Wyniki badań wody z laboratorium

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
antyradar111
Gość
Posty: 6
Rejestracja: czw mar 13, 2014 3:32 pm
Telefon: 510204651
Lokalizacja: Knurów
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Wyniki badań wody z laboratorium

#1

Post autor: antyradar111 »

Witam wszystkich,
W związku z tym że za kilkanaście dni mam do odebrania nowy zbiornik 250 l (100x50x50), i trudnośiami jakie mnie napotkały w nawożeniu Mg Ca K - (wykręcone oraz przeźroczyste liście) postanowiłem zainwestować w zbadanie wody Stacji Sanitarno Epidemiologicznej na zawratość Ca Mg K NO3 Fe oraz Twardość Ogólna - gratis.
W wodociagach podali mi tylko CaCo3 103 mg/l oraz Ph 7,3 - tylko takie mają.
Wczoraj odebrałem wyniki badań z laboratorium:
Azotany 1,2 mg/l +- 0,1
Wapń 107 mg/l +- 6
Magnez 7,5 mg/l +- 0,5
Potas 1,4 mg/l +- 0,2
Żelazo 83 µg/l +- 24
Twardość ogólna 297 mg/l CaCo3 +- 12 ( wodociagi podali mi inna wartość 103 mg/l CaCo3 )

I teraz tak męczy mnie Twardość Ogólna - różnica Laboratorium vs Wodociągi
Po przeliczeniu w znanym kalkulatorze wychodzi ze moja Twardość Ogólna to stopnie niemieckie = 16.640 [°n] [°dH].
Zrobiłem także testy w domu ( dwie różne firmy )
KH 5
oraz
GH - tu mam problem, oba testy są nieczytelne - w instrukcji jest napisane żo kolor na poczatku zabarwi sie na różowy później brązowy i na końcu zielony - wunik końcowy.
U mnie jest tak:
1 - Test - brak koloru różowego natomiast jest kolor delikatnie pomarańczowy który po 6 kropli przechodzi w kolor ani żółty ani limonkowy.
2 - Test - brak koloru różowego jaskrawy kolor żólty który przechodzi w bardzo niewielkim stopniu na kolor pomarańczowy.
Testy ważne do 2015 r, nie pomyliłem z testem na KH, próbowałem wkraplać nawet do 20 kropel i nic się nie dzieje.
Bardzo proszę o jakieś sugestie, rady i pomoc co może być nie tak z twardością. Jak mam określić TwO -zależy mi na tym ponieważ do nowego zbiornika jako podloża chcę użyć czarnego drobnego 2-4mm bazaltu który i tak troszkę zatwardza wodę.

Na dzień dzisiejszy
Zbiornik Juwel Rio 180 po wymiarach 200l ale wody może będzie 150l
Filtracja Jbl e1501 - trochę za duży, zmniejszony przepływ na 2/3
Oświetlenie 4x39W
Podłoże JBL Manado
Nawożenie Co2 z butli, filtr narurowy, Sole
PO4 1,4
NO3 10
Fe 0,2
K raz było 15 tygodniowo raz okazało się że mam w akwarium 32 po testach w laboratorium i wieczny problem (wykręcone oraz przeźroczyste liście)
KH 5 testy Sera i Zoolek
GH ?

Czy ta twardość ogólna jest taka ważna ?
Jakie mam utrzymywać parametry Ca Mg K ?
Co dawać po podmianie a co codziennie ?
Pozdrawiam Grzegorz
Truck Driver
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wyniki badań wody z laboratorium

#2

Post autor: mimag »

