Dobowe zmiany parametrów wody

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Dobowe zmiany parametrów wody

#1

Post autor: don_Vall »

Czy ktoś się orientuje jakie powinny być dopuszczalne dobowe zmiany (wahania) pH i temperatury wody. Nie bardzo znalazłem w googlach cokolwiek na ten temat. Jedynie informacje, ze nie mogą być duże i nagłe. Co do pH to sugeruje się, że nie powinno zmieniać się więcej niż o 0,3 na dobę.
Temperaturę ustawiłem sobie na noc o 1,3 stopnia mniej niż w dzień i wydaj mi się, że jest OK ale z pH mam większy problem. Podając CO2 utrzymuję pH na poziomie 6,33 ale w nocy (nad ranem około 5) pH rośnie mi do 6,7. Wiem, że nie jest to dużo ale wolałbym by wahania były mniejsze. KH powinienem mieć około 2. Co może pomóc w stabilizacji pH. Czy da się utrzymać stabilne pH przy tak niskim KH (powinienem mieć poniżej 1) z równoczesnym podawaniem CO2.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Dobowe zmiany parametrów wody

#2

Post autor: mimag »

don_Vall pisze:Czy da się utrzymać stabilne pH przy tak niskim KH (powinienem mieć poniżej 1) z równoczesnym podawaniem CO2.
stałe podawanie co2 24h utrzyma Ph na stałym poziomie. Domyslam sie ze teraz podajesz na elektrozaworze z wybranym zakresem czasowym.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Dobowe zmiany parametrów wody

#3

Post autor: don_Vall »

Podaje na elektrozaworze ale sterowanym sterownikiem dla zadanego pH. Obniżenie nocne mogę zadać w sterowniku.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