Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#31

Post autor: rudy1986 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Akwarium jest napowietrzane??

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#32

Post autor: Zbyszek »

DanielP pisze: pt sty 12, 2018 5:22 pm Jeśli zejdziesz z twardościami do 0 to ph musi spaść niżej.
Czy obniżenie twardości na dłuższy czas do 0 nie wpłynie niekorzystnie na zdrowie ryb ?

rudy1986 pisze: pt sty 12, 2018 8:04 pm Akwarium jest napowietrzane??
Tak, jest duża kula, średnicy 5 cm dosyć mocno "bomblująca" - pompka jest bardzo wydajna, odkręcona na maksa, rura odpływowa z filtra jest umieszczona wysoko nad taflą wody (8 cm) co też ma wpływ na napowietrzanie.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#33

Post autor: rudy1986 »

w momencie gdy akwarium jest napowietrzane nie zejdziesz z pH ponizej pewnego poziomu:) wylacz napowietrzanie a zobaczysz

DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#34

Post autor: DanielP »

A jakie masz tam jeszcze ryby?Zbrojnikom nie zaszkodzi natomiast mieczyki wolą twardszą wodę i nie wiem jak zareagują. Rudy 1986 skąd ta teoria o napiwietrzaniu??Nie spotkałem się jeszcze z tym żeby napowietrzacz (kamień) miał negatywny wpływ na ph.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#35

Post autor: rudy1986 »

Nie chodzi o kamień tylko tlen. Co2 9bniza pH, zwiększenie tlenu podniesie albo zbuforuje

DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#36

Post autor: DanielP »

Trochę mnie to dziwi ale muszę to kiedyś sprawdzić. Od zawsze w moich zbiornikach są deszczownie i dyfuzory w filtrach, które dostarczają dużo tlenu do wody i nie zauważyłem żeby wpływały negatywnie na próby obniżenia ph.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#37

Post autor: rudy1986 »

To nie jest reguła. Zależy od tego jakie będzie KH.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#38

Post autor: Zbyszek »

rudy1986 pisze: sob sty 13, 2018 8:43 am w momencie gdy akwarium jest napowietrzane nie zejdziesz z pH ponizej pewnego poziomu:) wylacz napowietrzanie a zobaczysz
Tak, czytałem o wpływie napowietrzanie na odczyn ph. Niestety w moim przypadku silne napowietrzanie i duży ruch wody jest niezbędny. W takim razie hodując ryby z wartko płynących rzek, wymagające dużego natlenienia wody jak sobie radzicie z utrzymaniem ph poniżej 7 ? Jakie metody polecacie ?
DanielP pisze: sob sty 13, 2018 4:38 pm A jakie masz tam jeszcze ryby?Zbrojnikom nie zaszkodzi natomiast mieczyki wolą twardszą wodę i nie wiem jak zareagują.
W akwarium są tylko 4 sztuki mieczyków - w każdej chwili jak tylko zauważę, że zaczynają źle reagować na obniżanie ph mogę je wyłowić.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#39

Post autor: marcinzabki29 »

A że tak spytam - Czemu Chcesz obniżać PH?
Pozdrawiam Marcin

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#40

Post autor: Zbyszek »

Zamierzam zabrać się za rozmnażanie zbrojników, a przy zasadowym odczynie wody (ph 7,6 - 7,8) - będzie ciężko nakłonić je do tarła :(.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#41

Post autor: marcinzabki29 »

U mnie przy takim PH rozmnażają się non stop.
Pozdrawiam Marcin

DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#42

Post autor: DanielP »

Przy tym ph rozmnażają się Tobie prawdziwe l-ki?

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#43

Post autor: Zbyszek »

marcinzabki29 pisze: pn sty 15, 2018 3:40 pm U mnie przy takim PH rozmnażają się non stop.
Dokładnie jakie masz Ph ?
Jakie gatunki zbrojników rozmnażasz ?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#44

Post autor: marcinzabki29 »

Ostatnio mierzone 7.6.
Tylko, że zbrojniki, to poczciwe ancistrusy.
Pozdrawiam Marcin

DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#45

Post autor: DanielP »

Ancistrusy sp to prawie w każdej wodzie się rozmnożą a z L jest już dużo trudniej.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#46

Post autor: Lilek »