Wykrecone liscie mogą oznaczac za niski poziom Mg.
antyradar111 pisze:Jakie mam utrzymywać parametry Ca Mg K ?
ksiazkowy stosunek to 4:1:3 wiec dobieraj tak skladniki aby go uzyskac. Jesli nie podajesz Ca to on jest wyjsciowy i do niego wyliczasz K i Mg
antyradar111 pisze:Co dawać po podmianie a co codziennie ?
zawsze sole przy zgaszonym swietle. Mg i K przy podmianie od razu cala dawka tygodniowa. P i N najlepiej rozbic na dawki np trzy w tygodniu i podawac naprzemian jednego dnia mikro nastepnego makro. Mikro tez najlepiej rozbic na dawki np 3 tygodniowo.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Wyniki badań wody z laboratorium

#3

Post autor: Christo »

Spróbuj wkraplać do powiedzmy 30 kropel lub do... skutku. Chyba w każdym teście kropelkowym jest to wyraźna zmiana koloru z ciepłego (pomarańczowego, czerwonego itp) na zielony. Teoretycznie powinno być tak jak napisałeś, ale spróbuj, może masz jednak wyższe Gh niż podaje laboratorium. Napisz też jakie masz testy.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
antyradar111
Gość
Posty: 6
Rejestracja: czw mar 13, 2014 3:32 pm
Telefon: 510204651
Lokalizacja: Knurów
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Re: Wyniki badań wody z laboratorium

#4

Post autor: antyradar111 »

Christo pisze:Spróbuj wkraplać do powiedzmy 30 kropel lub do... skutku. Chyba w każdym teście kropelkowym jest to wyraźna zmiana koloru z ciepłego (pomarańczowego, czerwonego itp) na zielony. Teoretycznie powinno być tak jak napisałeś, ale spróbuj, może masz jednak wyższe Gh niż podaje laboratorium. Napisz też jakie masz testy.
Wkraplałem nawet 30 i brak zmiany barwy
Test Sera i test Zoolek caly czas to samo
Według laboratorium GH 16, na teście barwa powinna się zmienić na końcową barwę tzn. kolor zielony przy 15-16 kropli

-- Cz mar 13, 2014 9:31 pm --
mimag pisze:Wykrecone liscie mogą oznaczac za niski poziom Mg.
Nie podaję i nie podawałem wogóle Mg - może to w laśnie przez to - gdzieś wyczytałem że jak mam twardą wode to znaczy że mam sporo Mg
mimag pisze:ksiazkowy stosunek to 4:1:3 wiec dobieraj tak skladniki aby go uzyskac. Jesli nie podajesz Ca to on jest wyjsciowy i do niego wyliczasz K i Mg
Skoro mam powiedzmy Ca 100 mg/l Mg 7 mg/l to do wody podmienianej podaję 18 mg.l Mg a ile POTASU - bo już zaczynam coraz mnie kumać.
Jak będę podawał KNO3 oraz KH2PO4 codziennie to odrazu podaję K
Truck Driver
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Wyniki badań wody z laboratorium

#5

Post autor: Christo »

1. Spróbuj może skombinować wodę która jest na pewno miękka (RO, destylowana) i przetestuj na niej swoje testy.
2. Umów się z kimś ze swojej okolicy kto ma test np JBl

...bo na razie to jest z Archiwum X. Albo masz bardzo, bardzo, bardzo twardą wodę.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wyniki badań wody z laboratorium

#6

Post autor: mimag »

Nie wiem gdzie mieszkasz i z jakiego masz ujecia wode. Nie napisałes tez jaka wode lejesz do podmian a to ma znaczenie. Sugeruje podac Mg i zobaczyc efekty, jesli to przez jego brak to po 1 max 2 dniach liscie sie wyprostują.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
antyradar111
Gość
Posty: 6
Rejestracja: czw mar 13, 2014 3:32 pm
Telefon: 510204651
Lokalizacja: Knurów
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Re: Wyniki badań wody z laboratorium

#7

Post autor: antyradar111 »

Christo pisze:1. Spróbuj może skombinować wodę która jest na pewno miękka (RO, destylowana) i przetestuj na niej swoje testy.
2. Umów się z kimś ze swojej okolicy kto ma test np JBl

