Poziom fosforu PO4

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Poziom fosforu PO4

#1

Post autor: meping »

Witam,

Chciałem poznać wasze zdanie na to co w temacie.

Na testach JBL-a poziom bezpieczny jest określany pomiędzy 0,05 a 0,1. Na różnych forach piszą o poziomach znacznie wyższych. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Jakie macie doświadczenia? Moich ostatnich przemyśleń nie piszę celowo... :)
Pozdrawiam
meping
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Poziom fosforu PO4

#2

Post autor: mimag »

Poziom fosforu ściśle zależy od poziomu azotu. Dla kondycji roślin wskazane jest aby P:N było jak 1:10 a wiele osób twierdzi ze nawet 1:20. Ja aktualnie trzymam około 2ppm fosforu i około 25ppm azotu mierzone przed podmianą wody. Glonów brak. Rośliny w dobrej kondycji ale niektóre gatunki nie rosną jeszcze tak jak bym sobie tego życzył.
Ogólnie dla mnie jest ok jeśli fosfor jest pomiędzy 1-2,5 ppm.
100x40x50 JUWEL RIO 180

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Poziom fosforu PO4

#3

Post autor: don_Vall »

Na forum roślinnym ktoś zadał takie samo pytanie i zostało to ładnie wyjaśnione. Fosfor limituje wzrost roślin i nie może być go za mało. Właściwie to powinno być go tyle, by to nie on limitował wchłanianie CO2. Dobrą miarą jest właściwa proporcja między NO3 i PO4 ale tak by PO4 nie była zerowa.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Poziom fosforu PO4

#4

Post autor: Akwamaniak.pl »

Jeżeli masz dużo roślin, odpowiednią ilość światła, nie brakuje mikro i dawkujesz odpowiednią ilość co2 to spokojnie możesz mieć ponad 2ppm utrzymując odpowiednie proporcje K:N:P
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Poziom fosforu PO4

#5

Post autor: mimag »

Akwamaniak.pl a jaki stosunek powinien być potasu do fosforu i azotu?
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Poziom fosforu PO4

#6

Post autor: sum »

meping, decydujący jest tu rodzaj zbiornika.Zupełnie inaczej wygląda to w akwarium typowo roślinnym a inaczej np.w towarzyskim z małą ilością roślin.Trafnie to określił Akwamaniak.pl .
mimag, temat stosunku NPK jest stary i ilu akwarystów tyle opinii :) Jeden napisze 10/1/15 inny 15/1/20 itd.Barr w swojej metodzie EI używa tylko potasu który jest zawarty w KNO3 także siłą rzeczy jest go mniej niż azotu.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Poziom fosforu PO4

#7

Post autor: mimag »

sum pisze:mimag, temat stosunku NPK jest stary i ilu akwarystów tyle opinii :) Jeden napisze 10/1/15 inny 15/1/20 itd.Barr w swojej metodzie EI używa tylko potasu który jest zawarty w KNO3 także siłą rzeczy jest go mniej niż azotu.
Ja nawożę jak w EI ale nie ma opcji aby starczyło mi potasu tylko tego który podaje w KNO3 ponieważ wtedy mam zaledwie 7ppm potasu. Dlatego uzupełniam K2SO4 i wtedy w sumie podaje 14ppm K/tydz.
Mój zbiornik nie pobiera tak dużo azotu wiec nie starczy go na zapotrzebowanie na potas. Stąd moja ciekawość tego stosunku gdyż zwiększając ilość potasu należy tez korygować ilość Mg.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Re: Poziom fosforu PO4

#8

Post autor: Akwamaniak.pl »

mimag pisze:Akwamaniak.pl a jaki stosunek powinien być potasu do fosforu i azotu?
Wszystko zależy jakie rośliny :) inne potrzeby mają crypto, a inne rotale. Najlepiej w nawożeniu solami do wszystkiego dochodzić metodą prób i błędów bo każda bańka jest inna.
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