Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#1

Post autor: Romgiel »

Witam uruchomiłem filtr ale zebral mi ok 4l w godzinę* czy jest to nornalne?

krzysiek wawa
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: śr sty 11, 2017 3:24 pm
Lokalizacja: a co ci do tego
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#2

Post autor: krzysiek wawa »

ja przy gdp100 uzyskuję 5l przez 40min

bernard
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: śr gru 30, 2009 9:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#3

Post autor: bernard »

4 l to i tak dobry wynik przy tak niskiej temperaturze wody w rurach. U mnie jest to ok. 3 l (przy RO 75)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#4

Post autor: Lech-u »

75 GPD = 75 x 3,785 = 283,875 LPD (litrów na dobę)
283,875 / 24 = 11,83 l/h
Tyle mówi teoria.

A praktyka jest bliższa tremu co podają koledzy.

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#5

Post autor: Mateus »

Wydajność membrany jest ściśle uzależniona od ciśnienia wody i temperatury. Im niższa temperatura, tym wyższe ciśnienie potrzebne jest do osiągnięcia wydajności nominalnej. Wynika to ze wzrostu lepkości wody wraz ze spadkiem temperatury, a co za tym idzie wzrostu oporów przenikania przez membranę. Żeby uzyskać wydajność nominalną potrzebne jest odpowiednio wysokie ciśnienie.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#6

Post autor: Lech-u »

Mateus pisze: potrzebne jest odpowiednio wysokie ciśnienie.
A wiesz jakie to ciśnienie ma być?
I jak się to ma do ciśnienia w naszych domach?

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#7

Post autor: Mateus »

To zależy generalnie od typu membrany. Trzeba by było sprawdzać w kartach katalogowych producenta i programach doboru. Tak w skrócie są różne rodzaje membran - na jednym końcu membrany niskociśnieniowe dające wyższą wydajność prze niskich ciśnieniach kosztem jakości (stopnia demineralizacji) wody, na drugim końcu membrany wysokociśnieniowe dające lepszą jakość wody ale wymagające wysokich ciśnień. Te domowe to niskociśnieniowe, o ile pamiętam to mają ciśnienie max do 10 bar, natomiast maksymalne ciśnienie projektowe na wylewce (kranie) to 6 bar, oczywiście rzadko kiedy mamy takie ciśnienia w sieci domowej, zazwyczaj dobrze jak jest 3-4 bary, więc trudno liczyć na wydajność nominalną. Gdyby ktoś chciał podbijać ciśnienie to warto pamiętać też o ograniczeniach obudów filtrów i membrany, które są zazwyczaj też na 6 bar jeśli chodzi o te domówki.
Ostatnio zmieniony ndz mar 05, 2017 7:58 pm przez Mateus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#8

Post autor: Romgiel »

Ja mam kamienicę przedwojenna i 3 (ostatnie) piętro, więc podejrzewam, że mogę zapomnieć o ciśnieniu... trudno wspomagam się britta czajnikiem, ktory daje mi teraz 9 two

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#9

Post autor: cinek1916 »

Możesz ewentualnie dokupić pompę do RO.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#10

Post autor: radmac »

Albo drugą membranę i podnieść uzysk o jakieś 70%.

Wykute w kamieniu
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#11

Post autor: Romgiel »

Drugą i podpiąć, na odpadzie z pierwszej? Da radę przy takim ciśnieniu?
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#12

Post autor: radmac »

Tak, na odpadzie pierwszej - a ogranicznik przestawić na odpad drugiej. Sam tak mam i 30l zbieram w ~3h zamiast >5h (na jednej membranie)

Wykute w kamieniu
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#13

Post autor: Romgiel »

Czyli kupić obudowę i membranę i tyle. Spróbuję chyba (ze względu na ekonomiczność też;)

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#14

Post autor: Mateus »

Ja mam układ z trzema membranami, przy ciśnieniu ok. 3 bar bańkę 5 l lałem wczoraj 20minut
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#15

Post autor: Lech-u »

Ja mam układ 2 x RO (druga membrana jest na "odpadzie" z pierwszej) i potwierdzam, że prędkość napełniania znacząco wzrosła od kiedy tak podłączyłem.
Nie mierzyłem ile mi to zajmuje czasu, ale jest znacząco szybciej.

