Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
akwa2016
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pn paź 30, 2017 4:23 pm
Lokalizacja: Ruda Slaska

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#1

Post autor: akwa2016 »

Witam. Posiadam akwarium 400 litrów z tego zalane mam 300 litrów. Oświetlenie eheim 54W x 2 świetlówki. Jako podłoże mam otoczaki na całej powierzchni dna. Posiadam 2 rośliny podsypane ziemią do roślin akwariowych, które znajdują się w doniczkach. Nie posiadam jeszcze systemu CO2 ale został już zamówiony. Filtr mam firmy eheim Professional 3e 450 litrow. Moja deszczownica znajduje sie pod woda. Posiadam rowniez napowietrzacz eheim 400. Ostatnio musiałam zrestartowac zbiornik, ponieważ woda się całkowicie zazielenila. Niestety stan się powtarza (swiece nawet krocej oswietlenie) mimo że wlewam środki przeciwko. Srodki ktore uzywam to: tetra crystalwater oraz aquasafe. Ostatnio dokupilam jeszcze 2 środki firmy easylife: easycarbo i easystart. Nie posiadam wystarczającej wiedzy by sama sobie poradzić z tym problemem dlatego proszę o pomoc, bo szkoda mi moich zwierzaczkow.

Rrrrogaty

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#2

Post autor: Rrrrogaty »

Może na początek napisz ile i jakie zwierzęta tam są, jak wygląda reżim podmiany wody u ciebie i wstaw zdjęcie. System co2 do tego akwa to pieniądze wyrzucone w błoto na tym etapie.

Autor
akwa2016
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pn paź 30, 2017 4:23 pm
Lokalizacja: Ruda Slaska

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#3

Post autor: akwa2016 »

Posiadam 11 molinezji, 2 glupiki, 2 ryby podam nazwę łacińską ponieważ nie znam polskiej Crossocheilus reticulatus oraz 2 zbrojniki pospolite i ok 12 małych zbrojnikow. Wodę podmienialam co tydzień ok 20%. Jednak po ostatnim restarcie zdecydowałam że spróbuje podmieniac wodę co 2 tygodnie. A wyczytałam to na tej stronie http://www.domowe-akwarium.pl/akwarium/opieka. Moja pierwsza podmiana będzie 1.11.17. Planuje zakup większej ilości roślin dlatego zamówiłam system co2. Duża roślina na środku jest sztuczna. Zaraz postaram się dodać jakies zdjęcia, bo nie wiem jeszcze jak sie obslugiwac na tym forum.
Dodano do tego postu po 14 minutach 27 sekundach
http://zapisz.net/images/879_20171030_181221.jpg
http://zapisz.net/images/290_20171030_181230.jpg

ArekRaszyn

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#4

Post autor: ArekRaszyn »

Przyczyny występowania:
Nadmiar makroelementów, głownie fosforanów, przy braku nawożenia dwutlenkiem węgla, lub niewystarczającej dystrybucji CO2 w akwarium.

Nagłe zwiększenie ilości światła - przejście ze świetlówek na HQI lub wymiana zbyt dużej ilości świetlówek na nowe.

Zbyt częste grzebanie w podłożu i uwalnianie skumulowanych w nim fosforanów do słupa wody.
Niedostateczna filtracja biologiczna.

Zwalczanie:
Najbardziej efektywny sposób to regularne podmiany wody, zaciemnienie na 3 dni i filtrowanie wody przez lampę UV o dużej mocy.
Zalecamy wymiane części wkładów na watę filtracyjną w celu zatrzymania glonów (wata powinna być wymieniana codziennie) lub filtrację przez filtr okrzemkowy
- zastosowanie preparatu klarującego wodę, który zbija glony w większe fragmenty i umożliwia ich zatrzymanie w wacie filtracyjnej
- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie glonów bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium

Zapobieganie:
- ograniczenie przedostawania się światła słonecznego do wnętrza akwarium
- dozowanie dwutlenku węgla do wody.
- stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#5

Post autor: ahr »

Tu trzeba zacząć od podstaw prowadzenia akwarium. I to nie na jakiejś marnej stronie domowe-akwarium...
CO2? Zamierzasz te ryby jeszcze dusić? Nie chcesz roślin w akwa? Wywal sztuczne liście przyczepione do tła i daj żywego scindapsusa. Wywal gruz i posadź rośliny w podłożu, jak buk przykazał. I czytaj.
ArekRaszyn pisze: pn paź 30, 2017 7:09 pmNadmiar makroelementów, głownie fosforanów, przy braku nawożenia dwutlenkiem węgla, lub niewystarczającej dystrybucji CO2 w akwarium.
I jeszcze sobie pomyśli, że to CO2 pomoże. Tylko tam nie napisali, że rośliny do tego potrzebne. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"

ArekRaszyn

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#6

Post autor: ArekRaszyn »

Rośliny to chyba podstawa.
I chyba wszędzie z góry założone jest ich posiadanie.
Dodano do tego postu po 2 minutach 17 sekundach
strona może marna może nie mi bardzo zawarte rady na niej pomogły a została mi na tym forum polecona :P

Wojtekxxx9

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#7

Post autor: Wojtekxxx9 »

ArekRaszyn, ale posiadać 3 rośliny na 300l tez można i przeciez są :twisted:
100W w świetlówkach na 400l i do tego co2? :evil:
U mnie 100W Ledow jest na 180l

ArekRaszyn

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#8

Post autor: ArekRaszyn »

Ja nie twierdzę że akwarium jest zarośnięte nadmiernie.
I nie twierdzę że nie widać go z kosmosu.
I też nie twierdzę że samo światło tego zakwitu nie powoduje.

