Dziwne parametry wody

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dziwne parametry wody

#1

Post autor: Przemo_K »

Witam.
Zacznę od tego że zbiornik odpaliłem 28 czerwca 2012.
Od jakiegoś czasu (od 4 miesięcy) mam większe KH od GH. Dziś wygląda to następująco: GH-6, KH-9. Używam testów kropelkowych JBL (nie przeterminowane i przechowywane zgodnie z zaleceniami).
Krótka charakterystyka zbiornika:
Pojemność 126 litrów,
podłoże-ADA amazonia new,
korzeń red moor, skały seyriu,
filtracja to JBL e1501(cermec 2koszyki i ADA bio rio, gąbka) oraz
Tetra ex700 (bio ceramika,ADA bio rio, Seachem Matrix),
Co2 z butli sterowane komputerem - 6,7Ph,
podmiany co 2 tygodnie 30%,
oświetlenie 4x24W 10 h/dobę,
do nawożenia stosowałem pełną linię ADA (brighty K, Step 1,2, green brighty special lights, Eca, Green bacter, Green gain) od 3 tygodni stosuję sole.
Woda do podmiany RO z dodatkiem AquaDur.
Zwiększone KH jakoś dziwnie zgrało się w czasem kiedy to w ex700 zastąpiłem plastikowe bioballe Matrixem Seachem'a. Czyli po ok 4 miesiącach od startu. Wcześniej np. w sierpniu 2012 miałem GH-9, a KH-7. Teraz jakby te wartości się odwróciły.
Moje pytanie do szanownego grona - co może być przyczyną?
Praktycznie nie mam nic co podnosiło by KH.
Czy na dłuższą metę takie wartości KH w stosunku do GH nie zaszkodzą faunie i florze ?
Aaaaa obsada to ok. 20 neonów, 6 bystrzyków ornatus, 4 oryzias woworae, 8 bystrzyków amandy.

Proszę o sugestie i pomoc w rozgryzieniu tej zagadki.
182l, 27l
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Dziwne parametry wody

#2

Post autor: Hornet »

Stosunkowo rzadko się zdarza aby KH było wyższe od GH ale... (tak naprawdę jest to zafałszowanie pomiaru) jednak... musisz mieć jakieś sole (lub inne związki) które powodują uwalnianie wodorowęglanów lub węglanów sodu i potasu... Co do działania na obsadę to nie jestem w stanie powiedzieć bo nigdy przez dłuższy czas nie miałam takiej sytuacji.
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dziwne parametry wody

#3

Post autor: kfabisiak1 »

Chemikiem nie jestem, więc jeżeli coś przekręcę, to przepraszam.
KH może być większe od GH. Jest to dość rzadkie, ale wystarczy, że w wodzie nie będzie soli Ca i Mg poza węglanowymi.
Częściej zdarza się jednak, że to testy „kłamią”. Kłamią wziąłem w cudzysłów, bo tak naprawdę działają prawidłowo, tylko że KH tak naprawdę nie mierzą tylko mierzą zasadowość wody. Często w instrukcji do testów, producent pisze, że jeżeli KH > od GH to trzeba przyjąć, że tak naprawdę KH = GH.
W necie znajdziesz sporo informacji na ten temat
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Autor
Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dziwne parametry wody

#4

Post autor: Przemo_K »

Aha, czyli z tego wynika, że to nic strasznego. Najdziwniejsze jest to, że do krewetkarium leję tą samą wodę a parametry znacznie się różnią :-| No cóż, pożyjemy zobaczymy. Może jak teraz stosuję sole zacznie się to zmieniać.
Dzięki Hornet i kfabisiak1 za podpowiedzi
182l, 27l
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dziwne parametry wody

#5

Post autor: kfabisiak1 »

Jak lejesz tą samą wodę, to przeanalizuj, czy dodatki w postaci nawozów, soli, czy czego tam używasz, są też takie same, oraz przeanalizuj co może wpływać na wodę w samych zbiornikach, podłoże, kamienie, ozdoby itp.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Aleksander Stefaniak
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: sob sty 05, 2013 8:32 pm
Telefon: 502678377
Lokalizacja:

Dziwne parametry wody

#6

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Sprawdź czy test nie jest poterminowy i zrób badanie innym testem bo jest to serio bardzo dziwny wręcz niemożliwy pomiar
Awatar użytkownika