...bo na razie to jest z Archiwum X. Albo masz bardzo, bardzo, bardzo twardą wodę.
Jutro pojadę i kupie testy JBL, zobaczymy co z tego wyniknie.
Myślałem że jak zrobię badania wody w laboratorium to będzie git, a tu im więcej testów tym mniej wiem.
Być może jest coś w wodzie co nie pozwala na dokładne odczytanie wyniku - co ? nie wiem.
Dzwoniłem nawet do Zooleka i rozmawiałem z jakimś chemikiem który mi powiedział że mam przesłać swoją próbkę wody oraz ich test i oni to sprawdzą. Coś wspominal mi o jakimś kwasie borowym :mad: ale to już wyższa szkoła jazdy jak dla mnie.

-- Cz mar 13, 2014 9:45 pm --
mimag pisze:Nie wiem gdzie mieszkasz i z jakiego masz ujecia wode.
Knurów ,Ślaskie http://www.pwikknurow.nazwa.pl/index.php?id=162" onclick="window.open(this.href);return false;
mimag pisze:Nie napisałes tez jaka wode lejesz do podmian a to ma znaczenie.
Kranowit 50l co tydzień
mimag pisze:Sugeruje podac Mg i zobaczyc efekty, jesli to przez jego brak to po 1 max 2 dniach liscie sie wyprostują.
Ile tego Mg i K podać bo jutro planuję podmianę ?

-- Cz mar 13, 2014 9:50 pm --

Jeszcze jedna sprawa - miałem problem z Co2 ale nie wiem czy to mialo coś wspólnego z Twardościa. Spiek w wodzie nic nie dawał czaly czas PH było 7,1 - 7,2 i masa nie rozpuszczonego co2 który mnie doprowadzał do szalu.
Dyfuzor przelotowy tak samo.
Dopiero filtr narurowy dał radę i jest git tzn. Ph 6,8 i staly wskaźnik w końcu pokazał swoją ładną zieloniutką barwę a nie jak to było do tej pory kolor turkusowy.

-- Cz mar 13, 2014 10:26 pm --

Ok byłem u kolegi piętro wyżej i zrobiliśmy test na jego krewetkarium Podłoze Aqua Art ShrimpSand i który używa Shrimp Mineral
Po pierwszych kroplach test Sera i Zoolek barwa robi śię zólta później zminia się na pomarańcz aż prz 11 kropli zmienia się na limonkowy.
Woda kranowa u kolegi
Pierwsze krople woda żólta następne krople woda pomarańczowa 6-7 kropla woda limonkowa - robiliśmy to przy innym oświetleniu @ moduły 6500k z krewetkarium na bialej kartce papieru.

Skąd w takim razie wynik 297 mg/l CaCo3 w laboratorium
Ciekawe czy Ca i Mg są wiarygodne - chyba 200 zl poszlo w błoto
Ostatnio zmieniony ndz mar 16, 2014 11:44 am przez antyradar111, łącznie zmieniany 1 raz.
Truck Driver
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wyniki badań wody z laboratorium

#8

Post autor: mimag »

