W akwarium miałem 2 korzenie i łupinę kokosa, które też były wymoczone, wyczyszczone i wygotowane.
Dziś dołożyłem trzeci korzeń, nieco większy - jednak ze względu na jego gabaryty, tylko wielokrotnie potraktowałem go gorącą wodą i przeczyściłem.
Podmianki będę robił co tydzień żeby zbić NO3, a twardość postaram się obniżyć domieszką wody demineralizowanej (tak jak radziliście w temacie).
Zobaczymy co z tego wyjdzie.

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Mój test 6in1

#12

Post autor: FAUNAZOO »

Witam
Jestem w trakcje przeprowadzania testów na bazalcie (ponieważ raz mi się zdarzyło że zatwardził wodę) pierwszy dzień testu
nie płukany bazalt gh1
płukany bazalt gh0
wygotowany bazalt gh0

jak na razie tylko nie wypłukany bazalt zatwardził wodę, Prawdopodobnie był płukany przez producenta w twardej wodzie.
Bazalt wypłukany w RO jak na razie ok

pozdrawiam
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

Autor
jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Mój test 6in1

#13

Post autor: jgoluch »

A można płukać w gorącej wodzie z kranu (kilka razy, aż przestanie woda mętnieć)?
Czy może lepiej przegotować go w garnku?
Mam jeszcze 2kg, który chcę dołożyć do akwarium.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Mój test 6in1

#14

Post autor: krasnal »

FAUNAZOO pisze:nie płukany bazalt gh1
FAUNAZOO pisze:płukany bazalt gh0
To tylko 1 stopień różnicy
jgoluch pisze:Czy może lepiej przegotować go w garnku?
Na pasku = żadna różnica
jgoluch pisze:kilka razy, aż przestanie woda mętnieć
To wystarczy 8)

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Mój test 6in1

#15

Post autor: FAUNAZOO »

krasnal pisze:To tylko 1 stopień różnicy
Zobaczymy jak będzie np. za tydzień, jeden stopień nie robi różnicy jak ktoś kran leje, ale są też osoby które mają akwarium biotopowe np.Rio Negro i różnica o Gh1 to dużo
Pozdrawiam
Faunazoo
ODPOWIEDZ