GH i KH

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

GH i KH

#1

Post autor: Drrakus »

Witam, po raz kolejny muszę was prosić o pomoc.
Mianowicie w moim akwarium obecnie mam wysokie PH ok7,5 GH 28 i KH 10 i zastanawiam się jak obniżyć te wartości.
PH to wiem, że przy podawaniu CO2 lecz nie mam obecnie pomysłu jak obniżyć GH i KH. Dodam, że torf itp rzeczy barwiące wodęodpadają gdyż mi osobiście nie podoba się herbatka w akwarium :) a na filtr RO mnie obecnie nie stać gdyż potomstwo w drodze.
Wracając do rzeczy czy macie jakieś inne od wyżej wymienionych sposoby na obniżenie tych wartości?

Z góry dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

GH i KH

#2

Post autor: rhino »

Nie ma nic skuteczniejszego niż RO.
Przy tej twardości
Drrakus pisze:torf itp rzeczy barwiące
nic nie zmienią.
Przykro mi.

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

GH i KH

#3

Post autor: Drrakus »

Czyli musze zacząć obecnie kupować wodę RO. A powiedz mi czy podzczas podmiany lać tylko RO czy zmieszaną z kranówkąi do jakich wartości najlepiej zejść aby było w porządku

mlun
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: pt mar 30, 2012 12:25 pm
Lokalizacja:

Re: GH i KH

#4

Post autor: mlun »

Jakiej pojemności masz akwarium?

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

GH i KH

#5

Post autor: Drrakus »

112L i podmiany ok 30% co tydzień

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

GH i KH

#6

Post autor: cinek1916 »

Są jeszcze żywice i kwas solny :)

ale skoro RO odpada z powodów finansowych to i raczej te dwie metody też.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

GH i KH

#7

Post autor: rhino »

Drrakus pisze:Czyli musze zacząć obecnie kupować wodę RO.
Taniej Cię wyjdzie filtr RO. To nie jest jakiś kosmiczny wydatek, na Twój litraż to kwota poniżej 100PLN.
Drrakus pisze:A powiedz mi czy podzczas podmiany lać tylko RO czy zmieszaną z kranówkąi do jakich wartości najlepiej zejść aby było w porządku
Zależy od obsady, to nie są uniwersalne wartości.

Autor
Drrakus
Gaduła
Posty: 147
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 11:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Darek
Płeć:

GH i KH

#8

Post autor: Drrakus »

Obsada to obecnie 1+2 gurami mozaikowe 2x pielegniczka ramireza 6xkirysek czarny 8x neon innesa. I jesli chodzi o filtr ro to nawet nie mam gdzie go podlaczyc bo kran mam na starych zeliwnych rurach prosto ze sciany

pslf
Gość
Posty: 2
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 6:16 pm
Lokalizacja: 00-940
Na imię mam: pslf

GH i KH

#9

Post autor: pslf »

Witam ....... postaram się opisać krótko mój problem tutaj.....

Zacznę od tego ze mam zainstalowany zmiękczacz do wody w mieszkaniu, i wsypuję do niego tyle soli ile producent zaleca, przez co GH spadło do bardzo małej wartości bo aż 1. Zanim podłączony został zmiękczaczacz woda czerpana z własnego źrudła przydomowego miała wartość 25, wiem że zbyt twarda dla AGD ale, za to minerałów w niej więcej...... tą wartość należało by wyregulować do wartości obojętnej prawda, sypiąc mniej soli do zmiękczacza ??????????? czyli aby mieściła się w przedziale 10.

Druga sprawa, czy wartość ph jest połączona z gh/kh, czyli jeśli gh/kh spada to tym samym ph.....sory za amatorskie pytanie być może.
Bo kupiłem regulator ""AQUALKAL pH plus KH plus"" do akwarium z mała opsadą, zapomniałem jak nazywąją się te gatuneki, zdjęcie tej ryby tutaj https://zapodaj.net/cb1d7822de1ce.png.html. a sum schował się ale, to ten gatunek co wygląda ja węgorz, i teraz czy nie zaszkodzę im wszystkim podwyższając wartości KH do 10 ?

Miłego dnia...................
Ostatnio zmieniony wt wrz 05, 2017 10:48 pm przez pslf, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

qpnix
Uzależniony
Posty: 654
Rejestracja: pn gru 21, 2015 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

GH i KH

#10

Post autor: qpnix »


Drrakus pisze:Witam, po raz kolejny muszę was prosić o pomoc.
Mianowicie w moim akwarium obecnie mam wysokie PH ok7,5 GH 28 i KH 10 i zastanawiam się jak obniżyć te wartości.
Czyżby woda z Piaseczna i okolic?
Wiem coś o tym :)


Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka


pslf
Gość
Posty: 2
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 6:16 pm
Lokalizacja: 00-940
Na imię mam: pslf

GH i KH

#11

Post autor: pslf »

W takim razie sam sprawdzę te wartości, po prostu za nim wleję do akwarium rościeńczę trochę tego w wodzie i w tedy sprawdzę jak się ma pH do GH. Mam tylko test paskowy na pH (ten chiński), wiec wynik będzie bardzo mało dokładny, trudno będzie porównać. ......

Chciałem jeszcze dopisać że kH wody, mierzone testem kropelkowym firmy Tropical, mam na poziomie 13 w stopni niemieckich.
GH mierzone testem tej samej firmy wyszło mi 1, tak więc ten aqualkal "zoolek" o którym wspominałem wcześniej, przeznaczony jest tylko do podnoszenia kH. Kupiłem niewłaściwy środek, będę musiał wrócić do sklepu i kupić coś na podwyższenie tylko GH.
Ostatnio zmieniony śr wrz 06, 2017 1:40 pm przez pslf, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