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#16

Post autor: inerkoma »

Panowie - tak czytam i chciałem się tylko upewnić :D - rozumiem, że uzysk RO mamy (przy połączeniu 2xRO) z dwóch membran jednocześnie? Czyli pierwsza membrana daje uzysk RO tak jak w zwykłym układzie, odpad kolejno idzie na drugą membranę i ponownie "wyciskana" jest z niego (odpadu) to co nas interesuje czyli RO? Czy ma znaczenie przy takim połączeniu użyty ogranicznik 300, 420, 450, 550, a może 1200?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#17

Post autor: Lech-u »

inerkoma pisze: Czyli pierwsza membrana daje uzysk RO tak jak w zwykłym układzie, odpad kolejno idzie na drugą membranę i ponownie "wyciskana" jest z niego (odpadu) to co nas interesuje czyli RO?
Tak.
inerkoma pisze: Czy ma znaczenie przy takim połączeniu użyty ogranicznik 300, 420, 450, 550, a może 1200?
Ogranicznik przepływu ma zwiększać ciśnienie na membranie. Po to, żeby lepiej "produkowała" wodę RO.
Wydaje mi się, ze taki ogranicznik należy dobrać do rodzaju membrany oraz do ciśnienia początkowego (tego drugiego nie jestem pewien).

Swoją drogą zadałeś fajne pytanie.

Ja się dodatkowo zasatnawiam, czy istnieje jakaś tabela podająca zależność tego ogranicznika od innych parametrów.

Ja znalazłem tylko coś takiego:
GDP 50 = 300 ogranicznik
GDP 75 = 420 ogranicznik
GDP 100 i 125 = 550 ogranicznik
GDP 150 = 800 ogranicznik
GDP 300 = 1200 ogranicznik
Ostatnio zmieniony pt mar 10, 2017 8:42 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#18

Post autor: inerkoma »

Lech-u ja też analizowałem parametry ograniczników i również widziałem te zależności: membrana - ogranicznik, dlatego też zastanawiałem się jaki powinien być założony na wylocie ścieku, który przechodzi przez dwie membrany. Przy jednej wiadomo - jak ktoś ma GDP 75 to da 420, jak 100 to 550 itd, a przy dwóch? :)

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#19

Post autor: Mateus »

Lech-u pisze:
Ogranicznik przepływu ma zwiększać ciśnienie na membranie. Po to, żeby lepiej "produkowała" wodę RO.
Tak, ale jego bardzi istotną funkcją jest utrzymanie odpowiednio dużego przepływy wzdłuż membrany, co zabezpiecza membranę przed " zapchaniem". Woda zasilająca z rozpuszczonymi solami płynie wzdłuż powierzchni mebrany i w trakcie tego przeplywu część cząsteczek wody przedostaje się na drugą stronę membrany (dostajemy nasz produkt - permeat) co powoduje zagęszczanie roztworu (powstaje koncentrat). Jesli przepływ koncentratu wzdłuż membrany będzie zbyt mały, będzie dochodziło do wytrącania soli na powierzchni mebrany, pomiędzy jej kolejnymi warstwami. Każda membrana ma okreslony swój minimalny wymagany przepływ koncentratu, i na tej podstawie dobierane są ograniczniki, które utrzymując cisnienie na membranie zapewniając jednoczesnie odpowiednio durzy przepływ wzdłuż powierzchni membrany. Jesli zestawiamy ze sobą kilka membran, musimy pilnować aby na każdej z nich był odpowiedni przepływ koncentratu. Jeśli zestawiamy membrany różnej wydajnosci, to najprościej to zrobić dobierając ogranicznik do najwiekszej. Wiekszy przepływ koncentratu nie stanowi problemu. Przy kilku membranach przeplyw koncentratu na pierwszej m. jest zawsze większy niż na kolejnej, bo uwzględnia zarówno odciek z ogranicznika, jak i permeat z kolejnej membrany itd.

