Jbl 6w1 wykrywa chlor w akwarium

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
yivan
Gość
Posty: 1
Rejestracja: wt cze 23, 2015 4:08 pm
Telefon: 604472044
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Lukasz

Jbl 6w1 wykrywa chlor w akwarium

#1

Post autor: yivan »

Hej

To mój pierwszy post więc witam wszystkich :)

A teraz mój problem: Od kilku dni zauważyłem, że testy JBL 6w1 barwią się na pasku wykrywającym chlor w 7dniowej wodzie akwariowej (pasek jest ~3sek w wodzie i od razu sprawdzam kolor), wskazują na chlor w stężeniu 3mg/l... - czyli max tego testu. Zastanawia mnie czy woda w akwarium ma jakiś syf, czy woda wodociągowa ma jakiś syf, inny niż chlor, a na który reaguje test, a może test jest walnięty (z dużego sklepu na alledrogo).

Woda w akwarium dawno nadaje się do podmiany, więc chlor powinien dawno się ulotnić. Również woda z kranu po 3 dniach wciąż barwi pasek odpowiedzialny za chlor (stoi w odkręconej butelce 5l). Paski sprawdzałem w wodzie RO z akwarystycznego i tam jest okej. Zastanawia mnie co wykrywa w tej chwili ten test.

W akwarium mam od 9 miesięcy, od 8 Otoski (żyją 3 z 4 wpuszczonych), od ok 4-5 miesięcy Rasbora Hengeli (żyje 8/8). W kwietniu wpuściłem 6 krewetek RC (tu przeżył 1 samiec), 2 tyg temu wpuściłem 5-6 RC i jeszcze raczej wszystkie żyją. Woda filtrowana przez PatMini+deszczownia (od początku) oraz AquaClear 20 (od ok 3 tygodni, boxowa gąbka, boxowa ceramika oraz torf), który chcę niedługo przenieść do większego akwarium.

Przynajmniej od pół roku podmieniałem zawsze wodę 2/3 Kranówki + 1/3 RO. Kranówka po odstaniu 2-3 dni bez uzdatniaczy (wcześniej dodawałem Tetra AquaSafe).

Mam teraz dylemat z jakiej wody zrobić (robić następne) podmianę: samego 100% RO + ShrimpMineral (AquaArt), kranówka + RO jak dotychczas, czy do kranówki dodać Tetra AquaSafe (będzie bezpieczny dla krewetek), do uzdatniania zakupić jeszcze inny uzdatniacz (jaki?).

Mogę robić podmiany z RO, ale nie wiem czym można ustalić twardość GH = 10..14, KH = 5..10 i jak mineralizować wodę aby była dobra dla roślin i krewetek.

Edit: Mieszkam w Piaseczno koło Warszawy.
Awatar użytkownika

bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Jbl 6w1 wykrywa chlor w akwarium

#2

Post autor: bory »

Najpierw przywitaj się w odpowiednim dziale i wrzuć fotki do galerii a dopiero potem pytaj o problemy :P
(do moda: znamy się osobiście i kolega zna się na moich żartach ;) )

Ja bym obstawiał, że testy mogą być kiepskie. Paskowe nie są dokładne i przekłamują. Sprawdź co Ci pokazują w wodzie RO.

-- Wt cze 30, 2015 5:13 pm --

P.S. Nie dawaj uzdatniaczy. Pic na wodę fotomontaż. Lepiej dawaj RO + mineralizator.

-- Wt cze 30, 2015 5:19 pm --

Albo rozmieszaj RO i kranowit w stosunku 2:1 i sprawdź co test pokazuje.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Re: Jbl 6w1 wykrywa chlor w akwarium

#3

Post autor: Tomasz3k »

yivan pisze:Hej


Paski sprawdzałem w wodzie RO z akwarystycznego i tam jest okej.


.

bory Sprawdzał w wodzie RO i niby w jest OK .

Ja bm również obstawiał paski....
Pewnie kombinuje ale...
Czasami zdarza się że wodociągi chlorują mocno wodę (by oczyścić rury ?), z tego co mi się kiedyś obiło o uszy , to ok. dwa razy do roku robią takie czyszczenie , może zrobiłeś podmiankę taką wodą ?? i dlatego takie wskazania ?
Awatar użytkownika

bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Jbl 6w1 wykrywa chlor w akwarium

#4

Post autor: bory »

Faktycznie jakoś przeoczyłem że sprawdzał w samej RO.

Ale tak czy inaczej proponuję też sprawdzić w roztworze 2:1 RO:kranowit. Wtedy na logikę test powinien pokazać mniej czyli działa jakoś w miarę. Ale jak mu pokaże znów maksimum to test do bani.

Swoją drogą tak mocno chlorowaną wodę to raczej czuć węchem.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
ODPOWIEDZ