Zapraszamy na comiesięczne spotkania warszawskich akwarystów i użytkowników FAWA.PL.
Szczegóły w wątku: kliknij! Najbliższe spotkanie już... w sobotę, 12.05.2018.o o godzinie 17:00. Zapraszamy do PUBu Zielona Gęś koło Metro Pole Mokotowskie
Chcesz koszulkę FAWA? Zamów tu: Koszulki FAWA - edycja 2018

Pomiar KH/GH - już zgłupiałem

Parametry wody i sposoby ich poprawy.

Autor
Karolus
Zapaleniec

Post autor: Karolus » śr sty 10, 2018 7:29 am

Witam
Mieszkam w Markach, wodę mam z naszego wodociągu lokalnego (czytaj głębinowa) i tu zaczynają się schody...
Według testów na stronie wodociągu twardość (chyba ogólna) jest na poziomie 17, dużo, ale jeszcze nie tragedia.

Z racji innych problemów kupiłem całą walizkę testów zooleka, zrobiłem komplet testów i.... musiałem poszukać szczęki na podłodze
PH ~7,8; KH 13; GH 23

Pierwszy wniosek coś w akwarium zatwardza mi wodę, tyle że nie bardzo ma co... w akwarium nie mam żadnych skał (podłoże żwirek kupiony w discusie) i dwie ozdoby ceramiczne (również z discusa), no ale zawsze pozostawał jeszcze błąd pomiarowy, a że już nauczyłem się nie panikować pod akwarium, więc postanowiłem poczekać tydzień.

Pomiar po tygodniu PH j/w, KH 12, GH 22

W między czasie po zmianach aranżacji z akwarium wypadła jedna z ceramicznych imitacji drewna i....
Kolejny tydzień i... PH j/w, KH 10, GH 22 - coś drgnęło więc może to jednak wina ozdób, ale

Kolejny tydzień i... PH j/w, KH 11, GH 22 m- niby 10 a 11 to na granicy błędu pomiarowego

A teraz co najlepsze, w końcu wpadłem na pomysł sprawdzenia co ja tam mam w kranie, no i tu już naprawdę dłuuuugo zbierałem zęby z podłogi ;)
KH15/GH30 w odstanej kilku 24h wodzie ( a może i dłużej stała), woda w wiadrze przeznaczonym do celów spożywczych, przykryta dosyć szczelnie pokrywką (raczej nic nie miało szansy tam wpaść i ją zatwardzić).
Kolejny pomysł, woda lana była przez prysznic w łazience, może jest zakamieniony i ten kamień przy długim laniu wypłukuje się i stąd takie wyniki.
oszukałem w piwnicy ujęcia wody jak najbliżej podłączenia do domu wynik - KH16 /GH24 (woda mierzona miała ok. 10C, nie wiem czy temp ma wpływ na pomiar twardości), pomiar tej samej wody ale przegotowanej KH10/GH20 (temp pomiarowej wody ok 35C)

Podsumowując, o co tu chodzi??? skąd aż tak duże różnice w pomiarach? no i przede wszystkim jak to się dzieje że woda w akwarium jest bardziej miękka niż w kranie, czy coś w akwarium może zmiękczać wodę????? (nie mam żadnych szyszek, liści, torfu itp)

Acha filtracja to unimax 250 ze standardowymi wkładami (to co dają w komplecie) czyli gąbki, wata, zeolit, ceramika

Może jest ktoś z moich okolic, ciekaw jestem czy ten problem to specyfika mojej lokalizacji czy taka tu woda i tyle.

