Kamienie i wkłady biologiczne a twardośc wody

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Kamienie i wkłady biologiczne a twardośc wody

#1

Post autor: michal78 »

Witam , mam pytanie czy duże kamienie w zbiorniku mogą w istatnym stopniu podwyższać twardośc wody ? Akwarium to 90 L ale właśnie szykuję się do przesiadki na 200 L i tam również chciałbym mieć duże kamienie.
Druga sprawa czy wkład biologiczny w filtrze "eheim substrat" taki jak - TEN może ją zatwardzać ?
Ciągle walczę z twardością usiłując ją obniżyć i chociaż podmianki robię od zawsze wyłącznie wodą z RO to jednak obniżają one twardośc tylko na pewien czas, potem wraca ona ponownie do około gH 10 (bezpośrednio po podmiance przez kilka dni o 2-3 punkty niżej) w konsekwencji nie mogę również obniżyć ph gdyż kH stanowi bufor...
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Kamienie i wkłady biologiczne a twardośc wody

#2

Post autor: Lilek »

Najłatwiej będzie zrobić próbę octową. Polewasz kamień octem i jak się pieni to podnosi parametry. W ten sam sposób możesz sprawdzić media. Nie wszystkie kamienie podnoszą twardość.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Kamienie i wkłady biologiczne a twardośc wody

#3

Post autor: marcinzabki29 »

Z tego co słyszałem, to też nie wszystkie przy pozytywnej próbie octowej nie zatwardzają wody.
Weź jakieś naczynie - najlepiej małe akwarium, lub wiadro - wlej wodę, odczekaj dobę, zmierz twardość, następnie włóż kamień i ponownie zmierz twardość. Powtórz pomiar po paru dniach. W ten sposób się przekonasz czy zatwardzają Ci wodę.
Co do substratu Eheima - raczej bym go o to nie podejrzewał.
Pozdrawiam Marcin

DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Kamienie i wkłady biologiczne a twardośc wody

#4

Post autor: DanielP »

Zrób tak jak piszą moi przedmówcy i podziel się wynikami. Jakiego podłoża używasz?Ono też może mieć wpływ na zmianę parametrów.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Kamienie i wkłady biologiczne a twardośc wody

#5

Post autor: Lilek »

Kiedyś robiłem testy mediów które mnie iteresowały. Pomiary były wykonane po 3 dniach.
Woda do testu RO miernik TDS 15ppm, pH 6.7 . Pomiary mediów filtracyjnych, przy temperaturze badanej wody 20 stopni C:
eheim substrat pro - miernik TDS 33ppm, pH 6.7
jbl micromec - miernik TDS 33ppm, pH 6.6
keramzyt - miernik TDS 31ppm, pH 6.5
lawa - miernik TDS 28ppm, pH 6.5
ODPOWIEDZ