Mętna woda

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Mętna woda

#1

Post autor: patryk103 »

Witam mam pewien problem. Wstaje dzisiaj rano a woda w akwarium jest mętna tak jakby ktoś dolał mleka ale niewiela w wodzie nie widać prawie żadnego syfku unoszącego się w toni poprostu woda jest mętna. Akwa 112l, swiatło 2x18w, filtr aquael turbo filter 650 z drobną gąbką, podłoże piasek i żwir, dużo roślin prawie całe dno akwarium w roślinach głównie kryptokoryny, echinodorusy, rogatek i nurzaniec, obsada razbory klinowe 7x, mieczyki 3 dorosłe i trochę młodych, 3 dorosłe molinezje, kirysek pstry 6x, kirysnik 2x, ampularie 2x, helenki 2x, xxx zatoczków. Wczoraj zrobiłem podmiane wody 25% + potas aqua art 7ml , pierwszy raz wczoraj użyłem carbo aqua art, parametry znam tylko ph 6,8. Co może być przyczyną zametnienia? Bez zdjęć bo nie mam czym zrobić.
[112l] W kierunku mcharium
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Mętna woda

#2

Post autor: lwica79 »

Zaburzenie równowagi biologicznej w zbiorniku nastąpiło... i zakwit pierwotniaków jest skutkiem .
Podmieniając wodę zwykle czyścimy też dokładnie gąbkę filtracyjną (i inne media) - niektórzy nadal robią to w wodzie bezpośrednio z kranu. Dodatkowo odmulane jest dno..
Na gąbkach i w piasku żyje pełno pożytecznych bakterii, które o równowagę dbają. Dużą ich ilość odlewamy /niszczymy przy takim czyszczeniu, podmianie wody.. natomiast rybki kolejnego dnia dalej produkują tyle zanieczyszczeń co zwykle.. a bakterii jest przez kilka dni (zanim się domnożą) za mało by spełnić swoje zadanie (oczyszczanie wody). Zaburza się wówczas równowaga i pojawiają się pierwotniaki które z tego korzystają. Wystarczy przez kilka dni mniej obficie karmić, można też skrócić czas oświetlania zbiornika, lub całkiem zaciemnić.. i poczekać.. Nic złego się nie stanie.

Wydaje mi się, że takie zjawisko nie występuje w zbiornikach o bardzo niskim poziomie NO3 - u mnie jednak w akwarium ogólnym mam około 50 jednostek, więc właśnie z tym się spotykam przy podmianach z czyszczeniem filtrów. Tylko u mnie to zmętnienie wody jest ledwo widoczne i szybko ustępuje.

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Re: Mętna woda

#3

Post autor: patryk103 »

Przy podmianie nie odmulam dna tylko zbieram wode z powierzchni, filtr czyszcze wodą z akwa. Masz racje pewnie to pierwotniaki i odkryłem chyba powód ich powstania. Dawałem wczoraj artemie mrożona i duza jej ilość spadła w zarośla i rybki ich nie zjadły. Od samego rana zamętnienie lekko zmalało zobaczymy jutro
[112l] W kierunku mcharium
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Mętna woda

#4

Post autor: lwica79 »

O widzisz :) ,a ja się tak rozpisałam a przyczyna prozaiczna :) . będzie ok- tylko tak rybek nie przekarmiaj żeby aż coś zostawało- zwłaszcza jak nie masz ekipy sprzątającej jakiejś :wink:

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Re: Mętna woda

#5

Post autor: patryk103 »

Ekipa sprzątająca będzie ale jeszcze nie wiem kiedy. Na początek muszę pozbyć się neonów.
[112l] W kierunku mcharium
ODPOWIEDZ