antyradar111 pisze:Ile tego Mg i K podać bo jutro planuję podmianę ?
tyle aby uzyskac stosunek 4:1:3, tylko w wyliczeniach wez pod uwage ze w wodzie kranowej tez masz te skladniki.
Mozesz skorzystać z tego kalkulatora: http://akwa.palabras.pl/#/
antyradar111 pisze:Jeszcze jedna sprawa - miałem problem z Co2 ale nie wiem czy to mialo coś wspólnego z Twardościa. Spiek w wodzie nic nie dawał czaly czas PH było 7,1 - 7,2 i masa nie rozpuszczonego co2 który mnie doprowadzał do szalu.
Dyfuzor przelotowy tak samo.
Dopiero filtr narurowy dał radę i jest git tzn. Ph 6,8 i staly wskaźnik w końcu pokazał swoją ładną zieloniutką barwę a nie jak to było do tej pory kolor turkusowy.
w zaleznosci od twardosci wody co2 latwiej lub trudniej sie w niej rozpuszcza. Ja staram sie miec w tescie stalym jbl-a kolor jasnozielony przechodzacy w zołty. Poszukaj kalkulatora co2 w necie i wtedy na podstawie Ph i Kh wyliczysz czy masz optymalny poziom co2 w wodzie.
antyradar111 pisze:Pierwsze krople woda żólta następne krople woda pomarańczowa 6-7 kropla woda limonkowa - robiliśmy to przy innym oświetleniu @ moduły 6500k z krewetkarium na bialej kartce papieru.
testy odczytuje sie przy swietle dziennym a nie sztucznym wlasnie po to aby poprawnie odczytac wynik.
antyradar111 pisze:Skąd w takim razie wynik 297 mg/l CaCo3 w laboratorium
Ciekawe czy Ca i Mg są wiarygodne - chyba 200 zl poszlo w błoto
sadze ze wyniki z laboratorium sa poprawne. Wynik 297 mg/l CaCo3 to nie wynik samego Ca. Aby uzyskac wynik samego Ca musisz wyliczyc 40% z tej sumy czyli około 120mg/l masz.
Teraz musisz policzyc ile masz w kranowce K i Mg. Doliczyc do tego to co podasz w solach i wszystko ma dac ww. stosunek. Wychodzisz z wartosci Ca i wg. niej wyliczysz ile ma byc Mg i K. Czyli Ca: Mg:K ma byc 4:1:3 wiec TY dązysz do (wg testu laboratoryjnego) 107:27:80. Wszystko wyliczasz na ilosc podmienianej wody. Poniewaz podajesz samą kranówke to wyjda spore ilosci. Mieszajac pol na pol z Ro zbił bys o polowe Ca i wtedy cala reszta wyszla by nizsza. Od 107:27:80 odejmij wartosci jakie masz w kranie Magnez 7,5 mg/l Potas 1,4 mg/l czyli musisz podac na podmienianą ilość wody Mg 27-7,5=19.5 mg/l i K 80-1,4=78.5 w zaokrągleniu. Ilości wydaja sie ogromne ale dajesz sam kranex wiec tak jest, a ilosci wyliczysz na 50L podmienianej wody wiec nie wyjdzie az tak duzo gram K i Mg. Jesli podajesz azot i potas to musisz uwzglednic ilość potasu jaki w nich jest i go tez odjac aby wyszedł właściwy stosunek.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
antyradar111
Gość
Posty: 6
Rejestracja: czw mar 13, 2014 3:32 pm
Telefon: 510204651
Lokalizacja: Knurów
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Wyniki badań wody z laboratorium

#9

Post autor: antyradar111 »

OK czaje mniej więcej o co chodzi z tymi solami, ale jeszcze sie wstrzymam 2-3 dni dopóki nie upewnie się jaka jest twardosć ogólna.
Przy jakiej wodzie rozpuszcza się lepiej Co2 - chodzi mi o twardość ?
Teraz jak mam filtr narurowy do Co2 to przy 4-5 b/s przez całą dobę mam Ph 6,8 Kh5 kolor na wskaźniku jasny zielony.
Wcześniej miałem jakiś dyfuzor przepływowy (ktory oddałem po 2 dniach ) to przy 2 b/s mialem wodę coś ale mineralna wstrząśnięta a ph dalej bylo 7,1-7,2 a kolor na wskażniku niebieski
Truck Driver
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wyniki badań wody z laboratorium

#10

Post autor: mimag »

Teraz masz co2 24ppm mozesz podciagnac do 28-30.
Tutaj mozesz sobie wszystko policzyc http://www.holenderskie.pl/?m=7/a/kalkulator_co2
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
antyradar111
Gość
Posty: 6
Rejestracja: czw mar 13, 2014 3:32 pm
Telefon: 510204651
Lokalizacja: Knurów
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Wyniki badań wody z laboratorium