Edit:
Same ograniczniki działają poniekąd aktywnie utrzymując w pewnym zakresie cisnień "w miarę stały" przepływ.
Ostatnio zmieniony pt mar 10, 2017 7:26 pm przez Mateus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#20

Post autor: Lech-u »

No to konkretnie: jaki ogranicznik wstawić przy dwóch membranach GDP 75 ustawionych jedna po drugiej (ta druga na odpadzie z pierwszej)?

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#21

Post autor: Mateus »

Konkretnie to 420 lub 450 :D

Przykładowo, kupiłeś dwie różne zestawy 75, jednen miał w komplecie 420 drugi 450. Zakładamy, że każdy "producent" zestawu dobrał ogranicznik zgodnie ze specyfikacją producenta membrany
Najprosciej zamontować 450 i nie popełnisz błędu. Ale jesli chcesz koniecznie 420 to membrane, która miała wymaganie 450 dajesz jako pierwszą. Wtedy przepływ koncentratu dla niej to 420 z ogranicznika + permeat z drugiej membrany. Razem powinieneś mieć wymagane minimum 450.

Bezpieczne odzyski na pojedynczej membranie to tylko kilkanascie procent wody w7chodzącej, ale ile dokładnie to okresla producent membrany
Przykladowo w karcie ponizej wydajnosc membrany 75 podano dla odzysku (recovery) 15%

http://www.dow.com/webapps/include/GetD ... -50165.pdf

Przyjmujemy więc, że wydajność 75 powinna stanowić 15% wody zasilającej (Q):

Q x 15% = 75 -> 75/15% = Q -> Q= 500

500 to wartość przepływu wody zasilajacej , jesli odejmiesz 75 permeatu to wychodzi ci:

500 - 75 = 425 - to jest min przepływ jaki musisz utrzymać na ograniczniku



Mam nadzieję że nie zamotałem wam bardziej :D

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#22

Post autor: Mateus »

@Inerkoma
nawiązując do zapytania na priv udzielam odpowiedzi tutaj. Może się przyda też innym.

Twoje pytanie:
„Na innym forum zacząłem wątek o zakresie uS czystego RO. Okazuje się, że krewetkowcy nie znają układu filtrowania w układzie dwóch i więcej
membran (odpad z pierwszej na drugą itd) I padło stwierdzenie:


..."syf z nowej idzie sobie na starą

Stara blokuję przepływ na odpadzie nowej , to nie płukana w odpowiedni sposób padnie w mig . A uzyskałeś tyle wody tak szybko właśnie z tego
powodu" ...

W zasadzie to ani się z tym zgadzam ani się nie zgadzam. Co o tym myślisz? W zasadzie druga membrana działa jako restryktor dla pierwszej.
Dzięki za rzeczowe, techniczne info
Odpowiedź oprę na podstawie obliczeń wykonanych programem doborowym jednego z producentów membran. Membrany są trochę większe, niż te których używamy w akwarystyce (tych najmniejszych nie mama bibliotece programu), ale zasady pozostają te same. Układ wygląda następująco: trzy membrany, każda kolejna zasilana „odpadem” (koncentrat) z poprzedniej:

Obrazek



Przejdźmy do odpowiedzi:
"...syf z nowej idzie sobie na starą "
Krótko odpowiadając: Syf idzie tylko wtedy gdy syf jest wpuszczany na układ RO. Jeżeli na ro wpuszczana jest woda odpowiednio przygotowana przez filtry wstępne to nie wiem o jakim syfie jest mowa. Odpad z pierwszej membrany jest tylko trochę bardziej zageszczony pod względem zawartości substancji rozpuszczonych od tego co jest w wodzie zasilającej. Poniżej kawałek obliczeń (na końcu postu będzie cały raport z wynikami, dla masochistów lub ciekawych swiata;))