Przy gh 7, kh 4, nie musisz już obniżać twardości, aby obniżyć ph. Rób podmianki samym ro i ph zacznie spadać. Czy jest za dużo garbników sprawdź przewodność, albo patrz na zachowanie ryb. Za napowietrzenie wystarczy ruch tafli wody.
Ostatnio zmieniony wt sty 16, 2018 2:31 pm przez Lilek, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#47

Post autor: Zbyszek »

Ciąg dalszy moich doświadczeń z szyszkami olchowymi i z obniżaniem ph.
Przypomnę, że ostatnio (około 3 tygodnie temu) parametry wody w akwarium wynosiły: ph 7,3-7,4 / GH 7 / KH 4. Od tamtej pory zrobiłem 3 podmiany z samej wody RO (tak jak radziliście), niezbyt duże - około 30-35l każda, następnie dodałem około 10l ekstraktu z szyszek olchy. Obecnie parametry wynoszą: ph 7,4 / GH 5 / KH 4. Jak widać ph już nic nie spadło. Planuję przez najbliższy tydzień dodać jeszcze 10 litrów ekstraktu z szyszek i zobaczyć czy ph coś jeszcze spadnie.
Tak prawdę mówiąc to zaczynam mieć poważne wątpliwości czy przy przy pomocy szyszek uda mi się obniżyć ph do poziomu poniżej 7.

DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#48

Post autor: DanielP »

Z niecierpliwością będę czekał na twoje obserwacje aczkolwiek wydaje mi się,że bez RO nie osiągniesz pożądanego efektu. Możesz też spróbować użyć torfianki.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#49

Post autor: Zbyszek »

DanielP pisze: ndz sty 28, 2018 11:18 amaczkolwiek wydaje mi się,że bez RO nie osiągniesz pożądanego efektu
Co masz konkretnie na myśli ? Przecież tak jak napisałem do podmian używam obecnie samej wody z RO.

DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#50

Post autor: DanielP »

Tak wiem,że używasz RO ale chodziło mi o to,żebyś konsekwentnie robił podmianki RO nawet jeśli wartości będą w twoim odczuciu obniżać się stopniowo lub wolno. Z czasem cel będzie osiągnięty. W celu stabilizacji ph możesz również oprócz torfianki zastosować umieszczenie torfu w filtrze lub gdziekolwiek w akwarium np w pończosze. Przepraszam bo być może nie doczytałem ale jakie masz podłoże w akwarium i czy sprawdzałeś go pod kątem zmiany parametrów wody?

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#51

Post autor: Zbyszek »

Tak jak napisałem wcześniej:
Zbyszek pisze: śr sty 10, 2018 9:33 amPodłoże to zwykły piach - tzw. wiślak, jest go niewiele ledwie zakrywa dno 1 miejscami 2 cm.
Zbyszek pisze: czw sty 11, 2018 12:35 pm Zrobiłem próby wody tak jak radziliście:
1. Woda taka jaką używam do podmiany: RO + kranówa w proporcjach 2:1 miała parametry: ph 7,2 - GH 6 - KH 5. Po 26 godzinach: ph powyżej 8 (zabrakło skali) - GH 7 - KH 6
2. Piach z akwarium zalany wodą o parametrach: ph 6,2 - GH 5 - KH 4. Po 26 godzinach: ph pomiędzy 7,8 a 8 - GH 6 - KH 5.
Jak widać kranówa z wodą RO podnosi ph podobnie jak piasek, więc przyczyna chyba nie leży w piasku.

Nadal będę robił podmiany z wody RO, doleję jeszcze około 10l ekstraktu z szyszek, a jak nadal ph nie będzie spadać to spróbuję z torfem.
Nigdy jeszcze nie używałem torfu, więc pytania: jaki torf użyć, gdzie najlepiej nabyć ?

DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#52

Post autor: DanielP »

Kup torf w markecie lub sklepie ogrodniczym-torf kwaśny ph 3,5-4,5 bez nawozów.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#53

Post autor: Lech-u »

Zbyszek, a jaki główny cel chcesz osiągnąć?
Zmniejszenie pH?

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#54

Post autor: Zbyszek »

Tak jak napisałem wcześniej - wszystkie te zabiegi stosuję w celu obniżenia ph do wartości 6,6 - 6,8.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#55

Post autor: Lilek »

Zbyszek pisze: wt sty 30, 2018 10:19 am 2. Piach z akwarium zalany wodą o parametrach: ph 6,2 - GH 5 - KH 4. Po 26 godzinach: ph pomiędzy 7,8 a 8 - GH 6 - KH 5.
Piach podnosi pH w akwarium.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#56

Post autor: Lech-u »

Zbyszek pisze: śr sty 31, 2018 6:58 am wszystkie te zabiegi stosuję w celu obniżenia ph do wartości 6,6 - 6,8.
Zbyszek, ja miałem podobny problem. Wsadziłem do hydroponiki keramzyt, który miał być obojętny.
pH podniosło się o cały punkt w kierunku zasadowym (lub nawet trochę więcej). Keramzyt nie był obojętny.
Lałem RO, częste podmianki, dużo CO2...