#11

Post autor: antyradar111 »

antyradar111 pisze:Przy jakiej wodzie rozpuszcza się lepiej Co2 - chodzi mi o twardość ?
Truck Driver
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Wyniki badań wody z laboratorium

#12

Post autor: mimag »

antyradar111 pisze:
antyradar111 pisze:Przy jakiej wodzie rozpuszcza się lepiej Co2 - chodzi mi o twardość ?
oto odpowiedz na Twoje pytanie: http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 33047.html

-- 14 mar 2014, o 19:31 --

Warto tez popatrzec na taką tabele dzieki niej latwiej zauwazyc zaleznosci http://www.mojalbum.com.pl/Zdjecie-LLF7LGBO-D.jpg
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
antyradar111
Gość
Posty: 6
Rejestracja: czw mar 13, 2014 3:32 pm
Telefon: 510204651
Lokalizacja: Knurów
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Re: Wyniki badań wody z laboratorium

#13

Post autor: antyradar111 »

Christo pisze:1. Spróbuj może skombinować wodę która jest na pewno miękka (RO, destylowana) i przetestuj na niej swoje testy.
2. Umów się z kimś ze swojej okolicy kto ma test np JBl

...bo na razie to jest z Archiwum X. Albo masz bardzo, bardzo, bardzo twardą wodę.
Zrobiłem tak jak napisałeś, kupilem Test GH JBL i właśnie zrobiłem test :?
Kasa poszla sie kochać za badania w laboratorium w Sanitarno Epidemilogicznej Stacji w Katowicach.

TEST 1-2-3-4 kropla kolor różowy 5 kolor zielonkawy Czyli wynik z wodociągów który mi podali CaCo3 103 mg/l jest bardziej prawdopodobny

-- Pt mar 14, 2014 8:55 pm --
mimag pisze:Teraz masz co2 24ppm mozesz podciagnac do 28-30.
Własnie zmniejszyłem co2 na 2-3 b/s bo przez 3 dni było dobrze a teraz nagle zaczeło chlupać w filtrze narurowym coraz głośniej mało tego mam 15 bystrzyków amandy które zrobiły sie barzdo niespokojne i wszystkie pływają przy powierzchni wody pod strumień z wylotu i łapią pęcherzyki powietrza z roslin.
Co2 idzie całą dobę
Truck Driver
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wyniki badań wody z laboratorium

#14

Post autor: mimag »

antyradar111 pisze:Czyli wynik z wodociągów który mi podali CaCo3 103 mg/l jest bardziej prawdopodobny
wtedy będziesz miał dogodniej wyliczyć dawki Mg i K.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Re: Wyniki badań wody z laboratorium

#15

Post autor: Christo »

antyradar111 pisze:
Christo pisze:1. Spróbuj może skombinować wodę która jest na pewno miękka (RO, destylowana) i przetestuj na niej swoje testy.
2. Umów się z kimś ze swojej okolicy kto ma test np JBl

...bo na razie to jest z Archiwum X. Albo masz bardzo, bardzo, bardzo twardą wodę.
Zrobiłem tak jak napisałeś, kupilem Test GH JBL i właśnie zrobiłem test :?
Kasa poszla sie kochać za badania w laboratorium w Sanitarno Epidemilogicznej Stacji w Katowicach.

TEST 1-2-3-4 kropla kolor różowy 5 kolor zielonkawy Czyli wynik z wodociągów który mi podali CaCo3 103 mg/l jest bardziej prawdopodobny
Aktualnie używam tylko testów JBL-a (kropelkowych). Nie chcę robić reklamy, ale wszystkie wyniki wychodzą mi sensowne, dokładne, powtarzalne i są łatwe do odczytu (jednoznaczne). Także te testy polecam.:)

Powinieneś przykręcać CO2 na noc - szkoda ryb. :-(
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