Ale to nie znaczy że zawarte rady w tym artykule są złe.
I że storna jest - marna :)
Dodano do tego postu po 1 minucie 40 sekundach
I nie twierdzę też że można tu o jakiejkolwiek równowadze mówić w tym momencie.

Wojtekxxx9

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#9

Post autor: Wojtekxxx9 »

Tylko czekać kiedy ryby potrują się u kolegi. Molinezje i gupiki bez roślin. Dla mnie ten baniak jest do roboty od początku

ArekRaszyn

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#10

Post autor: ArekRaszyn »

To chyba koleżanka.
Dodano do tego postu po 59 sekundach
najlepiej byłoby te ryby komuś oddać na przechowanie i założyć akwarium raz jeszcze od początku krok po kroku.

Wojtekxxx9

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#11

Post autor: Wojtekxxx9 »

No może i koleżanka. Co nie zmienia faktu ze od poczatku trzeba robić. Skoro jest zamówione co2 to teraz nic tylko domówić światła, ziemie ogrodową, żwirek kwarcowy. W środę albo czwartek baniaki przewożę do Wawy i nawet 2 tygodnie nie cięte. Rośli mam mnóstwo do oddania.

ArekRaszyn

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#12

Post autor: ArekRaszyn »

Każdy musi chrzest bojowy przejść :)
A ziemi ogrodowej bym nie polecił koleżance bo kupi jeszcze jakąś nie odpowiednią i dopiero narobi bigosu.
Ziemia w akwarystycznych sklepach wcale droga nie jest a to zakup na długi czas.

Wojtekxxx9

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#13

Post autor: Wojtekxxx9 »

A ja bym polecał no jest rewelacyjnym podłożem i bardzo łatwym. Do tego uczy cierpliwości i pkanowania

ArekRaszyn

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#14

Post autor: ArekRaszyn »

Cierpliwość to chyba to czego brakuje każdemu na początku, i tu żadne tłumaczenie nie pomaga.
Sam zakładałem nie dawno zbiornik i też chciałem wszystko na już :)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#15

Post autor: Miro »

akwa2016, zacznij od tego
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=38&t=8694
a jak to przeczytasz wróć i wtedy coś wymyślimy.
Na pewno trzeba akwarium postawić od nowa.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#16

Post autor: ahr »

ArekRaszyn pisze: pn paź 30, 2017 7:19 pmstrona może marna może nie mi bardzo zawarte rady na niej pomogły
Wybacz, ale po przeczytaniu tego krótkiego "poradnika" nie potrafię inaczej tego określić. Przecież to jakieś bzdury przepisane z "Twojego Akwarium" 1985r... Przynajmniej 12 godzin świecenia i to od rana, żeby ryby wiedziały, że jest śniadanie? Serio?
Z tą ziemią to bym się nie rozpędzał. Bo po przysypaniu tym gruzem to za tydzień nie tylko woda ale i cała reszta będzie zielona. Jak się wtedy wytłumaczycie?
Jak na razie to mamy tu etap dolewania uzdatniaczy (cudowna ręka handlu). Ja to się obawiam czy filtry aby pracują 24h, czy tylko w dzień, bo w nocy hałasują.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#17

Post autor: marcinzabki29 »

akwa2016, proponuję tak.
Przełów rybki do innego zbiornika i podłącz im obecny filtr.
Oczyść akwarium z tego co w nim jest - do czysta.
Zaopatrz się w żwirek, piasek, czy co tam Chcesz - obecne podłoże jest "raczej nienadające się".
Pod to co wybierzesz jako podłoże, możesz nasypać ziemię lub inny substrat. Jeżeli wybierzesz ziemię, to najpierw przysyp ją warstwą piasku, a następnie tym co wybrałaś, dalej piaskiem lub żwirkiem.
Unikaj sztucznych roślinek, pomijając wygląd, rybki mogą się po prostu pokaleczyć. Następnie - a może nawet wcześniej - odwiedź dział giełda. Tam bardzo często Koleżanki i Koledzy oddają roślinki. Obsadź zbiornik sporą ilością, przełóż filtr, oczywiście wcześniej zalewając wodą. Możesz zalać wodą którą obecnie posiadasz - wystarczy połowa - resztę wlej świeżej. Przełów rybki i Ciesz się nowy akwarium. Przy planowaniu podłoża można część zrobić z piaskiem, część ze żwirkiem. Oczywiście ta część z piasku przy przedniej szybie. Przydałyby się jakieś korzenie dla zbrojników.
A tak na początek to zapraszam do kącika dla początkujących.
Powodzenia.
Aha, i tak jak było pisane - CO2 nie jest Ci potrzebne, przynajmniej na razie. I raczej wystrzegaj się też chemii
Pozdrawiam Marcin

Sage
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 31, 2017 12:38 pm
Lokalizacja: Waw
Płeć:

Nie potrafię zachować równowagi w akwarium

#18

Post autor: Sage »

A później czyść co jakiś czas dno z odchodów jakimś prostym odmulaczem https://www.plantica.pl/produkty/czyszczenie/odmulacze ewentualnie skonstruuj sam rurkę z jakąś końcówkę. Z tego co zauważyłem to zbyt duża i częsta ingerencja w środowisko nie jest wskazana. Nawet te wszystkie preparaty wspomagające rośliny czy ryby muszą być stosowane bardzo z umiarem. Łatwo zachwiać równowagę biologiczną w zbiorniku. Dlatego im mniej się tam robi tym lepiej. Proste czyszczenie i wymiana wody (na taką o odpowiednich parametrach) jest często wystarczająca.
ODPOWIEDZ