A przede wszystkim czy coś z tym można zrobić (oczywiście po za pogodzeniem się i dobieraniem obsady do parametrów wody), wiem że rozwiązaniem jest RO, ale..... jeszcze trochę to ja wylecę z domu za tą "piramidę finansową" co zwie się akwarium... wadą (w zasadzie) cechą RO jest duży procent odpadu, w lato to jeszcze można nim podlewać ogródek, ale w zimę? nie mam tylu kwiatków w domu :)

Awatar użytkownika

marcinzabki29
Moderator
Telefon: 501124489
Na imię mam: Marcin

Post autor: marcinzabki29 » śr sty 10, 2018 3:49 pm

Mieszkam w Ząbkach, więc jest szansa, że używamy tej samej wody.
Tylko ja nie robiłem testów już bardzo dawno.
Leje wodę prosto z kranu - woda ozonowana - i to tyle.
Najstarsze ma kilka lat, nie widzę nic niepokojącego w swoich szkiełkach z tego powodu.
Pozdrawiam Marcin
240 litrów ogólne Większość Brzanki
240 litrów ogólne Głownie Tęczanki
90 litrów ogólne Głównie Limki Garbatki
30 kostka Wieloplamki
30 kostka Drobniczki Jednodniówki

Autor
Karolus
Zapaleniec

Post autor: Karolus » śr sty 10, 2018 7:17 pm

wodę na 100% mamy z innych ujęć, nie wiem czy Ząbki maja swoje ujęcie jak w Markach czy podpięte są do Wa-wy, może t być tez kwestia tego w którym miejscu mieszkasz.
Odkąd mam testy podchodzę do tematu trochę z ciekawości, staram się zrozumieć o co chodzi w tym akwarium, ale nie wychodzi mi to jak mam przed nosem takie wyniki ... (może faktycznie czasem lepiej nie wiedzieć)
Niestety mam sporo problemów w swoim zbiorniku, zarówno z roślinami, jak i glonami, choroby ryb też już przechodziłem, źródła przynajmniej części tych problemów upatruje w twardości wody.
Z tego co w różnych miejscach wyczytałem to wysoka twardość nie dość że ogranicza mocno dobór zarówno roślin jak i obsady, to jeszcze znacząco utrudnia dobór nawożenia.
Pracuje już nad postem opisującym moje przejścia i problemy, liczę na to że w oparciu o zdjęcia ktoś będzie w stanie mi coś podpowiedzieć.

Np. zastanawiam się poważnie nad kupnem zestawu CO2, tylko czy przy tak dużej twardości coś mi on w ogóle da? Mam tak potężny bufor KH/GH że zwiększenie zawartości CO2 będzie chyba bardzo trudne
Ostatnio zmieniony śr sty 10, 2018 7:25 pm przez Karolus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

marcinzabki29
Moderator
Telefon: 501124489
Na imię mam: Marcin

Post autor: marcinzabki29 » śr sty 10, 2018 7:26 pm

Zdjęcia i bardziej szczegółowy opis z pewnością pomoże.
Pozdrawiam Marcin
240 litrów ogólne Większość Brzanki
240 litrów ogólne Głownie Tęczanki
90 litrów ogólne Głównie Limki Garbatki
30 kostka Wieloplamki
30 kostka Drobniczki Jednodniówki

Awatar użytkownika

sauron80
Gość
Na imię mam: Grzesiek

Post autor: sauron80 » śr sty 10, 2018 8:27 pm

Jak mieszkałem w Warszawie 20 lat temu, to też miałem wyniki KH 15, GH 30, więc wszystko możliwe. Pamiętej, że pomiar testami kropelkowymi daje błąd na poziomie +/-1 ze względu na sposób pomiaru. Teraz w Górze Kalwarii mam KH 4, GH7, ale ze względu na Si na poziomie 30, zakres testu sięga do 5 korzystam z RO i mineralizuję wodę do KH 3, GH 5.

Jeszcze szukając informacji po forach o testach znalazłem informacje, że testy Zooleka na KH i GH są dokładne, u mnie się pokrywają z testami JBL.

Autor
Karolus
Zapaleniec

Post autor: Karolus » śr sty 10, 2018 9:04 pm

z tym że wodę mam twardą to już się dawno pogodziłem, ale dlaczego wodociąg podaje 17 a mi wychodzi 30?? a do tego dlaczego woda odstana ma 15/30 a woda z akwarium 12/22?
co w akwarium może tak zmiękczyć wodę, czy rośliny mogą pobrać takie ilości wapnia żeby aż tak spadły wyniki pomiarów?

ODPOWIEDZ