Obrazek

Należy mieć na uwadze, że odzysk przy pojedyńczym przepływie przez RO jest stosunkowo niewielki, rzędu kilku – kilkunastu procent. Wydajnośc naszych membran akwarystycznych jest podawana dla odzysku około 15%. Co to dla nas oznacza w kwesti „syfu”? - ano tyle, że substancje rozpuszczone w 15% wody zasilającej (permeat, który przefiltrował przez membranę) pozostają w pozostałych 85% odpadu (koncentrat), który chcemy puścić na kolejną membranę. Krótko mówiąc jest to niewiele gorsza woda niż ta, która, była na wejściu. W obliczeniach powyżej przyjęto wodę surową 300TDS (ok 600uS/cm), i jak widać w tabeli, na kolejną membranę trafia woda o zagęszczeniu 345TDS (ok 690uS/cm). Na membranie nie robi to żadnego wrażenia, dlatego w żaden sposób nie ogranicza nas to przed puszczeniem „odpadu” na kolejną membranę.

Obrazek

To na co musimy zwracać uwagę przy układach kilku membranowych to wartość przepływu odpadu (koncentratu) wzdłuż membrany, ponieważ ten parametr odpowiada za utrzymanie drożności przestrzeni pomiędzy zwiniętymi warstwami membrany.

Obrazek

Skąd mamy wiedzieć że przepływ jest odpowiedni? – stosując odpowiedni ogranicznik przepływu podany przez producenta dla pojedyńczej membrany MONTOWANY NA KOŃCU, ZA OSTATNIĄ MEMBRANĄ. Ponieważ przepływ koncentratu na wczesniejszych membranach jest sumą permeatu i koncentratu (produktu i odpadu), to jest on większy na wczesniejszych stopniach. Jeżeli więc zapewnimy wymagany przepływ na ostatnim stopniu, to z pewnością przepływy na wcześniejszych membranach będzie również prawidłowy (zakładamy, że zastosowano te same membrany, choć można i różne ... ale nie komplikujmy).
Biorąc pod uwagę, że przepływ jest uzależniony od ciśnienia wody zasilającej i oporów powstających na kolejnych membranach, warto zmierzyć przepływ odpadu odprowadzanego do kanalizacji. Jeżeli będzie zbyt mały względem tego co mamy napisane na ograniczniku (wymagane dla największej membrany), możemy albo zwiekszyć ciśnienie wody zasilającej, co nie zawsze jest możliwe, albo dac większy ogranicznik.
Nie wnikając za bardzo w hydraulikę cieczy najprostszym sposobem nieznacznego (!) zwiększenia ciśnienia, jest zastosowanie krótszego i o większej średnicy wężyka zasilającego. Gdy wężyk jest krótszy i grubszy starty ciśnienia podczas przepływu sa po prostu mniejsze. Przy krótkich odcinkach nie koniecznie to zauważymu, ale przy kilku metrach ( u mnie ok 10 ;-)) jest zawsze jakiś plus. Ci co maja ogródki mieli może okazję zauważyć różnicę pomiędzy wydajnością węża ½” a ¾” ;-)

Wracając do wypowiedzi krewtkowców:
….” nie płukana [membrana] w odpowiedni sposób padnie w mig”…
Święta prawda, dlatego sprawdźmy wypływ za ogranicznikiem, o czym pisałem wyżej.
…..” Stara blokuję przepływ na odpadzie nowej ….. uzyskałeś tyle wody tak szybko właśnie z tego powodu"
Nie. Większa wydajność wynika z zastosowania większej powierzchni filtracyjnej membrany RO, wynikającej z dodania kolejnych membran.

Obrazek

Powyżej zaznaczyłem parametry: m2 membrany i średni przepływ permeatu przez membranę. Warto zauważyć, że na kolejnych stopniach, gdzie woda jest coraz bardziej zagęszczona, a ciśnienie(!) jest niższe, przepływ z m2 membrany (lmh) jest mniejszy. Dlatego nie dostaniemy 3x więcej permeatu, tylko mniej ;-)

Poniżej kompletne wyniki dla przykładowego układu FAWAOSMOZY ;-)

Obrazek
Obrazek

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#23

Post autor: inerkoma »

:D - no odpowiedź wyczerpująca.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#24

Post autor: fivb77 »

Wow, super :D :D
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#25

Post autor: radmac »

I to lubię. Suche liczby i fakty od specjalisty. Żadne tam pitu pitu znafcuf.

