Czy ktoś stosował ten sposób na zbijanie NO3?

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
KrzysztofBoczek
Gość
Posty: 8
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 12:49 pm
Lokalizacja: wawa, białołęka
Na imię mam: kris
Płeć:

Czy ktoś stosował ten sposób na zbijanie NO3?

#1

Post autor: KrzysztofBoczek »

https://archiwum.allegro.pl/oferta/tetr ... 60938.html

Pokaż Uwagi moderatora
Ostatnio zmieniony pn wrz 04, 2017 10:17 am przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Czy ktoś stosował ten sposób na zbijanie NO3?

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Nie wiem czy Czytałeś - działa przez 12 miesięcy.
Później jak Ci odda, to co zgromadził, to dopiero będzie jazda.
Spróbuj z Purigenem - wygodniejszy i umieszczasz go w filtrze ( w specjalnym woreczku). Jest kilka takich "specyfików" które mają obniżyć NO3, czy NO2, albo jedno i drugie. I właśnie umieszcza się je w filtrze - zewnętrznym. Chociaż jeżeli posiadasz wewnętrzny z pojemnikiem na media, to też się nada. Osobiście nie bardzo wierzę w te cudowne działania, ale coś może w tym być. Jednak w podłoże bym nie wsadzał, nie wspomnę już o tym, że to chyba wymaga restartu, ale mogę się mylić.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 600
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Czy ktoś stosował ten sposób na zbijanie NO3?

#3

Post autor: jacekzabki »

Tak sobie pokalkulowałem- do mojego 360 litrowego ´ akwarium musiałbym zakupić 5 opakowań co kosztowałoby mnie ponad 100 zł (z kosztami wysyłki) A po roku znów ten sam wydatek. A nie lepiej zakupić 1 litr Seachem Matrix i mieć problem z azotanami z głowy przez lata?

Autor
KrzysztofBoczek
Gość
Posty: 8
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 12:49 pm
Lokalizacja: wawa, białołęka
Na imię mam: kris
Płeć:

Czy ktoś stosował ten sposób na zbijanie NO3?

#4

Post autor: KrzysztofBoczek »

marcinzabki29 pisze: pn wrz 04, 2017 10:25 amSpróbuj z Purigenem - wygodniejszy i umieszczasz go w filtrze ( w specjalnym woreczku).
czytałem o purigenie ale to jest pierońsko drogie - chyba 50 zł za 100 gr jak pamiętam....
Dodano po przerwie do tego postu:
marcinzabki29 pisze: pn wrz 04, 2017 10:25 amPóźniej jak Ci odda, to co zgromadził, to dopiero będzie jazda.
a ten specyfik to potem oddaje NO3? Przecież to byłoby totalnie idiotyczne.... Odwleczone samobójstwo
Dodano po przerwie do tego postu:
jacekzabki pisze: pn wrz 04, 2017 1:41 pmTak sobie pokalkulowałem- do mojego 360 litrowego ´ akwarium musiałbym zakupić 5 opakowań co kosztowałoby mnie ponad 100 zł (z kosztami wysyłki) A po roku znów ten sam wydatek.
są większe opakowania - po 250 i chyba nawet pół litra. I taniej to wówczas wychodzi
Dodano po przerwie do tego postu:
jacekzabki pisze: pn wrz 04, 2017 1:41 pmA nie lepiej zakupić 1 litr Seachem Matrix i mieć problem z azotanami z głowy przez lata?
a o tym nie słyszałem i pewno takich podpowiedzi właśnie szukam - czegoś sprawdzonego, co nie spowoduje że każdorazowe zajrzenie do baniaka będzie się wiązało z biciem serca, bo kolejny trup pływa.....
Używałeś tego seachem Matrix? Możesz zarekomendować z czystym sercem? Może ktoś inny także to używał?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Czy ktoś stosował ten sposób na zbijanie NO3?

#5

Post autor: marcinzabki29 »

Jacku, ale Matrix nie zbije NO3, on po prostu ma być lepszy jako siedlisko do bakterii nitryfikacyjnych. Są tańsze specyfiki od purigenu i też jako wkład do filtra.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

Czy ktoś stosował ten sposób na zbijanie NO3?

#6

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ale to dalej walka ze skutkami. Trzeba przyczynę usunąć

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Czy ktoś stosował ten sposób na zbijanie NO3?

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Przyczyną jest przerybienie i mała ilość roślin.
O ile to co proponowałeś, może po jakimś czasie oddać co wzięło, to takie wynalazki nie. Jeżeli będzie pochłaniało NO3, zrobisz porządek z akwarium, to będzie dobrze.
Pozdrawiam Marcin

Rrrrogaty

Czy ktoś stosował ten sposób na zbijanie NO3?

#8

Post autor: Rrrrogaty »

Marcin już nie przesadzaj z tym straszeniem. To nie bomba, która wybucha w ciągu ułamków sekund, ze coś ci odda... Wszystkie abosrbery po momencie nasycenia mogą zacząć coś oddawać, ale to nie jest tak, że nagle bum i koniec z akwarium. Spokojnie można to będzie wychwycić wcześniej i usunąć taki pochłaniacz.

A w ogóle to Wojtek ma racje :P
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Czy ktoś stosował ten sposób na zbijanie NO3?

#9

Post autor: marcinzabki29 »

ROGATEK pisze: pn wrz 04, 2017 9:24 pmA w ogóle to Wojtek ma racje
Zgadza się, dlatego wcześniej napisałem.

Wiem, że to nie bomba, ale po co robić restart?
Oczywiście, że to nie bomba i nie odda w ciągu jednego dnia, ale mimo wszystko będzie oddawać.
Pozdrawiam Marcin

Autor
KrzysztofBoczek
Gość
Posty: 8
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 12:49 pm
Lokalizacja: wawa, białołęka
Na imię mam: kris
Płeć:

Czy ktoś stosował ten sposób na zbijanie NO3?

#10

Post autor: KrzysztofBoczek »

marcinzabki29 pisze: pn wrz 04, 2017 9:34 pmOczywiście, że to nie bomba i nie odda w ciągu jednego dnia, ale mimo wszystko będzie oddawać.
kupiłem i założyłem Matrixa - zarówno producent twierdzi że niweluje on azotany/tyny, jak i bardzo kompetentny pan w sklepie akwa w CH Targówek (jakiś nowy punkt). Dodatkowo ten sprzedawca stwierdził że w przeciwieństwie np. do wegla aktywnego, tego typu produkty tylko przyjmują ale nie oddają (adsorbcyjne vs absorbcyjne) co najwyżej gdy się zapełnią to już nie będą akumulować więcej pochodnych. Purigen - wg. niego - jest znacznie lepszy w pochłanianiu pochodnych azotu, ale tez co pół roku trzeba go czyścić w jakichś roztworach (nie zapamiętałem).
Pogrzebałem w tej części dna która pokryta jest grubszymi, pokruszonymi kawałkami kwarcu - syfu zbiera się tam oczywiscie więcej niż na pozostałych podłożach w baniaku (mam jeszcze zwyczajny, drobny żwir rzeczny i jakiś chyba drobny syntetyk przypominający wulkaniczny żwir, wymieszany z drobnym kwarcem). Po gruntownym odmuleniu przysypię to drobniejszym, rzecznym żwirem. Dokupiłem też roślin. Zastanawiam się też nad dodaniem do filtra jakiegoś dodatkowego expandera by oprócz mechanicznych i zeolitu, matrixa dodać np. ceramikę. Może to wszystko razem zadziała.
ODPOWIEDZ