Pytanie o zależność tlenu i co2 w wodzie oraz ph

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pytanie o zależność tlenu i co2 w wodzie oraz ph

#1

Post autor: iro1979 »

Od pewnego czasu staram się zwiększyć co2 w moim akwarium bez butli. Chciałbym w ten sposób obniżyć ph, które ostatnio wzrosło. Nie podaję parametrów wody bo chcę podyskutować teoretycznie o zależności czynników na chemię wody.
Sporo czytam na forum i nie tylko. Sporo informacji porównywałem.
Wnioski są takie: (być może błędne)
-Woda może być nasycona gazami do pewnego stopnia więc jest zależność między obecnością co2 i tlenu w wodzie. Im więcej jednego tym mniej drugiego i na odwrót. Do takiego wniosku doszedłem po wpisach, że napowietrzanie wody i podawanie co2 z butli równocześnie mija się z celem gdyż tlen wytrąci co2 z wody.
-zakładam też że woda jest nasycona gazami w sposób stały (suma wszystkich gazów jest taka sama) - tak mi się wydaje. Rośliny jak nasycą wodę za bardzo tlenem ten nie jest w stanie się rozpuścić i rośliny bąblują. Górna granica więc jest, ale czy jest dolna nie wiem. Natrafiłem na informację, że tlen trudniej się rozpuszcza w wodzie gdy ta jest cieplejsza. Czy w takim wypadku zamiast tlenu jest w wodzie więcej co2 czy może jest uzupełniany azotem z powietrza? A może po prostu jest mniej gazów w wodzie i się po zwyczajnie mylę. I w jednym i w drugim przypadku byłaby to cenna informacja. Można by podnieść temperaturę do górnej granicy dla rybek by zwiększyć nieznacznie co2 w wodzie lub akwarium nawoziłoby się azotem samo hihihi.
-Gdzieś widziałem nawet tabelę/kalkulator gdzie podając chyba KH i ph można obliczyć nasycenie co2 (temat suma). W kwaśniejszej wodzie jest więcej co2. Więc rośliny będą rosły lepiej. Ale z kolei jak rośliny się rozrosną pobiorą więcej co2 z wody. Powinno to zmienić kh lub ph by tabela miała sens. Ph zmieni na pewno skoro w akwariach z roślinkami ph między dniem i nocą się waha przez produkcję tlenu lub co2 przez rośliny.
Wklejam tą tabelę by nie szukać.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Pytanie o zależność tlenu i co2 w wodzie oraz ph

#2

Post autor: fivb77 »

Co do pierwszego wniosku, moje doswiadczenie jest inne. Gdy wode mam dobrze dotlenioną za pomocą deszczownicy, mogę spokojnie podnieść ilość CO2. I być może wytrąca mi się więcej CO2 niż wtedy, gdy nie mam takiego ruchu wody, ale woda jest nasycona mocniej.
Mam wiecej CO2 wg testu stałego i uwazam ze wiecej tlenu bo powyzej pewnej granicy ryby łapały przyduchę. Po tym eksperymencie juz jej nie uswiadczylem mimo przekroczenia wczesniejszej granicy CO2.
Tom Barr tez wprowadzil dodatkowy ruch powierzchni wody u siebie, a tym samym podkrecil CO2 i ma go wiecej - a on nie hoduje tylko pędzi rosliny.
Mam link do eksperymentu zrobionego przez Czechów z pelnymi pomiarami. Niestety stawiaja strone od nowa wiec musimy na niego poczekac.

