Woda w akwa po RO ma ph 7.2

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#1

Post autor: Romgiel »

Witam,
Nie mogę ustabilizować ph. Z RO wlewam do akwa. Takie mam parametry wody w akwa:
Gh 5
Kh 3
PH 7 a teraz nawet 7.2

Co się dzieje? Czy to kwestia Co2? ( nie dodaję do wody)
Ostatnio zmieniony ndz mar 12, 2017 3:04 pm przez Romgiel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#2

Post autor: rudy1986 »

a pokaz zdjecie, moze cos siedzi co zmienia parametry. Jaki masz tam filtr i ewentualnie jaka ceramike
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#3

Post autor: Romgiel »

Zdjęcie jest w galerii. Filtr fluval 406 ceramika taka jak tam załączona do tego razem z filtrem dostalem skałę wulkaniczną i ceramikę. Zrobiłem wkład z tej skały którą przysypałem kilkoma krążkami ceramicznymi. Żwir jest bazaltowy.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#4

Post autor: rudy1986 »

A czym robisz testy?

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#5

Post autor: Lech-u »

A jakie pH jest w kranie?

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#6

Post autor: 12dot12 »

Romgiel pisze:Żwir jest bazaltowy.
Bazalt może zatwardzać wodę.
Poza tym - czyste RO, nawet jeżeli początkowo ma pH=6, po jakimś czasie dąży do pH obojętnego, czyli 7 :)
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#7

Post autor: Mateus »

12dot12 pisze: Poza tym - czyste RO, nawet jeżeli początkowo ma pH=6, po jakimś czasie dąży do pH obojętnego, czyli 7 :)
Tak się raczej nie dzieje. Za ujemne ph wody po RO odpowiada kwas weglowy z CO2, i nie ma możliwości żeby sie nie rozpuszczał w wodzie demineralizowanej przy dostępie powietrza. Przy niskim początkowym pH może ono troche wzrosnąć, gdy wydzieli się nadmiar CO2, ale nie ma mowy o pH 7. Woda demi (w normalnej temperaturze), która ma dostęp do powietrza zawsze bedzie miała pH kwaśne.
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#8

Post autor: Romgiel »

Ok. Więc testy zoolek. Ph na teście tym co 0.5 wyszlo mi 7. Ph odstałej przez 1.5 dnia wody z RO to 6.2 a wody kranowej 7.8. Woda natleniana jest tylko poprzez wylot filtra bedacy na tylnej szybie skierowany na przednią.
Dodano po przerwie do tego postu:
Pierwsze działania w kierunku zbicia to obnizenie wylotu filtra (zmniejszenie przepływu wody) i zbicie temperatury do 24c. Jeśli nie pomoże to podbiję KH za pomocą sody do poziomu ok 5. Jeżeli dalej będzie d. To ruszam z co2
Ostatnio zmieniony pn mar 13, 2017 12:43 am przez Romgiel, łącznie zmieniany 1 raz.

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#9

Post autor: 12dot12 »

Mateus pisze: nie ma mowy o pH 7. Woda demi (w normalnej temperaturze), która ma dostęp do powietrza zawsze bedzie miała pH kwaśne.
Otóż nie. Początkowo będzie miała, i jeżeli ją zakwasimy, też. Zawsze jednak czysta chemicznie woda sama z siebie dąży do odczynu obojętnego; jak chcemy mieć pH kwaśne, musimy czymś dokwaszać RO. Był zresztą taki temat (niejeden) tu na Fawie:
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=17&t=8668
Romgiel: nie podbijaj KH, jeżeli chcesz mieć kwaśną wodę. Dopiero KH < 2 daje możliwość zakwaszania bez zasolenia wody (podbicia GH; nie mylić z solą kuchenną).
Ostatnio zmieniony pn mar 13, 2017 2:07 am przez 12dot12, łącznie zmieniany 2 razy.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#10

Post autor: Romgiel »

12dot12 pisze:
Mateus pisze: nie ma mowy o pH 7. Woda demi (w normalnej temperaturze), która ma dostęp do powietrza zawsze bedzie miała pH kwaśne.
Romgiel: nie podbijaj KH, jeżeli chcesz mieć kwaśną wodę. Dopiero KH < 2 daje możliwość zakwaszania bez zasolenia wody (podbicia GH; nie mylić z solą kuchenną).
Ok ale jak to się ma w takim wypadku do co2? Nie jest problemem zbyt mała ilość co2 w moim akwa? Co więcej jak to wszystko ma się do tego że dwudniowe RO ma ph 6.2 więc tyle samo co przy nalaniu.
Ostatnio zmieniony pn mar 13, 2017 7:56 am przez Romgiel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#11

Post autor: Lilek »

Sprawdz podłoże czy nie podbija twardości. Wynik pomiaru może być uzależniony od temperatury. Weź też pod uwagę niedokładność testów kropelkowych, u siebie robiłem pomiary RO kropelkami JBL i wychodziło mi pH 6.0, teraz robię pomiary pH metrem i wychodzi pH 6.8. Obecnie ceny phetrów są w granicach 30-60 pln, wystarczy go co jakiś czas skalibrować.

