Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

Parametry wody i sposoby ich poprawy.

eratez
Zapaleniec
Posty: 344
Rejestracja: ndz lis 20, 2016 2:42 am
Lokalizacja: Z internetów

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#61

Post autor: eratez »

Ostatni post z poprzedniej strony:

No to ja mam wodę z jakiegoś innego cuda niż ro7 bo podobno ma ph ok 10 :roll:

socrates
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: czw lip 13, 2017 10:50 am
Lokalizacja: Kościan
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#62

Post autor: socrates »

Przed zakupem specjalnie pytałem sprzedawcę jakie będą parametry I szczerze mówiąc tak jak napisał tak jest.
Ja - jakie parametry ma przefiltrowana woda (ph oraz twardość)
Sprzedawca - Twardości praktycznie nie ma - woda po membranie pH około 6 po min i jonizatorze około 7.
Ja - Czyli w jednym kranie będę miał wodę ph 7 mineralizowana, a w drugim ph 6 jałową? Dobrze Rozumiem?
Sprzedawca - Tak dokładnie. oczywiście pH będzie zależeć również od pH wody wyjściowej, natomiast po samej membranie woda powinna mieć odczyn lekko kwaśny.

eratez
Zapaleniec
Posty: 344
Rejestracja: ndz lis 20, 2016 2:42 am
Lokalizacja: Z internetów

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#63

Post autor: eratez »

Ja dostałem od znajomej "wodę żywą" napewno po ro jest i czymś tam jeszcze i właśnie ma mieć ph ok 10 ale jeszcze osobiście nie mierzyłem
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#64

Post autor: marcinzabki29 »

PH 10??? Nie pomyliłeś się?
Pozdrawiam Marcin

eratez
Zapaleniec
Posty: 344
Rejestracja: ndz lis 20, 2016 2:42 am
Lokalizacja: Z internetów

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#65

Post autor: eratez »

Teraz nie sprawdzę czy tam było napsane 10 czy ok 10.
Ale właśnie zmierzyłem i niebieskie jak w morde strzelił.
Zoolek 4,5-9 wychodzi 8-8,5 (ciemniejsze niż 8 ale trochę inny kolor niż 8,5)
JBL 3-10 nie wiem... zielono-niebieski bardziej 8 niż 9
Czyli 8 ma na pewno :-D
Dodano do tego postu po 6 minutach 1 sekundzie
Z ciekawości zmierzyłem:
GH 3
KH 2
Test Zoolek
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#66

Post autor: radmac »

eratez pisze: czw gru 07, 2017 3:48 pmbyło napsane 10 czy ok 10.
wiesz... skala pH jest logarytmiczna... między 8 a 10 jest dwa rzędy wielkości różnicy (jak między 10 a 1000).
dlatego 8 nawet z kawałkiem jeszcze jest zrozumiałe, ale 10 już tak sobie. Proszek do pieczenia/soda oczyszczona ma 9 a 11 to już środki do wybielania.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#67

Post autor: ahr »

Woda sodowa. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#68

Post autor: r10 »