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#26

Post autor: Mateus »

@Inerkoma
przeczytałem tak na szybko wątek, który podesłałeś od krewetkowców. Taka jedna uwaga mi się nasunęła, że trochę tam się przeplatają i mylą dwa różne systemy, które w języku polskim bywają określane jako n-stopniowe. W języku angielskim są one wyraźnie rozróżniane jako "stage" i "pass".
"stage" odnosi się do opisywanego przeze mnie sytemu wykorzystywania koncentratu na kolejnych membranach (lub kilku kolejnych obudowach wielomembranowych)- i tu chodzi o racjonalizację ekonomiki procesu czyli minimalizowania odpadu, w tym przypadku kolejny stopień procesu odnosi się do stopnia przerabiania koncentratu. Standardem jest odzysk 75% a układy bardziej oszczędne można robić nawet do 90%. Natomiast "pass" odnosi się do stopnia przerabiania permeatu - są to systemy gdzie permeat z jednego stopnia, służy jako woda zasilająca kolejny stopień - w tym przypadku chodzi o uzyskanie jak najczystszego produktu, czyli kilka razy czyścimy produkt. Wielokrotnie spotkałem się z faktem, że w Polsce używa się pojęcia "wielostopniowej osmozy" dla określania tych dwóch różnych procesów co jest według mnie błędne, i wynika z bełkotu marketingowego niektórych handlowców. Osmoza dwustopniowa (two pass) powinna być używana wyłącznie w odniesieniu do dwustopniowego oczyszczania permeatu, w celu uzyskania jak najczystszej wody. Natomiast wielostopniowe wykorzystanie koncentratu na kolejnych membranach jest czymś całkowicie normalnym i standardowo wykorzystywanym w układach o większej wydajności niż daje pojedyncza membrana. Tak na dobrą sprawę to te nasze akwariowe z jedną membraną są nienormalne, że tak marnują wode ;), w "normalnych" systemach tak się nie robi ;)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#27

Post autor: Lech-u »

Mateus, Jak rozumiem sugerujesz, że warto stosować układ z 2 lub 3 membranami połączonymi w taki sposób, że "odpad" z pierwszej zasila drugą a odpad z drugiej zasila trzecią oraz ogranicznik przepływu jest na odpadzie z trzeciej membrany.
Natomiast woda RO może się łączyć do jednego wężyka i zasilać odpowiedni odbiornik wody RO (np. beczkę lub akwarium).

Czy dobrze zrozumiałem?
Awatar użytkownika

Grzmirura
Zapaleniec
Posty: 421
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 2:49 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursynów-Natolin
Na imię mam: Norbert_[przez ER]
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#28

Post autor: Grzmirura »

Lech-u pisze: Czy dobrze zrozumiałem?
Też tak zrozumiałem.
Powoli szykuję się do zainstalowania filtrów RO i cieszę się, że nie zrobiłem tego wcześniej. Mateus, :pada:
W kwestii akwariów - szykują się duuuże zmiany.

Czy konie mnie słyszą?
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#29

Post autor: radmac »

Tak pięknie to brzmi, że chyba będę musiał zainwestować w trzecią membranę :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ile wody na godzinę RO GPD 75ł

#30

Post autor: Lech-u »

radmac pisze: Tak pięknie to brzmi, że chyba będę musiał zainwestować w trzecią membranę
Ja cały czas używam dwóch membran.

Zastanawia mnie jednak to, że żaden producent zestawów filtrów nawet oczkiem nie mrugnie, żeby zasugerować dwie lub trzy membrany w swoich układach.

Można kupić 7 stopniowy" zestaw filtracyjny z membraną RO. Ale w tym zestawie jest tylko jedna membrana. Reszta to filtry wstępne (mechaniczne i węglowe) oraz różne "uzdatniacze" montowane za membraną RO.
ODPOWIEDZ