Woda źródlana

Parametry wody i sposoby ich poprawy.

Boro1

Woda źródlana

#31

Post autor: Boro1 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Majestic pisze: czw lut 01, 2018 5:29 pmAuchan
tak jest na pewno taka z podniesionym kciukiem (demineralizowana). 5l kosztuje jakoś koło 3zł

DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Woda źródlana

#32

Post autor: DanielP »

Swego czasu badałem wodę demineralizowaną z marketów (auchan,carrefour) za pomocą testów kropelkowych i konduktometra. Sprawdzałem to ponieważ ceny były różne a ja byłem ciekawy czy ich jakość jest adekwatna do tego jakie parametry powinna mieć woda przepuszczona przez filtr RO. Niestety nie wiem jak wygląda sytuacja z dostępnością wody w innych marketach ale przypuszczam,że nie powinno być z tym problemu. Ile tej wody potrzebujesz tygodniowo lub miesięcznie?Pytam ponieważ patrząc w przyszłość najkorzystniejszą opcją jest zakup filtr RO.
Ostatnio zmieniony pn maja 14, 2018 11:06 am przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.

HydroZagadka
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czw gru 29, 2016 3:34 am
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Woda źródlana

#33

Post autor: HydroZagadka »

Myślę weź kup zamiast wody źródlanej wodę RO (jeśli sam nie filtrujesz a raczej głowica RO dla Ciebie tego nie robi -) jak wyżej kolega napisał demineralizowaną - dokładnie w Carrefour 5L kosztuje niespełna 3pln. Wlewanie wody mineralnej nie jest chyba dobrym pomysłem - jeśli jest mineralna to pewnie jej twardość ogólna nie będzie tak niska jak wody "technicznej". Do tego woda mineralizowana (mineralna ze źródła także) zmieni proporcje minerałów w wodzie akwariowej więc będziesz miał (z czasem) kolejny temat do opanowania - zobacz często są to wody wapienne, mogą zmienić pH (dla przykładu - wczoraj w zbiorniku testowym 30L wymieniłem 40% wody RO o pH 5.5 na tyle samo wody "Żywiec coś tam" o pH 7.8 i mam teraz w akwarium pH 7.5 acz nie wiem na jak długo i czy stabilne - nie jest to ważne gdyż syf się zrobił taki, że w zbiorniku długim na zaledwie 40cm po 16h od wymiany części wody na mineralną nie widzę przeciwległej szyby patrząc z boku akwarium -) Jak mówię to akwarium testowe wyłącznie do celów badawczych -) (bez ryb). (badam w nim obecnie ile garbników wydalają z siebie korzenie mangrowca po roku przeleżenia w wodzie vs. mangrowce dopiero co "zwodowane" do akwarium oraz ile czasu potrzeba aby podłoże Black King Majestic przestało wydalać z siebie substancje mineralne do wody-)

Myślę - najlepiej filtruj wodę przez filtr RO to będziesz miał TWO na poziomie 0, z czasem w wyniku zużycia membrany osmotycznej wartość ta wzrośnie acz nie jest to problem myślę (po 3 latach korzystania z tej samej membrany twardość jest na poziomie mniej jak 1.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Woda źródlana

#34

Post autor: Wojtekxxx9 »

Sprawdzałem ostatnio skład oazy z Biedrusko. Ale nie mineralnej a źródlanej. Bardzo fajne parametry ma. I swego czasu szklankę 25 i 54 tylko na tym prowadziłem. Je było.problemu.

HydroZagadka
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czw gru 29, 2016 3:34 am
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Woda źródlana

#35

Post autor: HydroZagadka »

A nie było składu chemicznego podanego na etykiecie? Na podstawie informacji o ilości zawartych w wodzie kationów i anionów poszczególnych związków chemicznych (magnezu, wapnia, sodu, wodorowęglanów, siarczanów) dobierzesz taką, która najbardziej odpowiada potrzebom zwierząt / roślin w akwarium, niemniej - jako "dolewka" mająca na celu obniżenie twardości ogólnej wody wydaje mi się metodą nieefektywną.

Jeśli wlałeś wodę tylko jednego typu (która akurat odpowiadała hodowanym organizmom żywym) to nie widzę problemu - zauważyłem natomiast, iż mieszanie wody mineralnej z tą "żyjącą" już w akwarium może także prowadzić do różnych - często niepożądanych - skutków. Za przykład podałem zmianę pH wody (acz łączyłem w stosunku 4:6 wodę zasadową z wodą kwaśną, do tego o innych składach mineralnych). Nie zaryzykowałbym w zbiorniku 60L (nie mówiąc o mniejszym) wymiany 40% wody na mineralną źródlaną trzymając w akwarium np. Simulansy.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Woda źródlana

#36

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ale woda po ro o pH 5,5 nie może być w żaden sposób przykładem. Postaw ja na dobę i będzie miała 7 albo więcej. Właściwie to trzeba było zaczekać aż pH się wyrówna bo inaczej dla zwierząt to szok.
ODPOWIEDZ