Wtedy nabyłem kwas solny (HCl) i zacząłem dawkować do akwarium. Mało tego potrzeba, żeby obniżyć pH.

Po jakimś czasie w akwarium ustabilizowało się pH na oczekiwanym przeze mnie poziomie 6,5.
Wtedy przestałem podawać kwas i od tamtej pory nie mam problemów z pH.

Nie stosowałem torfów, żywic i innych wynalazków, tylko HCl.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#57

Post autor: Lilek »

Lechu nie wszystkie ryby przetrwają obnianie parametrów kwasem, szczególnie WF. Powinieneś to zaznaczyć.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#58

Post autor: Lech-u »

Lilek pisze: śr sty 31, 2018 8:17 amLechu nie wszystkie ryby przetrwają obnianie parametrów kwasem, szczególnie WF. Powinieneś to zaznaczyć.
Gwałtowna zmiana pH jest chyba największym stresem dla ryb. Nie temperatura, nie twardość ale właśnie pH.
ZAWSZE zmianę pH należy robić powoli, bez gwałtownych skoków.
Pamiętajmy, że skala pH jest skalą logarytmiczną, co oznacza, że zmiana o 1,0 punkt w skali pH jest w rzeczywistości ogromną zmianą stężenia jonów H+.

Zgadzam się z Tobą, że gwałtownej zmiany pH niektóre ryby mogą nie przetrwać.

Zmiana pH = zmiana powolna!

DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#59

Post autor: DanielP »

Nie jestem chemikiem i nie znam się na kwasach ale poruszyłem kiedyś podobny temat na innym forum i z tego co pomiętam to poinformowano mnie o tym,że najbezpieczniejsze dla ryb jest obniżenie wartości za pomocą RO. Lejąc sam kwas nie można uniknąć gwałtownych zmian w parametrach. Uważam również,że mimo tego,że ktoś stosuje ten kwas i ryby mają się dobrze to jednak w planie długoterminowym nie jest to dla nich korzystne. Nie chcę negować niczyich sposobów toteż niech każdy robi co uważa za stosowne. Ciężko mi bronić przedstawionych przeze mnie argumentów ponieważ tak jak napisałem wcześniej są to przytoczone przeze mnie informację od innych akwarystów.
Ostatnio zmieniony śr sty 31, 2018 8:53 am przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#60

Post autor: Zbyszek »

Lilek pisze: śr sty 31, 2018 7:48 am Zbyszek pisze: ↑
wt sty 30, 2018 11:19 am
2. Piach z akwarium zalany wodą o parametrach: ph 6,2 - GH 5 - KH 4. Po 26 godzinach: ph pomiędzy 7,8 a 8 - GH 6 - KH 5.

Piach podnosi pH w akwarium.
No tak, ale tak samo reaguje kranówa zmieszana z wodą RO (oczywiście w naczyniu bez piachu) - po około dobie też ph wzrasta do ponad 8. Dlatego uważam, że wzrost ph to nie wina podłoża.
Lech-u pisze: śr sty 31, 2018 7:54 am Wtedy nabyłem kwas solny (HCl) i zacząłem dawkować do akwarium
Lechu - wydaje mi się ta metoda za bardzo ryzykowna, szczególnie w akwarium ze zbrojnikami.

Doświadczenie z obniżaniem ph przy pomocy samej wody z RO zacząłem około 2 tygodnie temu w kotniku z gupikami - zbiornik około 60l, parametry wody: ph 7,8 / GH 13 / KH 4. Filtracja: aquael fan 2 plus. Brak podłoża, kilka korzeni, lignitów i skorup orzecha kokosowego. Jeden anubias i bucephalandra, kępka mchu. Na razie zrobiłem dwie podmiany z samej wody RO, około 10l każda.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Szyszki olchy, ph, garbniki, itp.

#61

Post autor: Lilek »

To napewno złośliwe krasnoludki w pocie czoła podnosz pH.
ODPOWIEDZ