Cyjanobakterie

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Cyjanobakterie

#1

Post autor: meping »

Hej,

Wcześniej pisałem, że udało mi się doprowadzić do powolnego odwrotu glonów. Niestety, glony w odwrocie, a za to pojawiły się cyjanobakterie... :-( Wczoraj wywaliłem niemal wszystkie jakie siedziały na kilku kabombach (wraz z roślinami w ramach przycinki) i już świętowałem triumf, a dziś już są nowe kolonie na paru liściach echinodorusa, na glonkach pozostałych na kryptokorynach, a pod wieczór już na kolejnej kabombie.

Walkę z glonami oparłem na podmianach wody i kilkukrotnym przedawkowywaniu węgla w płynie (AquaArt). Dodatkowo w celu zbicia fosforanów w ostatnich dniach zaaplikowałem Phosex, ale cyjano były wcześniej, więc nie wiążę tego z przyczyną ich wzrostu. Różne rady w sieci znalazłem. Zaciemnienie i brak karmienia przez 5 dni u mnie odpada. Antybiotyk niechętnie. Zastanawiam się nad ograniczeniem węgla i ewentualnym podaniem potasu, chociaż niedoboru tego ostatniego w zainfekowanym zbiorniku nie stwierdziłem. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły? N02 brak, NO3 ok. 25, Ph 6,8-7, twardość w dolnym przedziale normy.
Pozdrawiam
meping
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Cyjanobakterie

#2

Post autor: grazdar1 »

Enrofloksacyna - daj na początek 0,5ml/10l- mocne napowietrzanie
grazdar1
Awatar użytkownika

Autor
meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Cyjanobakterie

#3

Post autor: meping »

Jak pisałem, antybiotyk to ostateczność, ale jeśli inne sposoby zawiodą, to czy ktoś może poratować paroma porcjami, czy będę musiał szukać pomocy u weterynarza?
Pozdrawiam
meping
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Cyjanobakterie

#4

Post autor: grazdar1 »

Z tego co czytam inne sposoby zawiodły -o enro zapytaj kolegów może ktoś ma -jak nie to zostaje ci wet..
grazdar1
Awatar użytkownika

Autor
meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Cyjanobakterie

#5

Post autor: meping »

Toż się pytam... Natomiast co nieco znalazłem na ten temat, w tym fajny artykuł z fajną tabelką na forum superakwarium (przeklejony z forum GSA :D :D :D ) który być może pomoże mi zwalczyć to cholerstwo bez ładowania antybiotyków. Po jego lekturze analizując to co robiłem ostatnio w zbiorniku chyba znalazłem przyczynę pojawienia się sinic. Mam nadzieję, że pomoże mi pozbyć się tego paskudztwa. Relację zamieszczę. Na tą chwilę mogę napisać tyle, iż najprawdopodobniej intensywnie walcząc z glonami brunatnymi, zielonymi i okrzemkami wpakowałem się w sinice. Z deszczu pod rynnę :-) . W sumie to mam już sporo ciekawych obserwacji, właśnie zauważyłem kolejną rzecz, ale lepiej będzie, jeśli zbiorę to wszystko do kupy i wtedy wrzucę... :-)
Pozdrawiam
meping
ODPOWIEDZ