Pomiar KH/GH - już zgłupiałem

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Pomiar KH/GH - już zgłupiałem

#1

Post autor: Karolus »

Witam
Mieszkam w Markach, wodę mam z naszego wodociągu lokalnego (czytaj głębinowa) i tu zaczynają się schody...
Według testów na stronie wodociągu twardość (chyba ogólna) jest na poziomie 17, dużo, ale jeszcze nie tragedia.

Z racji innych problemów kupiłem całą walizkę testów zooleka, zrobiłem komplet testów i.... musiałem poszukać szczęki na podłodze
PH ~7,8; KH 13; GH 23

Pierwszy wniosek coś w akwarium zatwardza mi wodę, tyle że nie bardzo ma co... w akwarium nie mam żadnych skał (podłoże żwirek kupiony w discusie) i dwie ozdoby ceramiczne (również z discusa), no ale zawsze pozostawał jeszcze błąd pomiarowy, a że już nauczyłem się nie panikować pod akwarium, więc postanowiłem poczekać tydzień.

Pomiar po tygodniu PH j/w, KH 12, GH 22

W między czasie po zmianach aranżacji z akwarium wypadła jedna z ceramicznych imitacji drewna i....
Kolejny tydzień i... PH j/w, KH 10, GH 22 - coś drgnęło więc może to jednak wina ozdób, ale

Kolejny tydzień i... PH j/w, KH 11, GH 22 m- niby 10 a 11 to na granicy błędu pomiarowego

A teraz co najlepsze, w końcu wpadłem na pomysł sprawdzenia co ja tam mam w kranie, no i tu już naprawdę dłuuuugo zbierałem zęby z podłogi ;)
KH15/GH30 w odstanej kilku 24h wodzie ( a może i dłużej stała), woda w wiadrze przeznaczonym do celów spożywczych, przykryta dosyć szczelnie pokrywką (raczej nic nie miało szansy tam wpaść i ją zatwardzić).
Kolejny pomysł, woda lana była przez prysznic w łazience, może jest zakamieniony i ten kamień przy długim laniu wypłukuje się i stąd takie wyniki.
oszukałem w piwnicy ujęcia wody jak najbliżej podłączenia do domu wynik - KH16 /GH24 (woda mierzona miała ok. 10C, nie wiem czy temp ma wpływ na pomiar twardości), pomiar tej samej wody ale przegotowanej KH10/GH20 (temp pomiarowej wody ok 35C)

Podsumowując, o co tu chodzi??? skąd aż tak duże różnice w pomiarach? no i przede wszystkim jak to się dzieje że woda w akwarium jest bardziej miękka niż w kranie, czy coś w akwarium może zmiękczać wodę????? (nie mam żadnych szyszek, liści, torfu itp)

Acha filtracja to unimax 250 ze standardowymi wkładami (to co dają w komplecie) czyli gąbki, wata, zeolit, ceramika

Może jest ktoś z moich okolic, ciekaw jestem czy ten problem to specyfika mojej lokalizacji czy taka tu woda i tyle.

A przede wszystkim czy coś z tym można zrobić (oczywiście po za pogodzeniem się i dobieraniem obsady do parametrów wody), wiem że rozwiązaniem jest RO, ale..... jeszcze trochę to ja wylecę z domu za tą "piramidę finansową" co zwie się akwarium... wadą (w zasadzie) cechą RO jest duży procent odpadu, w lato to jeszcze można nim podlewać ogródek, ale w zimę? nie mam tylu kwiatków w domu :)
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pomiar KH/GH - już zgłupiałem

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Mieszkam w Ząbkach, więc jest szansa, że używamy tej samej wody.
Tylko ja nie robiłem testów już bardzo dawno.
Leje wodę prosto z kranu - woda ozonowana - i to tyle.
Najstarsze ma kilka lat, nie widzę nic niepokojącego w swoich szkiełkach z tego powodu.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Pomiar KH/GH - już zgłupiałem

#3

Post autor: Karolus »

wodę na 100% mamy z innych ujęć, nie wiem czy Ząbki maja swoje ujęcie jak w Markach czy podpięte są do Wa-wy, może t być tez kwestia tego w którym miejscu mieszkasz.
Odkąd mam testy podchodzę do tematu trochę z ciekawości, staram się zrozumieć o co chodzi w tym akwarium, ale nie wychodzi mi to jak mam przed nosem takie wyniki ... (może faktycznie czasem lepiej nie wiedzieć)
Niestety mam sporo problemów w swoim zbiorniku, zarówno z roślinami, jak i glonami, choroby ryb też już przechodziłem, źródła przynajmniej części tych problemów upatruje w twardości wody.
Z tego co w różnych miejscach wyczytałem to wysoka twardość nie dość że ogranicza mocno dobór zarówno roślin jak i obsady, to jeszcze znacząco utrudnia dobór nawożenia.
Pracuje już nad postem opisującym moje przejścia i problemy, liczę na to że w oparciu o zdjęcia ktoś będzie w stanie mi coś podpowiedzieć.

Np. zastanawiam się poważnie nad kupnem zestawu CO2, tylko czy przy tak dużej twardości coś mi on w ogóle da? Mam tak potężny bufor KH/GH że zwiększenie zawartości CO2 będzie chyba bardzo trudne
Ostatnio zmieniony śr sty 10, 2018 7:25 pm przez Karolus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pomiar KH/GH - już zgłupiałem

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Zdjęcia i bardziej szczegółowy opis z pewnością pomoże.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

sauron80
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: śr sty 10, 2018 11:39 am
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Pomiar KH/GH - już zgłupiałem

#5

Post autor: sauron80 »

Jak mieszkałem w Warszawie 20 lat temu, to też miałem wyniki KH 15, GH 30, więc wszystko możliwe. Pamiętej, że pomiar testami kropelkowymi daje błąd na poziomie +/-1 ze względu na sposób pomiaru. Teraz w Górze Kalwarii mam KH 4, GH7, ale ze względu na Si na poziomie 30, zakres testu sięga do 5 korzystam z RO i mineralizuję wodę do KH 3, GH 5.

Jeszcze szukając informacji po forach o testach znalazłem informacje, że testy Zooleka na KH i GH są dokładne, u mnie się pokrywają z testami JBL.

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Pomiar KH/GH - już zgłupiałem

#6

Post autor: Karolus »

z tym że wodę mam twardą to już się dawno pogodziłem, ale dlaczego wodociąg podaje 17 a mi wychodzi 30?? a do tego dlaczego woda odstana ma 15/30 a woda z akwarium 12/22?
co w akwarium może tak zmiękczyć wodę, czy rośliny mogą pobrać takie ilości wapnia żeby aż tak spadły wyniki pomiarów?
ODPOWIEDZ