Kupuję filtr RO! Co dalej?

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

Kupuję filtr RO! Co dalej?

#1

Post autor: brenda »

Ponieważ moje zabawy z kupowaniem demineralki w butelkach i mieszaniem jej z kranówą wychodziły stanowczo za drogo postanowiłam wreszcie kupić filtr RO. I nie bardzo mam teraz pomysł jak dokładnie zabrać się do zbijania parametrów. Akwarium towarzyskie, nie biotopowe chociaż część mieszkańców pochodzi z BW.

Woda w kranie: GH 12, KH 8
Woda w akwarium: GH 7, KH 7, PH 7,2

Cel: GH może zostać jak jest, PH 6,5 - 6,8
112l, podmiany 30% co 2 tyg

Jako że woda jest miękka w miarę to zależy mi głównie na zbiciu i utrzymaniu stabilnego PH. Jak to zrobić? Mam torf, ale nie bardzo mam gdzie go wsadzić bo filtr jest kubełkowy.
RO wymieszana z kranówą plus wywar z szyszek olchy? Jeśli tak, to w jakich proporcjach?
100% RO plus mineralizator? Jaki konkretnie? Na aukcjach zwykle piszą, że trzeba używać przynajmniej kilku różnych... (oczywiście całej linii od jednego producenta). Jest jakiś, który sam jeden mi wystarczy?

Wolałabym ograniczyć dodawanie różnych substancji do koniecznego minimum... Dozowanie CO2 odpada. Nawożenia też nie przewiduję
Z góry dzięki za pomoc
Jest:
20l - Dolina Krewetek
112l towarzyskie
W planach: 112l BW i ok 300l towarzyskiego
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Kupuję filtr RO! Co dalej?

#2

Post autor: fivb77 »

Hej,
Wszystke wymienione sposoby mają swoje plusy i minusy. Mineraliztorem do RO latwo ustawic twardość, za to pH juz niekoniecznie. Tu podpowiem, ze są mineralizatory "all in one" np w sklepie akwanawozy, ale raczej nie jest Ci to takie potrzebne.
Wode mozesz zakwaszac przed wlaniem do akwarium. Sposoby są rozne jak wszelkiego rodzaju wywary, kwasy(tu sporo przeciwnikow), czy torf. Istnieje cos takiego jak "armatka torfowa". Po prostu woda z filtra RO, przelewa sie przez jakis pojemnik z torfem i automatycznie zakwasza przez garbniki z torfu. Proponuje pogooglac, zeby poszukac jak zrobic sobie taka armatke. Prosta sprawa, a skuteczna ;)

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Kupuję filtr RO! Co dalej?

#3

Post autor: Witek »

Masz tam jakieś aktywne podłoże bo parametry nieco dziwne... co zjada twardości? Lej na początku czyste Ro i kontroluj parametry lub mieszaj z kranem lub odrzutem i ustaw twardości jak chcesz, potem zabawa w szyszki i inne zakwaszacze. Co dla ciebie znaczy że część obsady z BW, Ci co mają BW leją praktycznie czyste RO by twardości mieć 0 lub koło.
Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

Kupuję filtr RO! Co dalej?

#4

Post autor: brenda »

Witek pisze: Masz tam jakieś aktywne podłoże bo parametry nieco dziwne... co zjada twardości?
Zawsze zakładałam, że twardości zjada fakt, że mieszam kranówę z RO. Podłoże - zwykły piach. W wodzie kilka szyszek olchowych. Dopóki miałam kaskadę miałam torf w filtrze, ale od jakiegoś miesiąca kaskada jest nieużywana i nie planuję do niej wracać.
Witek pisze: Lej na początku czyste Ro
a wtedy woda nie będzie zbyt jałowa? Rośliny mam mało wymagające, w PH 6,5 powinny sobie poradzić jeszcze, ale cośtam tych substancji w wodzie musi chyba być

Generalnie chemia wody to dla mnie czarna magia. Od początku mi wiele osób mówi, że coś mam dziwne parametry (Był czas, że mi się trzymało GH 7, KH 7 i PH 6,8) ale badam testami kropekowymi więc chyba wyniki w miarę wiarygodne. Przy zakładaniu akwarium uparłam się na Neonki Innesa a mąż z kolei na Pielęgniczki Borelli. Niby żyją i niby nie mają się źle w tej wodzie, ale jednak chciałabym trochę im poprawić warunki. I może kiedyś rozmnożyć Borelki...
fivb77 pisze: Po prostu woda z filtra RO, przelewa sie przez jakis pojemnik z torfem i automatycznie zakwasza przez garbniki z torfu. Proponuje pogooglac, zeby poszukac jak zrobic sobie taka armatke. Prosta sprawa, a skuteczna
To brzmi nieźle. Uwielbiałam ten kolorek, który woda miała od torfu. Ale to wtedy mieszać RO z kranówą i to przepuszczać przez armatkę?
Jest:
20l - Dolina Krewetek
112l towarzyskie
W planach: 112l BW i ok 300l towarzyskiego
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Kupuję filtr RO! Co dalej?

#5

Post autor: fivb77 »

Nie, samo RO przez armatkę. Z filtra RO woda leci sobie powoli, więc ma odpowiednio długi kontakt z torfem. Potem do tego domieszkę kranówki. Tylko nie za wiele kranexu, bo może mocno zneutralizować parametry torfianki, a chyba nie o to chodzi ')

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Kupuję filtr RO! Co dalej?

#6

Post autor: Witek »

Ja do 35 litrów i do 260 litrów leję praktycznie czyste RO, w 260 litrów piach mi zatwardza.
Daj nieco piachu do szklanki przepłucz go RO i zalej RO i po 2 tygodniach zmierz twardości, może się okazać, że Ci nieco zatwardza. Pod rośliny warto dać kulki glinianotorfowe lub jakiś inny nawóz, ja mam intial stick Tetry chyba.
A w 35 na RO borelki się mnożą, tarło za tarłem i jakieś podrostki pływają... ale one tam są same przy neonkach może być ciężko... w sumie w 35 muszę pomierzyć parametry, walczę tam z sinicą... i po zaciemnieniu zobaczę jakie twardości i pH
Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

Kupuję filtr RO! Co dalej?

#7

Post autor: brenda »

ja z sinicą też walczyłam. U mnie z azotem dzieje się coś dziwnego. Przy podmianach raz na dwa tygodnie NO3 maksymalnie wynosi 1 (jednostki używanej w testach kropelkowych JBL :P). Boję się, że mi sinice wrócą.

A jakbym do czystej RO dodawała wywar z szyszek olchy? Bo widzę, że te armatki torfowe raczej potrzebują przestrzeni a ja nie bardzo mam miejsce. A te małe, z butelek niby się nie sprawdzają
Jest:
20l - Dolina Krewetek
112l towarzyskie
W planach: 112l BW i ok 300l towarzyskiego
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kupuję filtr RO! Co dalej?

#8

Post autor: Lech-u »

Proponuję Tobie taki układ: najpierw przez kilka podmian lej TYLKO wodę RO.
Nie dodawaj żadnych armatek torfowych, mineralizatorów itp.
Po prostu obsługuj akwarium za pomocą podmiany na RO i dosypywaniu i dolewaniu tego co teraz używasz.

Po tym czasie sprawdzisz co masz w wodzie i ewentualnie skorygujesz.
ODPOWIEDZ