Autor
Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dziwne parametry wody

#7

Post autor: Przemo_K »

Aleksander Stefaniak pisze:Sprawdź czy test nie jest poterminowy i zrób badanie innym testem bo jest to serio bardzo dziwny wręcz niemożliwy pomiar
Przemo_K pisze:Używam testów kropelkowych JBL (nie przeterminowane i przechowywane zgodnie z zaleceniami)
182l, 27l
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dziwne parametry wody

#8

Post autor: kfabisiak1 »

Aleksander Stefaniak pisze:Sprawdź czy test nie jest poterminowy i zrób badanie innym testem bo jest to serio bardzo dziwny wręcz niemożliwy pomiar
Dlaczego nie możliwy?
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Dziwne parametry wody

#9

Post autor: Hornet »

Aleksander Stefaniak pisze:Sprawdź czy test nie jest poterminowy i zrób badanie innym testem bo jest to serio bardzo dziwny wręcz niemożliwy pomiar
też się zapytam czemu niemożliwy... w pierwszym swoim poście napisałam kiedy się dzieja tak że testy pokazują wyższe KH niż GH... np. stosunkowo często taka sytuacja ma miejsce w akwariach gdy używasz wymienników jonowych do zmiękczania wody (popularne woreczki akwarystyczne)...
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Dziwne parametry wody

#10

Post autor: don_Vall »

Ja bym stawiał na podłoże lub Matrixa. Ja mam manado i tez miałem taką sytuację, że pomimo podmian RO, KH stało w miejscu a nawet lekko wzrastało. Podejrzewam, że CA było absorbowane gdy było go dużo w wodzie a jak w wodzie zabrakło to było wymywane z manado.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dziwne parametry wody

#11

Post autor: Przemo_K »

Słyszałem że podłoże typu soil może absorbować Fe i z czasem go uwalniać, ale żeby Ca to na to bym nie wpadł. Co do Matrixa to wszędzie w opisach piszą że jest obojętny. Będę chyba musiał jednak wyjąć go na jakiś czas i zobaczymy co będzie dalej tym bardziej że jak na 126l mam go dość sporo - 1 litr.

-- Pt lut 22, 2013 4:48 pm --

Chyba już wiem skąd dziwne parametry wody....
Postanowiłem zrobić doświadczenie. Ukruszyłem troszkę skały seiryu i wrzuciłem do nakrętki z octem. Efekt - bąbluje tak jakby się gotowało :(
Obrazek
182l, 27l
Awatar użytkownika

Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dziwne parametry wody

#12

Post autor: Kars »

Ja u siebie też mam wyższe KH.. Bazalt sprawdzałem i nie zarwardza, wyjąłem podejrzany kamień i tylko GH spadło o 2, a KH nadal bez zmian. Wrzuć do RO ten kamień i po kilku dniach wprawdź parametry wody.
Awatar użytkownika

Autor
Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dziwne parametry wody

#13

Post autor: Przemo_K »

Odkopię trochę temat.
Usunąłem ze zbiornika wszystkie skały i zostawiłem same korzenie.
Po 1 dniu i po podmianie wartości przedstawiają się następująco:
KH - 8'
Gh - 8'
Czyli wszystko idzie w dobrą stronę. Pewnie jeszcze przez jakiś czas podłoże będzie uwalniało Ca.
182l, 27l

traczu
Gaduła
Posty: 186
Rejestracja: pt maja 24, 2013 6:37 pm
Lokalizacja: gocław

Dziwne parametry wody

#14

Post autor: traczu »

U mnie dokładnie to samo zastosowalnym dzis woreczki Kh zoolteka i zobaczymy co sie będzie działo u mnie na Gocławiu ponoć u wszystkich tak jest bo wodociągi cos na zime zmieniają
Awatar użytkownika

Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Dziwne parametry wody

#15

Post autor: Yorgi »

Odkopię. (na koniec roku nagroda Złotego Szpadla czy Złotej Łopaty jest moja :evil: )

Mam dostęp do wody o parametrach:
Ph: 7.5
GH: 0-1
KH: 12

Na początku się zdziwiłem: jak to? Poczytałem i wyszło że woda jest przepuszczona przez zmiękczacz. W Zmiękczaczu jony wapnia i magnezu za pomocą tabletek solnych są wymieniane na jony sodu (głównie) i potasu. Stąd też, pomimo tego, że woda nie zawiera wapnia i magnezu wpływających na GH (stąd niski wynik GH), test na KH wychwytuje mi jony sodu.