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#12

Post autor: Mateus »

12dot12 pisze:
Otóż nie. Początkowo będzie miała, i jeżeli ją zakwasimy, też. Zawsze jednak czysta chemicznie woda sama z siebie dąży do odczynu obojętnego; jak chcemy mieć pH kwaśne, musimy czymś dokwaszać RO.
Nie zrozumiałaś mnie. Piszesz że chemicznie czysta woda będzie miała odczyn obojętny, a ja napisałem ze woda demi, która ma dostęp do powietrza będzie miała odczyn kwaśny. Wynika, to z faktu, że w przy dostępie powietrza czysta demi natychmiast zaczyna pochłaniać CO2, co powoduje tworzenia kwasu węglowego w wodzie. Taka woda przestaje być chemicznie czysta, i ma odczyn kwaśny. Zajmuję się takimi wodami na codzień i trzeba stosować specjalne techniki aby usunąć najpierw CO2, a potem utrzymać ten stan przy magazynowaniu demi. Musimy odcinać dostęp CO2, stosując na zbiornikach np. pochłaniacze CO2, poduszki azotowe,itp. Z osmozy domowej nie otrzymasz czystej chemicznie wody, a nawet jak doczyścisz ja na złożu jonitowym demineralizującym, to przy dostępie co2 będziesz miał po czasie ph kwaśne. Neutralne było by tylko po usunięciu dwutlenku.

Podsumowując czysta chemicznie woda nie dąży, a poprostu ma neutralne ph, ale stan ten jest nietrwały i przy dostępie powietrza zawierającego CO2 będzie się zakwaszać w wyniku powstawania kwasu węglowego. W procesie RO CO2 nie jest usuwany, i przechodzi przez membranę stąd woda po ro jest zazwyczaj kwaśna. W zależności od zawartości CO2 w wodzie surowej woda po ro, po odstaniu może zwiększyć lub zmniejszyć pH, w zależności czy odda nadmiar gazu CO2, czy przyjmie z powietrza.

Edit: Przepraszam 12dot12, nie zwróciłem uwagi, że jesteś kobietą :oops: poprawiłem w tekscie
Ostatnio zmieniony pn mar 13, 2017 9:16 pm przez Mateus, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#13

Post autor: Romgiel »

Mateus pisze:
12dot12 pisze:
Otóż nie. Początkowo będzie miała, i jeżeli ją zakwasimy, też. Zawsze jednak czysta chemicznie woda sama z siebie dąży do odczynu obojętnego; jak chcemy mieć pH kwaśne, musimy czymś dokwaszać RO.
W zależności od zawartości CO2 w wodzie surowej woda po ro, po odstaniu może zwiększyć lub zmniejszyć pH, w zależności czy odda nadmiar gazu CO2, czy przyjmie z powietrza.
Wielkie dzięki za kawałek wiedzy. Czyli jak rozumiem, Twoim zdaniem problem może leżeć w CO2? Z wiedzy którą zdobyłem i zależności KH/Co2/PH też mi się wydawało, że mam za mało CO2 co wynika albo ze zbyt niskiego KH albo zbyt małej ilości CO2 w wodzie.

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#14

Post autor: 12dot12 »

Mateus - nie będę się spierać, bo chemikiem nie jestem, podsumuję temat z doświadczenia akwarystycznego: woda RO, którą naciągnę do wiadra (zwykłe, czyste, plastikowe wiadro), po odstaniu jakiegoś czasu ma pH ~=7 :) w moich akwariach tak samo, chyba że doleję torfianki o pH~=4 - wtedy spada. pH-metr mam raczej dokładny. pH=6 w RO jest tylko na początku, tuż po naciągnięciu, potem zawsze niezmiennie rośnie.
Oczywiście, woda z RO nie jest totalnie chemicznie czysta, tylko w dużym stopniu oczyszczona. TDS wykazuje mi zawsze ok. 11 ppmów, a jak miałam żywicę w filtrze, to było ich ~7, czyli nie są to wartości zerowe.
Ale już nie zaśmiecam tematu Romgiela, zwłaszcza że jest wałkowany na wieeelu forach :)
Miłego dnia wszystkim :)
Dodano po przerwie do tego postu:
Romgiel pisze:
Ok ale jak to się ma w takim wypadku do co2? Nie jest problemem zbyt mała ilość co2 w moim akwa?
Nie podduszaj ryb. To nieetyczne.
Zaraz mnie HiTechowcy zjedzą za to, więc jako zdeklarowana przeciwniczka dozowania CO2 już się zamykam :D
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#15

Post autor: Romgiel »

A widzisz u mnie po odstaniu ma 6.2 chociaz wg testu kropelkowego.

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#16

Post autor: 12dot12 »

A to ciekawe.