Na forach pisza zeby nie napowietrzac, bo CO2 jest wytracane. Nie neguje, moze i jest. Tylko ciekawe czemu holendry profesjonalistow są napowietrzane.. To samo w galerii Amano.
Sam Amano w jakims wywiadzie potwierdzil pozytywny wplyw napowietrzania.
Ja zachecony tym kilka miesiecy temu tez zaczalem mieszac mocno pow wody, CO2 w gore i byly efekty widoczne bo rosliny poszly szybko do przodu, musialem zwiekszyc ilosc nawozow zeby nie bylo problemow.
Natomiast dla mnie to tylko ciekawostka, ktora sie potwierdzila, bo roslin pedzic nie chce i przycinac co tydzien czy dwa.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Pytanie o zależność tlenu i co2 w wodzie oraz ph

#3

Post autor: rhino »

Nie wywołuj wilka z lasu ;)
Ostatnio była "ostra" dyskusja na temat dotleniania.

http://www.naacademy.pl/WYWIADY-I-HISTO ... 57,332.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pytanie o zależność tlenu i co2 w wodzie oraz ph

#4

Post autor: iro1979 »

Fakt, gdyby woda była nasycona w sposób stały gazami to rośliny by bąblowały non-stop w dzień i w nocy. Więc się myliłem w tej kwestii.
Pewnie też z temperaturą będzie podobnie. Podnosząc temperature zmniejszyłbym tylko ilość tlenu w wodzie nie zwiększając ilości co2. Wszystko się zawaliło, cała teoria upadła :/.
Ale patrząc na tabelę przyszło mi coś innego do głowy i mam kolejne pytania.
-czy górna granica Kk to 15? Czy po prostu na tabeli podano normalne spotykane stopnie twardości. Wiem że twardość ogólna właściwie nie ma górnej granicy, ale czy kh ma podobnie?
-Czy teoretycznie w akwarium bez zwierząt z samymi roślinami można by zwiększyć kh ile wlezie i ph do rozsądnej granicy 8 (nie wydaje mi się by rośliny rosły przy ph 14 XD, raczej by się rozpuściły). Patrząc na wykres widać, że byłoby więcej co2 w wodzie.
-czy wtedy samo co2 by się robiło gdyby rośliny na bieżąco je wcinały? Czy po prostu spadłoby kh lub ph by tabela się nie rozwaliła. - PH łatwiej podnieść, podobnie kh. Wystarczy walnąć do wody worek gładzi szpachlowej hehehe.
Tak się zastanawiam właśnie co się dzieje bo albo co2 się zrobi, albo ph lub kh spadnie ale to łatwo i tanio korygować. Sporo osób ma problem z ładnymi kamykami, które zawaliły test octowy. A może po prostu rośliny nie będą rosły w takiej wodzie.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Pytanie o zależność tlenu i co2 w wodzie oraz ph

#5

Post autor: radmac »

Ja mam jeszcze inne spostrzeżenie - nie mam testu stałego na CO2 tylko ph-metr. jak puszczę deszczownice na full i w powierzchnie wody to mi pH leci do góry (o 0,4 - z 6,9 do 7,3). i podkręcanie CO2 nic nie daje - tzn pH nie spada ergo nasycenie wody CO2 już jest na maksa (chyba?). po przemyśleniu - w sumie wtedy test stały na CO2 faktycznie nie powinien wykazać zmiany... tylko pH się zmienia z racji dotlenienia...
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pytanie o zależność tlenu i co2 w wodzie oraz ph

#6

Post autor: iro1979 »

Wniosek z tego chyba jest taki, że tlen też ma wpływ na ph wody. Lub druga opcja, że tlen wytrąca co2
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Pytanie o zależność tlenu i co2 w wodzie oraz ph

#7

Post autor: fivb77 »

Tak, tlen ma wpływ na ph. Prosty przykład z naszej "branży" to komputery akwarystyczne, na których ustawiamy żadaną wartość ph. Sonda sprawdza wartość aktualnego ph w zbiorniku i obniża je za pomocą CO2 lub podnosi natleniając.
iro1979 pisze:Fakt, gdyby woda była nasycona w sposób stały gazami to rośliny by bąblowały non-stop w dzień i w nocy.
Nie. Fotosynteza zachodzi przy świetle tylko i wyłącznie, bez światła nie ma bąblowania.