Czy taka woda nadaje się chociażby na dolewki żeby obniżyć GH w akwarium ? Mam GH:16.
Czy jednak ten sód narobi więcej szkody niż pożytku a dodatkowo zmniejszy się Ca, Mg i roślinki zaczną kuleć? Chociaż wapnia mam w moim kranie bardzo dużo.

socrates
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: czw lip 13, 2017 10:50 am
Lokalizacja: Kościan
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Dziwne parametry wody

#16

Post autor: socrates »

W jakim celu chcesz obniżać GH? 16 to jest dość dobra wartość dla większości ryb i roślin.

Wojtekxxx9

Dziwne parametry wody

#17

Post autor: Wojtekxxx9 »

Eee tam dobra. 8-9 to by dobra byla
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Dziwne parametry wody

#18

Post autor: ahr »

Już chyba lepsze byłoby RO do rozcieńczania kranowitu.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"

socrates
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: czw lip 13, 2017 10:50 am
Lokalizacja: Kościan
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Dziwne parametry wody

#19

Post autor: socrates »

Ja miałem wodę ponad 30 GH i powiem że było słabo. Jak zjechałem do 20 to nie nadążam wycinać roślin wszystko rośnie jak głupie. Pogostemon octopus, ludwigia repens, heteranthera zosterifolia, hygrophilia corymbosa, limnophila sessiliflora. Ta ostatnia to rosła nawet lepiej przy GH 30. Nie wiem skąd ten owczy pęd do bardzo miękkiej wody.
Jeżeli zaś chodzi o ryby to rzeczywiście niektóre gatunki lubią bardzo miękką wodę. Ale trzeba pamiętać że tak jest w naturze. Natomiast ryby które żyją od pokoleń u nas w akwariach przywykły do zmienionych warunków. U mnie w mieście są 3 sklepy akwarystyczne. Wszyscy tam hodują wszystkie gatunki ryb w naszej kranówie czyli GH 30. I teraz jak ja kupię od nich takie ryby i wpuszczę do GH 10 to szlag je trafi.

Wojtekxxx9

Dziwne parametry wody

#20

Post autor: Wojtekxxx9 »

Przesadzasz. Ja na przykład mam rośliny które lubią miękka wodę. Zamowilem Tonine Belem która kh0-2 i gh do 6 wymaga.
Dodatkowo bojownik ma większe wyższe płetwy niż sam jest. A ryby przed wpuszczenie trzeba aklimatyzowac

socrates
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: czw lip 13, 2017 10:50 am
Lokalizacja: Kościan
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Dziwne parametry wody

#21

Post autor: socrates »

Przy takich różnicach musiałby je aklimatyzować tydzień żeby nie doznały szoku a możliwe że nawet zgonu. Zulix kiedyś pisał że bezpiecznie jest obniżać twardość do max 3-4 stopni niemieckich na dobę.

Wojtekxxx9

Dziwne parametry wody

#22

Post autor: Wojtekxxx9 »

Bajki. 2-3 tygodnie temu kupowałem 3 ramirezy od Mateusza gdzie były na krowòwce. Aklimatyzowały się 8 godzin z wpuszczanie wody co 15minut. Żyją
Awatar użytkownika

Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Dziwne parametry wody

#23

Post autor: Yorgi »

ahr pisze: wt gru 26, 2017 8:42 pmJuż chyba lepsze byłoby RO do rozcieńczania kranowitu.
No wiem ze by była lepsza ale mam dostęp do takiej i mogę mieć ją za darmo :]
Nada się ?
Kranowity nie mam złej ale jak dałoby się zmiękczyć trochę to czemu nie. Nie chcę nic na siłę. Tylko to KH 12 mnie zniechęca. Nie chce sobie zabetonować Ph i Faunie zaszkodzić.

Wojtekxxx9

Dziwne parametry wody

#24

Post autor: Wojtekxxx9 »

2x Ro 1x Kran i Kh idealne. A gh można regulowac
Awatar użytkownika

Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Dziwne parametry wody

#25

Post autor: Yorgi »

Czyli reasumując tej zmiękczanej nie powinno się w akwarystyce stosować?
ODPOWIEDZ