Jeszcze jedno. Polecam temat: https://cichlidae.pl/showthread.php?tid ... ht=pH+wody
Tam, jak myślę, wytłumaczone jest wszystko a'propos pH, KH i zakwaszania :cool: tylko ostrzegam: miłośnicy akwariów HT nie mają tam czego raczej szukać, to forum biotopowe.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#17

Post autor: Mateus »

12dot12 pisze: Mateus - nie będę się spierać
absolutnie nie chodzi o spieranie się z kimkolwiek, tylko prostowanie pewnych mitów :-D. po prostu jak widze temat z RO to trudno mi się powstrzymać od pisania, bo lubię swoją robotę :D
12dot12 pisze:woda RO, którą naciągnę do wiadra (zwykłe, czyste, plastikowe wiadro), po odstaniu jakiegoś czasu ma pH ~=7 .. pH=6 w RO jest tylko na początku, tuż po naciągnięciu, potem zawsze niezmiennie rośnie...TDS wykazuje mi zawsze ok. 11 ppmów,
U ciebie mechanizm może być bardzo prosty do wyjaśnienia, po pierwsze masz dosyć niski stopień demineralizacji wody, 11ppm to około 22uS/cm. U mnie po domowej waha się od 4-7 uS/cm czyli jakieś 2-3,5ppm). Chemicznie czysta woda ma jakieś 0,034 uS/cm (piszę z pamięci). Sam dwutlenek węgla pobrany naturalnie z powietrza i wytworzony z niego kwas węglowy podbijają przewodnictwo o jakieś 1 -1,5 uS/cm. Jak widzisz są to niewielkie ilości w porównaniu do tego co masz u siebie. Pozwala to przypuszczać, że u ciebie jest wystarczająco duży bufor aby neutralizować dwutlenek węgla, który pozostaje po ustabilizowaniu stężeń pomiędzy wodą a powietrzem. Zwróć uwagę, że woda wodociągowa występuje w większym ciśnieniu niż atmosferyczne, a to powoduje, że ilość rozpuszczonego CO2 jest większa, szczególnie przy wodach pobieranych z ujęć podziemnych,o ile nie są napowietrzane kaskadowo w procesie uzdatniania. Po nalaniu wody do naczynia otwartego następuje wydzielanie części CO2 (w intensywnej formie efekt ten zobaczysz przy odkręcaniu napoju gazowanego). Stąd częściowy wzrost ph po odstaniu wody. W przypadku gdy zdemineralizujemy wodę uprzednio pozbawioną CO2, po jej ponownym kontacie z dwutlenkiem węgla z powietrza, pH zawsze będzie spadać. Stąd tez wieczny problem z korozyjnym charakterem takich wód i konieczność stosowania odpowiednich materiałów w instalacjach, lub korekty chemicznej.


Romgiel wybacz, że się tak rozpisuje nie odpowiadając w zasadzie na twoje pytania. Więc do rzeczy. Ja w przypadkach takich jak twój stosuję po prostu delikatnie zakwaszasz, aż do złamania buforu, aczkolwiek przypadek jak u ciebie raczej mi się nie zdarza na dojrzałych zbiornikach (na nowych tak). Ponieważ u mnie to wszystko Ameryka Południowa to pH mam pomiędzy 4,8 a 5,5. Stosuję wyłącznie czyste RO, wystrój to piasek, korzenie, liście, szyszki, na dużym zbiorniki też mam fluwala jak ty z tymi wkładami, lawą i inna ceramiką z einhela. ....Ale czy ty piszesz o tych świeżych 300l z roślinami i ścieżką? Bo na czystym RO to tego akwarium raczej nie poprowadzisz, szczególnie przy tak dużym świetle. miałem roślinniaki na czystym bazalcie, ale z chemią i butlą CO2. Możesz popatrzeć w moich wczesnych postach.
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#18

Post autor: Romgiel »

Tak dokładnie o tym akwa piszę (zaznaczam jednak że ta ścieżka to zwykły żwir) i planowałem zakup co2 na dalszym etapie ale jak widzę bez tego nie zjadę do ph poniżej 7. Zrobiłem test i ograniczylem ruch wody na powierzchnie i efektem była błona i ph 6.9. Wnioskuję, że za mało jest co2 aby Ph zeszło. Za butlą już się rozglądam ale co rozumiesz przez chemię?

Mateus
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: pt sty 02, 2015 11:52 pm
Lokalizacja: Pruszków-Warszawa
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#19

Post autor: Mateus »

Romgiel pisze: co rozumiesz przez chemię?
przez chemię rozumiem nawożenie solami makro i mikro

Z odpowiedzią przenoszę się do twojego postu w Galerii bo dotyczy całościowo twojego akwarium
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=342 ... 24#p288224
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#20

Post autor: Romgiel »

Jeżeli kogoś to interesuje jeszcze to po odpaleniu co2 ph utrzymuje się na poziomie 6.8 przy kh 3
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Woda w akwa po RO ma ph 7.2

#21

Post autor: rudy1986 »

no to nic tylko sie cieszyc:) ze rady pomogly
ODPOWIEDZ