W ogóle w tej całej tabelce zależności Co2 i ph oraz kh jest pokazane ile co2 jest rozpuszczone fizycznie w wodzie. Ale to jest niepełna informacja. Bo w naszych zbiornikach zachodzi jeszcze hmm taka reakcja (nie wiem jak to nazwać fachowo, nie jestem chemikiem) CO2 z węglanami. Węglany to tak w skrócie właśnie kh. Naszej florze potrzebne jest wolne CO2, a nie to które reaguje z kh i ph. Stąd im większe kh, tym więcej CO2 musimy wprowadzić do zbiornika, bo wysokie kh reaguje/wiąże z większą ilością CO2, a potrzebujemy wolnego CO2, a nie tego zreagowanego/związanego. Czyli niższe kh pozwala wprowadzić mniej CO2. A samo ph to tak naprawdę wynik tamtych reakcji/wiązań CO2 i kh. Powstaje wtedy kwas węglowy, a kwas obniża ph.
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Pytanie o zależność tlenu i co2 w wodzie oraz ph

#8

Post autor: iro1979 »

fivb77 pisze:
iro1979 pisze:Fakt, gdyby woda była nasycona w sposób stały gazami to rośliny by bąblowały non-stop w dzień i w nocy.
Nie. Fotosynteza zachodzi przy świetle tylko i wyłącznie, bez światła nie ma bąblowania.
Masz rację, jednak zastanawiałem się nad gazami w ogóle. Rośliny w nocy produkują co2 więc przy nasyceniu wody gazami na max, woda nie byłaby w stanie przyjąć więcej tego dwutlenku węgla i rośliny by bąblowały również w nocy. XD
Tak, tlen ma wpływ na ph. Prosty przykład z naszej "branży" to komputery akwarystyczne, na których ustawiamy żadaną wartość ph. Sonda sprawdza wartość aktualnego ph w zbiorniku i obniża je za pomocą CO2 lub podnosi natleniając.
W jeziorach w Polsce w lato czasem sną ryby z przyduchy w gorące dni. Czy w wodzie bez tlenu można założyć, że jest dużo dwutlenku węgla? Bo jak tak to temperatura będzie miała wpływ na ilość co2 w wodzie, a co za tym idzie również będzie miała w pływ na ph O.o. Wiem, że to trochę abstrakcyjnie brzmi i w akwarystyce, o ile to możliwe, jest niebrane pod uwagę. Różnica 1 stopień czy 2 nie da wyraźnej różnicy. Ale czy to co mówię ma jakiś sens? Załóżmy, że woda ma 80stopni to czy jej odczyn będzie bardziej kwaśny? Jeśli tak to trzymając rybki zakresu temperatur 24-26 stopni lepiej byłoby utrzymywać te 26stopni.
Może mi się teraz wydaje, ale w lato roślinki lepiej mi rosną, może powodem jest wyższa temperatura wody, a może po prostu teraz to sobie jakoś wmówiłem.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Pytanie o zależność tlenu i co2 w wodzie oraz ph

#9

Post autor: fivb77 »

Wszyscy byśmy sie podusili gdyby zabrakło tlenu, mało tlenu to mało tlenu. Nie jest to jednoznaczne z wysokim dwutlenkiem węgla. Gdyby CO2 nie było wcale, a O2 za mało to i tak po nas :P Więc chyba nie powinniśmy tak zakładać. Przynajmniej tak sobie myślę w prywatnej główce ;)
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pytanie o zależność tlenu i co2 w wodzie oraz ph

#10

Post autor: iro1979 »

To może inaczej.
Dlaczego gotująca się woda w garnku bąbelkuje? Co jest wewnątrz tych bąbelków? Co to za gaz? W necie nie znalazłem odpowiedzi :/.
PS: Dziś mam dzień burzy mózgu.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Pytanie o zależność tlenu i co2 w wodzie oraz ph

#11

Post autor: fivb77 »

http://m.zapytaj.onet.pl/Category/006,0 ... _woda.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Takie znalazlem.
ODPOWIEDZ