Lech-u pisze: czw lip 27, 2017 8:43 amżaden producent zestawów filtrów nawet oczkiem nie mrugnie, żeby zasugerować dwie lub trzy membrany w swoich układach.
Znalazłem:
Zestaw oszczędzający wodę dla odwróconej osmozy
Świeżo (przedwczoraj zamówiłem, dziś doszedł) nabyłem zestaw:
FILTR WODY DO AKWARIUM RO3 OSMOZA OSMOTEC 150 GPD
Przy cenie 139 zł z wysyłką ("darmowy" Smart) dla rozbudowy o drugą membranę chyba się opłaca kupić drugi taki identyczny zestaw (zawiera membranę 150 GPD Voltron i obudowę do tej membrany), a za pół roku/rok użyć wkładów filtracyjnych (2x: polipropylenowy i węglowy) z tego zestawu do półrocznej/rocznej wymiany filtrów.
Teoretycznie można więc wyprodukować 300 galonów wody na dobę i zmniejszyć zużycie odpadu wody o połowę (z powiedzmy 85% do 70% - swoją drogą nadal sporo, szczególnie jeżeli opłata za wywóz śmieci zacznie być doliczana do zużycia wody).
No ale wówczas inwestycja początkowa wzrasta do 278 zł.
Pytanie czy warto?
139 zł to koszt równy około 12 m3 wody, czyli 12 000 litrom. Zwróci się po wykorzystaniu przez nas 2 tys. litrów wody RO. Dodatkowo zwiększony komfort przy napełnianiu zbiornika stacji pary (żelazka), czajnika, ekspresu do kawy (złości mnie osadzający się w urzadzeniach kuchennych kamień), ale nie mam tu doświadczenia ze staniem z czajnikiem pod kranikiem RO :bęc:.
Zestawu RO chcę użyć przy pierwszym napełnianiu zbiornika (restart ok. 100 l) i przy ewentualnych dolewkach - bezpośrednio z zestawu, żeby nie nosić wody z kraniku wiadrami czy butelkami (parkiet cierpi).
Inna sprawa, że w obecnym akwa 98 l przez 8 lat wyparowało jakieś 40 l wody (słownie: czterdzieści) - na początku było odkryte z belką i filtrem przelewowym (Aquael FZN-3), ale częste dolewki tak mnie zniechęciły (i kamień odkładający się z dolewek kranówki), że przykryłem szybą (pod belką) schodząc do tych 5 l rocznie (w praktyce butelka 1,5 l miesięcznie).
Dodano do tego postu po 1 miesiącu 6 dniach 10 godzinach 6 minutach 37 sekundach
Dodane:
Zajęło mi trochę czasu zmontowanie z dwóch zestawów Akvaro 150 + dodatkowe części (wylewka, zawór dwudrożny, zawór płukania, wymiana kolanek w obudowach membran na zaworki zwrotne) w jeden zestaw z dwoma membranami po 150 GPD każda połączonymi kaskadowo - wyszło kompaktowo, pod zlewem tylko 60 cm szerokości, a jeszcze młynek odpadków czeka w kolejce.

ObrazekW tym zestawie woda wpływa z lewej strony do filtra gąbkowego, wypływakąc z prawej przepływa (niebieska rurka) z prawej strony do filtra węglowego, z lewej strony filtra węglowego poprzez zawór dwudrożny zasila z lewej strony pierwszą membranę (obudowa widoczna), z prawej strony pierwszej membrany odpad zasila wejście drugiej membrany. Układ z zaworem obejścia (dla płukania układu) ogranicznika przepływu zamontowany będzie przy samym odpływie do kanalizacji - u mnie akurat tam będzie wygodniej sięgnąć do zaworu.

ObrazekCałość czterech pojemników na ośmiu klipsach, żeby ktoś nie zdemolował w amoku sporzątania pod zlewem :strongmen:.
Rurek wody czystej nie udało mi się kompaktowo zmontować, może zmienię trójnik na inny kształt, żeby rurki nie były tak gięte. Obecnie woda czysta z dwóch membran łączy się w trójnku typu "Y" (pomyślałem, że Y będzie lepszy hydraulicznie od trójnika T, ale nie wiem czy ma to realne znaczenie) i dalej płynie do zaworu dwudrożnego z lewej strony.

Pierwsze wrażenia:
Układ daje około litra wody w dwie minuty lub nieco dłużej. Strumień z wylewki nieco fluktuuje, podejrzewam wpływ temperatury wody zasilającej - początkowo zasilanie jest cieplejsze wodą nagrzaną w podłodze i pionach, a później temperatura zasilania spada i z temperaturą wody spada wydajność. Do tego strumień wody się zmieniał przy poruszaniu i obracaniu filtra, więc na wszelki wypadek potrzymałem zestaw w różnych położeniach, żeby ewentualne powietrze łatwiej się wydostało.
Ogranicznik przepływu bardzo szumi, nie wiem czy to normalne, jeszcze się temu przyjrzę.
Zawór dwudrożny wydaje się działać dobrze mimo braku zbiornika (układ bez naczynia przeponowego - z uwagi na planowany młynek pod zlewem na naczynie nie będzie miejsca), po zamknięciu wylewki po kilkunastu sekundach zawór odcina zasilanie.
Nie wiem, jak liczbowo wyglądają proporcje wody czystej do "odpadowej" - krótki pomiar wodomierzem pokazał, że na litr uzyskanej czystej przypadło dwa litry wody zasilającej, ale taka proporcja wydaje się zbyt dobra (chyba wyszła na pierwszej wodzie lekko ciepłej).
ODPOWIEDZ